Neděle 18. duben 2021
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Zataženo, déšť 10°C

Důchodci si příští rok mají polepšit o 416 korun. Maláčová pro ně chce víc, Schillerová ne

Autor: ČTK - 
20. března 2021
20:25

Důchody by mohly v případě dodržení zákonné valorizace příští rok vzrůst průměrně o 416 korun. České televizi (ČT) to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Její resort ale nyní pracuje i s dalšími dvěma variantami, a to růstem o 324 korun měsíčně, pokud bude inflace nízká a mzdy neporostou, a 509 korun v opačném případě.

„I v nejoptimističtějším scénáři to vychází na růst důchodů v průměru o 509 korun, což je podstatně nižší částka, než jsme byli zvyklí v minulých letech. Nás bude čekat diskuse o tom, jak budeme s tou valorizací nakládat, zda nepřistoupíme i k nějaké mimořádné valorizaci,“ uvedla Maláčová. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ČT řekla, že další navýšení nad zákonnou valorizaci nepodporuje.

Důchody se zvyšují podle zákona vždy od ledna o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd za sledované období. Očekává se, že výdělky kvůli krizi neporostou a ceny by se naopak mohly po rozvolnění a zrušení superhrubé mzdy zvedat.

Letos dostávají oproti minulému roku všichni důchodci 60 korun navíc a k tomu se jim o 7,1 procenta zvedla zásluhová část jejich důchodu. Průměrný starobní důchod tak vzrostl celkem o 839 korun. Podle schváleného rozpočtu by do důchodů mělo letos směřovat téměř 537 miliard korun. Je to zhruba 30 procent výdajů státu.

Důchod se skládá ze solidární pevné části a ze zásluhové procentní výměry podle odpracovaných let a odvodů z výdělků. Pevná část je pro všechny stejná a má odpovídat desetině průměrné mzdy v zemi. Letos se zvedla o 60 korun na 3550 korun. Zbývající část přidání putovala do procentního dílu, který vzrostl o 7,1 procenta. Průměrná starobní penze tak podle ministerstva práce činí 15.336 korun.

Ministerstvo práce podle nedávného vyjádření Maláčové nyní nepřipravuje návrh na vyplacení zvláštního příspěvku seniorům k penzi. Rozhodne se až podle toho, jak bude vypadat valorizace penzí v příštím roce. V lednu ministryně zmínila, že pokud by letos ceny výrazněji rostly a senioři měli výdaje kvůli epidemii, bude bonus navrhovat. Loni stát důchodcům poslal před Vánoci 5000 korun.

Video Maláčová: Jak má fungovat Izolačka? Až 370 korun denně za karanténu - Blesk Zprávy / ČTK

pokrok ( 23. března 2021 11:16 )

Copak si Maláčová svým slibem -
o kterém doře ví ,-

že jej nebude možné uskutečnit - neuvědomuje ,-
že ČSSD už nezachrární ani Archanděl Gabriel ,-
a ani "nakupování " důchodců ?

Ví , že slibem důchdce nezarmoutí , ale potěší,-
a tak to zkouší jak se dá !

Uvěřit Hamáčkovi a ČSSD - je jako uvěřit estébákovi,-
podrazáku a lháři - Covidu - Andéši Babišovi !

pomoooooc-hori ( 22. března 2021 18:07 )

Nebuďte směšní a trapní. Polepšit? O co? Z důvodu inflace a neustálého zdražování všeho co existuje nula od nuly pojde... Dokonce je na tom člověk ve finále po tzv. valorizaci finančně ještě hůř.

A to se ještě najdou omezenci, kteří těch ubohých pár šupů důchodcům závidí

dynaty ( 21. března 2021 22:33 )

Jan Wetich
Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“
a proto jsou na světě daimon a jochen

donypan ( 21. března 2021 10:42 )

diamon:ten tvuj podřadnej material předal vochlastovi Havlovi republiku s 300 miliardy na důchodovém kontě,s fungijící ekono­mikou­,soběs­tační v rostlinné a živočiné výrobě.Zajímalo by mě čí jsi se přičinil Ty asi tím,že kolem sebe pliveš zlobu a nenávist.Naštěstí tu máme za pár měsíců volby.ANO.

jochen84 ( 21. března 2021 00:41 )

Přesně tak. Jsou to m...y prodejný,kteří za pár tisíc od Bureše mu jdou slepě hodit hlas. Prostě po nás potopa....

Zobrazit celou diskusi
Další videa