Babišova hra v Pandora Papers: Tenhle zámek nevlastním. Ale je asi můj
Žádnou nemovitost ve Francii nevlastním! S tímto tvrzením přišel premiér Andrej Babiš (67, ANO) poté, co se v rámci kauzy Pandora papers zjistilo, že přes daňové ráje koupil zámeček na Azurovém pobřeží. Jenže to, co Babiš říká, je pravda jen napůl…
Podle webu investigace.cz koupil Babiš v roce 2009 komplikovanou akcí přes offshorové firmy – ty sídlí v daňových rájích a není u nich většinou jasná vlastnická struktura – 16 nemovitostí ve Francii za asi 381 milionů korun, včetně zámečku Bigaud na riviéře. „Nevlastním žádnou nemovitost ve Francii, nevlastním žádný offshore … bylo to doporučení realitní kanceláře. Doporučila to koupit přes advokáta. A tím způsobem se to koupilo,“ protiřečil si v úterý premiér. „Dnes je pravděpodobně ve svěřenském fondu,“ řekl ale vzápětí o zámečku televizi Nova.
Společností, která měla nákup provést, byla SCP Bigaud se sídlem v Monaku. A právě ta je vodítkem k pravdě. Podle údajů společnosti France Cadastre, která zprostředkovává informace z tamního katastru, byla SCP Bigaud skutečně vlastníkem parcely v městečku Mougins, na níž stojí zámeček s vlastním kinem, kulečníkovým sálem, bazénem či fitkem. Správnost údajů Blesku potvrdila i novinářka Pavla Holcová, šéfka webu investigace.cz. V roce 2018 pak byla SCP Bigaud začleněna do holdingu SynBiol. A ten je zaparkovaný ve svěřenském fondu AB private trust I, který zřídil, jak už název napovídá, Andrej Babiš.
Hra slov
Když tedy premiér tvrdí, že žádné nemovitosti ve Francii nevlastní, je to slovíčkaření. Tím, že má šéf vlády firmy v svěřenském fondu, splnil podmínky zákona o střetu zájmů a nemá dle litery vliv na jejich chod. Zároveň je ale beneficientem svých fondů, tudíž je koncovým příjemcem výhod, které mu určí zakladatel fondu. A tím je Andrej Babiš. Není tak divu, že mohl před lety s fanoušky sdílet fotku z bazénu téhož zámečku, jako kdyby mu to tam patřilo! A co na celou kauzu říká sám premiér? „Neudělal jsem nic nezákonného. Český daňový poplatník nepřišel ani o korunu. Jasná snaha ovlivnit výsledek voleb,“ sdělil včera Blesku.
V rámci investigativního projektu Pandora papers, na němž se podílelo na 600 novinářů z celého světa, uvízlo v síti úniků spoustu vlivných a mocných. Jsou mezi nimi lidé z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina (68), jordánský král a další. A také na 300 Čechů, kdy se má jednat o mediální magnáty, miliardáře, politiky nebo třeba zbrojaře – jednotlivá jména chtějí investigativci zveřejňovat postupně. Případem už se také začali zabývat detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Co měl Babiš provést?
Finanční operace, které web investigace.cz v případě premiéra zveřejnil, nejsou de facto nelegální. Stejně tak nejsou nelegální tzv. offshorové společnosti. Zásadní ale je, že k nákupu došlo velmi komplikovanou cestou, a ta podle finančních odborníků nese znaky praní špinavých peněz, anebo dokonce daňového úniku. I proto opozice apeluje na Babiše, aby doložil, že peníze řádně zdanil, případně objasnil jejich původ.
Koukejte na Superdebatu na ČT1, Babiš se zase bude vyplakávat.