Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

Přišla o Kalouska i knížete. První dáma TOP 09 zažene starosti na svatbě a sází na Feriho

Autor: Jaroslav Šimáček - 
15. července 2020
06:20

TOP 09 čeká velká změna. Do Sněmovny za ní nebudou kandidovat Karel Schwarzenberg (což se vzhledem k věku nejstaršího poslance více méně čekalo) a překvapivě ani výrazný sněmovní rétor a horlivý oponent Andreje Babiše či Aleny Schillerové Miroslav Kalousek. Šéfka Topky Markéta Pekarová Adamová přesto věří, že se její strana do Sněmovny opět dostane. Věří mj. i ve schopnosti Dominika Feriho. A vyjednává o možné spolupráci. Ozývají se však i hlasy, že překonat pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny bude pro tentokrát pro TOP 09 oříšek. I o tom promluvila pro Blesk Zprávy jediná žena mezi šéfy sněmovních uskupení.

Paní předsedkyně, kandidovat za TOP 09 nebudou znovu Miroslav Kalousek, ani Karel Schwarzenberg. Vezměme to popořadě. V neděli to oznámil Kalousek. Jak jste jeho rozhodnutí vnímala?

Já ho lidsky samozřejmě chápu, je to úctyhodné gesto a rozhodnutí a je potřeba samozřejmě umět včas vyhodnotit, jestli chci ještě dál působit právě v Poslanecké sněmovně. A on toho byl takto schopen.

Zároveň si myslím, že bude chybět ve Sněmovně jako takové. Že to není jen otázka naší strany, ale obecně celé politické scény. Přece jen jeho dlouholeté zkušenosti, paměť, pamatování si celé řady událostí, které se staly, a souvislostí, které to přináší, jsou velmi přínosné. Nesmírně silné jsou pak jeho rétorické schopnosti.

Druhou stranou mince je to, že Miroslav Kalousek není u řady lidí příliš oblíbený. A to třeba i u lidí z jiných stran demokratické opozice. Může jeho nekandidatura otevřít TOP 09 dveře k novým spojenectvím a pomoci utvořit silnější blok?

On sám už před mnoha lety usiloval o to, aby došlo ke spojení stran. Byl první, který k tomuto spojení vyzýval už v minulém volebním období. Je to jeho dlouholetá myšlenka a cíl. Abychom společně dosáhli tohoto nejzásadnějšího cíle, který máme - zabránit další privatizaci ČR do rukou Andreje Babiše - tak je jasné, že on tento cíl nadřadil nad své vlastní ambice. A to je tak i potřeba vnímat, že je to velmi neobvyklé.

Na druhou stranu (Kalousek) předsedou strany už nějakou dobu není, zůstává nadále předsedou poslaneckého klubu a členem TOP 09. Ta jednání vedeme jak o předsedové stran už nějakou dobu intenzivně a já opravdu nemám pocit, že by i v těch ostatních stranách kdokoli dneska řešil primárně personální otázky. Primárně řešíme skutečně, zda jsme schopni se shodnout na věcech, které nás spojují a jestli ten cíl máme skutečně společný a co pro něj dokážeme udělat.

O tom, kdo s kým proti Andreji Babišovi, se nyní mluví hodně. Váš stranický kolega Dominik Feri zmiňuje jako prioritu spolupráci s ODS. K jaké variantě byste se vy klonila především? S kým po boku cítíte největší šanci?

Mohou tady vzniknout různé varianty a samozřejmě ta, která je preferovaná  Dominikem Ferim - ta s ODS - má svoji velkou logiku. Je potřeba vydiskutovat v ní celou řadu rozporuplných bodů. Pro nás je stěžejní jasně proevropská, prozápadní koalice. Nebo abychom byli schopni vnímat důležitost otázek řešení klimatické krize jako jednu z těch klíčových priorit.

To jsou body, kde vnímám mezi námi trochu rozdíly, ale na druhou stranu nepochybuji o tom, že ODS by dnes měla být tou stranou, která kolem sebe sdruží další. Vnímám to tak, že toto je opravdu ta cesta, která může vést k cíli, který všichni máme - být v příští vládě schopni určovat směřování ČR a zabránit tomu, aby i nadále fungoval ve prospěch pár oligarchů.

Miroslav Kalousek, kterému je 59 let, nezastírá, že by se mohl objevit na kandidátce při některých dalších volbách. U Karla Schwarzenberga je situace jiná, letos v prosinci mu bude 83 let a v posledních letech ho trápily i zdravotní potíže, musel podstoupit i operaci srdce. Co říkáte na jeho rozhodnutí? 

On avizoval už před samotnými volbami v roce 2017, že to je jeho poslední kandidatura do Poslanecké sněmovny, že už se rozhodně jedná o jeho poslední volební období. Zopakoval to během něj mnohokrát. Teď to není vůbec žádná novinka.

Není to pro nás nová informace a je to pochopitelné vzhledem k tomu, že další mandát by končil ve věku 87 let. Všichni ctíme, že má právo i na odpočinek a je úctyhodné, jakou kariéru v politice učinil. Opravdu si velmi vážíme veškeré práce, kterou udělal, a stále je velmi platným členem naší strany. Dál s ním počítáme a spolupracujeme. Nepřekvapuje mě jeho rozhodnutí, je dlouhodobě známé.

Miroslav Kalousek vás svým rozhodnutím překvapil?

Já jsem s ním o tom hovořila v předchozích dnech předtím, než ho veřejně sdělil. V tu chvíli už to pro mně překvapení nebylo.

Karel Schwarzenberg, který před volbou předsedy TOP 09 podpořil vašeho soupeře Tomáše Czernina, vám nyní zároveň vysekl poklonu - označil vás za mladou, nadanou ženu, která „ještě k tomu bohudíky dobře vypadá a je schopna rázných rozhodnutí“. Jak se vám to poslouchá a je to zda jakéhosi smíření v Topce?

Mně velmi těší, že můžu potvrdit, že TOP 09, která si loni v listopadu volila předsedu, resp. předsedkyni, je dnes pod mým vedením sjednocena a spolupracující. Mnozí měli obavy, že můj protikandidát neuspěl ve volbě a že se strana rozdělí do dvou táborů. Je to přesně naopak.

Strana je jednotná. Ukazují to i tahle slova Karla Schwarzenberga, který ve volbě podpořil mého protikandidáta, teď mého prvního místopředsedu pana Czernina. To hodnocení mně samozřejmě od našeho čestného pana předsedy těší, velice si ho vážím, jeho zkušeností taktéž. Když mě pochválí člověk takovýchto nesporných kvalit, tak je to pro mně velkým oceněním i motivací do budoucna.

Máte informace od dalších poslanců, zda budou pokračovat, či zda kandidaturu zvažují? Připomenu jména jako Vlastimil Válek, František Vácha, Helena Langšádlová... Dominik Feri před časem vypadal, že to u něj není zdaleka jisté, teď to spíše vypadá, že by měl kandidovat znovu?

Pan Feri se po listopadovém sněmu nechal slyšet, že má chuť znovu kandidovat a určitě se chce znovu ucházet o místo v Poslanecké sněmovně. Je to určitě velká posila. Je velmi schopný politik, i v jeho věku (24 let) je jedním z nejaktivnějších poslanců celé opozice a velmi si vážím toho, že se snaží politiku přiblížit právě své generaci, mladým lidem, kteří díky němu mají velmi příjemnou formou prezentované informace z toho, co se děje.

Vidím opravdu neuvěřitelné nárůsty sledujících na jeho instagramovém účtu, každý měsíc tam přibývají po tisících, a to jsou lidé, kteří by třeba jinak politiku tolik nesledovali, nebo by minimálně nechodili k volbám. V téhle rovině nejlepší práci možná v celé republice. Je důležité, aby své příznivce měl znovu možnost zastupovat v Poslanecké sněmovně.

A vaši další poslanci?

Co se týče ostatních jmenovaných kolegů a kolegyní, tak ty rozhovory se teprve povedou. Já pevně doufám, že budou pokračovat, moc bych si to přála. Je za nimi velký kus práce a jsou to lidé, kteří každý v jiné oblasti odvádí opravdu velmi nezastupitelnou práci a úlohu v rámci našeho klubu.

Co se třeba týče pana poslance Válka, tak je jako jeden z místopředsedů TOP 09 velmi platným členem nejen poslaneckého klubu, ale celého vedení. Pevně doufám, že se budou ucházet o svou pozici i dál, ale samozřejmě místa na kandidátkách ještě zdaleka teď neřešíme. Soustředíme se na krajské a senátní volby, na vyjednávání spolupráce ve sněmovních volbách. Tato otázka přijde na řadu teprve posléze.

Video  TOP 09 sundala roušky. Pekarová Adamová a Válek vysvětlovali proč a lékař vyzdvihl hrdiny pandemie  - Facebook - TOP 09, M. Pekarová Adamová
Video se připravuje ...

Jako šéfka TOP 09 přesto půjdete do dalších voleb s výrazně obměněnou sestavou bez otců zakladatelů na kandidátce. Chystáte se na jejich místa lovit nějaké posily? Nové výraznější tváře zvenčí? Máte už někoho vyhlédnutého?

Máme celou řadu zajímavých politiků ať už na komunální úrovni, nebo krajské. Nemohu zapomenout ani na naše zástupce v europarlamentu. Máme hodně co nabídnout i z vlastních řad - velmi zajímavé osobnosti se zkušenostmi z byznysu nebo třeba akademické sféry. I právě v komunální politice vidím celou řadu talentovaných lidí, kteří by měli možnost oslovit voliče a posunout se do jiné sféry politiky, do té celostátní.

Ale vždy jsme byli otevřeni lidem, kteří do té doby politicky nepůsobili, nestraníkům, kteří nám jsou hodnotově blízcí. Postupně se někteří z nich stali i členy. V minulosti to byl třeba případ Luďka Niedermayera (europoslanec za TOP 09 - pozn. red.). Jsme schopni nabídnout zajímavé osobnosti, kompetentní, zkušené, slušné lidi, kteří mají zájem o posunutí ČR dopředu. A pracovat pro občany, protože my politiku vnímáme jako službu občanům, nikoli svým vlastním zájmům. Takových osobností je tady celá řada a určitě je budeme oslovovat, ale zatím to není tak, že bych vám chtěla prozradit cokoli dalšího.  

Průzkumy vás směřují někam k pěti procentům. Jak vnímáte hlasy, že bez Schwarzenberga a Kalouska to budete mít těžší a pětiprocentní hranici vůbec nemusíte překonat?

Vždy se vyskytnou tací, kteří říkají, že kdyby tam nebyl ten, nebo onen - a nebudu vůbec jmenovat - tak to bude lepší. A jiní si myslí opak a někdo jim tam naopak chybí. Naše strana ale nespoléhá na jednu jedinou osobnost. Nejsme hnutí ANO, které kdyby nemělo v čele Andreje Babiše, tak se to zhroutí jako domeček z karet.

My jsme v tom nejlepším slova smyslu tradiční strana v tom, jak fungujeme. Demokratická, která má své mechanismy fungování, které jsou založené právě i na tom, že máme širokou členskou základnu a jsme schopni z ní dál rekrutovat kompetentní politiky.

Neobávám se toho, že by to pro nás znamenalo nějaký rapidní úbytek voličů. Kráčíme do 12. roku naší existence a k nějakému přirozenému vývoji dochází. Nejsme stranou jednoho muže nebo jedné ženy.

Zmínila jste, že už na podzim nás čekají volby - krajské a senátní. Jak trávíte nyní léto kromě toho, že řešíte kampaň před těmito volbami?

Vedle toho, že v době prázdnin budu dál jezdit po republice a účastnit se kampaní - krajských i senátních - budu mít i nějaký čas na dovolenou, ale zatím jsem plně v pracovním zápřahu a nijak ani nereflektuji příliš to, že se zrovna nacházíme v letním období, ta práce pokračuje jako po zbytek roku. Jsem ale taky jen člověk a potřebuji si čas od času dobít baterky. Čeká mě tento týden hezká událost.

Žení se můj švagr a já se moc těším na svatbu, bude to hezká příležitost se potkat se členy celé rodiny, protože i po koronakrizi a různých karanténních opatřeních je to první velká událost v rodině, která tuhle příležitost dává. Uvidíme se s příbuznými, přáteli a mít možnost se těšit z toho, že se opět uzavírá krásný svazek v rámci naší rodiny.

Video  „Stát by měl nyní vyhodnotit zbytné výdaje,“ šéfka Topky zmínila slevu na jízdném  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

denisz ( 20. září 2020 00:46 )

Tak jsem byl zvědavý, který to moula může sázet
na milého potrhlého Dominika Feriho a ona to, světe
div se, přímo předsedkyně strany. To už je na tom
strana tak zoufale. Jako hloupoučká i Klausovu stranu
označila za extremistickou, čímž u mně propadla.
Opravdu bych chtěl vidět voliče TOP09, aby mně
zdůvodnili proč tuto stranu ještě volí. Bojím se, že
mně zasypou frázemi ohrožení svobody, demokracie a
právního státu ze strany premiéra Babiše, odklon
na východ a podobné bláboly, když nejsou argumenty
intelektuální potenciál, tuctový program a zhola
nic užitečného pro normálního prostého občana.
Kdyby ze sněmovny vypadli, bylo by tam krásněji a
hlavně by se to dalo poslouchat, než ty fráze a
urážky. Pokud vím, Feri sám chce skončit v
politice a ani bych se mu nedivil. Pekarová ho
cpe zpět. Fakt jsou na tom v TOP09 tak špatně? . .

Knight ( 16. července 2020 19:20 )

Knight ( 16. července 2020 19:19 )

Knight ( 16. července 2020 19:18 )

Knight ( 16. července 2020 19:17 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud