Podívejte se, jak šel čas v Česku s nouzovým stavem. Koncem dubna zřejmě skončí

Autor: ČTK, for - 
21. dubna 2020
23:30

Nouzový stav v Česku platí od 12. března, 30. dubna zřejmě skončí. Proti jeho prodloužení se na Primě vyslovil premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér i šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) nechce jít proti jeho vůli. Připomeňte si, jaká opatření byla zaváděna. 

12. března - Vláda vyhlásila od 14:00 kvůli výskytu nového typu koronaviru na 30 dnů nouzový stav na celém území ČR. Podle rozhodnutí byly od 13. března ráno zakázány akce s účastí nad 30 osob (již od 10. března platil zákaz pro akce nad 100 osob), začal platit i zákaz vstupu na sportoviště. Byl také zakázán vstup do provozoven stravovacích služeb mezi 20:00 a 06:00.

Mezi další opatření patřil zákaz autobusové, vlakové a lodní dopravy cestujících do okolních zemí, platný od soboty 14. března. Od stejného dne vláda zakázala vstup cizinců z 15 rizikových zemí včetně Německa nebo Rakouska, českým občanům (s výjimkou řidičů zásobování nebo „pendlerů“) do nich bylo zakázáno cestovat, zavedla kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem. Od 13. března se zavřely základní umělecké školy.

13. března - Vláda s platností od půlnoci na pondělí 16. března zakázala cizincům vstup do ČR a Čechům cestování do zahraničí. Češi po návratu z 15 rizikových zemí museli do karantény. Kabinet kvůli koronaviru dočasně zrušil nedělní zákaz jízdy kamionů. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) zařadila nový typ koronaviru na seznam nakažlivých nemocí, jeho šíření tak může být trestným činem.

Video Uzavřené Česko: Češi nesmí vycestovat, cizinci přicestovat. Není potřeba nakupovat zásoby, apeloval Babiš - Blesk TV

14. března - Vláda od 06:00 zpřísnila opatření, uzavřela obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a několika dalších. Uzavřeny byly i restaurace, mohly nabízet jen prodej z okénka nebo rozvoz.

15. března - Vláda rozhodla kvůli šíření nového typu koronaviru o aktivaci Ústředního krizového štábu. V jeho čele stanul náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Krátce před půlnocí vláda zakázala s účinností od půlnoci na pondělí 16. března volný pohyb lidí po celé ČR. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Platit měl původně do 24. března 06:00.

Liduprázdné Staroměstské náměstí v Praze na snímku z 23. března 2020. Ulice českých měst jsou vylidněné kvůli vládním opatřením proti šíření nového koronaviru.Liduprázdné Staroměstské náměstí v Praze na snímku z 23. března 2020. Ulice českých měst jsou vylidněné kvůli vládním opatřením proti šíření nového koronaviru. | ČTK/Šimánek Vít

16. března - Hygienici časně ráno kvůli šíření viru uzavřeli 21 obcí na Olomoucku včetně Uničova, Červenky a Litovle. Podobný krok nařídili také v obci Kynice na Havlíčkobrodsku. Uzavření Litovelska skončilo 30. března, Kynic pak 1. dubna.

17. března - Vláda rozhodla, že od 17. března dostanou výjimku ze zákazu otevření obchody s látkami a textilní galanterie. Reagovala tak na nedostatek roušek, které si lidé musejí sami šít.

18. března - Vláda rozhodla, že v maloobchodních prodejnách potravin mohou od 19. března mezi 10:00 a 12:00 nakupovat jen lidé starší 65 let. Časové vymezení se dvakrát měnilo, nyní mají senioři vyhrazený čas 08:00 do 10:00, nařízení se nevztahuje na menší obchody. Kabinet schválil zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od půlnoci na čtvrtek 19. března.

23. března - Vláda prodloužila uzavření obchodů i restaurací do 1. dubna. Zpřísnila také podmínky pro zajíždění za prací za hranice. Pokud chtěli takzvaní pendleři nadále pracovat v Německu a Rakousku, museli si tam zajistit ubytování. Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví také ještě více omezilo sdružování, nově se lidi smějí pohybovat na veřejně dostupných místech nejvýše po dvou. Výjimku mají členové jedné domácnosti, účastníci pohřbů nebo lidé vykonávající povolání či podnikání.

Rozpočtu se zvýšil schodek nejprve na 200 miliard

24. března - Sněmovna ve stavu legislativní nouze schválila řadu zákonů, jimiž vláda reagovala na epidemii koronaviru. Mimo jiné zvýšila schodek státní rozpočtu pro letošní rok z původních 40 miliard na 200 miliard korun.

30. března - Vláda prodloužila omezení volného pohybu po celé ČR do 11. dubna do 06:00. Do stejného termínu kabinet prodloužil zákazy prodeje. Vláda také schválila změnu v čele Ústředního krizového štábu, jeho vedení po Romanu Prymulovi převzal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Video Vláda o otevírání dalších obchodů i změnách u roušek v autech a veřejné dopravě - abl

1. dubna - Vláda informovala, že chce nouzový stav prodloužit o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Opozice s takto dlouhým prodloužením nesouhlasila.

6. dubna - Vláda rozhodla, že od úterý 7. dubna mohou lidé individuálně sportovat na venkovních sportovištích, otevřou se sběrny a výkupny surovin a od čtvrtka 9. dubna budou moci za přísnějších podmínek otevřít i hobbymarkety, železářství a opravny jízdních kol. Po Velikonocích budou moci lidé v odůvodněných případech vycestovat z ČR.

7. dubna - Hamáček oznámil, že vláda zkrátila takzvaným pendlerům minimální pobyt v zahraničí ze tří na dva týdny. Po návratu ale budou muset i nadále na dva týdny nastoupit do preventivní karantény.

8. dubna - V dalším kole Sněmovna schválila mimo jiné novelu zákona o rozpočtové odpovědnosti, která umožní pro příští rok zvýšit strukturální deficit až na čtyři procenta hrubého domácího produktu. Umožnila také odložení splatnosti nájmů firmám i nájemníkům, dočasně zmírnila pravidla insolvencí a exekucí nebo umožnila cestovním kancelářím odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy.

9. dubna - Vláda prodloužila nouzový stav do 30. dubna. Vláda prodloužila omezení provozu úřadů do 19. dubna. Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25.000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. Vládní návrh schválil Senát a podepsal prezident Miloš Zeman.

14. dubna - Vláda představila plán pro otevírání obchodů a provozoven. Rozdělila ho do pěti etap od pondělí 20. dubna do pondělí 8. června. Nejprve měli otevřít řemeslníci, farmářské trhy a autobazary, postupně by se měly každý týden a později po 14 dnech přidávat další obchody či akce. V poslední vlně by mohly otevřít například všechny provozovny v nákupních centrech.

  • Vláda také rozhodla o tom, že profesionální sportovci mohou od 20. dubna trénovat menších skupinách, od 8. června budou možné sportovní akce s účastí maximálně do 50 lidí, od stejného data by se mohly znovu začít hrát bez diváků a při dodržení určitého limitu počtu osob zápasy v kolektivních sportech.
  • Premiér Andrej Babiš byl s vládou při jednání spojen na dálku pomocí videokonference. (17. 4. 2020)Premiér Andrej Babiš byl s vládou při jednání spojen na dálku pomocí videokonference. (17. 4. 2020) | Úřad vlády ČR

15. dubna - TOP 09 či ODS sdělili, že nepodpoří případný návrh na prodloužení nouzového stavu i za termín 30. dubna. KSČM naopak uvedla, že s prodloužením nouzového stavu počítá.

17. dubna - Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl, že by stát mohl od 27. dubna umožnit konání veřejných bohoslužeb a náboženských obřadů, zpočátku s účastí maximálně 15 lidí. Od 8. června by už akce v kostelích neměly být počtem účastníků omezeny. Návrh schválila vláda.

20. dubna - Pokud by po 30. dubnu nebyl v Česku prodloužen nouzový stav, přineslo by to podle Hamáčka řadu komplikací. Nebylo by možné například centrálně nakupovat ochranné prostředky, kontrolovat vstup cizinců do země či ukládat pracovní povinnost.

21. dubna - Babiš v televizi Prima řekl, že on ani ostatní ministři za ANO nechtějí v ČR dál prodlužovat nouzový stav. Ministři za ČSSD byli naopak pro jeho prodloužení. Po Babišových slovech Hamáček uvedl, že za takové situace nemá smysl o prodloužení žádat. Dá proto pokyn ukončit centrální distribuci ochranných pomůcek ke konci dubna.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud