Pátek 22. leden 2021
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno 4°C

Průměrný důchod bude za rok 15 tisíc, slíbil Babiš. Kalousek řekl, kdo si to odskáče

Autor: ČTK, tsv - 
12. ledna 2020
18:40

Růst důchodů bude pokračovat nezávisle na ekonomické situaci země a v roce 2021, tedy příští rok, dosáhnou penze v průměru 15 000 korun. V nedělním pořadu Partie na televizi Prima to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Odmítl také tvrzení, že českému důchodovému účtu hrozí propad kvůli odchodu silných ročníků do penze v příštích deseti až 20 letech. Podle něj se tento pokles nahradí vyššími sociálními odvody ze stoupajících mezd. Babišovy výroky kritizovali představitelé ODS a TOP 09.

„Důchody budou nadále růst. Není důvod k obavě, že by nerostly. Myslím že to bude víc než 15 000 korun průměr v roce 2021,“ řekl. Doplnil, že vláda hodlá zakotvit další zvyšování důchodů i do rozpočtových rámců na následující roky po skončení funkčního období Sněmovny. Letos se důchody v průměru zvýšily o 900 korun, tedy o 151 korun nad zákonem stanovenou valorizaci. Průměrný důchod by tak měl činit 14 326 korun.

Podle Babiše není důvod obávat se toho, že by v budoucnu peníze na důchody státu chyběly. „Tím, že navyšujeme mzdy, máme vyšší odvody sociálního pojištění. Proto nejsou žádné obavy,“ řekl. Odmítl varování ekonomů, že kvůli odchodu silných populačních ročníků do penze bude v budoucnu nutné počítat s propadem státních příjmů. „Co ekonomové vědí o tom, co bude v roce 2030? Kdo bude u vlády?“ řekl.

Video Prezident Zeman o Válkové, kauze Alexie, polibku dcery i tanci s Babišovou - Blesk TV

Expert ODS: Babiš by měl lidem říct, ať si spoří sami

„Andrej Babiš měl na rovinu říci, že žádná důchodová reforma s jeho vládou nebude, a vyzvat pracující občany, aby si na penzi raději o to více šetřili sami. Absurdním tvrzením, že navzdory demografickému trendu a nečinnosti vlády bude na důchody vždy, si dělá z lidí blázny,“ reagoval na twitteru poslanec Jan Skopeček (ODS).

K navrhované důchodové reformě, jejíž varianty představila tento týden ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), se Babiš vyjadřovat nechtěl. Řekl, že podrobnosti zatím nezná, dozví se je až na úterním jednání koaliční rady. Odmítl komentovat i vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), která mluvila skepticky o tom, že by se důchodovou reformu podařilo prosadit před koncem funkčního období Sněmovny příští rok na podzim.

Premiér uvedl, že pokud se mluví o důchodové reformě, je nutné hledat konsenzus všech sněmovních stran a zároveň vyřešit příjmovou i výdajovou stránku reformy. Znovu přitom odmítl návrh ČSSD, aby se kvůli financování reformy zavedla sektorová bankovní daň.

Kalousek: Bez reformy to všichni těžce odskáčou

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek kritizoval Babiše za výrok, že neví, co je důchodová reforma a že se stará jen o zvyšování důchodů. „Důchodová reforma, Andreji Babiši, je zásadní změna současného systému nezbytná k tomu, aby byly důchody dlouhodobě udržitelné. Jinak těžce odskáčou všichni, ti nejslabší nejvíc,“ uvedl na twitteru.

Babiš také uvedl, že bez ohledu na hospodářský vývoj země zůstanou zachovány nynější slevy na jízdné pro studenty a seniory.

Více o důchodech v roce 2021 čtěte ZDE >>>

tomik007 ( 16. ledna 2020 17:29 )

NENI PROBLEM - KSC a STB berou 30 000 a hovjezi s 10 000 to pak do prumeru doplni

kobyla1 ( 14. ledna 2020 07:48 )

Kdyby ODS nerozkradla důchodový fond, tak by prachy byly. Babiš kdyby jen pozdravil, tak to tihle zmetci budou podávat jako urážku. Jen ať si Kalousek a celá ODS vzpomenou, kam zašantročili všechny peníze a majetek, který tu po revoluci rozkradli svi.ně jedny....hlavně díky těmhle zlodějům to tu stojí takhle za houno

karambol ( 13. ledna 2020 10:55 )

kotři,­tune­láři,­zlodě­ji,e­kono­mický zrudy typu Kalouska špiní Babiše

hejhej ( 13. ledna 2020 09:06 )

Proč se stále zveřejňuje názor nějakého bezvýznamného arogantního poslance Kalouska ???
Kdyby zrušili naprosto zbytečný senát, ubrali počet poslanců, snížili jejich nehorázné platy a příplatky ( komise,výbory, podvýbory, předseda komise, místopř.apod.)byly by peníze nejen na důchod, ale i na nemocné a jiné potřebné.

flesch2z ( 12. ledna 2020 22:28 )

Na důchody bude! Snížíme platy státním úředníkům a poslancům a vládě je vezmeme celé. Když chtějí makat pro dobro lidu, tak to můžou dělat i zadarmo. Tomu se říká humanita, ke které nás pořád tlačí. A taky dáme czexit, nebudeme živit Brusel.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud