O Foltýna se zajímá Vojenská policie. Kvůli obvinění ze služby na Ukrajině. „Lži extremisty,“ tvrdí důstojník

Autor: Daniel Kraus - 
31. března 2025
05:00

Vojenská policie se zabývá podnětem podaným na plukovníka Otakara Foltýna (49). Protivládní aktivista Jindřich Rajchl (48, PRO) na něj totiž podal trestní oznámení a tvrdí, že důstojník sloužil v ukrajinské armádě. To Foltýn jednoznačně odmítá s tím, že jde o naprostý nesmysl. A za pravdu mu dávají experti.

Rajchl, organizátor protivládních demonstrací, Foltýna nařkl ze služby v cizím vojsku. Vládní koordinátor strategické komunikace v kabinetu Petra Fialy (60, ODS) totiž sdílel na Facebooku video z listopadu 2023, kde je ve Vuhledaru na Donbasu.

„Prý chce někdo vyšetřovat české patrioty, kteří prý byli na Ukrajině. Nevím, kde kdo byl či nebyl. Ale já tam byl, tak prosím zařadit na seznam vyšetřovaných,“ napsal v příspěvku. Ve videu pózuje vedle ukrajinských vojáků se samopaly a v ruce drží českou vlajku potřísněnou krví.

„Chtěli jsme ukázat, že Češi mají být v čele podpory Ukrajiny, protože my s ruskou agresí máme svoji zkušenost,“ vysvětlil tehdy Foltýn symboliku s tím, že krev patří obětem sovětské okupace Československa ze srpna 1968.

Vojenská policie podnět řeší

A právě z tohoto videa vychází Rajchl, který vzal prý Foltýna za slovo a podal na něj trestní oznámení. Redakce se proto obrátila na Vojenskou policii s tím, jestli má svého bývalého náčelníka Foltýna (sbor vedl v letech 2022 a 2023) v hledáčku.

„Můžeme potvrdit, že se Vojenská policie zabývá podnětem podaným na plk. Foltýna,“ uvedla mluvčí Kateřina Mlýnková.

Zda se však jedná o trestní oznámení Rajchla, mluvčí už nepotvrdila. Podle informací Blesku tomu tak však je. „Vojenská policie ve věci dosud nezahájila úkony trestního řízení. Věc je nadále v šetření,“ dodala Mlýnková.

Foltýn: Lži radikála

Foltýna celé obvinění rozesmálo. „Jde na první pohled o snahu radikálního politika zneužívajícího trestní řízení pro politickou sebeprezentaci,“ pustil se do Rajchla.

„Ani já, ani nikdo jiný nikdy netvrdil, že bych na Ukrajině bojoval. Na rozdíl od českých dobrovolníků s povolením prezidenta,“ dodal s tím, že ví, že Češi v aktivní vojenské službě nesmí na Ukrajině bojovat.

„Ve Vuhledaru jsem v roce 2023 skutečně byl, ale není na tom vůbec nic špatně. Byla to veřejně prezentovaná cesta s českou vlajkou pokrytou krví Čechů branících 21. srpna 1968 budovu Rozhlasu. Koneckonců to video koluje od loňského roku a zveřejnil jsem ho sám,“ řekl Blesku.

Otakar Foltýn v Epicentru Blesku. Otakar Foltýn v Epicentru Blesku. | Blesk:Tonda Tran

Překvapuje ho, že podnětu se dostalo pozornosti. „Proč se to řeší, když není ani žádná indicie, že bych cokoliv porušil? Samozřejmě natáčeli jsme v dostřelu okupantů a jsou kolem mě lidé se zbraněmi, ale já žádnou nemám. Odvozovat z čehokoliv, že bych se účastnil bojů, je úplná fantasmagorie,“ nešetřil slova a jednoznačně popřel Rajchlovo tvrzení.

„Lže, že jsem se sám přiznal, že jsem tam sloužil. Ani na vteřinu jsem nikdy nesloužil v jiné složce než v ozbrojených silách ČR,“ kritizuje Foltýn.

Rajchl: Hraje si na tvrdého hocha

Rajchl trvá na tom, že jeho podnět byl zcela oprávněný. „Jednalo se o příspěvek, kde se pan Foltýn kasá tím, že také byl na Ukrajině a že se dobrovolně hlásí ke stíhání,“ řekl advokát a kontroverzní politik Blesku.

Podle něj právník Foltýnova kalibru musí vědět, že samotný pobyt na Ukrajině není trestný. „Pokud aktivně žádá o to, aby byl též vyšetřován, tak by musel bez příslušného povolení sloužit v cizím vojsku, neboť jinak by nebyl důvod jej stíhat,“ odůvodnil Rajchl.

Jindřich Rajchl a protivládní demonstrace na Václavském náměstí. (16.4.2023) Jindřich Rajchl a protivládní demonstrace na Václavském náměstí. (16.4.2023) | Blesk:Jiri Kotatko

„Mně jde nyní o to, abychom zjistili, zda pan Foltýn skutečně spáchal trestný čin, či zda je jen pozér, jenž se tam byl vyfotit pro vlastní PR kampaň a u svých sledujících se chtěl pouze sebeprezentovat coby válečný hrdina, ač na Ukrajině vůbec nebojoval,“ řekl politik.

„Jsem přesvědčen, že druhá varianta je výrazně blíže k pravdě a že pan Foltýn je jen lhář a demagog hrající si na tvrdého hocha,“ završil a dodal, že odpověď policie má všechno definitivně objasnit.

Advokát: Nesplňuje

Podle advokáta Radka Ondruše je celé obvinění Foltýna na vodě. „Služba v cizím vojsku znamená, že člověk musí být skutečně zařazen do nějaké jednotky a účastnit se bojů. Pouhé focení se s vojáky nestačí. Podle mých informací toto plukovník Foltýn ani náhodou nesplňuje,“ řekl Blesku s tím, že navíc byl důstojník oblečen v civilu.

Podle něj by tak celé obvinění mohlo být jen bouří ve sklenici vody, která nemá reálný právní základ.

Bezpečnostní analytik Otakar Foltýn v Epicentru Blesku. Bezpečnostní analytik Otakar Foltýn v Epicentru Blesku. | Blesk:Tonda Tran

Advokát také poukázal na to, že Vojenská policie zatím nezačala Foltýna oficiálně vyšetřovat. „Každé podání musí být zaevidováno, ale pokud dosud nebyly zahájeny úkony trestního řízení, znamená to, že věc je stále jen v objasňování,“ vysvětluje Ondruš a dodává, že ze zákona se musí každý orgán činný v trestním řízení zabývat jakýmkoliv podáním, které mu dojde.

Jinými slovy – Foltýn zatím z ničeho obviněn není a celá záležitost může skončit stejně rychle, jako začala.

Křivé obvinění?

Ondruš se rovněž nevyhýbá ostrým slovům na adresu Rajchla. „Advokát se musí chovat tak, aby nesnižoval vážnost advokátního stavu. Pokud podá oznámení s vědomím, že skutková podstata trestného činu není naplněna, může jít o zneužití práva, nebo dokonce křivé obvinění,“ upozorňuje Ondruš.

A pokud by se ukázalo, že Rajchl podal trestní oznámení s tímto vědomím jako právník, nikoliv jako politik, mohla by se jím podle Ondruše zabývat i Česká advokátní komora.

„Pokud to nezaštítil politickou činností, tak to učinil jako osoba práva znalá. Je to advokát, není to nějaký Lojza z Horní dolní,“ nadnesl právník.

Jindřich Rajchl Jindřich Rajchl | Blesk:Jakub Poláček

Jen s povolením

Podle advokáta Jana Černého musí být k obvinění z neoprávněné služby v cizím vojsku předloženy jasné důkazy.

„Český občan nesmí bez souhlasu prezidenta sloužit v cizích ozbrojených silách, jinak mu hrozí několikaleté vězení. Ale pouhý pobyt na území Ukrajiny trestný není,“ vysvětlil Blesku s tím, že v českém právu neexistuje precedent, kdy by byl někdo stíhán jen na základě domněnek bez důkazů o skutečné bojové účasti.

„Trestnost se vztahuje na státy, které nejsou členy NATO,“ doplňuje Černý s tím, že český občan může při obraně bez souhlasu prezidenta sloužit pouze v armádách jiných členů Aliance.

Video  Foltýn: Rusové se svými vojáky zachází jak s dobytkem! Bude 4. rok války na Ukrajině posledním?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa