Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Důchodová reforma: Maláčová chce základní penzi 10 tisíc korun. A bonusy za děti

Aktualizováno -
11. prosince 2020
16:46
Autor: ČTK, vei - 
11. prosince 2020
07:37

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) představila návrh zákona s reformou důchodů. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale ve čtvrtek v Senátu prohlásila, že vláda žádnou reformu do voleb nepředloží. Návrh reformy má změnit například délku trvání pojištění. A to o 10 let z 35 na 25 let plateb. 

Návrh reformy má podle Maláčové Česko připravit na dvě velké výzvy 21. století. „A to je jak stárnutí populace, tak změna trhu práce v důsledku digitalizace,“ zdůvodnila minsitryně potřebu změn v důchodovém systému na začátku tiskové konference. 

Reforma má podle Maláčové 3 hlavní cíle: spravedlivé, srozumitelné a udržitelné důchody. „Je to velký rozdíl oproti minulosti, kdy hlavní cíl důchodové reformy byla pouze, finanční udržitelnost,“ pokačovala Maláčová. 

Maláčová přiznala, že přestavuje návhr později než předpokládala, na vinně je prý ale první a druhá koronavirová vlna. 

10 tisíc pro všechny

Návrh důchodové reformy počítá se základním důchodem 10.000 Kč pro každého, kdo odpracoval 25 let a platil odvody. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) s tím počítá ve svém návrhu důchodové reformy. Tu představila v pátek dopoledne.

Ministryně také potvrdila, že veřejný penzijní systém by se měl podle jejího návrhu rozdělit na dva pilíře. O čemž mluvila v minulém týdnu v Epicentru studia Blesk Zpráv také předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová. 

Video Bez reformy se důchody sníží, varuje šéfka komise. Statisíce seniorů živoří už teď - Pavlína Horáková, Jan Jedlička

Z nultého pilíře by stát  seniorům vyplácel zaručený minimální důchod - tedy zmiňovaných 10 tisíc korun , z prvního pak zásluhovou část penze za práci i počet vychovaných dětí. 

Pečující by měl 500 Kč za dítě, nejvýš 1500 Kč měsíčně. Za práci v důchodu by mělo být daňové zvýhodnění.

Právě tento bod ocenili v návrh lidovci. „Především maminky co jsou dnes v důchodu a mají zásluhu na výchově nás dnešních poplatníků chceme ocenit zvýšením důchodu o 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Jsem rád, že tento návrh KDU-ČSL komise pro spravedlivé důchody akceptovala,“ reagoval veřejně na twitteru šéf strany Marian Jurečka. 

Kratní doba pojištění o 10 let

Lidé vykonávající náročné profese, jako například horníci,svářeči, brusiči, všeobecné sestry se specializací by měli odcházet za každý odpracovaných deset let o jeden rok do důchodu dříve. 

Zkrátit se má podle návrhu Maláčové také potřebná doba pojištění. „Plný starobní důchod pro každého, kdo dosáhl 25 let pojištění namísto současných 35 let,“ představili zástupci minitesrstva další z návrhů. 

„Současná doba pojištění, 35 let je v Evropě opravdu nevídaná hranice a způsobuje to, že zhruba 5 až 7 tisíc lidí kvůli této délce pojištění nedosáhne na důchod,“ hájila tento návrh na zkrácení doby pojištění Maláčová. 

Video Ptám se, pane premiére - Babiš opět kritizoval práci ministryně Maláčové - Jan Jedlička, Jaroslav Šimáček/Blesk Zprávy

Reforma myslí také na pracující důchodce. Ti mají mít nižší daň z příjmu nad rámec bonusu k důchodu. Současný systém je podle Maláčové nepřehledný a lidé netuší, jakou penzi mají v důchodu pobírat.

Do důchodů plyne asi 30 procent výdajů státu. Částka i podíl kvůli stárnutí společnosti rostou. Podle expertů a některých politiků není penzijní systém beze změn udržitelný a propadne se do deficitů. Ty by mohly dosahovat několika procent hrubého domácího produktu, tedy stovek miliard korun.

Séfka důchodové komise Danuše Nerudová už dříve řekla, že bez reformy by se k udržení stability musely penze za deset let snížit o 11 procent. Tento týden uvedla, že koronavirová krize výhled ještě zhoršila.

Podle dřívějších podkladů důchodové komise by mohl dosahovat 30 procent průměrné mzdy. Počítalo se s částkou 10 500 korun. Podle plánu by se zaručená penze platila z daní, bylo by ale nutné do pěti let provést daňovou reformu. Zásluhová část z prvního pilíře by se hradila z odvodů.

„Absolutně bezzubý návrh“ a „zoufalý marketingový tah“

Část opozice návrh kritizuje, lidovci jej však podporují. „Myslíme si, že už je potřeba, aby se toto dostalo i do fáze legislativního procesu,“ řekl ČTK. Reforma podle něj obsahuje většinu lidoveckých priorit. Nelíbí se mu ale například, že zásluhovost za výchovu dětí je omezena jen na tři děti. Chtěl by, aby bylo zohledněno, když lidé vychovají více dětí. Tyto změny bude chtít navrhnout v legislativním procesu. „Ale obecně, jak je to postaveno, si myslím, že je to pozitivní posun,“ dodal.

Skepticky na webu ODS na návrh reagoval poslanec občanských demokratů a člen důchodové komise Jan Bauer. Maláčová podle něj ve svých návrzích sice respektuje některé závěry důchodové komise, neřeší ale příjmovou stránku důchodového účtu a nemotivuje občany k dlouhodobému spoření. Návrh považuje za nouzový marketing, nikoli za vážný pokus o reformu penzí.

Podle pirátské poslankyně Olgy Richterové může být hlavním přínosem minimální důchod, pomůže podle ní také větší výhodnost postupného odchodu do penze u těch, kdo chtějí. „Tu jsme i aktivně prosazovali. Ovšem nejde o reformu, ale o úpravu. Udržitelnost po roce 2030 tento návrh neřeší, přitom důstojný důchod si zaslouží i dnešní pracující,“ poznamenala.

Předsedkyně TOP 09 a členka důchodové komise Markéta Pekarová Adamová reformu označila za „absolutně bezzubý návrh“, protože neřeší, kde na financování důchodů vzít peníze. To považuje za největší problém systému. Maláčová podle ní absolutně selhala, protože „s velkou pompou“ představuje něco, co nemá podporu ani v koalici. Poukázala i na předložení návrhu v závěru volebního období.

Podle šéfa STAN Víta Rakušana nemá smysl se o návrhu bavit, protože nemá koaliční podporu, nebyl probrán s opozicí a teprve zamíří k připomínkování na ministerstva. „Každý soudně uvažující člověk naprosto jasně rozumí, že je to zoufalý marketingový tah zoufalé ministryně Maláčové a jen ukazuje míru paniky v řadách ČSSD,“ uvedl. Návrh podle něj měla ministryně předložit v první polovině volebního období.

První ze šesti priorit vlády

Babišova vláda si ve svém programovém prohlášení vybrala důchodovou reformu jako první ze šesti hlavních priorit. Schillerová ve čtvrtek řekla, že tento kabinet žádnou reformu nepředloží. Podle ministryně financí není návrh ve vládě projednaný, do voleb zbývá 11 měsíců a přijetí zákona trvá obvykle rok. Podle Maláčové je ale důležité vládní program dodržet. Je přesvědčena o tom, že návrh jde správným směrem.

Neshod v koalici si všímá například komunistický poslanec Jiří Dolejš. „Máme ještě vládní koalici? ANO navrhlo snížení daní, s nímž zásadně nesouhlasí ČSSD. Ministryně za ČSSD dnes prezentovala návrh na důchodovou reformu, s čímž zásadně nesouhlasí ANO,“  reagoval na twitteru. 

Změny penzí doporučuje Česku i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Radí mimo jiné systém zjednodušit a část penze hradit z daní, ale také pokračovat ve zvyšování důchodového věku podle prodlužování života. Odsouvání věkové hranice Maláčová odmítá.

Santusak ( 13. prosince 2020 13:04 )

Jaka zaslu­hovos­t,,.­..ne­ni prece normalni ze jsou prce placene jen symbolicky,,to musi taky nekdo delat a zato, potom ma duchod nestacici ani k preziti?? To je ta HaWloidni demokracie?

krllo ( 12. prosince 2020 21:36 )

Ta husa poslala zásluhovost k čertu. Proč bych měl platit 3 x větší odvody než je průměr a dostat ůchod větší o jen o třetinu půměru. Na to se každý vykašle.

Cenzorova_matka ( 11. prosince 2020 15:36 )

A co s tím chceš dělat ? Je jich čím dál tím víc. Každý má 5-6 dětí. Toho Kocába by měli pověsit.

rapid15 ( 11. prosince 2020 15:07 )

Takových už tady roste třetí generace, co vůbec netuší že existuje něco jako zaměstnání. Až dostanou své jisté, vymyslíme nějaký koeficient dle kterého budou k důchodu ještě pobírat další dávky. Jen blb si může myslet, že jim bude stačit 10 000 plus 3x 500 na první tři děti .

rapid15 ( 11. prosince 2020 15:02 )

Maláčová si odfajfkovala volební slib, vymyslela "spravedlivou důchodovou reformu" a bude z toho navěky žít i když je ta její reforma úplně na p.r.d .
Já jsem slíbil vymalovat obejvák a jdu na to podle jejího vzoru: Nastojato a bez stěhování to pomáznu a jdu od toho. Stará ať se stará, ňák poklidí a vypere. Běda jí, jestli bude prskat . Já mám splněno, dodržel jsem slib

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud