Vokřálův rázný odchod překvapil Babišovy ženy. Faltýnek exprimátora lákal do ANO dvakrát

Autor: Jakub Veinlich - 
2. června 2020
18:50

Údajně jako blesk z čistého nebe zapůsobil na vedení hnutí ANO náhlý konec místopředsedy Petra Vokřála v partě okolo premiéra Andreje Babiše. Vokřál měl být přitom údajně lídrem jihomoravské kandidátky pro krajské volby. Bývalá hejtmanka Karlovarského kraje a poslankyně Jana Mračková Vildumetzová s bývalým primátorem Brna prý mluvila minulý týden a nic nenasvědčovalo tomu, že by Vokřál chystal svléknout dres vládního hnutí. Podobně na dotaz Blesk Zpráv reagovala i místopředsedkyně hnutí a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

V pondělí večer Petr Vokřál oznámil, že odchází z hnutí ANO kvůli údajným zákulisním hrám v jihomoravském regionu. „Dnes jsem se rozhodl ukončit členství v Hnutí ANO. K tomuto rozhodnutí jsem dospěl na základě dlouhých úvah a jsem za to rád,“ napsal v pondělí odpoledne na svůj facebookový účet dosavadní místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál. V úterý dopoledne už o něm nebyla na webu vládního hnutí ani zmínka. 

„Odcházím proto, protože nechci dále spojovat své jméno s osobami, které Hnutí ANO využívají pouze ke svému osobnímu prospěchu a kteří tak ničí dobrou práci kolegů, kterým se podařil již kus dobré práce,“ označil hlavní důvod svého odchodu Vokřál. 

„Je mi to osobně velmi líto. Pro nás to bylo jako rána z čistého nebe, dozvěděl jsem se to e-mailem,“ řekl novinářům na tiskové konferenci v úterý další z místopředsedů hnutí ANO a šéf poslanců Jaroslav Faltýnek. Důvod k lítosti je pro něj prý o to větší, že to byl právě on, kdo Vokřála do hnutí ANO lákal. A to hned dvakrát. 

„Před sedmi lety jsem já aktivně oslovil Petra Vokřála a poprosil jsem ho, aby nám šel pomoci do hnutí. Na první pokus to nevyšlo,“ popsal Faltýnek, jak se Vokřála snažil lákat do politiky. Tehdy ho prý s Richardem Brabcem, dalším z místopředsedů a dnešním ministrem životního prostředí, lákal právě na tento úřad. Vokřál měl na MŽP pracovat jako náměstek. 

„Tehdy pracoval ve Vídni řídil velkou firmu ASAP jako generální ředitel,“ Faltýnkovy prosby ale Vokrál nevyslyšel. Námluvy proto zkusil znovu před komunálními volbami, kdy se nechal Vokřál přemluvit a kandidoval. Z jeho předvolební kampaně ja také nezapomenutelný jeho roztančený videoklip. 

Video Primátor Brna Petr Vokřál tančí a zpívá ve volebním klipu. - Facebook Petra Vokřála

„Právě z těchto důvodů je mi to osobně velmi líto. Nevím přesně, co se odehrálo v posledních dnech. Do té doby jsem žádné signály tohoto typu neměl,“ tvrdí Faltýnek. 

Vokřálovo vystoupení z hnutí ANO souvisí také s kauzou takzvaného Švachulova gangu. Někdejší místostarosta Brna-střed Jiří Švachula a další klíčoví politici hnutí v regionu, úředníci a podnikatelé jsou podezřelí ze stamilionových machinací s veřejnými zakázkami. Reportéři ČT v pondělí zveřejnili i policejní záběry, kde si někteří aktéři kauzy předávají obálky. 

Petr Vokřál několikrát v minulosti upozorňoval, že do kauzy jsou namočeny i místní organizace ANO v brněnských Židenicích, Starém Lískovci a v Černovicích. Chtěl proto tyto organizace zrušit, vedení mu ale nevyhovělo. 

„To že Petr Vokřál jednu malou bitvu prohrál, na předsednictvu, ale to se v politice stává, není to válka, je to jedna z malých bitev, doufám, že to nebylo pouze proto, že tuto malou bitvu prohrál,“ připojil další komentář k Vokřálově rozhodnutí Faltýnek.  

„Nejsem a nikdy nebudu kariérním politikem. Vždycky jsem se orientoval na projekty pomáhající lidem a na tvorbu vizí než na zákulisní hry, politikaření a boj o moc. Tyto disciplíny mně skutečně nikdy nešly,“  přidal ke svým důvodům na sociální síti Vokřál, o kterém se v minulosti dokonce mluvilo i jako o možném kandidátovi na ministra v Babišově vládě. 

Zaskočené Babišovy ženy

Faltýnek podle všeho není jediný, koho odchod významné regionální tváře hnutí zaskočil. Tušení o ničem neměla ani další z členek vedení ANO, místopředsedkyně a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová

„Je mi to docela líto, protože jsem spolupracovali naprosto bez problémů. Nevím, jestli pan Vokřál mluvil s panem předsedou před tím, nebo ne, ale my jsme to rozhodně dopředu nevěděli,“ řekla Pokorná Jermanová Blesk Zprávám s tím, že se o odchodu svého kolegy z předsednictva hnutí dočetla v médiích. 

Sama chce prý Vokřála ještě kontaktovat a jeho rozhodnutí s ním probrat. „Myslím, že je to pro hnutí určitě ztráta, ale jeho rozhodnutí respektuji,“ dodala hejtmanka. 

Překvapená je také členka předsednictva a bývalá hejtmanka Karlovarského kraje a poslankyně Jana Mračková Vildumetzová, která s Vokřálem ještě minulý týden jednala. 

„Bavili jsme se spolu a nic nenaznačoval. Jeho odchod mě každopádně mrzí, odvedl hodně práce, za kterou se mu sluší poděkovat,“ reagovala Mračková Vildumetzová na dotaz Blesk Zpráv. 

Hledá se nový lídr

Vokřál svým rozhodnutím neuvolnil jen post místopředsedy hnutí ANO, ale situaci zamíchal také ohledně skládání kandidátek pro krajské volby, které budou 2. a 3. října letošního roku. Měl být totiž kandidátem na jihomoravského hejtmana. 

Jak postupovat dál, bude jednat předsednictvo hnutí tento čtvrtek v půl páté. Premiéru Babišovi se tak komplikuje cesta do Karlovarského kraje. V úterý odpoledne jednolo vedení jihomoravské uňky v Praze, podle šéfk, bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé ale nového lídra neřešilo.

Video Ukažte to pořádně, nabádal Babiš primátora kvůli nové hale pro Kometu. Vokřál: Brno je rozkopané a je to dobře. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Není to poprvé, co hnutí ANO přišlo o svého místopředsedu. V říjnu v roce 2018 opustil tuto pozici Martin Stropnický. Vedle toho se vzdal také poslaneckého mandátu. Následně se ujal funkce českého velvyslance v Izraeli, kde je dodnes. 

Na sněmu hnutí ANO loni v únoru získal Petr Vokřál při volbě místopředsedů 195 hlasů. Slíbil, že se bude věnovat komunikaci mezi regiony právě před letošními krajskými volbami. Chtěl k hnutí přilákat více mladých lidí a také nastavit komunikaci uvnitř vládního hnutí.  

pooresh ( 3. června 2020 14:08 )

A co tomu rikas ty soudruhu Jevgepyji?

pooresh ( 3. června 2020 14:06 )

Trvalo mu to dlouho,neveril,ze jakej predseda,takova strana!

zdenek43 ( 3. června 2020 08:49 )

Babiš řekl, že mě za náměstkyni už nechce, popisuje svůj odchod Hornochová !! Simona Hornochová byla poslední rok a půl /2015/ klíčovou spolupracovnicí Andreje Babiše, měla na starost daňové změny, cla a přípravu elektronické evidence tržeb. V listopadu nebo v prosinci2015 ale na ministerstvu financí skončí... " že ji k tomu v přiměl sám Babiš " ... /Dne 3. února 2014 ji ministr financí ČR Andrej Babiš jmenoval svou náměstkyní pro oblast daní a cel./ -- R u s ň á k věnoval hnutí ANO před komunálními volbami v roce 2014 sponzorský dar ve výši 1,500.000 korun a jeho žena, dcera kandidátky na Babišův post Aleny S ch i l l e r o v é, přidala 200.000.
Alena S ch i l l e r o v a vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde v roce 2000 získala titul Ph.D. Ve finanční správě působí od roku 1991 - od prosince 2017 ministryně financí ČR v první i druhé Babišově vládě (tento post zastává jakožto první žena v historii České republiky) a od dubna 2019 místopředsedkyně druhé vlády A. Babiše. Předtím byla od ledna 2016 do prosince 2017 náměstkyně ministra financí ČR, nestranička za hnutí ANO 2011 ..... Pracovní kariéru ve finanční správě začala v roce 1991 jako právnička na Finančním úřadu Brno-venkov, kde se pak v roce 1994 stala vedoucí právního a exekučního oddělení. V letech 1995 až 2006 byla zástupkyní ředitele Finančního úřadu Brno-venkov, mezi roky 2006 a 2012 pak přímo ředitelkou. Krátce pak pracovala jako zástupkyně ředitele a vedoucí Odboru metodiky a výkonu daní Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj (2013 až 2014) a ředitelka Odboru právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství (2014 až 2015).
Na Masarykově univerzitě mimo jiné přednáší v rámci katedry finančního práva a národního hospodářství. Je spoluautorkou několika publikací zejména na téma daní....

zdenek43 ( 3. června 2020 08:31 )

Dokonáno! Puč se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě.
Výchova kádrů od sedmdesátých let byla úspěšná. Nejprve byli manažery puče a potom těmi kdo dohlíží na uhlazení stop z nejvyšších ústavních funkcí.


a zase delame?? prekvapene . . . . ZAS CIVIME JAKO TELATA NA NOVA VRATA ?? . . . uz v roce 207 se TO vsechno probiralo - ale zase byly volby Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 20.10. – 21.10.2017 aJESTE VIC v y h r a l soudruh-StBak Andrej BABIS - Bures a jeko KOLEKTIV z ANO2011 ....... //volby 2017 - ANO 2011 - 1 500 113 hlasu z 5 060 745 hlasu - 29,64 %// ..... Andrej BABIS - Kauz se kolem něj vyskytuje více než dost, počínaje bývalým hlavním manažerem ANO odsouzeným za korupci, konče záhadným sponzorským darem vyšetřovaného miliardáře Davida Rusňáka.

R u s ň á k věnoval hnutí ANO před komunálními volbami v roce 2014 sponzorský dar ve výši 1,500.000 korun a jeho žena, dcera kandidátky na Babišův post Aleny S ch i l l e r o v é, přidala 200.000. Rusňákova manželka se stala následně brněnskou radní a jeho tchyně po vynuceném odchodu Simony Hornochové povýšila na náměstkyni ministra financí. Je s podivem, že proslulý právní inovátor Ištvan v tomto případě nezahájil trestní řízení i za poskytování „úplatků“ formou politických trafik.....

NO A PISE SE ROK 2020 - Ing. Andrej B a b i š - od prosince 2017 předseda vlády České republiky. ... JUDr. Alena S ch i l l e r o v á, Ph.D. - od prosince 2017 ministryně financí ČR v první i druhé Babišově vládě (tento post zastává jakožto první žena v historii České republiky) a od dubna 2019 místopředsedkyně druhé vlády A. Babiše...

tomik007 ( 2. června 2020 21:00 )

ANO - nektery žensky s toho maj svriraci sok a musej je pak vystrihout i s plotem...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud