Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

„Nepovedlo se to 30 let, ani teď.“ Schillerová rozmetává naděje na důchodovou reformu

Aktualizováno -
10. prosince 2020
16:48
Autor: ČTK - 
10. prosince 2020
15:08

Současná vláda do voleb na podzim příštího roku žádnou penzijní reformu nepředstaví. Řekla to v Senátu při projednávání daňového balíčku ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že návrhy nejsou probrány na úrovni vlády a legislativní lhůty už vládě nedovolí prosadit zásadní změny, ke kterým je třeba širší shoda. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) jde návrh reformy penzí správným směrem, v pátek ho představí. Je důležité dodržet programové prohlášení, reagovala na Schillerovou.

„Já jsem zaznamenala, že snad paní ministryně (Maláčová) představí nějaké návrhy, které nejsou probrány na úrovni vlády. Řeknu otevřeně a řekla jsem to mockrát: Tato vláda prostě už nepřipraví komplexní důchodovou reformu,“ řekla Schillerová. Dodala, že legislativní proces trvá v průměru rok a do voleb zbývá zhruba 11 měsíců.

Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů si důchodovou reformu v programovém prohlášení zvolila jako první ze svých šesti hlavních strategických směrů. Uvedla, že chce v reformě „konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskusí“. Podle Schillerové reforma vyžaduje debatu napříč politickým spektrem. „Bude to úkol pro příští vládu. Na druhé straně se to 30 let nepovedlo, nepovede se to ani teď,“ řekla ministryně financí.

Podle Maláčové je důležité programové prohlášení vlády dodržet. „Návrh není koaličně projednaný, protože o to 2,5 roku ani premiér (Andrej Babiš) ani ministryně financí neprojevili zájem. Dodnes netuším, co hnutí ANO chce, nebo nechce,“ sdělila dnes Maláčová ČTK.

Návrh měla připravit důchodová komise. Vlastní komisi si pak zřídil i premiér Babiš, o její činnosti neinformoval. Maláčová doplnila, že se zástupci hnutí ANO k návrhu v oficiální důchodové komisi nevyjádřili. Už dřív řekla, že debatu očekává po zveřejnění zákona. Je přesvědčena o tom, že návrh jde správným směrem. „V důchodové reformě se potřebujeme posunout z obecných frází do seriózní diskuse, proto návrh předkládáme. Uvidíme, kdo to myslí vážně a má seriózní plán,“ dodala.

Nerudová: Nevím, jestli se to stihne

Šéfka komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová v úterý uvedla, že návrh zákona s reformou důchodů bude představen tento pátek. Návrh podle ní počítá s rozdělením nynějšího veřejného systému penzí na dva pilíře a se zavedením zaručeného minimálního důchodu. Podle ní navržené paragrafy vycházejí ze zásad, které projednávala komise.

Nerudová po posledním zasedání komise na konci listopadu řekla, že návrh chystaného zákona vychází z jedné ze tří dříve projednávaných variant reformy, a to z varianty technické. Po rozdělení veřejného systému na dva pilíře by se z nultého vyplácel základní solidární důchod, z prvního pak zásluhová část. Podle zveřejněných podkladů k jednání komise by minimální důchod v technické variantě odpovídal 30 procentům průměrné mzdy. Počítalo se s částkou 10 500 korun.

Zásluhová část důchodu by se platila z odvodů, garantovaný minimální důchod pak podle plánu z daní. Potřeba by tak bylo do pěti let provést i daňovou reformu, řekla už dřív Nerudová. Nyní tvoří zásluhová část asi čtvrtinu průměrného důchodu a základní výměra, která je stejná pro všechny, asi čtvrtinu. Nové nastavení po reformě by poměr zhruba obrátilo. Pokud by se daňový systém nezměnil, výrazně by vzrostla solidarita a lidé s vyšším výdělkem by dostávali mnohem menší penze než dosud.

Nerudová řekla, že není politička a nedokáže předjímat, zda se dá stihnout přijmout zákon do voleb. Dodala, že jejím úkolem jako šéfky komise bylo najít shodu ve skupině expertů a zástupců politických stran na možném řešení. „Máme křehký návrh, kde byla křehká shoda napříč spektrem,“ uvedla.

Změny v penzích doporučuje Česku i OECD. Radí mimo jiné systém zjednodušit a část penze hradit z daní, ale také pokračovat ve zvyšování důchodového věku podle prodlužování života. Odsouvání věkové hranice ale Maláčová odmítá.

Video  Bez reformy se důchody sníží, varuje šéfka komise. Statisíce seniorů živoří už teď  - Pavlína Horáková, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

rapid15 ( 10. prosince 2020 15:34 )

Návrh představí v pátek, doufám, že konečně dodá také nějaká čísla. Zatím jen mele povšechně dokola stále to samé. Nové je jen to, že návrh vychází z technické varianty, která navíc do pěti let počítá s reformou daňového systému Technická varianta je ta nejméně výhodná pro ty, co se celoživotně neštítí práce . Jak jinak, nějak přeci musíme na důchod zabezbečit ty druhé...

Technická varianta – omezuje chudobu seniorů pouze částečně a pouze částečně také oceňuje péči. Není výhodná pro zaměstnance s dlouhými pracovními kariérami, kterými jsou zpravidla muži. Technicky překlápí stávající systém do nové architektury a do pěti let počítá s reformou daňového systému.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa