„Nabídli mi úplatek 1,5 milionu,“ tvrdí Kremlík. Babiš: Není náš člen

Aktualizováno -
4. února 2020
14:44
Autor: ČTK, kal - 
3. února 2020
18:05

Exministr Vladimír Kremlík (za ANO) oznámil nabídku úplatku u zakázky na auditora mýta, uvedly SeznamZprávy. Kremlík webu řekl, že mělo jít o 1,5 milionu a že nabídka zazněla loni 20. prosince. Člen vlády oznámil, že mu nabídli úplatek, potvrdila BIS. Kremlík kvůli údajné nabídce úplatku podal trestní oznámení. Stejný krok ale učinil i poslanec Lukáš Černohorský (Piráti), který míní, že pokud se Kremlík, ředitel BIS či premiér Andrej Babiš (ANO) o nabídce dozvěděli a neřekli to policii, mohli se dopustit neoznámení trestného činu.

Kremlík měl nabídku dostat před Vánocemi od právníka Martina Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, která zakázku na mýtného auditora získala.

Janoušek, který podle Kremlíka úplatek nabídl, to popřel a ohlásil, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění. Při další schůzce s Janouškem se Kremlík na nabídku 1,5 milionu z prosince zeptal. Janoušek na zvukovém záznamu rozhovoru, na který se SeznamZprávy odvolávají, říká, že nemá o věci nejmenší tušení. 

Kremlík podal trestní oznámení

S trestním oznámením neváhal však ani Kremlík. SeznamZprávy dnes uvedly, že Kremlík podal trestní oznámení v pondělí večer. Dříve podle serveru informoval o nabídce pouze 14. ledna textovou zprávou ředitele BIS Michala Koudelku.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha v pondělí řekl, že na Koudelku se jeden z členů vlády obrátil. Podle Kremlíka ředitel BIS slíbil, že o úplatku promluví s Andrejem Babišem a vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Premiér uvádí, že žádné informace o úplatku neměl.

Janoušek: „Lživé obvinění“

Janoušek dnes ČTK sdělil, že Kremlíkovo „lživé obvinění kategoricky odmítá“. „S ohledem na dlouhodobé přátelské vztahy jsme se na jeho žádost potkali tuto sobotu v Krkonoších, kde překotně a zmateně mluvil o své extrémně složité životní situaci,“ uvedl.

Kremlík podle něj mluvil o tom, že by si zasloužil pracovní nabídky v oblasti dopravy. „Mezi jinými pronesl i větu o nabídce 1,5 milionu, která mě zarazila, protože jsem nevěděl, o čem mluví, a proto jsem se snažil konverzaci odvést do ztracena větou, že o tom nic netuším,“ uvedl.

Chtěl prý podpořit člověka v „katastrofické pracovní, osobní i finanční situaci“

Za nevěrohodný označil Janoušek fakt, že Kremlík údajnou nabídku ohlásil se zpožděním několika týdnů, a to textovou zprávou Koudelkovi. Janoušek trvá na tom, že na zmiňované původní schůzce prokazatelně nebyl.

„Je mi líto, že moje snaha podpořit člověka v katastrofické pracovní, osobní a finanční situaci je zneužita k tomu, že Vladimír Kremlík chce obviňováním jiných vylepšovat svou poškozenou reputaci,“ dodal Janoušek.

Mluvčí BIS: Koudelka ministra upozornil, že má rychle jednat

„Můžu potvrdit, že jeden z členů vlády se obrátil na ředitele BIS s informací, že se údajně někdo pokusil podplatit. Pan ředitel Koudelka pana ministra upozornil, že by měl co nejrychleji tuto skutečnost oznámit orgánům činným v trestním řízení. Zároveň BIS začala připravovat aktivitu, při které by ve spolupráci se státním zastupitelstvím a Policií ČR zajistila potřebné informace,“ řekl v pondělí mluvčí BIS Šticha v ČT.

Při další schůzce s Janouškem se Kremlík na nabídku 1,5 milionu z prosince zeptal. Janoušek na zvukovém záznamu rozhovoru, na který se SeznamZprávy odvolávají, říká, že nemá nejmenší tušení. „Bylo mi strašně špatně a nevěděl jsem, o čem on mluví,“ řekl právník serveru s vysvětlením, že měl kocovinu.

Pirátovo trestní oznámení

„Pokud se Vladimír Kremlík, ředitel BIS či premiér skutečně dozvěděli o možném spáchání trestného činu podplácení, pak měli ze zákona povinnost bez odkladu takovéto informace doručit státnímu zástupci či policejnímu orgánu. Jestliže tak neučinili, mohli sami spáchat trestný čin neoznámení trestného činu,“ uvedl v úterý poslanec Pirátů Lukáš Černohorský.

A připojil informaci, že i on podal trestní známení na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

„Doporučil bych nejprve prostudovat zákon 153/1994 o zpravodajských službách paragraf 8, odst 3,“  reagoval na jeho oznámení na twitteru mluvčí BIS Šticha.

Babiš: Kremlík není člen ANO

„O úplatku jsem nevěděl. Řešit to nebudu. Pokud je to pravda, má to řešit policie,“ uvedl Babiš pro Novinky.cz a dodal: „Pan Kremlík skončil na ministerstvu, není člen hnutí. Pan Havlíček ruší postupně některé podivné IT zakázky vypsané úředníky.“

Senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček reagoval na twitteru slovy: „AB nevěděl o vypsané zakázce na MD, Kremlík nevěděl, že má systém, který je součástí zakázky, sledovat lidi a ministr vnitra neví, že při podezření na korupci, i když není podáno trest. ozn., odpovědné složky konají. Jak nazvat ty, co řídí náš stát?“ 

Ministerstvo z tendru vycouvalo, Kremlík přišel o místo

Ministerstvo dopravy se nakonec rozhodlo zakázku na supervizora mýtného systému zastavit. Kontrolu mýta stát nejspíš svěří státnímu podniku Cendis, oznámil v neděli na twitteru Kremlíkův nástupce ve funkci ministra dopravy Karel Havlíček (za ANO). Uvedl, že stát takto ušetří a bude mít mýtný audit pod větší kontrolou. Výsledek zakázky přitom během minulého týdne posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Video Premiér Andrej Babiš (ANO) oznamuje po jednání vlády odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Resort povede ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) stojící po premiérově pravici. - Blesk Zprávy, Sabina Dračková

Kremlíka odvolal Babiš před koncem ledna, podle premiéra manažersky nezvládl situaci kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám.

Dodavatelem a provozovatelem systému měla být za 401 milionů korun společnost Asseco Central Europe. Zakázka však byla terčem kritiky z řad IT odborníků, opozice i Babiše. Vadilo jim, že Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) firmu vybral bez otevřeného výběrového řízení, projekt byl podle nich navíc předražený. Stát už ji také zrušil. Babiš kvůli této zakázce minulý týden podal trestní oznámení.

disk ( 4. února 2020 18:08 )

Čau lidi, bude líp

jedova11 ( 4. února 2020 15:58 )

Zkorumpovana zlodějska pakaz, všichni do jednoho. Fuj 🤮🤮🤮🤮🤮

tomik007 ( 4. února 2020 15:14 )

COZ BYLO TAK MALO - ze ho guru radeji hbite odvolal...

77fugas ( 4. února 2020 15:10 )

Komu co prosím Babiš za více než 6 let boje s korupcí dokázal?

77fugas ( 4. února 2020 15:09 )

Trestně stíhaného bojovníka s korupcí nezajímá, kdo tu rozdává úplatky?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud