Kremlík končí na dopravě okamžitě. „Zlatý padák“ se nekoná, dostane jen odchodné

Autor: ČTK - 
7. února 2020
17:10

Ministerstvo dopravy přehodnotilo postavení odvolaného ministra Vladimíra Kremlíka a nakonec pro něj neuplatní dvouměsíční výpovědní lhůtu. ČTK o tom v pátek informoval mluvčí ministerstva František Jemelka. Kremlík tak na ministerstvu skončí okamžitě. Původně měl podle úřadu ministrovi jmenováním vzniknout pracovní poměr, úřad vůči Kremlíkovi postupoval podle pravidel pro výpověď ze zákoníku práce. Nyní bude uplatňovat pravidla určená pro představitele státní moci, Kremlík dostane pouze odchodné.

Ministerstvo dopravy podle mluvčího původně vycházelo z toho, že ministr je vedoucí organizační složky státu a považuje se za vedoucího zaměstnance ministerstva podle zákoníku práce. Tedy že mimo ústavní funkci vzniká pracovní poměr jmenováním. To znamenalo, že Kremlíkovi po jeho lednovém odvolání zaslalo výpověď, která zahrnovala i klasickou dvouměsíční výpovědní lhůtu.

Odvolaný ministr by tak měl nárok na dva měsíční platy a navíc ještě odchodné. Kremlíka přitom ministerstvo dosud vedlo jako zaměstnance tzv. na překážkách, tedy jemuž není schopno najít zařazení odpovídající jeho dosavadní pozici.

Kremlíka zatím „nevyplatili“

Ministerstvo dopravy po konzultaci s ministerstvem práce a sociálních věcí svůj postup přehodnotilo. Bývalému ministrovi bude tak vyplacen lednový plat a po třech měsících jeden plat odchodného, tedy pouze to, na co má nárok z titulu funkce ministra,“ uvedl v pátek mluvčí ministerstva František Jemelka. Resort tak nyní bude postupovat podle zákona o platu představitelů státní moci.

Mluvčí upozornil, že dosud žádná částka z původně plánované výpovědní lhůty nebyla Kremlíkovi vyplacena.

V minulosti podle Jemelky tuto situaci ministerstvo řešit nemuselo, protože odcházející ministři přistoupili na dohodu o okamžitém ukončení pracovního poměru. Kremlík ji však nepřijal.

Havlíček místo pro exministra zatím nenašel

Premiér Andrej Babiš (ANO) i současný ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v minulých týdnech připustili, že Kremlík by mohl na ministerstvu v práci pokračovat, vyloučili ovšem pozice náměstka nebo politického náměstka. Tento týden Havlíček ČTK řekl, že zatím případnou spolupráci s Kremlíkem neřeší a pouze od něho přebírá agendu.

Premiér navrhl Kremlíkovo odvolání z čela ministerstva dopravy 20. ledna. Podle Babiše manažerský nezvládl situaci kolem zakázky na informační systém k dálničním známkám. Kremlíkovým nástupcem se stal vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který oba úřady vede současně. Nový ministr problémovou zakázku zrušil.

Jan Brandis ( 8. února 2020 10:54 )

To je komedie. Tenhle trouba by měl hlavně sedět 😂🤣😂

mascula ( 7. února 2020 20:23 )

to je srnadovní volovina, jak pro děcka

Martin Fiala ( 7. února 2020 18:23 )

Nová možnost hodnotit politiky na stránkách http­://nej­poli­tik.jed­nodu­se.cz/

tomik007 ( 7. února 2020 18:03 )

KREMLIK je v podstate jakysi eunochoidni SHABLOTURA

barracuda.sro ( 7. února 2020 17:21 )

Jaké odchodné ?? Na rozloučenou měl dostat pouta a obvinění z korupce , předražení zakázky a pokus o krádež peněz daňových poplatníků.Šmejd jeden !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud