Reforma důchodů v Česku nebude? Schillerová je skeptická: „Času příliš nezbývá“

Autor: ČTK, sova - 
10. prosince 2019
17:38

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) je skeptická k tomu, že by již tato vláda přijala jasnou důchodovou reformu. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) také podle ní nemá v plánu snižovat odvody na sociální pojištění. Schillerová to v neděli řekla na Setkání lídrů průmyslu a exportu na Pražském hradě. Důvodem je podle ní právě chybějící reforma penzijního systému i prodlužování věku odchodu do důchodu.

Jsem skeptická k tomu, že by tato vláda přijala jasnou důchodovou reformu. Času ale příliš nezbývá,“ uvedla Schillerová. Dodala, že z hlediska veřejných financí už brzy začnou odcházet do penze silné ročníky i ze 70. let. Schillerová proto čeká, s čím přijde Komise pro spravedlivé důchody, návrh by podle ní měla předložit do konce roku. Vláda nemá podle Schillerové v plánu snižovat odvody i z hlediska udržitelnosti veřejných financí, kdy se prodlužuje doba dožití.

Já samozřejmě neznám kontury toho návrhu. Jsem skeptická k tomu, zda, když máme rok a tři čtvrtě do voleb v roce 2021, bude schopná tato vláda přijmout takovou právní úpravu, která by znamenala komplexní důchodovou reformu z pohledu udržitelnosti veřejných financí,“ řekla poté ČTK. Dodala, že to nedokázala žádná vláda 30 let zpátky.

Stav důchodového systému posoudí OECD

Schillerová požádala OECD jako nezávislou expertní autoritu, aby zpracovala návrh důchodové reformy. Do Česka by měli asi za rok přijet experti z OECD, kteří posoudí, co z pohledu udržitelnosti veřejných financí ČR potřebuje udělat za strukturální reformy. Aby byla zajištěna udržitelnost zejména po roce 2030, dodala Schillerová.

Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů ve svém programovém prohlášení mimo jiné zmiňuje, že sestaví odborný pracovní tým pro důchodovou reformu, který zhodnotí dosavadní návrhy, aktuální situaci a předpokládaný vývoj.

Video  Babiš o penzích: Důchodci si pamatují 40 korun od Kalouska, my je navyšujeme dramaticky 

„A předloží návrh řešení, které zachová stávající nároky, definuje standard plošného zabezpečení ve stáří na principu solidarity, posílí princip zásluhovosti a bude motivovat lidi v aktivním věku, aby využívali podporované formy individuálního zajištění na stáří,“ uvádí dále programové prohlášení.

Česká společnost stárne a seniorů přibývá. Podle expertů je nynější důchodová soustava beze změn do budoucna neudržitelná a propadla by se do vysokých schodků. Důchodová komise se začátkem října shodla na tom, jak by v Česku v budoucnu případně důchodová reforma mohla vypadat.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministryně financí Alena Schillerová na setkání lídrů průmyslu a exportu (10. 12. 2019)Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministryně financí Alena Schillerová na setkání lídrů průmyslu a exportu (10. 12. 2019) | ČTK/Vondrouš Roman

Důchodová komise: Ze systému jde na penze 80 procent

Členové komise tehdy jednomyslně souhlasili s tím, aby se začalo pracovat na modelu, který počítá s rozdělením nynějšího průběžného pilíře na dva. Jedna část by byla solidární a platila by se z rozpočtu, druhá by byla zásluhová a plynulo by do ní pojistné.

Šéfka komise Danuše Nerudová v říjnu také uvedla, že ČR z průběžného systému kryje 80 procent výdajů na důchody a zbývajících 20 procent dofinancovává případně stát. Dodala, že Česko je v EU zemí s nejvyšším podílem placení penzí z průběžného systému, unijní průměr je kolem 50 až 60 procent. Podle Nerudové je nutné se zamyslet nad podobou daňové soustavy.

77fugas ( 11. prosince 2019 14:33 )

Alenko, tak hlavně, že se s jásotem žere na dluh!

wilda ( 11. prosince 2019 12:54 )

Tenhle vládnoucí zlodějskej ksindl mě okradl o více jak 1000 Kč měsíčně na důchodu a nic nedělá pro to, aby to napravil. Jó,sobě si přidává tisíce a na lid z vysoka s.ere. Jak ještě dlouho si toto nechá národ líbit?

agfor ( 11. prosince 2019 12:29 )

Reforma bude - dřít se až do chcípnutí, aby se vládnoucí ksindl měl dobře.

adeso ( 11. prosince 2019 11:21 )

takový jsi génius, navrhuju tě ihned!!!! na premiéra!!!

banany ( 11. prosince 2019 10:05 )

Kdyby se nerozkradlo 33 miliard co bylo určené na důchody co si pracující našetřili za 43 let práce tak by dnes nebyly podprůměrné důchody 6-9tis. jsme žebráci a rozvoj.stát. Jen podvodníci a politici se mají úžasně v této době,jsou z nich megaři a po nich potopa, že Kalousi,Klausi,a ti ostatní!!!!!! Hnus doba.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud