Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Polojasno 9°C

Boj o Zemanův život: Prezident potřebuje intenzivní péči. „Přestal pít, tělo protestovalo“

 • Autor: Vera Renovica,red - 
  11. 10. 2021
  05:00

  Zámek v Lánech, povolební neděle lehce po poledni. Kamery a mikrofony jsou před branou připraveny na premiéra Andreje Babiše (67, ANO), který má sdělit, co mu řekl na jednání prezident. Místo toho beze slova odjíždí. Zanedlouho ho následuje i houkající sanitka, v níž leží hlava státu Miloš Zeman (77). Co se přesně stalo? Na klíčové otázky hledal odpovědi Blesk.

 • 1.Co se odehrálo v Lánech

  Jelikož Hrad avizoval, že kvůli Zemanově zdravotnímu stavu ruší jeho víkendový program, všichni se divili, když pak hradní mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že se prezidentova schůzka s předsedou vlády v neděli odehraje. O čem se politici bavili, Babiš včera odmítl sdělit, respektive nereagoval na žádosti Blesku o komentář.

  Naše zdroje blízké Zemanovi ale tvrdí, že ke schůzce de facto nedošlo. „Premiér byl sice v Lánech hodinu, ale s prezidentem se setkal jen krátce, maximálně čtvrt hodiny,“ řekl nám jeden ze zdrojů, který si nepřál být jmenován. „Babiš se s ním skoro neviděl. Chvilku byli spolu sami, ale ve své podstatě si myslím, že je vyloučené, že spolu něco projednali,“ řekl pak druhý s tím, že prezident byl příliš slabý na to, aby byl schopen nějaké diskuse. Natož pak aby třeba Babiše už včera pověřil jednáním o sestavení kabinetu, jak se původně spekulovalo.

 • 2.Proč jel prezident do špitálu?

  Podle mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Jitky Zinke šlo o plánovanou hospitalizaci. I Hrad uvedl na svém webu, že Zeman na doporučení svého ošetřujícího lékaře, ředitele ÚVN Miroslava Zavorala (67), nakonec „vyslovil souhlas s hospitalizací“.

  Prezidenta do nemocnice doprovodily ustaraná první dáma Ivana (56) a dcera Kateřina (27), přítomni byli i šéf protokolu Vladimír Kruliš (39) a kancléř Vratislav Mynář (54). V bezvládném stavu ho pak převzal nemocniční personál, jak dokládají záběry a fotografie, které má Blesk k dispozici, ale i s ohledem na prezidentovu rodinu a soukromí se je rozhodl nezveřejňovat.

  Video Zeman v nemocnici: Ivana Zemanová a prezidentova dcera Kateřina opouští ÚVN - Aktu.cz

  Spekulace, že byl prezident v bezvědomí, pak pro Blesk vyvracel dost rozladěně Mynář. „Odsuzuju ty hyenistické záběry, komentáře a spekulace. Pan prezident v ten moment spal, o nic jiného nejde.“ Na dotaz, proč Zemana vezli do nemocnice na plánovaný pobyt zrovna ve chvíli, když byly před zámkem v Lánech ještě desítky novinářů, případně proč ho ze sanitky nevynesli u nějakého diskrétnějšího vchodu do nemocnice, ale odpovědět nechtěl. Právě tyhle okolnosti přitom naznačují, že mohlo jít spíše o akutní, nikoliv plánovaný, dojezd za péčí.

 • 3.Co je přesně prezidentovi?

  Tady je takzvaně »jádro pudla«. Hrad se už Zemanovu dlouhou hospitalizaci v polovině září snažil vysvětlovat tím, že prezident trpěl dehydratací a vyčerpáním a potřeboval jen nabrat síly. Zdroje za hradní oponou ale smutně a rezignovaně připouštějí, že to je mnohem horší.

  Trpí prý onemocněním jater, které je dáno jeho spotřebou alkoholu. „Výsledky testů před třemi týdny byly tak špatné, že se rozhodl přestat pít úplně, jenže tělo začalo protestovat,“ řekl muž blízký prezidentovi pod podmínkou anonymity. Hlava státu prý také nemá chuť k jídlu, takže se Zemanovi nedostává dost energie, aby jeho tělo mohlo fungovat. Nutno ale dodat, že nic z tohoto nechce Hrad oficiálně potvrdit. Dva týdny trvalo, aby Ovčáček vůbec připustil, že je prezident „nemocen“. 

  Tím, kdo to teď musí celé vyřešit, je gastroenterolog Zavoral, který včera po Zemanově převozu předstoupil před novináře. „Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. To znamená: my přesně známe diagnózu a tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny ÚVN a je v péči odborníků,“ informoval jen. Neřekl ani, jestli je prezident mimo ohrožení života, ani jak dlouho v nemocnici bude.

 • 4.Kdy Hrad přizná barvu?

  Krom toho, že dostává prezident intenzivní péči, Zavoral také uvedl: „Jelikož nemám souhlas pana prezidenta vám sdělit jeho diagnózu, tak to udělat nemohu, neboť bych porušil zákon o lékařském tajemství.“

  A právě tohle je podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka (53) ten problém. „Myslím si, že pan profesor Zavoral řekl to, co říci mohl, a je z toho jasné, že prezidentův stav není žádná banalita,“ zhodnotil Zavoralovo vystoupení pro Blesk. Podle Kubka ale musí sám Miloš Zeman pochopit, proč chce veřejnost znát, jak na tom je, obzvlášť těsně po volbách. „Občané teď mají právo vědět, jestli je schopen svoji roli vykonávat. Ostatně vzpomeňme, jakou roli sehrála smrt pana doktora Beneše v roce 1948. Je i v zájmu pana prezidenta, aby dal souhlas lékařům informovat o jeho zdravotním stavu. Zacházet do detailů se jistě nemusí, ale utnul by tím spekulace, které ho lidsky poškozují,“ míní Kubek.

  Převoz prezidenta republiky do nemocnice (10. 10. 2021) Převoz prezidenta republiky do nemocnice (10. 10. 2021) | Aktu.cz

  Totéž si myslí i šéf Senátu Miloš Vystrčil (61, ODS). „Opravdu prosím, aby Kancelář prezidenta republiky zveřejnila nějaké informace. Ten problém je dneska na jejich straně,“ řekl Blesku. Zatím ale neuvažuje, že by třeba aktivoval článek 66 ústavy a vyvolal hlasování o Zemanově způsobilosti vykonávat svoji funkci.

  Prezidentův mluvčí Ovčáček naznačuje, že nám zatím musí informace stačit a tvrdošíjně trvá na tom, že je hlava státu mentálně způsobilá, jen se potřebuje postarat o svoji fyzickou schránku. „Pan prezident teď potřebuje klid na léčbu. Tomu podřizujeme vše. A prosíme o to média i veřejnost. Dodat mohu, že i do nemocnice si pan prezident vyžádal denní monitoring tisku a deník Blesku,“ napsal nám v SMS.

 • 5.Proč Hrad mlží?

  Na toto není jasná odpověď. Je ale nabíledni, že nepodává úplné informace. Jako například když Ovčáček ještě minulé úterý psal, že se prezident připravuje na povolební vyjednávání se vzkazem: „Můžete být v klidu, drazí“. Vzápětí přiznal, že je prezident „ve stavu nemocných“, aby pak hlava státu musela volit v Lánech do přenosné volební urny a rušit víkendový program.

  Prezident Miloš Zeman odvolil ve sněmovních volbách do přenosné urny na zámku v Lánech (8. 10. 2021) Prezident Miloš Zeman odvolil ve sněmovních volbách do přenosné urny na zámku v Lánech (8. 10. 2021) | Twitter Jiřího Ovčáčka

  Z informací, které Blesk získal od Zemanových lidí, je klíčem samotný prezident, který nechce, aby veřejnost byla informovaná o jeho bolístkách, obzvláště v době voleb, a do toho nemá rád doktory. Ostatně to nám potvrdil i sám exředitel hradního protokolu Jindřich Forejt (43), který byl Zemanovi po boku nepřetržitě skoro 4 roky. „Myslím si, že jak jsem ho poznal, tak v těchto situacích (v nemocnici, pozn. red.) není komfortní a je mi líto, že ho doprovází takovéhle problémy. Myslím si, že to může těžko snášet,“ řekl Blesku. Už dříve nám sám prezident přiznal, v souvislosti s očkováním proti covidu, že se bojí jehel. Kde se tahle jeho fobie z bílých plášťů vzala? „Řeknu jen, že ho to provází celý život. Nemá rád nemocniční prostředí, u něho je to opravdu velmi senzitivní,“ okomentoval Forejt.

ginkogary ( 11. října 2021 23:39 )

Všichni mají smůlu jajas strejdo až na Tebe, u táborového ohýnku toho moc nevyřešíš kde se chlubíš chlastem a klobáskami a stihneš no všechno i děcka malý, velký..

pindokukin ( 11. října 2021 22:18 )

Pevně doufám,že se prezident uzdraví a dodrží slovo."Sestavením vlády pověřím vítěznou STRANU"!!
Tedy ne nějaký podvodný slepenec z podrazáků s pěti procenty.
V pozadí Soroš a jeho pimprle Rychetský.Dávno tenhle podraz plánovali.
Jak k tomu mohlo v rádoby demokratickém státu -tedy spíš protektorátu - dojít???

Tomas Musil ( 11. října 2021 21:34 )

Tak snad se uzdrav

ginkogary ( 11. října 2021 21:13 )

-de-bi-lo-vé-

ginkogary ( 11. října 2021 21:11 )

Snad se nedomníváš , že lidi jsou tak zlí a přejí doopravdy Zemanovi smrt, ale on je veřejná vosoba,prezident co si taky nikdy nebral k nikomu servítky. Dokázal i veřejně ve svém nadřazeném egu vykřikovat ,že většina národa ve vyšší procentní sazbě jsou ***.

Zobrazit celou diskusi
Další videa