Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Zeman je prý stabilizovaný, hradní suita ale mlčí. A strany po volbách neví, co dál

Autor: V. Renovica, D. Polák, J. Kopřiva - 
12. října 2021
05:00

Po šokujícím nedělním převozu prezidenta Miloše Zemana (77) do nemocnice, kdy všichni přítomní mohli vidět, jak jej bezvládného vykládají ze sanitky, vyvstává mnoho otázek. Nejhlasitější je ale jedna: řeknete nám někdo konečně, jak moc se máme o člověka, který je klíčovým ústavním činitelem, bát! Kvůli nejasnostem ve věci Zemanova zdraví se 19. října sejde senátní ústavní komise. Probere, jak zajistit výkon pravomocí hlavy státu.

Ustarané dotazy píší i čtenáři Blesku do internetových diskusí, jiní nám rovnou posílají e-maily. Zajímá je také, proč Zemana vezli do špitálu, jen co skončila schůzka s premiérem Andrejem Babišem (67, ANO), či proč lépe nezajistili prostor před nemocnicí. Oslovili jsme s dotazy nejbližší spolupracovníky prezidenta – mluvčího Jiřího Ovčáčka (42), hradního kancléře Vratislava Mynáře (54), ekonomického poradce Martina Nejedlého (55), tajemníka Jaroslava Hlinovského (64) a šéfa protokolu Vladimíra Kruliše (39). Ani jeden z nich nám ale do uzávěrky dnešního vydání neodpověděl.

Šílená komunikace

Právě na špatnou, neúplnou a mnohdy prapodivnou komunikaci Hradu si stěžuje veřejnost už několik týdnů. Vše to začalo při Zemanově zářijové hospitalizaci, kdy Ovčáček místo komentáře dával na internet biblické žalmy. Teprve nedávno přiznal, že je hlava státu „nemocná“ a včera upozornil média, ať nežádají neustále o vyjádření.

Informace budeme poskytovat s úměrou, jak bude nezbytné,“ napsal. Na záběry z převozu do nemocnice, na nichž vypadá prezident opravdu velmi špatně a bezvládně, pak kancléř Mynář Blesku řekl, že prezident v sanitce jenom usnul a nebyl v bezvědomí. I tohle vyjádření sklidilo spíše nedůvěru nebo rovnou posměch. Dodáme, že redakce Blesku má záběry k dispozici, ale rozhodla se je nezveřejňovat s ohledem na Zemanovu rodinu i důstojnost jeho samotného.

Občané mají vědět

Šéf ÚVN Miroslav Zavoral (67) včera v krátkém prohlášení uvedl, že nemůže říci Zemanovu diagnózu, jelikož on sám si to nepřeje (spekuluje se o problémech s játry vlivem dlouholetého užívání alkoholu, pozn. red.). Byl to přitom právě prezident, který před 2 lety prohlásil v TV Barrandov:

„Každý má samozřejmě právo, aby jeho dokumentace nebyla zveřejňována, ale v případě prezidenta republiky je naopak jeho povinností, aby občané znali zprávu o jeho zdravotním stavu.“ Právě teď je ta chvíle, kdy je prezident dle ústavy nejklíčovější – pár dní po volbách, kdy má moderovat vyjednávání mezi stranami a v nejbližší době také jmenovat premiéra. I proto nejen šéf Senátu Miloš Vystrčil (61, ODS) ale i další ústavní činitelé, a v neposlední řadě také veřejnost, apelují na Hrad: řekněte, co se děje!

Video  Prezidentův lékař Zavoral: Zeman má patřičnou péči, více říci nemohu 
Video se připravuje ...

Zpráva z nemocnice: Nejvyšší stupeň intenzivní péče

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke včera informovala, že je prezident den po hospitalizaci ve stabilizovaném stavu. „Je hospitalizován na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny, kde o něj pečuje tým zdravotníků specializovaných na intenzivní péči,“ uvedla v prohlášení.

Právě tato klinika zajišťuje podle webu nemocnice nejvyšší stupeň intenzivní péče pro pacienty s poruchami životně důležitých funkcí. Na léčbu pak dle slov mluvčí dohlíží lékařské konzilium – kdo v něm kromě Zavorala je, neuvedla. Původní sbor lékařů, který se o Zemana staral pod vedením Martina Holcáta (67), je už nejméně 5 let nefunkční.

Na tyhle otázky dluží Hrad odpověď:

1. Pokud šlo v neděli o plánovaný převoz pana prezidenta do nemocnice, jak Hrad tvrdil, proč to nešlo zařídit diskrétněji? I pořízená videa nahrávají obavám, že to přeci jenom byl akutní převoz.

2. Proč pan prezident nechce zveřejnit detaily o svém zdraví, když sám opakovaně tvrdil, že veřejnost má právo znát zdravotní stav hlavy státu? A snažíte se ho přesvědčit, aby tak učinil?

3. Veřejností je Vám i dalším hradním spolupracovníkům přičítána zodpovědnost za to, že na tom pan prezident není dobře. Cítíte ji?

Strany po volbách: Jednaly by, ale nemají s kým!

Podle slov hradního mluvčího Ovčáčka Zemanova hospitalizace neohrozí povolební jednání, která jsou v rukou jednotlivých politických stran. „Ústavní pořádek tedy nikterak ohrožen není. Úloha pana prezidenta tak jako tak nastupuje mnohem později,“ napsal Blesku.

Samotné strany to tak ale nevidí. Například SPOLU už má memorandum o vytvoření vlády s koalicí PirSTAN a tím pádem potřebných 108 poslanců pro většinu. Problém je, že Zeman už před volbami avizoval, že by chtěl pověřit sestavováním vlády šéfa nejsilnější strany, nikoliv koalice, a tím je premiér Andrej Babiš (67, ANO). Ten, jak známo, zatím vyjednanou většinu nemá. I proto je důležité, aby se mohli lídři sejít s hlavou státu a přijít na to, jak pokračovat dál. Jenže se ruší i středeční schůzka s prezidentem, kterou avizoval Babiš. „Nic nebude,“ sdělil Blesku.

A vydržet musí i možný budoucí premiér, lídr SPOLU Petr Fiala (57, ODS). „Vyčkám do doby, než budou zprávy, že se stav pana prezidenta zlepšil. Nyní mu přeji rychlé překonání zdravotních obtíží,“ napsal Blesku.

A ani šéf STAN Vít Rakušan (43) žádný termín jednání nedostal. „Vzhledem k hospitalizaci pana prezidenta počkám na pozvání,“ řekl Blesku. Verdikt je tedy jasný: ani ne tak hospitalizace, jako neznalost toho, jak dlouho bude prezident indisponován, už prokazatelně zbrzďuje povolební procesy. A také sestavení příští vlády…

elIaella ( 12. října 2021 16:23 )

Tak to jsou ti vzoroví Burešovi voliči, verbež.

elIaella ( 12. října 2021 16:21 )

88vox88 jseš ubohý dobytek Tobě děti neměla žena dovolit.

elIaella ( 12. října 2021 15:56 )

A dopiš si deníček! Faltýnkův poklade.

elIaella ( 12. října 2021 15:51 )

To si dal Ovčáček na tweet.

elIaella ( 12. října 2021 15:50 )

Toto je taky pěkný koment.
Celkově vzato:
@kalousek m nakonec porazil @AndrejBabis
po osmi letech technickým k.o. Udolal soupeře do vyčerpání tím, že se vzdal mandátu a funkcí a umožnil vznik trojkoalice SPOLU.
Potvrzuje se tedy, že v jednom Babiš nelhal… že za všechno může Kalousek

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa