Moravskoslezský kraj: Vše, co potřebujete vědět před krajskými volbami

V Moravskoslezském kraji obhajuje svou pozici hejtman Ivo Vondrák z ANO (vlevo nahoře) proti bývalému primátorovi Ostravy Petrovi Kajnarovi z ČSSD (vpravo nahoře), svému náměstkovi Lukáši Curylovi (vlevo dole) nebo proti bývalému náměstkovi hejtmana Josefu Babkovi z KSČM (vpravo dole)  (Autor: Blesk / Karel Janeček / MSK)
Autor: mah, ČTK - 
26. července 2020
16:20

V Moravskoslezském kraji bude v krajských volbách 2020 obhajovat výrazné vítězství hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem. Nejsilnější strana současné politické scény o více než 9 procent porazila druhou ČSSD, která tak v kraji po osmi letech přišla o hejtmanské křeslo. Dohromady se do zastupitelstva dostalo šest stran. Podívejte se, kdo se mu chce postavit.

Stejně jako před čtyřmi lety vede i letos kandidátku hnutí ANO současný hejtman Ivo Vondrák. Ten v krajských volbách 216 kandidoval ještě jako nestraník. V roce 2017 ovšem vstoupil do hnutí ANO. Pro stranu bude v kraji obhajovat výrazné vítězství, kdy ANO porazilo ČSSD o více než devět bodů.

Kandidáti na hejtmana Moravskoslezského kraje 2020
ANO Ivo Vondrák
Stan (s podporou Zelených a Nezávislých) Jan Lipner
ODS a TOP 09 Jakub Unucka
SPD Pavel Staněk
Piráti Zuzana Klusová
ČSSD Petr Kajnar
KDU-ČSL Lukáš Curylo
KSČM Josef Babka
Alternativa pro nezávislé kandidáty 2020 Miroslav Koliba
Jednotní Tomáš Raždík

O svém lídrovi mají jasno i ve STAN. Strana bude do voleb kandidovat společně se Zelenými a Nezávislými. Do čela koalice se postaví starosta Horní Suché Jan Lipner (STAN).

Společnou kandidátku pro krajské volby 2020 postaví také ODS a TOP 09. ODS se v minulých volbách stala nejmenší stranou v zastupitelstvu, zatímco TOP 09 nedosáhla ani na 3,5 procenta a do zastupitelstva se nedostala vůbec. Koalici povede náměstek hejtmana Jakub Unucka z ODS.

Lídra si pro volby vybrala i SPD. Tu do voleb povede Pavel Staněk.

Piráti si do čela krajské kandidátky pro volby 2020 vybrali ženu. První místo obsadí zastupitelka Karviné Zuzana Klusová.

ČSSD se zkusí prosadit se známou tváří a navrátilcem. Do čela kandidátky se postaví Petr Kajnar. Ten v dresu sociálních demokratů působil osm let jako primátor Ostravy. V roce 2014 mu ovšem místní organizace zrušila členství. Straníkům se nelíbila žaloba na kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2013, které Kajnar podával, když se na kandidátku nedostal. Do strany se Kajnar vrátil na konci roku 2019.

Kandidátku KDU-ČSL povede stejně jako před čtyřmi lety Lukáš Curylo. Ten v současné vládnoucí koalici působí jako první náměstek hejtmana pro kulturu a sociální oblast.

A lídra před krajskými volbami 2020 nemění ani KSČM. Stejně jako v roce 2016 stranu do voleb povede Josef Babka.

Výsledky krasjkých voleb 2016: Výrazné vítězství ANO a konec hejtmanů z řad ČSSD

Hnutí ANO ovládlo v roce 2016 volby v Moravskoslezském kraji výrazným způsobem. Zisk 25,70 procenta hlasů znamenalo 22 mandátů v 65členném zastupitelstvu. V jeho čele stál Ivo Vondrák, tehdy ještě nestraník, v roce 2017 se ovšem stal členem hnutí ANO.

Výsledky voleb do krajského zastupitelstva 2016
ANO 25,70 %
ČSSD 16,66 %
KSČM 11,38 %
KDU-ČSL 10,17 %
SPD a SPO 7,02 %
ODS 6,93 %

Druhé místo obsadila ČSSD. Ta záskala 16,66 procenta hlasů a 14 zastupitelů. To pro stranu, kterou do voleb vedl Miroslav Novák, znamenalo ztrátu deseti zastupitelů a po osmi letech přišla i o hejtmanské křeslo.

Třetí místo připadlo KSČM. Tu do voleb vedl Josef Babka. Strana získala 11,38 procenta hlasů a devět zastupitelů. To pro stranu znamenalo propad o 11 zastupitelů.

Čtvrté místo získala KDU-ČSL. Ta pod vedením ředitele Charity ČR Lukáše Curyla vybojovala 10,17 procenta hlasů a 8 zastupitelů.

Na pátém místě se umístila koalice SPD a Strany práv občanů. Tu vedl do voleb Karel Sládeček z SPO. Kandidátka oslovila 7,02 procenta voličů, čímž získala 6 zastupitelů.

Nejmenším subjektem zastupitelstva se stala ODS. Tu do voleb vedl Jakub Unucka. Občanští demokraté oslovili v Moravskoslezském kraji 6,93 procenta hlasů a stejně jako koalice SPD a SPO získala šest míst v zastupitelstvu.

Po volbách v kraji vznikla koalice, prvního hnutí ANO s KDU-ČSL a ODS. Ta má v zastupitelstvu dohromady 36 hlasů. Hejtmanem se stal Ivo Vondrák.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud