Neděle 9. května 2021
Svátek slaví Ctibor, zítra Blažena
Jasno 22°C

Babiš opět o kandidatuře na prezidenta. A bude mít Česko svou Čaputovou?

Autor: Jakub Veinlich - 
2. září 2020
05:03

Premiér Andrej Babiš (ANO) opět čelil dotazu na případnou prezidentskou kandidaturu. I když jsou řádné volby v plánu až začátkem roku 2023, už teď se o mnohých mluví jako adeptech, kteří by mohli mít touhu vystřídat na Pražském hradě Miloše Zemana. Aktuálně kandidaturu nevyloučila pro Blesk Zprávy také žena, která má ale nyní na starosti především přípravu důchodové reformy.

Sotva v roce 2018 skončily druhé přímé volby prezidenta, ve kterých těsně uhájil mandát Miloš Zeman, začaly se objevovat informace, kdo by ho mohl nejpozději za pět let nahradit.

Otázku na svou případnou kandidaturu dostává často léta silný politický hráč, dosavadní Zemanův spojenec, premiér Andrej Babiš (ANO). Odpovídal na ní například téměř přesně před rokem v pořadu Blesk Zpráv, Ptám se, pane premiére. 

Video Bude Babiš kandidovat na prezidenta? 

„Skutečně jsem neměl nikdy takové ambice. Ten život, který teď mám, není úplně nejlepší, asi bych potřeboval klidnější život, takže, není to pro mě vůbec téma. Role prezidenta je trochu jiná než premiéra, máme tady strašně moc práce, co je třeba změnit, a z pozice premiéra je to lepší, než z pozice prezidenta. Nikdy jsem neměl ambice být premiér a prezident už vůbec ne,“  dušoval se Babiš loni ve studiu Blesku. 

Nic se nezměnilo

Aktuálně se ho na případnou kandidaturu ptal přes facebook mladý volič Martin. „Podle mě to zvládnete a máte zde mnoho stoupenců,“ říká v nahrávce mladík v brýlích. Babiš v odpovědi netuší, jestli si z něj Martin nedělá legraci, v každém případě je prý rád, když se ho takto ptá a důvěru vyjadřuje mladý člověk. 

„Jsem poctěn, protože mladý člověk, když mě podporuje, jestli to tedy není sranda, tak jsem rád,“ říká ve videu, které natáčel ve své kanceláři Babiš. I tentokrát ale kandidaturu na prezidenta  odmítl. 

„Nechci kandidovat na prezidenta. Budu ještě kandidovat do příštích (sněmovních - pozn. redakce) voleb. Funkce premiéra, ano, je to krizový management, takzvaná firma, ten stát je šílená, protože to není firma. Bohužel to není firma, takže je to bohužel jiné prostředí. Všechno to trvá, byrokracie...“ postěžoval si premiér, podle kterého by šlo vše posunovat lépe, kdyby stát byl firma. 

A stejně jako před rokem ve studiu Blesk Zpráv zmiňoval Babiš už celou plejádu případných zájemců o prezidentský úřad, zmínil zástup kandidátů i tentokrát. 

„Na prezidenta teď máme tolik kandidátů. Stávající šéfka důchodové komise (Danuše Nerudová - pozn. redakce) stále něco říká, Senát, na který mají nějaký lidi názor a já mám stejný názor, tam je tolik kandidátů na prezidenta, šéf odborů (Josef Středula - pozn. redakce) chce být prezident. Všichni chtějí být prezidenti. Uvidíme, musíme si počkat do roku 2023,“ vzkázal Babiš Martinovi přes sociální síť. A vyzval ho, jestli má nějaké mladé kámoše, že mohou zajít někdy na pivo. 

Česká verze Čaputové?

Josefa Středulu přitom jako případného kandidáta zmiňoval v minulosti i stávající prezident Miloš Zeman. Dovede si prý představit zajímavé finále prezidentské volby, které by se odehrálo právě mezi šéfem odborů a prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým, který nedávno obhájil svůj mandát. 

Středula svou případnou kandidaturu nikdy nevyloučil. Ještě prý ale není správný čas ji případně vyhlásit. A jasné ne neřekla na přímý dotaz Blesk Zpráv ani zmiňovaná Danuše Nerudová, o které se mluví jako o možné české Zuzaně Čaputové. 

Video Čaputová chce zůstat mámou. První cestu v roli prezidentky podnikne do Česka - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

„Tato otázka ještě není na pořadu dne. Pan prezident Zeman končí až v roce 2023. Já se teď naplno věnuji své práci rektorky a ekonomické expertky. Pokud se rozhodnu kandidovat, budu se stejně intenzivně věnovat i tomu, abych uspěla. Naše zem si zaslouží 100 % nasazení,“ reagovala na dotaz, zda se chystá ucházet o prezidentský úřad, Nerudová. 

Video Rektorka Nerudová: Na důchody bude vždycky. Co ale jiné věci? Krize musí být impulsem k reformě - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Jako o dalším možném kandidátovi se mluví také o bývalém generálovi Petru Pavlovi, který také tuto možnost zcela nevyloučil, nebo o současném šéfovi Senátu Miloši Vystrčilovi. V minulosti také svou opětovnou kandidaturu nevylučovali neúspěšní uchazeči o Hrad v roce 2018, současní senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer

 

 

marmat ( 6. září 2020 00:09 )

Snad i podprůměrné trollí IQ tuší, že volby evidentně neležej na něm

HeiI_Babisch ( 3. září 2020 00:16 )

My zloději budeme volit soudruha estébáka Babiše, náš vzor!
I udáváním se dají získat peníze

HeiI_Babisch ( 3. září 2020 00:13 )

Po válce bylo Rakousko na tom hůře, než my, dokonce se u nás pořádaly sbírky na pomoc Rakousku. Během pár let se díky našemu komoušskému režimu situace obrátila.

HeiI_Babisch ( 3. září 2020 00:09 )

ANO, soudruh estébák Babiš přiznal, že nenávidí děti.

HeiI_Babisch ( 2. září 2020 23:53 )

Kdo má hodně vždy chce ještě víc!

Zobrazit celou diskusi
Další videa