Čtvrtek 28. října 2021
Polojasno 13°C

Pět scénářů, jak do Strakovky: 108 křesel pro Fialovu pětikoalici i varianta s Babišem

 • Autor: Jakub Kopřiva - 
  10. 10. 2021
  15:35

  Je rozhodnuto, voliči rozdali karty, ale dobojováno není. A teď začne ta velká politika! Vyjednávání, kompromisy a dohady, kdo s kým, kde a za kolik. Perné dny, týdny a možná i měsíce nyní čekají politické strany, které chtějí vládnout. Kudy ale pro ně vede cesta k moci? A jak moc vše ovlivní hospitalizace prezidenta Miloše Zemana?

 • 1.108 křesel. Velká pětibarevná koalice

  Vypadá to jako nejreálnější varianta, jak by mohlo vypadat povolební uspořádání. Koalice SPOLU (tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala dohromady 71 mandátů. Uskupení PirSTAN pak 37 mandátů.

  Matematika je jednoduchá, 108 hlasů ve Sněmovně znamená celkem pohodlnou většinu, kterou nepůjde ignorovat. Jenže… pět stran znamená pět různých strategií a také mnoho a mnoho požadavků. Od programových priorit po rozdělování funkcí. A právě tady by mohl být kámen úrazu nejen jednání, ale i případné spolupráce. Pětikoalice by zkrátka byla velice křehkým subjektem.

  Video Veselí ve štábu SPOLU: Už je to tady! Petr do Strakovky! A pusa Pekarové a jejího muže - Blesk - Jaroslav Šimáček

  Právě k této variantě jako k jediné možnosti se nicméně obě koalice, resp. pět předsedů stran, zavázaly ve společném memorandu.

  Video Obří radost ve štábu Spolu: Fiala, Pekarová a Adamová se radovali z volebního triumfu - Lukáš Červený

 • 2.143 křesel. S Babišem nebo bez

  Jít do vlády s hnutím ANO odmítají obě vládní koalice. A je jedno, jestli by se na vládě podílel současný premiér Andrej Babiš (67), či nikoliv. Řečí čísel by ale spojení ANO a koalice SPOLU bylo nejpohodlnější a znamenalo by totální většinu ve Sněmovně – hned 143 poslaneckých křesel z 200.

  A i když by možná v ANO tuto variantu brali, tak SPOLU tvrdí: ani omylem! A hnutí by mělo podle vyjádření zástupců PirSTAN narazit i u druhé koalice. I tady by ale toto spojení znamenalo celkem pohodlnou většinu 109 hlasů.

  Video Volby 2021: Babiš prohru nečekal - Blesk

 • 3.105 křesel. Někdo se trhne

  Kdyby se koalice rozpadly, pro hnutí ANO by se našli dva partneři, kteří by znamenali většinu ve Sněmovně – ODS a STAN. Občanští demokraté by dali dohromady s vládním hnutím 105 hlasů, se STAN by pak ANO mělo stejnou sílu.

  Array

  Starostové ale toto spojení odmítají, to samé i předseda ODS Petr Fiala (57). Jenže část »modrých ptáků« by na volání z Průhonic mohla slyšet. Jiná strana by už ANO většinu ve Sněmovně nezajistila.

  Video Tisková konference po jednání koalic - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

 • 4.104 křesel. Vyšoupnou Piráty

  Koalici SPOLU by stačilo k většině v dolní komoře přesvědčit jen Starosty, aby to znamenalo pohodlnou většinu. Předseda STAN Vít Rakušan (43) ale tvrdí, že jeho partaj svého koaličního partnera neopustí.

  Video Rozhovor s předsedou Starostů Vítem Rakušanem ve volebním štábu Pirátů a Starostů - Redakce Blesk

 • 5.92 křesel. Menšinová, ale bez podpory

  Možný scénář je i menšinová vláda hnutí ANO a SPD, která by znamenala 92 duší ve Sněmovně. Tady je ale kámen úrazu to, že pokud by všichni splnili své deklarace (tedy, že tyto strany u moci nechtějí), nemá menšinová vláda ve Sněmovně šanci získat podporu, aby mohla prosazovat svoji vůli. Stejné by to bylo, kdyby hnutí ANO chtělo vládnout s lidovci (byli spolu v Sobotkově vládě). Pokud by tady ovšem pomocnou ruku nepřidala SPD.

  Video Jurečka pro Blesk: Historický úspěch lidovců! Politoval Hamáčka, rýpl si do Babiše a bude ministrem zemědělství? - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

frantacizek ( 10. října 2021 20:00 )

navíc má k tomu i Okamuru, kdyby se to např. Fialovi a lobbistům ODS nelíbililo, může využít podporu tam..

frantacizek ( 10. října 2021 20:00 )

navíc by se jim to hned vrátilo od těch, které by poslali do opozice nyní z toho memoranda, že je to zrada na voličích. ZKrátka řízená sebevražda pro každého, kdo by šel nyní s Andrejem směrem ke svým voličům. Přitom Fiala se hřeje na výsluní nyní, že pozvedl ODS z popela, Jurečka je na tom podobně a tihle jediní by prakticky připadali v úvahu pro Andreje, pač historii KDU známe, ti šli vždy s každým, kdo si řekl, nehledě na volební program a voliče, to tam zavedl už Kalda Marian se mi navíc nelíbí poslední dobou, zdá se mi přemotivovaný a jako by třesoucí se na funkci, tak jsem zvědav, jak se na min. zemědělství předvede a zdali to bude první lidovec, kterému půjde věřit a půjde si za řešením problémům např. s dvojí kvalitou potravin navzdory lobbingu..to mě bude zajímat

frantacizek ( 10. října 2021 19:54 )

s Andrejem nikdo nepůjde, to vůbec nerozvíjejte.. vědí, jaký je Andrej divočák a "vrcholový manažer" a jak díky tomu dopadli socani. Vytřel si s nimi podlahu, a to Hamánka považuju za mimořádně slizkého ideologa..

Zobrazit celou diskusi
Další videa