Pondělí 18. leden 2021
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, sněžení -3°C

Bude na důchody pro dnešní třicátníky? Maláčová představí reformu, chce i miliardy z EU

Autor: ČTK - 
27. listopadu 2020
14:17

Návrh zákona s reformou penzí zveřejní ministerstvo práce v prosinci. Vycházet by měl z takzvané technické varianty změn penzí s rozdělením nynějšího systému na dva pilíře. Peníze na reformní změny by Česko mohlo získat z fondu obnovy z EU. Po jednání důchodové komise to dnes novinářům řekly ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a šéfka komise Danuše Nerudová. Komise dnes projednávala analýzu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) o systému penzí s doporučeními úprav.

„V průběhu měsíce prosince tak, jak jsme přislíbili, vyšleme do meziresortního připomínkového řízení paragrafové znění důchodové reformy,“ řekla Maláčová. V koalici návrh zatím předjednaný nemá. Očekává, že debata vládních i opozičních politiků začne po zveřejnění zákona. Podle ministryně analýza OECD potvrzuje směr, kterým se připravovaný návrh ubírá.

Podle předsedkyně komise pro spravedlivé důchody chystaná norma vychází z jedné ze tří dříve představených variant, a to z varianty technické. Ta počítá s rozdělením nynějšího veřejného systému na dva pilíře. Z nultého by se vyplácel základní solidární důchod, z prvního pak zásluhová část. Ta by se podle plánu měla dál hradit z odvodů, základní penze by se mohla platit z daní. Podle dřívějších vyjádření a podkladů by to mohla být částka kolem 10 500 korun, v technické variantě odpovídal základní důchod 30 procentům průměrné mzdy.

Podle Nerudové by po přijetí technické varianty bylo zhruba pět let na to, aby se provedly daňové změny a část penze se začala financovat z daní. „Návrh ponechává časový prostor, a to i pokud vezmu v úvahu covid. ČR má jedinečnou příležitost zahrnout transformační náklady do plánu obnovy, který je určen na to, aby pomohl financovat velké reformy,“ dodala šéfka komise. Maláčová podotkla, že by podle návrhu chtěla ČR z evropských zdrojů na úpravu penzijního systému získat 18 miliard korun.

Podle Nerudové by se systém penzí měnil postupně. „Reformu nejde dělat přepnutím knoflíku. Bude transformační období. Všechny kroky nejde dělat naráz, náběh bude postupný,“ řekla šéfka komise.

O analýzu k reformě požádaly OECD resorty práce a financí. Podle doporučení by se měl český systém zjednodušit a část penze by se mohla hradit z daní. OECD radí zkrátit povinnou dobu pojištění pro získání důchodu, ale také dál zvyšovat důchodový věk podle prodlužování života. Odsouvání věkové hranice Maláčová odmítá.

Podle expertů i některých politiků je důchodová soustava v nynější podobě kvůli stárnutí populace neudržitelná a propadne se do deficitů. Ty by mohly dosahovat několika procent hrubého domácího produktu, tedy stovek miliard korun. Už nyní do penzí putuje asi 30 procent státních výdajů.

Video Rektorka Nerudová: Na důchody bude vždycky. Co ale jiné věci? Krize musí být impulsem k reformě - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Alucard ( 28. listopadu 2020 09:21 )

Samozřejmě že nebude, když už dnes si na důchody půjčujou. A hlavně si ještě připlácet a do soukromého sektoru 😂🤣😂 Na Kampeličky měli pár let ale tady maj přes třicet let. To bude vytunelovaný třikrát za deset let. Jestli jim to dřív nesežere inflace 😋

MAMKA2316 ( 27. listopadu 2020 19:02 )

Z ČEHO BY MĚLI BÝT ??? SKORO NIKDO S NICH NECHCE PRACOVAT TO JSOU JEN POLI­TICKÉŠ­KOLY,­HUMA­NITAR­NI EORO OBORY ATD !!!!!TO JSOU LIDÉ KTEŘÍ JEN ŽVANI A TĚCH 20 % PRACUJICICH V PRŮMYSLU A ZEMĚDELSTVÍ JE VŠECHNY NEUŽIVÍ ????

sorgedoktor ( 27. listopadu 2020 17:36 )

...Co je nam pres sedmdesat, meli jsme plaqty tak tisicvcryrista meswicne. Ted ty duchody komerl 14 tisic/ a to uz jer nadprumerny o nekolik stovek/ jsou de facto i de jure 10 x vetsi.ovsem jak pokryje duchodova reforma inflaci, tim si asai nezatezujete hlavu

majke79 ( 27. listopadu 2020 17:11 )

To by musela tá sametová mládež taky začít makat , ale nic neumí , anebo jsou líní

gejzovic ( 27. listopadu 2020 16:33 )

Zatim se komisi jedná ojejich penize,to je na prvním místě,důchdvá. reforma ať řeší někdo jiný

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud