Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo 2°C

Kalousek prosil na kolenou marně: Na důchody nebude, nechci si půjčovat od vnuků, říká

Autor: Sabina Dračková - 
22. listopadu 2020
06:05

Hraje se o penze a zdravotní péči každého člověka, varuje v rozhovoru pro Blesk Zprávy exministr financí a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. V noci ze čtvrtka na pátek schválila Sněmovna daňový balíček i s návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) na snížení daně z příjmu na 15 a 23 %, v rozpočtu vznikne „díra“ 130 miliard korun. Z toho, že jej ANO pomohla prosadit ODS, je Kalousek nešťastný. A upíná pozornost k Senátu, kam „hrůzný“ daňový balíček míří.

„Na kolenou vás prosím, kolegové, vzpamatujte se!“ vyzýval v Poslanecké sněmovně Miroslav Kalousek (TOP 09) v noci ze čtvrtka na pátek. K pultíku se postavil až v 1:10 hod.

Ani jeho emotivní apel však nepomohl. Poslanci ANO, ODS a SPD protlačili dál daňový balíček, který však Kalouskovi vůbec nevoní. 

Daňový balíček se totiž podepíše na výpadku v příjmech státu, ale dopadne i na rozpočty krajů a obcí. „Každý rok si budeme muset půjčit o 70 miliard víc a obce a kraje budou škrtat investice,“ varoval poslance Kalousek a upozorňoval: „Jestli tu pitomost uděláte, vaše děti vás proklejou a budou mít proč.“

Kalousek: Hromady hnoje Babiše a Schillerové

Podle exministra financí poslanci rezignovali na dlouhodobou udržitelnost penzijního a zdravotního systému. A nejen na ni. „V rachotu stamiliard trochu zaniká zásadní informace, že součástí Babišova návrhu na 15% je faktické vypnutí zákona o rozpočtové odpovědnosti. Ani tak měkoučký zákon, jaký máme dnes, by totiž neumožnil tu hloupost aplikovat,“ upozorňuje nyní Kalousek.

„Svého času jsem věnoval veškerou energii i ztrátu popularity konsolidaci bilance rozpočtu, když nám hrozila dluhová spirála. Populisté si ze mě za to udělali střelnici. Ta práce je vniveč a já upřímně lituji každého, kdo bude muset uklízet hromady hnoje Andreje Babiše a Aleny Schillerové,“ reagoval také na sociální síti Kalousek.

Ministryně omylem, míní Kalousek

Další kritiku současné ministryni financí uštědřil, když uvedla, že požádá Senát, aby z daňového balíčku vypustil zvýšení slevy na poplatníka a vrátil zákon poslancům.

Zvýšení slevy na poplatníka byl pozměňovací návrh Pirátů, který prošel ještě předtím, než poslanci odhlasovali celý balíček. Podle Schillerové to byla chyba, ministryně uvedla, že státní pokladnu to bude stát dalších 35 miliard korun.

Podle Kalouska je to „zoufalý hlas ministryně, která je ministryní omylem“. „Za dnešní situace dává zvýšení slevy mnohem větší národohospodářskou logiku, než Babišových 15%. Své cti dbalý ministr by nikdy nedovolil sněmovně tu hrůzu schválit. A kdyby ji přesto schválila, tak by rezignoval,“ zdůvodnil na sociální síti.

Kritika od politických kolegů míří ale i na ODS, která zvedla pro Babišův návrh ruku. Strana se však ústy svých nejvyšších představitelů brání: „Nesnížit daně, znamená nechat desítky miliard Babišově vládě, aby mohla dotovat firmy z holdingu a financovat všechny nápady ministryně Maláčové. A to je prý rozpočtově odpovědné,“ uvedl místopředseda Zbyněk Stanjura (ODS).

„Oba víme, Zbyňku, že o ty miliardy nebude mít Babišova vláda méně. Když je nevybere, tak si je půjčí. A občan to zaplatí tak jako tak. Já si nechci na výplatu půjčovat od svých vnuků. To totiž opravdu není rozpočtově odpovědné, promiň,“ reagoval Kalousek.

Kalousek pro Blesk Zprávy: Snižovat daně a zvyšovat výdaje jde jen v pohádce

Blesk Zprávy: Jste hlasitým kritikem daňového balíčku, který teď ve Sněmovně prošel. V čem je podle vás vlastně největší problém?

Kalousek: Největší problém spočívá v tom, že se jedná o zásadní strukturální zhoršení deficitu, tedy bilance státního rozpočtu, na příjmové straně a bez adekvátní reakce na výdajové straně.

Myslíte, že je teď špatně snižovat daně?

Já bych taky rád snižoval daně, velmi bych si to přál, ale to se musí současně se snižováním výdajů. Snižovat daně a zvyšovat výdaje, to můžou dělat jenom dobří králové v pohádkách, protože pohádky končí dřív než přijde exekutor. Státy, firmy i lidé tuhle šanci nemají. Ti když snižují příjmy a zvyšují výdaje, tak dříve nebo později ten exekutor přijde.

Předseda ODS Petr Fiala argumentuje tím, že si polepší učitelky, zdravotní sestry a další. Průměrně by měli tito lidé dostat navíc 1 500 korun. 

Učitelky jsou placené ze státního rozpočtu a zdravotní sestry ze zdravotního pojištění. Oba dva tyto systémy se budou řítit do velkého deficitu. To znamená, že oni si na své výplaty půjčují a těžce na to doplatí.

Sněmovna schválila v říjnu v prvním čtení návrh státního rozpočtu pro příští rok se schodkem 320 miliard korun, se zrušením superhrubé mzdy však nepočítá. Mluví se o tom, že rekordní schodek ve skutečnosti ještě vyšší. Kam až si myslíte, že se posune?

Před 14 dny vláda prosadila schválení rozpočtu s deficitem 320 miliard, aby se potom obě dvě vládní strany podílely na změně daňové legislativy, kde učinily ten rozpočet zcela nepravdivým dokumentem. A především vláda sama ztratila kontrolu nad rozpočtovým procesem. Jestli prostě ten zákon tak, jak byl schválen vstoupí v účinnost, tak deficit na příští rok se bude blížit 500 miliardám. A pravděpodobně budeme jedinou zemí v Evropě, jejíž deficit příští rok bude větší než v roce letošním.

A výhled do budoucnosti?

Nejhorší na tom je, že to nejsou jednorázové impulsy na pomoc ekonomice, ale že to je opravdu strukturální zhoršení, které se opakuje každým rokem, a pokud se nenajde vůle k razantnímu šetření - a to prostě tahle vláda nemá, ta ty výdaje zvyšuje - tak ty stamiliardové deficity se budou opakovat. Takže to bude 500 mld. příští rok, 400 mld. další rok.

Co to bude pro Česko znamenat?

Je naprosto vyloučeno, že tohoto chování by si nevšimly finanční trhy. I když je velmi expanzivní měnová politika a úroky jsou nebývale nízko, tak takhle nedůvěryhodného věřitele trhy potrestají samozřejmě zvýšením rizikové přirážky a vejdeme do dluhové spirály a rozvratu veřejných rozpočtů.

Vyšší platy? „Nikdo nic nedostane“

Kdy to pocítí občané?

Oni teď slyší, že dostanou přidáno. Ve skutečnosti to není pravda. Já bych ten návrh rád podpořil, kdyby ty peníze, co dostanou občané, nedostal stát. Ale ono to není tak, že když je dostanou občané, že je nebude mít ten stát. Ten stát si na to, co nevybere od občanů, půjčí. A ten dluh zaplatí kdo? No zaplatí ho zase občan. To znamená, že nikdo nic nedostane, akorát si na ty výplaty půjčujeme. A když si půjčujeme na výplaty a na každodenní spotřebu, tak to dřív nebo později poznáme jako každá rodina, která má prostě vyšší výdaje než příjmy a na ten rozdíl si půjčuje.

Kde budou peníze chybět?

Dřív nebo později nutně přijde okamžik, kdy místo toho, abychom platili rozvíjení své budoucnosti, tak nám nezbyde nic jiného než platit dluhy minulosti.

 

Daňovému balíčku pomohla projít ODS. Vy jste řekl, že čekáte schodek rozpočtu až ve výši 500 miliard. Pan předseda ODS Petr Fiala se ale nechal slyšet, že po zrušení superhrubé mzdy plánují navrhnout snížení schodku státního rozpočtu o 80 miliard korun. Jak se na to díváte, je to vůbec možné?

Pan Petr Fiala přece ví, že příjmy a výdaje rozpočtu jsou schváleny. To znamená ve druhém čtení on může navrhovat přesuny uvnitř těch příjmů a výdajů, ale už nemůže navrhovat snížení celkových výdajů. Když dneska někdo říká, že navrhne v rámci rozpočtu ušetření, tak už to prostě v té Sněmovně nejde. To by mohla udělat jenom vláda, že by svůj návrh stáhla a přepracovala.

ODS to zkomplikovala, jsem nešťastný

To, že ODS pomohla poslaneckému návrhu Andreje Babiše a daňovému balíčku, vnímáte do budoucna jako problém při spolupráci TOP 09 s ODS a KDU-ČSL ve sněmovních volbách nebo nikoli? Tento postup strany kritizuje řada opozičních politiků, a to i těch z ODS.

Ta koalice se dělá na léta 2021 až 2025. Já nemůžu dnes ODS vyčítat, že porušila nějaký koaliční závazek, když žádný neexistuje. Ale pochopitelně jsem nešťastný z toho, jak ODS hlasovala, protože bych si přál, aby naše strany společně vládly. A tímto krokem samozřejmě to vládnutí zkomplikovali jakékoli budoucí vládě.

Video Volby 2021: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do voleb v koalici - Blesk TV

Co tím ODS zkomplikovala?

Především je zkomplikováno něco, co jsem přesvědčen, že je naší společnou prioritou, naší i ODS. A to je dlouhodobá udržitelnost veřejných rozpočtů, zejména systému penzijního pojištění a veřejného zdravotního pojištění. Tady jde o penzi a zdravotní péči každého člověka, a ta je do blízké budoucnosti poměrně zásadně ohrožena. Tím, že ty rozpočty jsou dlouhodobě neudržitelné.

Ale přání jít do voleb v trojbloku, tím jak ODS hlasovala, tedy není ohroženo?

Já to nevidím jako ohroženo. Své závazky vůči sobě porušovali i koaliční partneři, ODS teď žádné závazky nemá. Ale prostě vidím ohrožen úspěch budoucího vládnutí v zásadě kohokoliv. Přebírat vládu v okamžiku dramaticky neudržitelných veřejných rozpočtů opravdu není nic příjemného.

Uklízení po Schillerové bude bolestivé

Vy jste na twitteru uvedl, že litujete každého, kdo bude muset uklízet hromady hnoje Andreje Babiše a Aleny Schillerové. Čekáte, že to bude muset dělat už příští vláda, která vznikne teď ve volbách?

To nebudou populární kroky. To budou velmi nepopulární a bolestivé kroky, které bude muset udělat každý, kdo bude chtít mít udržitelné veřejné rozpočty. Pokud to nebude příští vláda dělat, tak narazíme do zdi a ten náraz bude ještě bolestivější než kroky, které jakákoliv vláda podstoupí.

 

Jak očekáváte, že s daňovým balíčkem naloží Senát?

Odpovědný člověk pro to hlasovat nemůže. Přál bych si, aby Senát postupovat alespoň tak, že z toho vyjme ten návrh pana poslance Babiše. V rachotu těch miliard a přilepšování platů se málo říká a trochu zaniká, že součástí toho návrhu pana Babiše je vypnutí zákona o rozpočtové odpovědnosti.

To samozřejmě udělali proto, že ani tak měkoučký zákon, jaký máme dnes, by nedovolil tu hloupost aplikovat. Kdyby ten zákon platil, tak nejde sestavit rozpočet na další rok. Kde chcete větší důkaz, že je to rozpočtově neodpovědné? Ten zákon o rozpočtové odpovědnosti je pro lidi, ne proti lidem. A tenhle zákon, který je pro lidi, pro dlouhodobou udržitelnost veřejných financí, tak je vypnutý a vypnout ho je proti lidem. A to je součást Babišova návrhu. A tohle pevně doufám, že alespoň Senát navrhne vyndat a pak je možné o tom diskutovat a možná to i podpořit. Ale v téhle podobě s vypnutým zákonem o rozpočtové odpovědnosti a se zvýšením strukturálního deficitu 130 miliard je to nepodpořitelné.

Video Pro Kalouska je politika droga. Na absťák po odchodu zatím nemyslí. Co bude dělat dál? - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

1xxx ( 23. listopadu 2020 19:11 )

jak tady někdo psal, tak Babiš měl dost času vše dávno změnit, ale bral si ty peníze celých 7 let, tedy déle než Kalousek

1xxx ( 23. listopadu 2020 19:09 )

u většiny leváren byl Zeman a u části i Babiš

Milan Šmid ( 23. listopadu 2020 09:09 )

TLehké topné oleje 100 000 000 000 000 -vláda V. Klaus I. Kočárkník, ODS, KDU (i s úroky) 200 000 000 000. - 200 miliard
Ztráta na vykrádání evropských dotaci za posledních 6 let - vláda ODS , KDU, SZ (i s úroky) 300 000 000 000 - 300 miliard - pro srovnání v roce 2006 byli Evorpské dotace 100 miliard, ale 2007 po kompletním výměně manažerů za ODSáky - 0 Kč


Vytunelovaný důchodový fond vláda V. Klaus, ODS, KDU i (s úroky) 500 000 000 000 Kč - 500 miliard -našetřené peníze ze socialismu pro penzisty.
Viktor Kožený Česká námořní plavba V. Klaus, ODS, KDU – i s úroky - 150 000 000 000 - 150 miliard - V. Kožený přiletěl do republiky 15 dolary , ale utíkal z ní 60 milirdami.
Bankovní sanace – smlouvy podepsané za V. Klaus, ODS, KDU - 550 000 000 000 Kč, (tato suna se nesčítá celkovou částkou, protože je to část peněz z tunelování bank ) - 550 miliard - nucená správa IPB a bankovní sance byly sice za ČSSD + ODS a dluhy byli předeny na Českou konsolidační agenturu , ale byli vykreadeny už za V. Klause a I. Kočárníka (ministr financí)
Tunelování bank škoda i na ekonomice, nemohli si totiž podniky a lidi půjčovat - ODS, KDU, V. Klaus, I. Kočárník - 2 500 000 000 000 - 2,5 bilion
(Všechny sumy jsou i s úroky a to i tam , kde to není napsáno.)
Bankovní čisté zisky za 23 let (i s úroky) 800 000 000 000 - 800 miliard. Ale ani jedna banka není úplně česká.
Škoda a ztráty na moc vysokých úrocích v bance - 3 000 000 000 000 - 3 biliony - kvůli bankám tuu máme dnes v průmyslu samé Němce a Rakušáky. Po revoluci český lidé neměli šanci získat půjčku na nákup státního majetku a co udělali Germáni? Vytunelovali a zbyli v továrnách holé zdi.
Předražené silnice a dálnice ztráta za 23 let 1 200 000 000 000 - 1,2 bilionu - akcie rakouského STRABAKU (dříve stavby silnic dálnic)- stouply o 10 000% z 50 Kč za akcii na 5000Kč.
Podpora slunečních elektráren ODS, KDU, SZ, VV, TOP09 a Fischer- 700 000 000 000 - 700 miliard - panely na střechách a polích. V Německu se vyk

panda82 ( 23. listopadu 2020 08:46 )

Kalousku nemusíte prosit, jen vrátit lidem peníze, které jste odklonil, částky které jsou uvedené, že lidé ušetří na daních, jsou částky o které jste jich okradl v suprhrubé, kdy platili daně i ze sociálního a zdravotního pojištění , lehce spočitatelné , 15% bylo. No a zrušil jste OSVČ , toto pojištění si odečíst jako náklad, tak nevyskakujte

Fucik ( 22. listopadu 2020 23:52 )

Kalousek: Na důchody nebude, nechci si půjčovat od vnuků. Nakradl si tolik že zabezpečit vnoučata a možná i jejich děti.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud