Změna ve vyplácení důchodů? Rusnok varoval před „totálním nebezpečím“ a státním fondem

Autor: ČTK - 
21. října 2019
13:20

Žádná geniální penzijní reforma neexistuje a představy o státním penzijním fondu jsou nezodpovědné, varoval v pondělí guvernér ČNB a někdejší premiér Jiří Rusnok. Vedle toho však na dnešní konferenci k 25 letům penzijního připojištění zazněly i obavy z prohlubování deficitu, a tudíž i potíží s důchody v Česku.

Představy o vytvoření státního penzijního fondu, který bude absolutně bezpečný a bude vydělávat více než soukromé penzijní fondy, jsou neodůvodněné a nezodpovědné, varoval guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Ministerstvo práce a sociálních věcí a důchodová komise jednaly v létě o možnosti zřídit tzv. státní fond, který by měl fungovat v rámci doplňkového penzijního spoření. Na jeho podobě se však neshodly.

„Neexistuje zázračná geniální penzijní reforma, která vyřeší stárnutí populace. To je vytváření iluzí, které je neodůvodněné a nezodpovědné. Zaslechl jsem představy, že vznikne nějaký státní fond, který bude totálně bezpečný a vydělávat mnohem více peněz než 'zlovolné' penzijní společnosti. To je případ, který jsem měl na mysli, takové věci neexistují,“ uvedl Rusnok.

„Zavedení státního fondu v soukromém spoření by znamenalo další prohloubení závislosti lidí na státu,“ doplnil prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop.

„Fond by měl konkurovat soukromým fondům, zároveň by ale měl mít zásadní konkurenční výhodu. Pokud by měl totiž garantovat zhodnocení alespoň o inflaci, neobešel by se při současné situaci na trhu bez významné podpory státu, který by rozdíl mezi reálnými výnosy fondu a garantovaným výnosem pro klienty musel dotovat. Důchodový deficit by se tak dále prohluboval,“ dodal.

Zamýšlená reforma podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) počítá s devíti změnami, které chce v listopadu probrat se všemi stranami a v polovině prosince předložit vládě. Penzijní systém by měl mít podle ministryně tři pilíře včetně nového nultého, ze kterého by měl být vyplácen státem garantovaný minimální důchod.

Lidé nad 65 let v současné době tvoří zhruba pětinu obyvatel, kolem roku 2030 by to měla být zhruba čtvrtina a v polovině století přibližně třetina. Nynější penzijní systém je proto podle Národní rozpočtové rady bez provedení reformy finančně neudržitelný a od 30. let se začne propadat do každoročních deficitů. Na konci 50. let by mohly přesahovat čtyři procenta HDP ročně, v dnešních cenách je to přes 200 miliard korun.

Video  Maláčová: Dožíváme se víc, zdraví nás ale nedohání  - Blesk - Nikola Forejtová

Počet lidí s penzijním spořením v tzv. třetím pilíři letos koncem září dosáhl 4,445 milionu osob, což je meziroční nárůst o 8237. Přirozený úbytek lidí v transformovaných fondech, do kterých již nemohou vstupovat noví účastníci, překonal přírůstek lidí v účastnických fondech.

Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění, za tři čtvrtletí vzrostl o 132.000 na 1,099 milionu. V transformovaných fondech zůstávalo 3,346 milionu účastníků, tedy o 124.000 méně než na konci roku. „Předpokládáme, že trend celkového nárůstu počtu účastníků bude pokračovat,“ řekl dnes Poklop.

Video  Babiš o penzích: Důchodci si pamatují 40 korun od Kalouska, my je navyšujeme dramaticky 

Důchody

Důchodový systém Výpočet důchodu Důchodový věk Doba pojištění Spoření

Chystáte se do penze, ale nevíte, co vás čeká? Podívejte se na speciál Blesk Zpráv, kde najdete všechny potřebné informace. Najdete zde návod pro výpočet přibližné výše důchodu, přehled spořících produktů, nebo rady, co dělat, pokud vám ČSSZ nezaevidovala část doby pojištění.

peyotl ( 22. října 2019 05:08 )

sáhněte mu na jeho půl milionový měsíční plat.

Martina indelov ( 21. října 2019 21:08 )

Rusnok je demagog. On a jemu podobní před časem tvrdili, že soukromé důchodové fondy jsou spása.Je to samozřejmě marketing protože jak se ukázalo, ani jeden fond nedokázal pokrýt ani inflaci. Inflace je plíživá měnová reforma a Rusnok je parazit .

hradnihulvat ( 21. října 2019 19:05 )

Ti dnešní vládní šmejdi zavedou brzy Česko do situace, kdy na důchody nebudou peníze. Řadu let je Evropa na vlně prosperity, na které se veze i naše země a místo toho, aby ti gauneři ve vládě snižovali deficit, neustále ho zvyšují. Nyní navíc enormně zvyšují daně a to ve všech směrech. Naoko některým rozdávají, na druhé straně několikrát tolik nám všem odeberou, lépe řečeno ukradnou. Co se dá dělat, Burešovo impérium Agrofert musíprosperovat. Třeba na náš účet. A hloupí ovčani mu tleskají. Holt pařez zůstane pařezem, vůl volem. Že, ovčani Babiše a Zemana?

Svedomity ( 21. října 2019 18:48 )

Tedy anonym01

banany ( 21. října 2019 16:33 )

Ožrala Kalous když byl ještě při moci rozhodl, dát peníze na důchody do něčeho jiného. Peněz bylo dost a teď by vláda byla nejradši aby každý kdo skončí s prací zhebl a důchody neexistovali. Oni mají nasysleno a na jiné kašlou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud