Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Pardubický kraj: Vše, co potřebujete vědět před krajskými volbami

V Pardubickém kraji se zopakuje souboj z před čtyř let. Za ČSSD bude chtít hejtmanské křeslo Martin Netolický. Ve volbách se utká se svými náměstky - senátorem Michalem Kortyšem z ODS a Romanem Línkem z KDU-ČSL  (Autor: David Malík)
Aktualizováno -
20. srpna 2020
14:14
Autor: mah, ČTK - 
21. července 2020
09:25

V Pardubickém kraji bude ve volbách do krajského zastupitelstva v roce 2020 obhajovat vítězství hnutí ANO. Podobně jako v řadě jiných krajů měl ovšem i zde volební úspěch pro stranu premiéra Andreje Babiše hořkou příchuť. Navzdory nejsilnější pozici po volbách totiž hnutí skončilo v opozici, poté, co se na koaliční spolupráci domluvila ČSSD se třemi dalšími subjekty, a hejtmanem se stal Martin Netolický.

Hnutí ANO jde do voleb jako obhájce vítězství z voleb před čtyřmi lety. Rozhodlo se ovšem vsadit na nového lídra. Tím bude poslanec a zastupitel Pardubic Martin Kolovratník.

Štěstí se samostatnou kandidátkou budou v roce 2020 v Pardubickém kraji zkoušet Piráti. Ti v minulých volbách kandidovali společně se Zelenými a hnutím Změna, ale do zastupitelstva se neprobojovali. Letošní pokus svěřili do rukou svého lídra a zastupitele Chrudimi Daniela Lebdušky.

Kandidáti na hejtmana 2020
Číslo kandidátky Strana/Koalice Lídr
5 Demokratická strana zelených Jana Johanidesová
7 Starostové a nezávislí Michaela Matoušková
8 Trikolóra a Soukromníci Petr Bajer
11 ODS a TOP 09 Michal Kortyš
13 Zelení Robert Hrdina
15 Východočeši František Brendl
16 SPD Tomáš Fadrný
17 Koalice pro Pardubický kraj (KDU-ČSL, SNK ED a nestraníci) Roman Línek
19 Piráti Daniel Lebduška
22 Moravané Michal Měcháček
30 Pro Prosperující Pardubický kraj (ČSSD a Společně pro Kraj) Martin Netolický
34 PRO Zdraví Vítězslav Novohradský
36 DSSS a Čistý kraj Marek Nechala
50 ANO Martin Kolovratník
63 KSČM Jan Foldyna
67 Pravý blok Lubomír Tichý
82 Rozumní Radek Rozsypal
83 Mladí pro Pardubický kraj Milan Sýs

Pro společný postup se ve volbách 2020 rozhodli zástupci ODS a TOP 09. Zatímco ODS se totiž po volbách v roce 2016 dostala až do vládnoucí koalice, zástupci TOP 09 neprošli volebním sítem ani do zastupitelstva. Lídrem společné kandidátky bude senátor a náměstek hejtmana Michal Kortyš za ODS.

Znovu samostatně půjdou do voleb Starostové a nezávislí. Jeho zástupci přiznali, že jednali i o možných koalicích, žádná ovšem nevyšla. Jednička kandidátky STAN Michaela Matoušková ovšem věří, že hnutí uspěje i samostatně.

V dvě desetiletí trvající spolupráci chtějí pokračovat lidovci. Ti znovu půjdou do voleb v rámci Koalice pro Pardubický kraj společně s SNK ED a nestraníky. Stejně jako před čtyřmi lety se do čela kandidátky postaví Roman Línek.

SPD jde do voleb v Pardubickém kraji samostatně. Lídrem se stal Tomáš Fadrný.

Na předvolební koalici sází podobně jako další parlamentní strany i ČSSD s hejtmanem Martinem Netolickým. Ten se postaví do čela kandidátky Pro prosperující Pardubický kraj neboli 3PK. Na ní se společně se zástupci ČSSD objeví i zástupci hnutí Společně pro kraj.

Jasno mají o lídrovi i v KSČM. Stranu do krajských voleb Jan Foldyna.

Další hnutí a strany mohou kandidátní listiny podávat až do 28. července.

Volební období 2016-2020: Netolický obešel vítězné ANO a pokračoval jako hejtman

V roce 2016 skončilo první na pásce hnutí ANO, které do voleb vedl Jan Řehounek. Zisk 19,17 procenta přetavila celorepublikově nejsilnější strana v zisk 12 křesel v 45místném zastupitelstvu. Na ovládnutí kraje to ovšem nestačilo.

Na druhém místě skončila ČSSD. Tu do voleb vedl Martin Netolický. Zkušený politik kraj řídí od roku 2012, ještě o šest let déle přitom sedí v zastupitelstvu města Česká Třebová. Sociální demokraté pod jeho vedením získali v kraji 18,01 procenta hlasů, to sice představovalo ztrátu jednoho zastupitele a 11 míst v zastupitelstvu, ale ČSSD i s Netolickým si přesto zvládla udržet moc.

Výsledky voleb 2016
ANO 19,17 %
ČSSD 18,01 %
Koalice pro Pardubický kraj 15,69 %
ODS 8,99 %
KSČM 8,36 %
STAN 5,62 %

Třetí místo pak obsadila Koalice pro Pardubický kraj. Tu tvořili zástupci KDU-ČSL, SNK a Nestraníků. Do voleb jí vedl Roman Línek. Kandidátka si vysloužila 15,69 procenta hlasů. To stačilo na zisk devíti zastupitelů.

Na čtvrtém místě zůstali po zisku 8,99 procenta hlasů Občanští demokraté. Ty do voleb vedl Michal Kortyš. ODS ovšem podobně jako další strany přišla o jedno křeslo a do zastupitelstva vyslala 5 zastupitelů.

Stejný počet křesel si ziskem 8,36 procenta hlasů vybojovala i KSČM, kterou na páté místo dovedl Jan Foldyna.

Nejmenším zastupitelským klubem se stali Starostové a nezávislí. Ti šli v roce 2016 do voleb s kandidátkou vedenou Hanou Štěpánovou. Ve volbách pak získali 5,62 procenta hlasů, což stačilo na zisk tří zastupitelů.

Rozložení mandátů umožnilo ČSSD, Koalici pro Pardubický kraj, ODS a STAN vytvořit po volbách koalici, která tak navázala na předchozí spolupráci v rámci kraje. Martin Netolický tak navázal na své předchozí čtyřleté období ve funkci hejtmana.

Evka4 ( 21. července 2020 10:18 )

Fuj Netolický..Křivák a navíc ohavný chlap

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud