Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

„Babiš je deb*l. A příště se na vás vys*rem.“ Sňatek ANO a ČSSD přežije hádky i přestřelky?

 • Autor: simao,ČTK - 
  3. 6. 2021
  05:00

  Není to zcela harmonické manželství. Spíš sňatek z rozumu, který přežívá, protože jej chtějí až do voleb udržet obě strany. Menšinová vláda ANO a ČSSD čelí 3. pokusu o vyslovení nedůvěry, koaliční partneři se svorně brání, že vláda funguje a není důvod na tom nic až do říjnových voleb měnit. Pryč jsou časy, kdy ČSSD zmiňovala nepřekročitelné červené čáry a možný konec spolupráce. Přestože je patrné, že mezi nimi nadále panuje jisté napětí, jejich lídři Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) pokusy o „sestřelení“ vlády kritizují. Sociální demokraté přitom nejednou hrozili odchodem vlády, Babiš však vzkazoval, že to nikdy neudělají. Na hádky docházelo často kolem ministryně Jany Maláčové (ČSSD), která na Babiše ukázala prstem i nedávno. Dříve o premiérovi prohlásila, že je „deb*l“, sama to několikrát schytala. Servítky si nebrala ani vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO), která svého koaličního partnera počastovala slovy „příště se na vás vys*rem“. A i letos se ve Strakově akademii křičelo.

 • 1.Sprostá Schillerová

  Jsou to symbolické momenty pro vládní spolupráci koalice ANO a ČSSD, která se ve Sněmovně opírá často o hlasy KSČM. V květnu 2020 došlo přímo na plénu ke kuriózní koaliční přestřelce před zapnutými kamerami.

  „Teda vy jste koaliční partner teda,“ rozohnila se tehdy vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) na předsedu ČSSD Jana Hamáčka. „Teď tady budou zase všichni exhibovat. Já to už dneska nedám,“ stěžovala si v momentě, kdy poslanec ČSSD Ondřej Veselý navrhl zařadit na jednání Sněmovny debatu o kompenzaci snížení daňových příjmů obcí a krajů. Schillerové se to nezamlouvalo. „Tam byla dohoda, že to bude jenom do programu, že to nebude napevno,“ vysvětloval Hamáček. Schillerová reagovala rázně. „Příště se na vás vys*rem,“ prohodila.

  Omluvy Schillerové

  Premiér Andrej Babiš (ANO) nad tím mávl rukou. „Mně to teďka pouštěly děti, když jsme byli na obědě spolu. A říkaly mi, proč to ta paní ministryně takhle mluví. Ale já jsem nic neslyšel. Tak mi pustily to video a já jsem tam takovej, jako jsem mezi nima (mezi Hamáčkem a Schillerovou - pozn. red.) a paní ministryně, ona si to tak řekla pod nos, takže já jsem to ani neslyšel a myslím, že ani pan předseda to neslyšel, ale málokdo tuší, co pro ni znamená prosadit nějaký zákon,“ řekl v TV Nova.

  „Okamžitě jsem se mu šla omluvit, když jsem zjistila, že se to objevilo v médiích. Máme velmi korektní vztahy. Řekla jsem mu: ‚Honzo, musím se ti omluvit. ‘ A on řekl: ‚Vůbec nevím, že jsi to řekla,‘“ popisovala Schillerová pro Radiožurnál a omlouvala se: „Situace byla velmi vypjatá, jsem jenom člověk.“

  S omluvami pokračovala i ve studiu Blesku, kde čelila dotazům, zda takhle současní koaliční partneři komunikují ve vládě běžně. „Ne, ne, vůbec. Ani to nepatří do mého běžného slovníku, mě to velmi mrzelo. Já jsem si v tom návalu emocí, které tam probíhaly v těch kuloárech, tak jsem si to ani neuvědomila,“ vysvětlovala Schillerová a dodávala: „Nepatří to do kulturní debaty, já jsem se mu omluvila a omluvila se všem, kterých se to dotklo, protože by se takto komunikovat nemělo.“

  Video  „Příště se na vás vys*rem?“ Schillerová o hlášce, angličtině i dopadu viru na peněženky Čechů  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

 • 2.Deb*l od Maláčové

  V říjnu 2020 ujela sprostá mluva i ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčová. Tentokrát namířená přímo na premiéra Babiše. Maláčová se nechtěně stala hvězdou pořadu 168 hodin, když před štábem ČT v domnění, že kamera po rozhovoru již neběží, označila Babiše za „deb*la“.

  „To je bordel, co ten Babiš udělal, a teďkon to všichni musíme slíznout. To je d*bil. Pardon, s prominutím. Děkuju. Nashle,“ říkala směrem k reportérům Maláčová.

  Maláčová se neomlouvala

  „Ta věta padla v emocích, ve velmi vyčerpávající době a navíc mimo záznam. Nejsem robot, jsem prostě také jen člověk. Ani já, ani pan premiér už jsme se k tomu nějak nevraceli. Neomlouvala jsem se nijak, ani jsem nic nevysvětlovala,“ reagovala pro Blesk Zprávy Maláčová v listopadu 2020.

 • 3.Maláčová a střelení se do nohy

  Maláčová, která chce prosadit zavedení důchodové reformy, ale do voleb jí na to zbývá jen velmi málo času, přitom koaličního partnera kritizuje i v poslední době. A to kvůli způsobu zrušení superhrubé mzdy.

  „Střelili jsme se jako ČR do nohy a ve velké míře jsme si podsekli příjmy. A to zejména tím neprofesionálním způsobem, jak se zrušila superhrubá mzda. A za to může pan Babiš a taky ODS,“ říkala letos v květnu v Partii Terezie Tománkové na Primě. „Já jsem sociální demokratka, já nemůžu připustit to, když tady pan Babiš a ODS zničí státní rozpočet, tak aby to odnesli senioři,“ hájila Maláčová navýšení průměrného důchodu. Vláda se však nakonec dohodla na jejím  návrhu. Důchodci tak budou mít příští rok vyšší průměrný důchod o 300 Kč navíc nad rámec valorizace.

  Ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová byla hostem Blesk Zpráv v pořadu Epicentrum (9. 3. 2021) Ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová byla hostem Blesk Zpráv v pořadu Epicentrum (9. 3. 2021) | Blesk:Jakub Poláček

 • 4.Babiš: Ministryně neví, jak fungují peníze

  V řadě návrhů však sociální demokraté ostrouhali. ČSSD dlouhodobě tlačila na bankovní sektorovou daň - zdanění bank. To odmítal vytrvale premiér Babiš i ministryně Schillerová. A ani tady se to neobešlo bez pošťuchování směrem ke koaličnímu partnerovi.

  „Samozřejmě paní ministryně v životě nebyla v reálném životě, ona ani pořádně neví, na co máme ty banky, ona sice studovala v Londýně, ale ona netuší, jak fungují peníze, jak se vydělávají peníze, co to je podnikat vůbec a na co ty banky vlastně máme,“ říkal v květnu 2019 v Otázkách Václava Moravce premiér Babiš. 

  „Osobní invektivy pana premiéra nechci příliš komentovat, je to už takový folklór. Dříve jsem se tím nechávala rozčílit, ale teď si sama pro sebe pomáhám citátem z Forresta Gumpa a snažím se vést věcnou diskuzi. Místo urážek bychom se měli zaměřit na to, jak získat do státního rozpočtu peníze. Zdanění aktiv bank je cesta,“ reagovala tehdy pro Blesk Zprávy Maláčová.

  Opoziční lídr Petr Fiala (ODS) během opakujících se přestřelek Maláčové a Babiše vládní představitele peskoval, že se hádají jako na tureckém trhu.

 • 5.Spory Maláčová - Schillerová

  Sama Maláčová se stala terčem pro změnu vicepremiérky Aleny Schillerové kvůli změnám v systému sociálních dávek. Taktéž v květnu 2019 Schillerová vytýkala Maláčové, že nepředložila reformu dávek.

  „Populace stárne. Systém sociálních dávek je zneužíván, reforma pořád nikde. Provozovatelům sociálních služeb chybí prostředky. Úhradová vyhláška v gesci Jany Maláčové? Neaktuální. Není nic. Nedodala ani požadovaný přehled o využívání prostředků na sociální služby,“ čílila se Schillerová.

  Vládní sokyně

  Maláčová to přešla slovy o „účelovce“ a „volební kampani“, tehdy před eurovolbami. „PR tým hnutí ANO tvrdě a nekompromisně makal i na twitteru paní ministryně financí (...) Nebudu se snižovat k tomu, abych kopala na sociálních sítích do ministrů hnutí ANO. Navíc nepravdivě a naprosto účelově,“ kontrovala pro Blesk Zprávy.

  Babiš ke sporům Schillerové a Maláčové uváděl, že jde především o různý pohled ministryň na ekonomické otázky. „Ale zas chápu, že lidi reagují na sliby paní ministryně, které neměla domluvené v koalici a nemá na ně peníze a ani se je ve svém rezortu nesnaží najít,“ rýpl si do Maláčové i on.

  Video  Schillerová v autě bez připoutání: Přiznala chybu za pás. Jela kontrolovat ceny respirátorů  - Twitter - A. Schillerová
  Video se připravuje ...

 • 6.Hrozby odchodem

  ČSSD přitom při řadě příležitostí řešila možný odchod z vlády. Dělo se tak i v červnu 2019. Ve studiu Blesku Hamáček říkal: „Pokud by se ukázalo, že ta zátěž toho vládnutí je taková, že nejsme schopni ten program prosazovat, že ta vláda ujíždí někam jinam, tak je to na debatu. Já když jsem vystupoval na sjezdu, tak jsem říkal, že vláda není posvátná kráva. Pokud by se ukázalo, že sociální demokracie neumí prosazovat své priority, tak z té vlády může odejít,“ uvedl.

  „Pokud by se ukázalo, že ta zátěž je neúnosná, tak samozřejmě na stole je diskuze o tom, jak dál. A můžeme se bavit o tom, že ten projekt ukončíme,“ podotkl. „Pokud by pokračovalo to, že veškeré ty úspěchy sociální demokracie, které máme, nebo které se nám podařilo prosadit, budou přehlušovány nebo zahlazovány osobními kauzami pana premiéra, tak to je samozřejmě věc na zamyšlenou,“ podotkl.

  „My máme trpělivost, pokud v ten projekt věříme. Já stále věřím v ten smysl toho koaličního projektu,“ poznamenal Hamáček.

  Kritici vládní spolupráce

  K odchodům z vlády vyzývali v minulosti  zástupci jihomoravské sociální demokracie či pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). „Ať si ANO dovládne, s kým chce. Upřímně se modlím, aby ten marast jednoho soukromého hnutí již skončil,“ vzkazoval v listopadu 2020.

  O spolupráci s ANO přemítal po volebním výprasku europoslanec a lídr kandidátky Pavel Poc (ČSSD). Sociální demokraté ztratili všechna křesla v Bruselu.

  Kriticky se ke spolupráci s ANO stavěl také Tomáš Petříček (ČSSD), který byl však po volební porážce od Hamáčka na sjezdu ČSSD velmi rychle odstraněn - zbaven funkce ministra.

 • 7.Babiš: Ať si klidně jdou

  Babiš na výhrůžky ČSSD reagoval různě. V červenci 2019 dorazil na jednání předsednictva ČSSD a vládní spolupráci si pochvaloval. Stál o její pokračování.

  „Samozřejmě občas máme jiné názory na různé věci, samozřejmě co se týká utrácení peněz, nebo šetření, ale bylo by asi velká škoda, kdyby ten projekt skončil,“ uvedl tehdy před novináři Babiš.

  O rok a půl později však zlobě Hamáčka neunikl kvůli daňovému balíčku, který ANO prosadilo za pomoci ODS. Hamáček se začal čílit kvůli rozvratu veřejných financí, nezodpovědné sekeře a pravicovému experimentu. 

  „Pokud vypoví koaliční smlouvu, nic se nestane. Vládu doplníme odborníky za ANO. Její konec by mohl nastat jen poté, co by jí sněmovna vyslovila nedůvěru,“ řekl Babiš Deníku v listopadu 2020. „Jestli má ČSSD se svou účastí v menšinové vládě problém, tak ať klidně odejde a přestanou o tom donekonečna mluvit,“ zareagoval v prosinci 2020 premiér pro Blesk Zprávy. 

 • 8.Babišovy problémy

  Premiér Babiš přitom musí opakovaně reagovat na kauzu Čapí hnízdo, ve které došlo opět k posunu. A policie nyní navrhla Babiše obžalovat. Právě v souvislosti s kauzou 50milionové dotace ČSSD vysílala různé signály. Od nespokojenosti, přes výhrůžky, po Babišovu podporu. 

  Již v prosinci 2018 Hamáček k údajnému střetu zájmů mluvil pro Blesk Zprávy o tom, že jednání vlády bylo „místy vypjaté, místy méně“. „Nás to nijak netěší, samozřejmě. Ale my jsme nešli do vlády řešit problémy pana premiéra, my jsme šli prosazovat náš volební program. V tomto gardu je klíčové, aby se ty problémy pana premiéra nedotkly vyplácení dotací pro ČR jako celek. Pokud se to dotkne firmy Agrofert, tak je to problém firmy Agrofert. Samozřejmě nás mrzí, že to tu vládu zatěžuje, nicméně zase otevřeně řečeno, i s tímto rizikem jsme do té vlády šli a věděli jsme o tom, že toto může být problém,“ připouštěl Hamáček.

  V prosinci 2019 se řešil možná odchod z vlády v momentě, kdy nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání Babiše.

 • 9.Spory kolem ministrů

  Ke sporům v koalici docházelo i kolem jmenování ministrů. Andrej Babiš odmítal za ministra zahraničí tehdejšího europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD). Ministrem se nakonec nestal ani Michal Šmarda (ČSSD), který aspiroval na křeslo ministra kultury.

  Babiš Pocheho odmítal, proti Šmardovi se postavil prezident Zeman - a Babiš zanedlouho stanul na straně hlavy státu. „Já sdílím stejný názor jako pan prezident, že pan Šmarda hlavně po jeho nespočetných mediálních vystoupeních není dobrý kandidát. Já říkám za sebe, s tímhle pánem já ve vládě nebudu,“ říkal v létě 2019 Babiš.

  Hamáček přitom do té doby působil odhodlaně. „Buď předsednictvo ČSSD podpoří nominaci Michala Šmardy na ministra kultury, nebo se rozhodne, že naše vládní angažmá nemá smysl a odejdeme z vlády,“ upozorňoval pro novinky.cz v červenci 2019 a tvrdil, že na jméně Michala Šmardy trvá dál.

  Hamáček byl smířený s odchodem

  „ČSSD ve vládě má smysl a dokáže mnoho dobrých věcí prosadit. Ale za cenu, že budeme autonomní součást koalice a budeme si moci nominovat své kandidáty na ministry,“ couval Hamáček, byť varoval: „Pokud pohár přeteče, tak prostě přeteče.“

  Později pro aktuálně.cz přiznal: „Byl jsem přes léto smířený s tím, že já i ČSSD odcházíme (...) Chtěli jsme držet celou dobu Michala Šmardu. Pokud by premiér jeho návrh na jmenování stáhl, porušil by koaliční smlouvu a my bychom neměli jinou možnost, než odejít z vlády.“ 

  Babiš: Nikdy by neodešli

  Premiér Babiš reagoval po svém. „Oni z té vlády odcházejí stále. Nejdřív kvůli panu Semínovi (kandidát do Rady ČTK - pozn. red.), kterého ani neznám, pak kvůli Šmardovi, pak kvůli rozpočtu. Stále odcházejí z vlády, nerozumím tomu. Proč to říkají, když dobře vědí, že neodejdou? ČSSD to nikdy nemyslela vážně, že by odešla z vlády. Nikdy by neodešli. Kam by šli ti lidé z Lidového domu, co by dělali? Kdo by jim nosil ty tašky, papíry a podobně?“ řekl v MF Dnes.

  Video  Babiš po dovolené: Se Šmardou ve vládě nebudu  - Velké zprávy TV Prima
  Video se připravuje ...

 • 10.Sbližující pandemie

  Vládní koalici naopak sblížila a semknula pandemie covidu-19. Jan Hamáček, který v jednu chvíli oblékl červený svetr a vsadil na rázný způsob vystupování, vítal společně s Andrejem Babišem letadla s respirátory, rouškami a dalším zdravotnickým materiálem z Číny. 

  „Nezvládnutá epidemie vypadá jinak. Běžte se podívat do Brazílie, to je nezvládnutá epidemie. Nedostatek kyslíku na JIPkách, to se zaplaťpánbůh v Česku nestalo. My tu epidemii zvládáme složitě, ale odmítám, že jsme ji nezvládli,“ bránil letos v březnu Hamáček vládu v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

  Babiš v Lánech: Vláda je úspěšná

  Stejně tak premiér Babiš pod tlakem opozice oponuje, že vláda pandemii zvládla. „Destabilizace vlády by byla v neprospěch nás všech, protože zkrátka potřebujeme dokončit očkování našich spoluobčanů, potřebujeme dokončit návrat do škol, testování a další projekty, covid pas. Považuji to za zbytečné 4 měsíce před volbami vyslovovat nedůvěru,“ uvedl Babiš v pondělí po návštěvě u prezidenta Zemana v Lánech. Vláda je dle něj úspěšná a „měla smůlu, že přišel covid, který se hodí opozici“.

  Video  Opozice o nedůvěře Babišově vládě: Je pro ni mnoho důvodů, nejen střet zájmů  - PSP ČR
  Video se připravuje ...

 • 11.Křik ve Strakovce

  Ani během pandemie však vládní přestřelky mezi koaličními partnery zcela neustaly. Do rozporu i přestřelek na twitteru se sice Hamáček dostal s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) ohledně rozdělení kompetencí mezi ministerstvy vnitra a zdravotnictví ohledně objednávek roušek, coby šéf Ústředního krizového štábu však Hamáček povětšinou vládní kroky bránil. U Vojtěcha Hamáček loni v červnu poznamenal: “Já si myslím, že za celou řadou věcí, které se staly, by výměna byla namístě." Vojtěch se však nakonec na ministerstvo vrátil.

  Hamáček bouchl do stolu a šel se vydýchat

  Vyhrocené pak údajně bylo únorové zasedání vlády, kde se měli ostře střetnout Babiš a Hamáček kvůli zakázce na antigenní testy do škol. Podle Deníku N došlo na křik. Do sporu se zapojila i Maláčová, která bránila Hamáčka a šila do Babiše. „Skákala mu do řeči, Hamáček křičel, bylo to celé hodně hysterické,“ uvedl jeden z ministrů.

  „Hádka skončila tím, že Hamáček bouchl do stolu, řekl Babišovi, že toho má dost a ať si tedy tendr zruší a vyhlásí ho sám Úřad vlády. Poté odešel na pár minut pryč z místnosti, aby se - jak popisují zdroje - vydýchal,“ napsaly Seznam Zprávy. „Nebudu vynášet informace z uzavřeného jednání,“ odmítl spory komentovat Hamáček.

  Video  Epicentrum: Politolog Petr Just o hlasování k nedůvěře vládě  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

marmat ( 3. června 2021 20:29 )

mamlas: Super nick- to si nechte !
Například takový snoubenci SPOLU mají Feriho a takovej šok, že se k tomu Fiala dosud ani nevyjádřil !

marmat ( 3. června 2021 20:26 )

mbmb: Jediná KSČM ukázala všem i Vám-záda!
Nepotěšila bašťouny ze slepenců koalic .
Ti doufali, že nejsou pro komunisty horší, než vláda !

marmat ( 3. června 2021 20:22 )

tomik007: Když v COVIDU chcete baštit jahody ze Španělska, brynzu ze Slovenska, hroznový víno z Itálie, tak si promítněte laskavě skoro vynulovanou dopravu !
Ale to bude zřejmě Tomíčku nad Vaše síly!

marmat ( 3. června 2021 20:18 )

Teď se láme Mediální chleba- nikoliv už u Reflexu,
ale Seznam si s Bleskem střihne !

marmat ( 3. června 2021 20:17 )

esprit: Ještě proberte její účes...to vydrželo TAKY přes rok...
Ale jen u trollu s IQ pod 60! Soukmenovcům -i "mbmb" taky platěj ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa