Středa 27. října 2021
Oblačno 13°C

Ostrá hádka Schillerové a Skopečka o rozpočet v ČT. Expert ODS u šetření miliard mlžil

Autor: tsv - 
13. října 2021
09:20

Ekonomický expert Jan Skopeček (ODS) a jeden z možných adeptů na ministra financí se v Událostech komentářích České televize pohádal s nynější šéfkou resortu a nově zvolenou předsedkyní poslanců ANO Alenou Schillerovou (za ANO). Politici v pořadu probírali plány na rozpočtové škrty za 125 miliard, které jsou podle Schillerové naprosto nereálné. Skopeček ministryni nařkl ze zadlužení státu, které má podle něj stejně jako rostoucí inflaci na svědomí právě vláda.

Na dotaz Schillerové, kde by Skopeček zmíněných 125 miliard ušetřil, poslanec přímo neodpověděl. „Paní ministryně, vy jste to nezvládla. Nechte to na nás, věřím, že my to zvládneme,“ reagoval Skopeček. Odkazoval na návrhy své strany z předcházejících let, u žádného konkrétního příkladu se ale nepozastavil.

Poslanec v pořadu vyjádřil svůj nesouhlas s masovým náborem zaměstnanců státní správy. „Za vaší vlády přibyli desítky tisíc státních zaměstnanců, přibyli vám i byrokraté a na příští rok plánujete víc prázdných tabulkových míst, jenom abyste si je mohli přerozdělovat,“ pokračoval Skopeček a dál se vyhýbal konkrétní odpovědi na původní otázku. Schillerová mezitím poslanci skákala do řeči a několikrát zopakovala, že místo byrokratů přibylo více učitelů, hasičů a vojáků.

„My určitě nechceme nabírat nové státní zaměstnance. My si myslíme, že ty desítky tisíc státních zaměstnanců, které přijala vláda v těch minulých letech, je až příliš. Stále máte na ministerstvu úředníky, kteří mají řešit EET, přestože EET je pozastavená,“ pokračoval poslanec.     

Vláda dle jeho slov tak nafukovala státní správu a státní sektor. Poukázal na to, že v dnešní době pobírají zaměstnanci státního sektoru vyšší platy než lidé pracující v  sektoru soukromém. „Což je samozřejmě velmi špatné. Je to demotivující,“ konstatoval.

Video Z „Fialovy drahoty“ se lidé zapotácí: Ekonomové promluvili nejen o zdražení energií - Pavlína Horáková

Poslanec během debaty kritizoval rozpočtovou politiku paní ministryně, která podle něj způsobila rostoucí inflaci. „Inflace bere lidem úspory, životní úroveň. To je výsledek naší vlády,“ prohlásil Skopeček. Ministryně se v reakci hájila již dříve několikrát opakovaným tvrzením, že „inflace je dovezená“ a vláda na ni podle Schillerové má „pramalý vliv“.

Konkrétní plán: Škrtnutí slevy na jízdném

Jako jediný konkrétní návrh, jak částečně snížit schodek rozpočtu, uvedl poslanec zdražení jízdného, které je podle Skopečka součástí jednání v koalici. „Slevy na jízdné jsem férově kritizoval i před volbami. Státní rozpočet je ve stavu, v jakém je, a nemůže si dovolit rozdávat plošně peníze lidem, kteří to třeba nepotřebují,“ zdůvodnil.

Zrušení slevy na jízdné ale podle ministryně Schillerové státní rozpočet nezachrání. „Dneska je to položka, která je asi tři miliardy,“ doplnila. Načež ji poslanec obvinil z toho, že vláda nebyla schopná ušetřit „ani korunu“.

Rozpočtový škrt ve výši 125 miliard je podle shrnutí Schillerové naprosto nereálný. „Říkám to s vědomím ministra, který prosadil sedm rozpočtů na půdě Poslanecké sněmovny. Je to nereálné, pokud skutečně nezaškrtíme naprosto všechno, investice, nesáhneme i tady na ty věci, o které se obávají ti lidé,“ varovala Schillerová. Dodala, že nynější vláda bude velmi tvrdou opozicí, která bude tyto škrty bedlivě kontrolovat.

Video Rozhovor s Alenou Schillerovou ve volebním štábu ANO - Jakub Veinlich

Stano1963 ( 14. října 2021 07:56 )

právnička Schillerová nezná ani ekonomické pojmy a občas plácá hrozné nesmysly, hlavně když se povede fotka na instagram...

prochaskanamoste ( 14. října 2021 00:34 )

Kecáš. Schillerová je daleko lepší ekonomka než celý Rusnok. Za toho makají v bance další lidi a nikdo jim do toho moc nekecá. Paní Sch. to má mnohem složitější. Je to velmi chytrá a mimořádně schopná dáma. Stejně tak ing. Dostálová.

prochaskanamoste ( 14. října 2021 00:31 )

Skopeček z prolhané a prokorupční ODS není žádný expert.Jen velkohubý tlachal, co dokola mele tu svou mantru o houně.Expertkou je právnička a ekonomka Schillerová. S takovým kašparem se může utkat kdykoliv, i bez přípravy.

stemik ( 13. října 2021 23:32 )

loby za bohate spoušti svuj portal.nova Fiaalovska vlada kašle na obyčejne občany --středni třida zaplače a pochopi co je Adamova Pekarova za zrudu

sherlock.z.cech ( 13. října 2021 20:44 )

Těch úředníků na EET je pouhých 400, experte.

Zobrazit celou diskusi
Další videa