Středa 27. října 2021
Oblačno 13°C

Babiš překvapil: Zeman mu řekl, že ho pověří sestavením vlády. Pekarová: Notorický lhář

Aktualizováno -
12. října 2021
17:05
Autor: simao, ČTK - 
12. října 2021
14:45

Prezident Miloš Zeman v neděli hovořil o tom, že když nastane chvíle, osloví mě s pověřením k sestavení vlády. Novinářům to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň ale počítá s tím, že hnutí ANO může být v opozici. Premiér novinářům řekl, že po volbách oslovil šéfa ODS a lídra koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Petra Fialu s nabídkou k vyjednávání o vládě. Nebyla však přijata, opoziční koalice o kabinetu jednají spolu. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je premiér Babiš notorickým lhářem a je těžké mu tak nyní uvěřit, v minulosti často změnil názor. Čeká potvrzení slov Babiše ještě od Hradu, ten chystá prohlášení na středu. Zatím přidal zmínku o Zemanově jídelníčku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes překvapil, když uvedl, že mu prezident MilošZeman v neděli před svou hospitalizací v ÚVN slíbil, že ho pověří jako předsedu nejsilnější strany sestavením vlády. Uvedla to ČT. „Já v neděli, když jsem mluvil s panem prezidentem, tak ano, mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví,“ řekl premiér Babiš před Hrzánským palácem novinářům.

„On to opakovaně říkal a je na mně, jestli to pověření přijmu, a nebo nepřijmu,“ podotkl dnes Babiš před kamerou ČT. „Ano, určitě, my jsme vyhráli volby na počet mandátů, a když mě pan prezident pověří, tak potom vám řeknu moje stanovisko,“ doplnil Babiš před dalšími novináři.

Babiš: Zemanovi jsem záchranku nevolal

Babiš dnes reagoval i na dotaz ČT, jak vypadalo nedělní lánské jednání s prezidentem, který po něm byl převezen do nemocnice.

„Normálně. Já jsem s ním mluvil 30 minut a já vždycky žasnu, jak novináři dokážou spekulovat, že to nebylo to jednání a že já jsem ho zachraňoval a takovéhle nesmysly. Já jsem tam přišel na 11. hodinu, 11:30 přišel pan Zavoral a ve 12 byl plánovaný odvoz pana prezidenta do nemocnice. Takže to bylo plánováno dopředu. Nějaké ty řeči, že já jsem volal záchranku a tyhle nesmysly, to není pravda,“ tvrdí Babiš.

Na dotaz ČT, v jaké byl Zeman kondici, Babiš uvedl: „Pan prezident byl unavený a samozřejmě on se musí léčit, léčí se v nemocnici a je v péči lékařů,“ doplnil Babiš.

K aktuálním informacím o stavu prezidenta republiky Babiš řekl: „Samozřejmě, že se zajímám. Ale já nejsem oprávněn o tom mluvit. Vím, že je v ÚVN, je v péči lékařů a to je všechno, co vím.“ Na dotaz, zda stále platí, zda Zemanův stav je stabilizovaný, Babiš reagoval slovy: „Ježiš marjá, to nevím, zeptejte se pana Zavorala (ředitel ÚVN - pozn. red.)“

Klíčová slova o vládě i klobása s kaší

Pražský hrad se chce vyjádřit k dalšímu postupu prezidenta Miloše Zemana při sestavování vlády ve středu. Prezident podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi. V Ústřední vojenské nemocnici ho dnes navštívila rodina a kancléř Vratislav Mynář.

„Chci zdůraznit, že pan prezident komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi,“ poznamenal. Zeman podle něj dnes také vyslovil souhlas, aby Mynář předal jmenovací dekret novému předsedovi Krajského soudu v Brně a aby mu vyřídil pozdrav. Podle Ovčáčka se tak stalo dnes ve 14:00 na Pražském hradě.

„K obědu měl dnes pan prezident meruňkové buchty, na zítřek (středu) si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší,“ dodal mluvčí.

Babiš oslovil Fialu. Neúspěšně

„Pan prezident určitě nic nebrzdí, protože je tady nějaké pravidlo, že do 30 dnů musí zasednout Sněmovna a ta zasedne (...) Pětikoalice si rozděluje posty ve Sněmovně a ve vládě. Na ně se čeká, na nás se určitě nečeká,“ řekl Babiš v ČT k aktuálnímu stavu vyjednávání. „Já nevím, pane redaktore, zeptejte se mně, když mě pan prezident pověří, ale my určitě nebudeme brzdit žádné demokratické procesy a chováme se, myslím si, velice konstruktivně,“ reagoval premiér na dotaz, zda by pověření od Zemana přijal, nebo ne.

Babiš v nedělním Čau lidi uvedl, že osloví koalici Spolu - resp. ODS - kvůli jednání o koalici. „Já jsem pana předsedu oslovil už po volbách, ale oni vyjednávat nechtějí a v podstatě si skládají tu vládu, kde tedy ano, mají většinu z těch pěti stran. Takže to je ten stav,“ uvedl dnes Babiš.

„Když mě pan prezident pověří, tak uvidíme, jak si ta pětikoalice rozdělila ty posty. O to teďka jde, aby měli ty auta, to zázemí a ty posty. Proto šli do politiky nebo jsou v politice, aby měli ty výhody. A uvidíme, jak se domluví,“ pokračoval Babiš.

Babiš mluví o opozici, ale...

Během svého výstupu však rovněž hovořil o odchodu do opozice. „Já samozřejmě budu v opozici, budu poslanec, budu v nějakém tom výboru, nechci dělat žádného předsedu výboru a budeme sledovat, co všechno nám pan Fiala slíbil, všechny ty světlé zítřky. A budeme se ho ptát, jestli to plní a nebo neplní,“ podotkl Babiš, jako by počítal s tím, že v případě pověření sestavením vlády neuspěje.

Je tedy šéf ANO skutečně smířený s případným odchodem od opozice? „Já už jsem smířený dávno se vším, já už jsem starší člověk, já se nepotřebuji smiřovat mentálně s ničím,“ řekl Babiš a kritizoval „polistopadový kartel, který ničil a rozkrádal tuto zemi“.

„Ten systém mě zkrátka ve finále porazil, ale volby jsme vyhráli my. My máme 72 mandátů, trojkoalice Spolu má jenom 71 mandátů a ta pětikoalice má 108 mandátů. Takže my umíme počítat a je to návrat do starých časů. To, že na to lidi zapomněli, to mně mrzí, ale je to tak,“ uvedl s tím, že na roli předsedy opoziční strany připravený je.

„Já reaguju na situaci, že mi lidi psali, abych v politice zůstal. A na základě toho jsem změnil své rozhodnutí. Když jsem to oznámil v neděli v čau lidi, tak jsem dostal stovky podpůrných mailů a dopisů. Protože je potřeba si říct, jak to vlastně je. My jsme získali téměř stejný počet hlasů jako koalice Spolu,“ poznamenal.

Video Babiš po návratu od Zemana točil Čau lidi: Mám špatnou zprávu... Ve Sněmovně zůstane - Facebook - A. Babiš

Boj o křeslo šéfa Sněmovny

„Já bych chtěl zdůraznit, že všechny procesy, které mají nastat po volbách, tak nastanou. To znamená, že nejdůležitější je ustanovit nový parlament a to samozřejmě je rozhodnutí pana prezidenta, nebo je to rozhodnutí, které nastane i bez toho, ale já předpokládám, že on tak rozhodne. To znamená, že 8. listopadu uplyne ta lhůta, a je potřeba, aby ty strany, které se dostaly do Sněmovny, se domluvily na složení Sněmovny,“ uvedl dnes Babiš. 

Koalice Spolu a PirStan, které aktuálně vyjednávají o sestavení vlády, se podle Babiše vyjádřily tak, že hnutí ANO nedostane post předsedy Sněmovny. Už tedy neplatí, že by ANO o něj mělo zájem, vzkázal premiér.

„Já bych chtěl jenom říct, že není tady žádná situace, že by se něco zdržovalo, naopak čeká se, než si pětikoalice rozdělí posty ve Sněmovně a samozřejmě i ve vládě. Z naší strany my zatím nemáme co říct, my čekáme, že budeme osloveni ohledně vyjednávání ve Sněmovně. Tam jsme rozhodli o tom, že budou vyjednávat pan Vondráček a pan Faltýnek,“ podotkl Babiš.

O post předsedy Sněmovny se dnes přihlásila na tiskovce ODS. „My si myslíme, že ta demokratická většina z té nové Poslanecké sněmovny má mít určitě post předsedy Sněmovny, protože tahle funkce může být samozřejmě v pesimistickém scénáři vývoje po volbách velmi, velmi důležitá, protože předseda Sněmovny je tím, kdo dává to poslední pověření v tom 3. pokusu k sestavení vlády,“ reagoval na Babiše šéf STAN Vít Rakušan.

Rakušan: První máme dostat šanci my

Rakušan v reakci na Babišovo prohlášení, že Babiš zmínil, že by 1. pokus o sestavení vlády měly dostat od Zemana koalice Spolu a PirStan, které budou mít ve Sněmovně 108 mandátů.

„My tedy plně doufáme, že i pan prezident bude respektovat, až se zase zapojí do toho jednání, to, že tady existuje jasně deklarovaná většina stvrzená podpisy na memorandu hned v ten volební den, která říká, že máme možnost ku prospěchu občanů ČR vládu sestavit poměrně brzo. A těch věcí k řešení je obrovská spousta. Je to státní rozpočet, je to postcovidová obnova, příprava předsednictví EU. To jsou všechno věci, na kterých se musí začít pracovat hned,“ upozornil dnes Rakušan.

Podle dnešního vyjádření Babiše však vláda na aktuálních problémech pracuje a bude pracovat do poslední chvíle.

„Plně doufám, že tady jak ze strany pana prezidenta, tak i ze strany hnutí ANO pana současného premiéra Andreje Babiše bude jistá míra státotvornosti a respektování té povolební reality, kdy my jsme parlamentní demokracií a vládu s důvěrou má možnost sestavit pouze ten, kdo má v parlamentu většinu. A ta většina je v této chvíli definována zcela jasně,“ vzkázal Rakušan.

„Ty informace jsou rozporuplné. Tady je sice informace o tom, že pan prezident na té schůzce s panem premiérem Babišem, která nebyla komentována veřejně, vyslovil tuhle myšlenku, ale druhá věc je, že dnes, pokud jsem správně četl mediální výstupy, tak dosavadní předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Faltýnek hovořil o tom, že umí počítat, jsou si vědomi toho, že nemají parlamentní většinu a nechtějí zdržovat proces tvorby vlády. Nová předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová dokonce řekla, že si umí představit, že vláda s většinou v ČR bude do Vánoc. Podle mě tyto dvě informace jsou poměrně protichůdné,“ upozornil.

„My jsme tu reakci udělali, udělali jsme ji hned večer po volbách. Podepsali jsme memoradnum, kde jasně všemi pěti podpisy říkáme a vyzýváme pana prezidenta, aby pověřil pana kolegu Petra Fialu k sestavení nové vlády,“ dodal Rakušan s tím, že STAN chce dál jednoznačně postupovat společně s Piráty a s koalicí Spolu.

Babiš si dnes do pětikoalice rýpl: „Historičtí experti říkají, že čím víc stran ve vládě, tím je tam větší riziko komplikací.“

Bartoš: Babišovi nelze věřit, co říká

Šéf Pirátů Ivan Bartoš uvedl: „V závěru naší kampaně byl velký slib: my nebudeme lhát, my nebudeme krást, my nebudeme švindlovat. A pan premiér Babiš několik dní před volbami hovořil o tom, že pozice ve Sněmovně, pozice opoziční, která by mu měla připadnout, není to, co by ho zajímalo, že by ani jako opoziční poslanec nemohl fungovat. Hned den po volbách tuto svoji pozici v dalším rozhovoru změnil.“

Premiér Babiš skutečně v neděli oznámil, že má špatnou zprávu - ve Sněmovně zůstane i jako opoziční poslanec. Uvedl to v pořadu Čau lidi.

„To, co se děje v nějaké fázi komunikace s Hradem i u pana premiéra Babiše, který prohrál volby, bych úplně nebral za bernou minci, protože věřit Andrejovi Babišovi to, co říká veřejně, nelze,“ podotkl Bartoš.

„Pan prezident řekl, že pana Babiše pověří sestavením vlády nehledě na to, jak jim dopadnou volby, už před tři čtvrtě rokem, takže tato informace možná rezonuje v médiích, nicméně tento příslib není žádnou novinkou. My se o tomto postupu budeme radit a ostatně i předseda Fiala, tedy lídr koalice Spolu, hovořil o tom, že si jde sjednat schůzku s panem prezidentem Zemanem. Jakmile to bude možné, i on (Fiala) bude jednat s prezidentem,“ dodal Bartoš.

Při dotazu na to, zda by pro PirStan bylo přijatelné, že by ANO odstoupilo od 1. pokusu od Zemana výměnou za post předsedy Sněmovny, Bartoš kroutil hlavou. „To jsou asi nějaké spekulace, o tom jsme vůbec nejednali,“ uvedl.

Babiš kandidátem na prezidenta? Prý neví

Premiér Babiš vedle toho dnes před novináři reagoval na dotaz, zda bude kandidovat v prezidentských volbách. „Ne, prosím vás, to není vůbec téma pro mě, já mám úplně jiné starosti teďka. Musíme se starat a dovládnout. Teďka mě tady čeká plno ministrů a budeme řešit pozici vlády v rámci Green Dealu, bude Evropská rada... Normálně pracujeme a to téma vůbec není téma pro mě,“ tvrdí Babiš. „Paní redaktorko, já to nevím,“ dodal.

Video Kubáček o volbách: Černé vysvědčení pro Hřiba a Babiš jako budoucí prezident - Markéta Volfová, Lukáš Červený

tomik007 ( 14. října 2021 15:03 )

ANO tzv. OLSANSKA REFORMA 🦴

tomik007 ( 14. října 2021 15:01 )

ANO - ale aspoň je sjízdná 🎢

tomik007 ( 14. října 2021 14:59 )

NOTORICKY HUTORAK 🤥

bumb ( 14. října 2021 01:31 )

Pekarová se cpe do vlády kde bude popírat velké peníze a nám bude říkat jak musime šetřit a co vše nÁm seberou. CHTELA BCH VIDĚT JAK BY SE TVÁŘÍLA KDYBY BRALA TAK JAK ONYČEJNÝ DĚLNIK-DĚLNICE.vYKŘIKUJE KR..A ŽE SE PRIDÁVÁ DŮCHODCŮM A ZE ONA BERE Z NAŠICH DANÍ STOTISÍCOVÝ PLAT A JEŠTĚ K TOMU SPOUSTU JINÝ PENĚZ.nO BOŽÍ MLÝNY MELOU POMALU ALE JISTĚ A KARMA JE ZDARMA,

kradudoroztrhanitela ( 13. října 2021 22:57 )

Babiš zahájil důchodovou reformu. Brzděním proticovidových opatření způsobil smrt 30 tisíc především seniorů, čímž výrazně odlehčil výplatám důchodů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa