Záchranářka Veronika Brožová ze Zdib u Prahy 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. To ale kraj odmítá. Na záchranářku proto podal trestní oznámení za šíření poplašné zprávy. „To, že je podané trestní oznámení, jsem se dozvěděla z médií. Věděla jsem, že bylo vedení záchranky kontaktováno policií kvůli kontaktům na mě a na další kolegy, mě ale policie zatím nekontaktovala,“ uvedla Brožová v rozhovoru pro DVTV.

O šíření poplašné zprávy podle ní nešlo. „Vyjádřila jsem obavy o to, abychom jezdili zabezpečeni tak, jak bychom měli jezdit k pacientům. Chtěla jsem se ujistit, že kraj nás pomůckami vybaví,“ zdůvodnila.

Podle dřívějšího vyjádření kraje bylo v té době každé sanitní vozidlo vybaveno třemi sety pro použití při kontaktu s pacientem s podezřením na vysoce nakažlivou nákazu. Kdyby se set použil při zásahu, měl být okamžitě doplněn na stanovišti z okresního či centrálního skladu. Ochranné prostředky byly podle hejtmanství distribuovány ihned. „Zásobení ,just in time‘ fungovalo v reále tak, že my jsme kontaktovali paní, která se zásobováním zabývá, a někdo z našeho přímého zásobování jel na Kladno pro pomůcky. Pak se ale stalo, že naše posádka využila vše třeba na dva pacienty za sebou a pak byla několik hodin bezprizorně bez ničeho,“ popsala záchranářka.

Čtyři dny po zveřejnění dopisu v listu Náš region se záchranářka setkala s hejtmankou Jermanovou a členy vedení středočeské záchranky. Někteří z nich prý byli verbálně agresivní a snažili se záchranářku zastrašit. Podle mluvčí Středočeského kraje Heleny Frintové záchranářka na schůzce připustila, že způsob komunikace nebyl standardní. „Otázkou je, zda si paní Brožová uvědomovala případný dopad svého vyjádření a zda se spíše nestala nástrojem politického boje některých opozičních politiků prostřednictvím regionálního serveru Náš region,“ uvedla Frintová.

Středověká záchranka?

Podle Brožové zveřejnění dopisu byla cesta, jak se k ochranným pomůckám dostat rychleji. „V tu chvíli jsem to viděla jako cestu, že se někomu zželíme a něco nám dají. Po zveřejnění dopisu jsme hned v pondělí dostali ochranné pomůcky, během úterka nám toho lidi donesli opravdu mnoho. Během tří dnů to bylo mnohonásobně víc, než co nám dala záchranka,“ popsala v DVTV s tím, že svému zaměstnavateli nedůvěřuje, záchranka je podle ní propojena s politikou a krajem.

„Lidé si dělají srandu, že středočeská záchranka není středočeská, ale středověká. Z toho, jak fungují jiné organizace, bychom si mohli něco převzít a bylo by to v pořádku, ale my to neděláme, jdeme proti tomu,“ kritizovala s tím, že řada jejích kolegů jí v soukromých zprávách či telefonátech vyjádřila podporu, někteří z nich se ale prý bojí ji podpořit veřejně. „Píšou, že mám pravdu, že se mnou souhlasí, někteří říkají, že by to udělali taky, ale z určitých důvodů nemůžou,“ dodala Veronika, která už dala výpověď a koncem června u středočeských záchranářů končí.

Záchranářka Veronika, na kterou Středočeský kraj podal trestní oznámení.
Záchranářka Veronika, na kterou Středočeský kraj podal trestní oznámení.
Autor: Reportéři ČT

Záchranářce vyjádřil podporu její bývalý kolega. „Veronika Brožová odvážně svým dopisem vyburcovala občanskou společnost a tím zajistila neuvěřitelné množství ochranných pomůcek pro celou republiku. Při akci ,Štít‘ jsem mluvil s mnoha středočeskými záchranáři a všichni mi potvrdili nedostatek ochranných pomůcek. Také mi ale potvrdili hroznou věc, že mají strach – strach toto sdělit veřejně, strach z vedení záchranky,“ uvedl na facebooku někdejší záchranář Petr, který od středočeských záchranářů odešel koncem února. „Strašně mě mrzí přístup ředitele Jiřího Knora, který je skvělý doktor, ale manažersky totálně selhal,“ dodal. Blesk žádal o vyjádření středočeskou záchranku, ta však situaci momentálně nechce komentovat.