Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

ČSSD hledá příčiny neúspěchu. „Trapná porážka,“ říká Paroubek a nabízí pomoc

Autor: ČTK, simao - 
10. října 2021
18:36

Loajální a hloupí dopředu, chytří bez šance se prosadit. Tak vidí poměry v současné ČSSD její expředseda a bývalý premiér Jiří Paroubek. Najdou se i výjimky - i přes volební debakl by nelámal hůl třeba nad Janou Maláčovou. Paroubek nabízí, že je připraven straně pomoci, byť je mu již 68 let. To exministr Milan Urban mluví naopak o potřebě generační obměny. A ozývají se i sociální demokraté z krajů, kteří rovněž těžce vstřebávají, že ČSSD zmizí ze Sněmovny.

Expředseda ČSSD Jiří Paroubek míní, že příčina volebního neúspěchu byla položena již za minulého vedení strany. „Já nemůžu za generaci lídrů sociální demokracie, jako je Sobotka, kteří stranu převzali a kteří ji připravili o důvěryhodnost a přivedli ji až k téhleté trapné volební porážce,“ uvedl v DV TV.

Loajální a hloupí dopředu?

Porážka je nepříjemná. „Je mi to líto. Zas na druhé straně jsem to tak trošku musel očekávat (...) Možná, že pro stranu, jako je ČSSD, bude mít fatální důsledky, existenční,“ podotkl Paroubek, který by však nezavrhoval „talentované lidi, jako je Jana Maláčová“.

I Jan Hamáček podle něj ve složité době odvedl kus práce. Stranu dle něj však „retardují bratrstva v krajích a okresech“. Strana přestala být propustná, nepřichází noví, talentovaní lidé, protože je tyto struktury kádrů nikam nepustí, míní Paroubek. „Někdy platí, že loajální a hloupí dopředu a ti, co jsou chytří, tak se neprosadí,“ kritizuje expremiér poměry uvnitř strany.

Paroubek: Jsem ochoten k oběti

Život není jen o úspěších, ale je i o prohrách, podotýká Paroubek. „Jsem připraven pomoci, jak bude třeba,“ nabízí své služby Paroubek.

„Pokud bude zájem, pokud bude nějaká širší platforma funkcionářů a členů, tak jsem ochoten k téhle oběti,“ dodal s tím, že je mu už 69 let. Podle něj o jeho návrat nestáli lidé jako Martin Netolický, Tomáš Petříček či Miroslav Poche. „Nemám potřebu se za každou cenu někam vnucovat. Já si počkám a když se nedočkám, tak mám jiný program,“ dodal v DV TV Paroubek.

Exministr Urban: Potřebujeme generační výměnu

Sociální demokracie potřebuje generační výměnu a nové lídry, míní předseda středočeské ČSSD a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Na facebooku uvedl, že doba bude nejspíš těžká a levice může dostat příležitost tak za osm let.

„ČSSD potřebuje generační výměnu, absolutně nové lídry s novou energii a vizí. Doba bude nejspíš těžká, což může být příležitost pro levici tak za osm let. Jen se trochu obávám zrudnutí. Já bych spíš preferoval německou cestu moderní levice i s důrazem na životní prostředí,“ uvedl.

Středočeská ČSSD se bude zabývat povolební situací na jednání krajského předsednictva a krajské konferenci, řekl dnes ČTK celostátní místopředseda a šéf okresní organizace Praha-východ Jan Tvrdý.

Jaký postup stranické vedení zvolí, Tvrdý nechtěl předjímat. „Počkáme, až předseda krajské organizace svolá jednání krajského předsednictva. Stejně avizoval, že bude krajská konference. Tam si ty věci interně vyřešíme, co se týká odpovědnosti,“ dodal Tvrdý.

Náměstek mladoboleslavského primátora a bývalý předseda středočeské ČSSD Robin Povšík v sobotu uvedl, že sociální demokracie bude po volební porážce žít dál, ale měla by vsadit na nové lidi.

Výsledek ČSSD je především účet za vládu s Andrejem Babišem (ANO), míní brněnský místopředseda ČSSD Jiří Oliva. Podle něj je to ale šance na nový začátek, strana musí svolat sjezd a zvolit nové vedení.

Oliva je náměstkem brněnské primátorky. „Od počátku jsem byl proti vládě s Babišem, protože proti takovým lidem má ČSSD bojovat, ne ho udržet u moci,“ zdůraznil Oliva. Podle něj je to však šance na restart.

Stavěl by na úspěšných komunálních politicích. „Máme i po Brně mnoho starostů. Je potřeba stavět na lidech, kteří vyhrávají s 25 a 30 procenty, osvědčili se, že umí vyhrávat v těžkých časech,“ řekl Oliva.

ČSSD získala ve sněmovních volbách 4,65 procenta hlasů, takže přišla o všech 15 mandátů, které ve Sněmovně měla. Volby v ČR vyhrála koalice Spolu s podporou 27,79 procenta hlasů, druhé ANO dostalo 27,12 procenta, třetí koalice Pirátů a STAN 15,62 procenta a čtvrtá SPD 9,56 procenta.

Video  Hamáček oznámil rezignaci. ČSSD pro 4 roky končí ve Sněmovně  - Blesk - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

BobyNo1 ( 11. října 2021 23:32 )

Masaryk, Horák, Špidla, Zeman. Ti mohou za debakl ČSSD, tam bych začal.

Jirik-ta ( 10. října 2021 21:14 )

Jako paní Maláčová, přestože jste držela ochranou ruku nad důchodci, ale i jinými, tak ti to hodili Andrejovi, ale tomu je to k ničemu. A ČSSD je ze hry. Jednoduchá matematika. A trapnou komedii s prezidentem nemá cenu komentovat. Za 4 roky jsou další volby.

Jirik-ta ( 10. října 2021 21:08 )

Hamáček teď přeběhne k ano. Měli udělat koalici s KSČM a Máju vyhodit.

doktormediciny ( 10. října 2021 19:28 )

Ja si mysliom, ze to je jednoduche jak pro koho...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa