Problematický chov v Sukoradech veterináři už léta sledují: Pokuta za pokutou...Ale bez efektu!
Sedm psů daroval zvířecím záchranářům chovatel Vladimír N. ze Sukorad na Litoměřicku. Zvířata se mu v polorozpadlém statku, kde chová i krávy a prasata, rozmnožila a nezvládal je. Veterináři jeho chov dobře znají, sázejí mu pokuty jednu za druhou. Majitel ale zvířatům podmínky zjevně nezlepšil.
Psi, kterých se majitel vzdal, žili mezi harampádím, na pozemku plném nepořádku, mezi ohlodanými kostmi hospodářských zvířat, které se povalovaly po celém areálu. Byli polodivocí, nesocializovaní, neměli čipy, jejich odchyt a převoz do útulků nebyl vůbec snadný. Když jeden z nich majiteli utekl, hledal jej společně se záchranáři i ve stájích. Pohled na krávy a zejména vyhublá prasata záchranáře šokoval. „To je katastrofa. Má tam prasátka, kterým svítí žebra, to se jen tak nevidí,“ řekla zvířecí záchranářka Kateřina Ondičová.
Porušil dva zákony
Své o tom ví i veterinární inspektoři, kteří problematický chov kontrolují už od roku 2011. „V chovu nacházeli problémy, které se opakovaly. Byla zjišťována pochybení vůči veterinárnímu zákonu i zákonu na ochranu zvířat proti týrání,“ potvrdil reportérkám Blesk tlapek mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Chovatel ale vše zlehčoval, že dělá něco špatně, si nepřipouštěl. „Dělám to jinak, než ostatní,“ prohlásil. Před zvířecími záchranáři i reportérkami se dokonce chlubil, že byl před lety v televizi kvůli týrání zvířat.
Prasata bez vody
Veterináři i úředníci z obce s rozšířenou působností chovatele opakovaně pokutovali, podle mluvčího šlo o částky ve výši jednotek až nižších desítek tisíc korun. „Z prohřešků, které se v chovu objevily, lze zmínit například chov v nevhodných podmínkách, kdy zvířata měla vysokou podestýlku omezující pohyb, a omezování napájení prasat,“ uvedl Vorlíček. Dodal, že majitel nehlásil kadávery, tedy uhynulé kusy, zvířata měl neznačená a chyběly mu u nich i zdravotní zkoušky.
O psech nevěděli?
O tom, že se chovateli nekontrolovaně rozmnožili psi, prý veterináři nevěděli. Až loni, během kontrol, viděli na statku dva křížence, kteří ale byli podle nich v dobré výživové kondici, pohybovali se na volno, doprovázeli chovatele po hospodářství a měli zázemí v ubikaci s chovatelem. „Byli používáni k hlídání objektu, byli ovladatelní, nebyl proto důvod je zahrnovat do kontroly krajské veterinární správy,“ řekl mluvčí. To, že je situace mnohem horší, že psů je ve skutečnosti 10, a že ty, které majitel označil za hlídače objektu, daroval s dalšími pěti do útulku, inspektoři netušili.
Podnět ke kontrole
Protože během odchytu psů viděli zvířecí záchranáři na místě vyhublá prasata, rozhodly se reportérky Blesk tlapek podat na krajskou veterinární správa podnět k další kontrole, a to jak hospodářských zvířat, tak i zbylých psů.
Tohle se u nás toleruje? A nejen u nás, co na to úředníci z EÚ? Zajímavé, kolik existuje pro zemědělce z Bruselu spousta nařízení, zákazů a příkazů a tahle hrůza dacanovi pořád prochází. Určitě bere štědré dotace. No, dobře.