Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Poslanci řeší tři stovky navíc k důchodu. Mimořádnou valorizaci přibrzdí Fiala a spol.

Aktualizováno -
23. června 2021
15:51
Autor: ČTK, sova - 
23. června 2021
07:10

Vládní návrh na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 Kč Sněmovna zrychleně schvalovat nebude. Část opozice postup zablokovala, chce úpravy. Poslanci se ve středu odpoledne mimořádně sešli k vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních a dalších důchodů o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Kabinet ale nepřesvědčil poslance, aby ji schválili zrychleně už v prvním čtení. Koalice SPOLU, kde je ODS, TOP 09 a lidovci, rychlé projednání vetovala. Budou uplatňovat pozměňovací návrhy. Předlohu tak čekají standardní tři čtení. Podle kritiků z řad opozice jde o vládní dárek seniorům před říjnovými sněmovními volbami.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by bylo nejlepší důchodovou novelu zamítnout. „Nemůžeme podpořit něco, co není vykompenzováno opravdovou snahou šetřit na výdajích,“ uvedla. Kabinet ANO a ČSSD podle ní dělá jen líbivé kroky, hlubší změnu důchodového systému ale nebyl schopen připravit. Pekarová Adamová slíbila, že koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud bude vládnout, důchodovou reformu předloží.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová (za ANO) mimořádné přidání k penzím hájily. Podle Maláčové jde o investici do lidské důstojnosti a o jasný signál státu, že lidé, kteří celý život pracovali, budou mít aspoň trochu důstojný důchod. Schillerová uvedla, že návrh nepředstavuje zátěž, kterou by si státní rozpočet nemohl dovolit. „Kondice našich veřejných financí patří k nejlepším v Evropě,“ prohlásila.

ODS: „Situace se dramaticky změnila“

Poslanec ODS Jan Bauer připomněl, že poslanci této strany v minulosti růst penzí nad zákonnou valorizaci s ohledem na mimořádný ekonomický růst podporovali. „Situace se dramaticky změnila,“ uvedl. Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je za současné rozpočtové situace vyšší než zákonný růst penzí diskutabilní. Lidovci chtějí podle něho uplatnit pozměňovací návrhy na uzákonění příspěvku 500 korun k měsíčnímu důchodu za každé vychované dítě a na změnu výpočtu vdovských a vdoveckých penzí.

Hnutí SPD podle poslankyně Lucie Šafránkové zvyšování důchodů vždy podporovalo a podpoří je i nyní. Šafránková ale míní, že je navrhovaná částka nízká.

Dodatečné přidání by stálo přes 10 miliard

Měsíční penze by podle zákonných pravidel měly vzrůst od ledna v průměru o 450 korun. Dalších 300 korun navíc by mělo podle předlohy putovat do zásluhové části důchodu. Navýšení by tak bylo trvalé a částka by každý další rok při valorizaci o určité procento rostla. Ke konci letošního prvního čtvrtletí činila průměrná starobní penze 15 351 korun.

Dodatečné přidání by příští rok stálo podle podkladů 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. 

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se podle zákona zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a polovinu růstu reálné mzdy. Valorizace tak už odráží zdražování za určité období i část navyšování výdělků. Mimořádné přidání ministerstvo zdůvodnilo v podkladech k novele tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

 

gejsovic ( 24. června 2021 18:40 )

To kdyby se jednalo o jejich platech,to by byla nečekaná schoda,bez připomínek

LuCo ( 24. června 2021 17:57 )

Fiala to je chlapec! Ještě nedokázal nic a o všem by chtěl rozhodovat! Stejně jako piráti! Ti toho tady vybudovali! Na rozdíl od těch hloupých důchodců, kteří jen pracovali a blbě nekecali. Pak si jednu nedej, nebo miísto ní nějakou drogu!

elIaella ( 24. června 2021 15:05 )

TO MĚ ANI NEHNE, volímodjakživa komunisty!

bagrista ( 24. června 2021 13:52 )

Důchodci si to budou pamatovat,a budou volit ANO.

kwido ( 24. června 2021 12:29 )

Novinky nemají hrubky, ty čtyři a zbytek chyby. Ty ANO-Lízo .

Zobrazit celou diskusi
Další videa