Pátek 22. leden 2021
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno 4°C

Maláčová chce miliardy na důchody. Kalousek vytáhl Husákovy děti: Penzisty čeká bída

Autor: Jaroslav Šimáček - 
12. února 2020
06:05

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) vysvětluje v poslední době situaci kolem důchodů v Česku všude možně. I na facebooku se jala potírat údajné „mýty“ a „pravdy“ o penzích. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale tvrdí, že s jejími opatřeními jde především o přerozdělování peněz, které nejsou. Maláčová si podle něj počíná jako hokynářka na perském trhu. Kalousek varuje, že do 20 let bude všem penzistům hrozit bída. A odkazuje na Husákovy děti.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce prý spravedlivé důchody. Nebudou zadarmo, upozorňuje. A ve svých četných příspěvcích na facebooku na toto téma se snaží vysvětlovat údajné mýty spojené s českými penzemi a reformou, kterou má v plánu.

Naposledy třeba ten, že „na důchodovou reformu nejsou peníze“, že „důchodová reforma bude stát 300 miliard“ nebo že „všichni si v důchodu pohorší“. Nic z toho podle Maláčové není pravda.

Maláčová slibuje „spravedlivé důchody“

„Každý pracující člověk právem očekává, že ve stáří dostane důchod. Mohli bychom mluvit o fungujícím státu, kdybychom na důchody nenašli peníze?“ tázala se v úterý na facebooku Maláčová. A přidala grafiku, která tvrdí, že „důchodová reforma nastavuje spravedlivé a důstojné důchody“. „To má svoji cenu a stát se musí rozhodnout, jestli ji chce zaplatit,“ dodala šéfka resortu práce.

Maláčová upozornila, že důchodová reforma nebude stát 300 miliard. „Také už jste slyšeli, že důchodová reforma bude stát 300 miliard? Tak na to zase zapomeňte, je to úplně jinak,“ vzkázala, aby dodala: „Rozdíl mezi současným stavem a spravedlivou variantou je 10 miliard korun.“

Video Maláčová si nespoří na důchod. Proč? A kdy bude důchodová reforma? - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

Maláčová, která hájí i práci důchodové komise pod vedením Danuše Nerudové, právě na síti řeší i to, kde na reformní kroky u českých důchodů vzít. A od 29. ledna rozjela „seriál o spravedlivých důchodech“, kdy především v průběhu února pravidelně vyzdvihuje některé bolesti spjaté s českými penzemi. V úterý se pozastavila už u desátého mýtu.

Ministryně upozornila třeba na to, že jsou to většinou ženy, kdo doplácí na současný nevýhodný výpočet důchodu za dobu, kterou nemohou pracovat, protože se starají o děti. „Není to fér a musíme to napravit,“ vyzývá u jednoho z dalších údajných mýtů ministryně, která má s manželem Alešem Chmelařem syna Gustava.

V příspěvku „Balanc nad propastí chudoby“ se Maláčová pozastavila i nad tím, že pád do této propasti „dnes hrozí většině živnostníků poté, co odejdou do penze“. Na starobní důchod nemají mít nárok všichni, tedy i ti, co nepracovali, ale jen ti, co 35 let pracovali a odváděli sociální pojištění.

Jenže – co se živnostníky? „Současný systém jim totiž nabízí jen velmi nízké důchody. Přála bych si vybojovat vyšší penze pro všechny – nejen pro zaměstnance. Ale i pro živnostníky. Pokud ovšem neotevřeme otázku jejich odvodů, budou penze živnostníků stále stejně mizerné. A to bych nechtěla! Vážím si všech lidí, co poctivě pracují. Nikdo z nich si nezaslouží stáří o žebrácké holi,“ uvedla emotivně. 

Do 20 let hrozí bída všem penzistům, varuje Kalousek

Řada poznámek nazdvihla exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). „Problém je v tom, paní ministryně Maláčová, že při Vašem přístupu bude do dvaceti let hrozit v penzi bída všem. Živnostníkům i zaměstnancům. Řešením není povinné zvyšování odvodů živnostníkům. Řešením je snižování odvodů všem a tak lidem umožnit, aby si na stáří sami našetřili,“ vzkázal Kalousek.

Video Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) představila po jednání Komise pro spravedlivé důchody své plány na penzijní reformu. (10. 1. 2020) - Sabina Dračková, Blesk

Maláčová přitom důchody a reformu řešila o víkendu i v Otázkách Václava Moravce. Když měla po vysílání, pochlubila se s fotkou s „balzámem na nervy“. „Vidět nefalšovaný sníh,“ podotkla k fotce ze startu Jizerské padesátky.

„Seniory současné i budoucí nezajímají velké koncepce a makroekonomické výhledy. Trápí je výše důchodů, penzijní nespravedlnosti vůči ženám, nebo věk odchodu do penze,“ uvedla ministryně ve svém následném komentáři. Upozornila přitom, že s věkem odchodu do důchodu (65 let) hýbat nechce.

Pozdější odchod do důchodu? Maláčové: Ne

„Péče o blízké se má do důchodu promítnout, náročné profese si zaslouží dřívější odchod do penze, a důchodový věk se zvyšovat NEBUDE. To říkám koneckonců dlouhodobě,“ vzkázala nedávno Maláčová na facebooku. Argumenty pro plánované změny v důchodech pak přednesla i v rozhovoru pro Blesk.

Ministryně počítá nadále s tím, že 65 let bude strop. „Opakovaně slyším, že lidé nechtějí chodit do penze v 70 letech. Ani já to nechci,“ ujišťovala veřejnost. 

„Měli bychom se všichni shodnout, že zajištění ve stáří je priorita. K tomu ale potřebujeme posílit státní rozpočet,“ dodala Maláčová. A požaduje další miliardy na důchody, které jsou již dnes přitom největší položkou ve státním rozpočtu.

Recept Maláčové na miliardy: Zdanit velké firmy

Maláčová se odkazuje i na poznatky týmu Danuše Nerudové, že „státnímu rozpočtu by 19,4 miliardy korun přinesla progresivní daň z příjmů pro velké firmy ve výši 25 procent“.

„Těm malým a středním by zůstala sazba současná. Také můžeme v rozpočtu hledat úspory, nebo upustit od ambiciózních plánů, jako jsou dvě procenta HDP na armádu,“ řekla Maláčová s ohledem na to, kde miliardy na důchody vzít – i mimo jiné tak zpochybnila to, aby se Česko snažilo splnit závazek vůči NATO. „Důležité je prostředky na důchody spravedlivě rozdělit,“ dodala Maláčová a uvedla přitom i další dílčí kroky, třeba zřídit samostatnou státní důchodovou pojišťovnu.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a předsedkyně Danuše Nerudová na jednání Komise pro spravedlivé důchody. (10. 1. 2020)Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a předsedkyně Danuše Nerudová na jednání Komise pro spravedlivé důchody. (10. 1. 2020) | Blesk:Czech News Center, a.s./Martin Sekanina

Husákovy děti a jejich odchod do penze

Miroslav Kalousek při návrzích Jany Maláčové jen nevěřícně kroutí hlavou. „Promiňte, ale to jsou jenom nahozené náměty, aniž by byly zapracovány do skutečné reformy. To, co paní ministryně a paní rektorka Nerudová daly na stůl, tomu se nedá říct reforma ani při nejlepší vůli. To je jenom návrh na jiný způsob přerozdělování peněz, které nejsou. A smyslem reformy je zajistit dlouhodobé financování tohoto systému,“ řekl Blesk Zprávám exministr financí.

Maláčová však tvrdí, že i jí jde nejen o spravedlivost, ale i o udržitelnost systému. „Samozřejmě můžeme se bavit o spravedlivějším přerozdělování, ale tím hlavním klíčem penzijní reformy je zajistit spravedlivou, dlouhodobou udržitelnost financování systému, o tom v té reformě není ani zmínka,“ uvedl Kalousek.

„Paní ministryně k tomu dodává takové různé nápady, aniž by dala na stůl kvantitativní čísla, za něž by se také postavila. Ať vláda dá na stůl čísla, za která se postaví a půjdeme o tom diskutovat. Tohle je jak perský trh a nemá to nic společného se seriozní prací,“ vytkl exministr Maláčové.

„Já bych samozřejmě byl jak proti progresivnímu zdanění, tak proti snižování výdajů na armádu z mnoha zásadních věcí,“ zkritizoval šéf poslanců TOP 09 návrhy Maláčové, se kterými však má potíž i koaliční partner z ANO.

„Aby člověk ve stáří neživořil, musí být zajištěna finanční stabilita systému. Penzijní reforma se de facto netýká dnešních důchodců. Ti už nemají šanci tomu přizpůsobit svůj život. Penzijní reforma se týká ekonomicky aktivní generace. Vláda dnes těží z toho, že nejsilnější ročníky jsou tzv. Husákovy děti. Jsou dnes v nejlepším, nejproduktivnějším věku. Také nejvíce odvádějí,“ upozornil někdejší šéf státní kasy.

„Ale až tyhle silné ročníky půjdou do důchodu, tak se to přehoupne do opačného extrému a skutečně každý, kdo v tu chvíli bude v důchodu, bude mimořádně ohrožen. Netýká se to jen penzijní reformy, týká se to pochopitelně i zdravotního pojištění, protože to jsou dva problémy komplementárně spojené,“ dodal Kalousek pro Blesk Zprávy.

Jak vysokou penzi budete brát a kdy dosáhnete důchodového věku? Napoví Vám naše důchodová kalkulačka pro rok 2020>>>

Video Babiš o penzích: Důchodci si pamatují 40 korun od Kalouska, my je navyšujeme dramaticky. 

jezidedek ( 13. února 2020 13:55 )

muj klon špína redaktoru blesku!!

gejzovic ( 13. února 2020 12:23 )

Ten dobre vi kde nechal v zakonech diry,proto porad muze stekat

tomik007 ( 13. února 2020 00:51 )

BURESH vi ze za 20 let bude uz na krchovje - takze to ma zcela na HAKU

hafblaf ( 12. února 2020 22:40 )

Do důchodu půjdu, pokud dožiji, až v 65 letech, celý život se mi strhávají dost velké částky na všechno možné a stále slyším, že nebudou peníze na důchod. Asi máme špatnou a drahou vládu.

Kazin ( 12. února 2020 19:57 )

ROKO dej si radši *** vážně jsi magor

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud