Liberecký kraj: Co potřebujete vědět před krajskými volbami

V Libereckém kraji by chtěl svou pozici obhájit Martin Půta (SLK), který by se musel střetnout se stejnými lídry jako před čtyřmi lety - Stanislavem Mackovíkem (KSČM) nebo Jitkou Volfovou (ANO).  (Autor: Blesk - David Malík)
Autor: mah, ČTK - 
8. března 2020
06:00

V Libereckém kraji už osmým rokem vládne hejtman Martin Půta a hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Ten má v plánu svou funkci znovu obhajovat. Vyzvat se ho přitom chystá i jeho náměstkyně, bývalý poslanec a poprvé by se do zastupitelstva rádi dostali i Piráti.

Martin Půta je zastupitelem Libereckého kraje již od roku 2007. Hejtmanem se stal poprvé po volbách v roce 2012, kdy vedl kandidátku Starostů pro Liberecký kraj. Během svého prvního volebního období v roli hejtmana vstoupil do hnutí Starostové a nezávislí, které dokonce krátce vedl, následně se ovšem vrátil do hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Martin Půta chce post obhájit i podruhé

Od roku 2014 ovšem čelí obvinění z přijetí úplatku kvůli stavebním zakázkám ve svém kraji, trvá však na tom, že je nevinný. To ho ovšem nezastavilo před tím, aby se Starosty pro Liberecký kraj funkci hejtmana neobhájil i ve volbách v roce 2016, čímž se stal prvním Libereckým hejtmanem, který vládl více než jedno volební období. Svůj post by chtěl obhájit i podruhé, o jeho kandidatuře hnutí ovšem rozhodne až 18. března. V březnu by se zároveň měl dočkat rozhodnutí soudu v jeho případu.

Piráty, kteří by se v kraji rádi poprvé dostali do zastupitelstva, povede radní Turnova Zbyněk Miklík. Ten bude mít za úkol zlepšit poslední výsledky strany v krajských volbách na Liberecku. Před čtyřmi lety totiž Piráti získali pouze 3,26 procent hlasů a do zastupitelstva se nedostali.

Jasno mají i komunisté. Ty do voleb opět povede Stanislav Mackovík. Ten bude v čele kandidátky již potřetí. Ve volbách by ovšem pravděpodobně radši zopakoval svůj výsledek z roku 2012, kdy KSČM skončila druhá. Před čtyřmi lety totiž komunisté neobhájili ani poloviční zisk a přišli kvůli tomu o více než polovinu zastupitelů.

Stejného lídra jako před čtyřmi lety bude mít i hnutí ANO. To po čtyřech letech znovu sází na Jitku Volfovou. Ta v roce 2016 dovedla hnutí premiéra Andreje Babiše k druhému místu, za prvními Starosty pro Liberecký kraj ovšem ANO zaostalo o více než patnáct procent.

Do voleb půjde i jedna koalice parlamentních stran. Na spolupráci se domluvili zástupci KDU-ČSL a TOP 09. Ani jedna strana se přitom do zastupitelstva před čtyřmi lety nedostala. TOP 09 získala 3,42 procenta hlasů, představitelé KDU-ČSL kandidovali na kandidátce se jménem Budoucnost pro liberecký kraj, která ale nedosáhla ani na tři procenta hlasů. Společnou kandidátku povede Jiří Klápště z TOP 09.

Další strany o lídrech teprve jednají.

Kandidáti na hejtmana Libereckého kraje 2020
Starostové pro Liberecký kraj Martin Půta
Piráti Zbyněk Miklík
KSČM Stanislav Mackovík
ANO Jitka Volfová
TOP 09 a KDU-ČSL Jiří Klápště

Volební období 2016-2020: Půtův úspěch navzdory obvinění

Do voleb v roce 2016 vstupoval Martin Půta už s obviněním na krku. To voliče ovšem neodradilo a hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK) urvalo 32,35 procent hlasů, což stačilo na 18 křesel v 45členném zastupitelstvu, čímž Půta vylepšil zisk strany z předchozích voleb o pět mandátů.

Druhé skončilo hnutí ANO vedené Jitkou Volfovou. Odstup na vítěze voleb byl ovšem vyšší než 10 procent a hnutí si tak vybojovalo pouze 17,08 procent hlasů a proti vítěznému hnutí SLK polovinu křesel. Pro hnutí premiéra Andreje Babiše přitom šlo o první účast ve volbách do zastupitelstva Libereckého kraje.

Výsledky voleb v roce 2016
Starostové pro Liberecký kraj 32,25 %
ANO 17,08 %
KSČM 8,10 %
ČSSD 8,04 %
ODS 7,91 %
Změna pro Liberecký kraj 7,06 %
Koalice SPD a SPO 5,20 %

Na třetím místě se umístili komunisté, které vedl Stanislav Mackovík. Zisk 8,10 procent hlasů jim zajistil čtyři mandáty v zastupitelstvu. To představovalo ztrátu šesti mandátů oproti roku 2012.

Jen těsně za KSČM skončila ČSSD. Tu do voleb vedl Pavel Svoboda, který stranu dovedl k zisku 8,04 procenta. To stačilo k tomu, aby v zastupitelstvu usedli čtyři sociální demokraté. Výsledek pro ně ovšem znamenal ztrátu tří křesel.

Stejný počet zastupitelů získala i ODS pod vedením Dana Ramzera. Občanští demokraté oslovili 7,91 procenta voličů. I ODS přitom ve volbách ztratila jedno místo v zastupitelstvu.

Šestou příčku obsadila kandidátka Změna pro Liberecký kraj, kde figurovali zástupci hnutí Změna a Strany zelených pod vedením Zuzany Kocumové z hnutí Změna. Kandidátka získala 7,06 procenta hlasů. To znamenalo méně než poloviční zisk proti volbám v roce 2012 a propad počtu zastupitelů z deseti na čtyři.

Nejmenším uskupením, které překonalo pětiprocentní hranici, se stala koalice SPD a SPO, kterou do voleb vedl Radovan Vích. Koalice v kraji stejně jako ANO kandidovala poprvé a ve volbách získala přízeň 5,20 procenta voličů a zbylá dvě místa v zastupitelstvu.

Po volbách pak Martin Půta vyjednal koalici s hnutím ANO, ČSSD a ODS. Díky tomu si zajistil pohodlnou většinu 35 hlasů. Na rozdíl od prvního volebního období tak nemusel řešit situaci, kdy se mu rozpadla nejtěsnější většina v zastupitelstvu a hejtman tak pro svou vládu musel shánět podporu i dodatečně.

VIDEO: O čem se diskutovalo před volbami v roce 2016?

Video Hejtman Půta: Přezdívku Martin Pumpa dostal kvůli nočním schůzkám na benzínce - Blesk TV

e.lesanova ( 8. března 2020 17:40 )

Obávám se, že o krajské volby zájem není a nebude...TOP09, Piráty, ODS by už volili jen naprostí zoufalci a tudíž, pokud nám Půtu "nezavřou", vyhraje on či paní Volfová

krapotkin ( 8. března 2020 16:16 )

Před volební fraškou nepotřebuji vědět nic, protože na ni házím kakáč.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud