Zeman sklenku v únoru neodloží. Kdo z politiků je na suchu a jak vidí pivní zmatky?

 • Autor: Jakub Veinlich - 
  8. 2. 2020
  05:02

  Je to až symbolické. V době, kdy se řada lidí „vyhecovala“ a zdatně se bez kapky alkoholu snaží proplout suchým únorem, řeší se, jak to bude od 1. května s DPH u piva. Kdy bude 10 a kdy 21 procent? V kritické míře je přitom návykem na alkoholu ohroženo podle studií až 1,5 milionu Čechů. I proto je stále více každým rokem v únoru slyšet akce, při které se i známé osobnosti snaží alespoň nejkratší měsíc v roce abstinovat. Blesk Zprávy se ptaly předních českých politiků, co si o dvojí sazbě u piva myslí a jestli drží takzvaný suchý únor.

 • 1.Zeman si sklenku neodpustí

  Prezident Miloš Zeman v minulosti upřednostňoval především pověstnou becherovku. V posledních letech ale „přesedlal“ na víno, popřípadě pivo. To si podle svých slov rád dopřeje vždy i na závěr každého dne, který stráví na zámku v Lánech.

  „Jsou to chytří kluci, takže je mi s nimi dobře,“ pochválil ochrankáře Zeman v nedávném rozhovoru pro regionální stanice Českého rozhlasu. Ochranka může za prezidentem podle jeho slov vstoupit na vyzvání. I hlava státu chce být čas od času v místnosti sama. „Já je pozvu, když je sklenička vína na závěr, a předtím jsou patrně na chodbě,“ přiblížil.

  S nikým z bodyguardů prý prezident nemá žádné napjaté vztahy, a tak kdyby prý došlo i na chuť na pivo, nemá prý Zeman ani problém pozvat na „jedno“ i svou ochranku.

  „Když bych chtěl utéci do restaurace, tak ochranka půjde se mnou a já ji pozvu na pivo,“ prozradil Zeman v rozhovoru, který mimochodem rozhlas vysílal živě ve středu 5. února – tedy už v době suchého února.

  Debaty o výši DPH u piva, kdy může být v některých případech od 1. května 10 a v jiných 21 procent, nechávají Zemana ale v klidu. „Paní ministryně Schillerová má podporu pana prezidenta,“ přidal svůj komentář Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

  I když se do měsíce bez kapky alkoholu zapojili například umělci především z řad herců a zpěváků, jako například herečka Veronika Arichteva, herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová, zpěvák Václav Noid Bárta nebo fotbalista Petr Čech či kuchař z pořadu Master Chef Přemek Forejt, prezident Miloš Zeman v únoru na suchu rozhodně není. Hlava státu prý nechce podléhat módním vlnám. „Jde o skrze módní záležitost a pan prezident je v řadě ohledů konzervativní člověk,“ vzkázal Blesk Zprávám hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

 • 2.Schillerová pije nejraději bílé

  Zmatky u DPH okolo piva rozptýlí podle ministryně financí Aleny Schillerové praxe. Všichni se v tom prý vyznají. A změny mají pomoci především malým hospodám na vesnicích. 

  Víc než pivo má ovšem Schillerová raději sklenku vína. Ať už je únor, nebo listopad. „Suchý únor nedržím. Ale alkohol si dávám jen velmi výjimečně,“ řekla s tím, že nejčastěji je to prý při svátečních příležitostech. „Kdy se sejde celá rodina. A jako rodilá Moravačka si nejvíc pochutnám na dobrém bílem víně,“ uvedla.    

 • 3.Stanjura a pivní chaos

  Do rozdílné DPH u piva konzumovaného v hospodě nebo koupeného u stánku se v týdnu strefovali svým typickým českým humorem šprýmaři na sociálních sítích. Opozice to ale jako žert nebere. „DPH na pivo ve třech slovech: Chaos, chaos, chaos,“ řekl stručně 1. místopředseda ODS a předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.

  Ani tento chaos prý ale někdejšího primátora Opavy a bývalého ministra dopravy od střídmého pití alkoholu neodradí. Dokonce ani v únoru. „Celý rok konzumuji alkohol velmi málo, to platí i pro únor,“ reagoval Stanjura na dotaz Blesk Zpráv, zda se v nejkratším měsíci v roce alkoholu vyvaruje.

 • 4.Bartoš je celoroční abstinent

  Šéf Pirátů Ivan Bartoš si při dotazu na sazby DPH u piva vybavil schůze Sněmovny, kdy premiér Andrej Babiš mával v jednacím sále i novinářském atriu transparenty s nápisy „EET Levnější pivo.“ Dohady okolo dvojí daně z přidané hodnoty podle toho, kde a jaké pivo si koupíte, hodnotí Bartoš jako komplikace hlavně pro podnikatele.

  „Chaos management Andreje Babiše zkomplikoval zcela zásadně práci a život tisícům podnikatelů a majitelů provozoven. Navíc se ukázalo, že jeho kampaň, kde se ukazoval na veřejnosti i ve Sněmovně s transparentem EET vám zlevní pivo, byla lživá. Ministryně financí paní Schillerová zcela jasně prohlásila, že žádné levnější pivo občané nemají očekávat,“ kritizuje Bartoš dění posledních dní.

  Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) čelí kritice za změny v DPH u piva. Bránila se s Bleskem v ruceMinistryně financí Alena Schillerová (za ANO) čelí kritice za změny v DPH u piva. Bránila se s Bleskem v ruce | Instagram A. Schillerové

  Kolik nakonec bude pivo stát, ale Bartoše osobně příliš netrápí. Jeho peněženka to totiž nepocítí, stejně tak jako u ostatního alkoholu. Bartoš je totiž jeden z mála oslovených politiků, kteří abstinují, ať je suchý únor nebo jiný měsíc.

  „Vzhledem k tomu, že již roky já ani moje žena žádný alkohol nepijeme, akce Suchý únor jde mimo mě. Myslím si však, že pro veliké množství lidi v ČR, kteří v různém množství konzumují alkohol na denní bázi, je určitě přínosné, když si jednou za rok dají měsíc oraz a dají tělu, játrům i mozku oddychnout,“ podporuje dobrovolné akce měsíc bez kapky alkoholu šéf Pirátů. Sám je naopak dlouhodobě například pro legalizaci konopí.

 • 5.Jurečka hudebník pije stále

  Bývalý ministr zemědělství a čerstvý šéf KDU-ČSL Marian Jurečka nechce o suchém únoru ani slyšet. A to i z toho důvodu, že je plesová sezóna v plném proudu.

  „Jako Moravák a muzikant opravdu suchý únor nedržím. Konzumuji podle toho, když je příležitost nebo dobrá parta lidí,“ řekl s tím, že takových příležitostí prý bude v příštích dnech víc než dost. Už v sobotu večer lidoveckého předsedu čeká večerní ples. Na něm prý nechybí slivovice nebo pivo.

  A právě dvojí sazba DPH, která čeká pivaře od května, podle Jurečky ukazuje na špatně nastavené parametry EET. „Myšlenka sice správná, ale provedení špatné. Ta efektivita nastavení daně tímto způsobem je výrazně nižší na straně státu, než u živnostníka,“ míní bývalý ministr zemědělství.

 • 6.Pekarová suchý únor neřeší

  Ani jediná předsedkyně parlamentní stranyMarkéta Pekarová Adamová (TOP 09) nemá potřebu držet suchý únor, i bez něj prý pije s mírou. Měsíční akci dobrovolné abstinence prý ale podporuje.

  „Suchý únor nedržím, piju alkohol střídmě, a tedy nemám pocit, že bych potřebovala držet alkoholový půst po jeden měsíc, ale obecně je to dobrá akce upozorňující na závažný problém,“ míní Pekarová. Za hezkého počasí jezdí ráda také na kole a při odpočinku si dá u cyklostezky pivo.

  Při debatách o DPH nad „tekutým chlebem“ kroutí poslankyně, jejíž strana pořádá mimo jiné akce Na pivo s Karlem či na pivo s Mirkem, hlavou.

  Kníže svlažoval hrdlo kvalitním pěnivým mokem.Kníže svlažoval hrdlo kvalitním pěnivým mokem. | Ondřej Požár

  „DPH na pivo je typicky výsledek této vlády - umí jen komplikovat živnostníkům život a přitom se tvářit, že páchá dobro. Ve skutečnosti jen zas a znovu prokazuje svoji neschopnost,“ připojila kritiku předsedkyně opoziční TOP 09.

  Jeden z předchůdců Pekarové a spoluzakladel TOP 09 Miroslav Kalousek prý s přibývajícím věkem drží alkohol dál od sebe – po celý rok – nejen během února.

  „Já se snažím požívat velmi střídmě. Čím jsem starší, tím se snažím být střídmější, člověk už to nespaluje jako kdysi. Ale nedávám žádné suché únory a podobná předsevzetí,“ zmínil.

  Ne jednou se například premiér Babiš opřel do Kalouska kvůli údajnému pití přímo ve Sněmovně. „Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,“ hřímal předseda vlády na Kalouska při jednání o důvěře vládě v roce 2018.

  Bývalý ministr financí si to nenechal líbit a podal na Babiše trestní oznámení. Středočeský krajský soud ale loni v dubnu rozhodnul, že takové výroky nepatří k soudu, ale před mandátový a imunitní výbor.  

 • 7.Rakušan si dá pivo i v únoru

  Skoro to vypadá, že poslanci nemají na suchý únor dost kuráže. Bez kapky alkoholu dobrovolně alespoň 29 dní odmítá být i předseda hnutí STAN a někdejší starosta Kolína a učitel v jedné osobě Vít Rakušan. Jak se říká, příležitost se vždy najde.

  „Nejsem každodenní konzument alkoholu, ale o víkendu si dám rád pivko i s kamarády mimo politiku, třeba po sportu. A tenhle ostrov normálního světa si nechci nechat vzít ani v únoru,“ řekl Blesk Zprávám Rakušan, který čeká se svou manželkou druhé dítě. A otcem bude celkem potřetí.  

  Debaty okolo DPH u piva vnímá jako další házení klacků pod nohy běžným lidem. „Ty zmatky ukazují stále totéž - jednoduchost a přívětivost státu je stále snem, ukazuje se, že tahle vláda je expertem na stavění vzdušných zámků, umí skvěle slibovat, ale skutek, takový, který prostě udělá lidem život snazší, vždycky utekl,“ je k návrhu kritický Rakušan.  

murQ ( 9. února 2020 21:15 )

Nejvíc na suchu je krakonos a jjusa , pořád na krabičáku, pořád.

prezanda1 ( 8. února 2020 17:20 )

Stydím se za toho živočicha, co nějakým nedopatřením osadil funkci prezidenta ČR.👎

kostas ( 8. února 2020 11:44 )

tak dejte odkaz na ty sumy pro tu podvodnou neziskovku,které nechtěl dát sobotka ani korunu a věděl asi proč ,sem s tím účtem

kostas ( 8. února 2020 11:42 )

nejsem čech ,ale ožlacovi na chlast přispívám

Ifigenie ( 8. února 2020 10:33 )

Hej Kostas, tobě asi brzy praskne žluč, jak jsi nenávistný, chudáčku, malej čecháčku....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud