Podle policistů vytvořili obvinění v letech 2016 a 2017 kvůli neoprávněnému obohacení skupinu obchodních společností. Struktura skupiny byla několikastupňová, přičemž na nejnižším stupni stáli tzv. bílí koně, kteří neznali organizátory trestné činnosti.

Kriminalisté tvrdí, že firmy následně předstíraly obchodní činnost a nepravdivě deklarovaly zdanitelná plnění v podobě dodání fiktivního zboží či služeb pro větší počet odběratelů. Ti si je údajně následně zahrnuli v daňových přiznáních do základu daně pro výpočet DPH, a to přesto, že věděli, že tato plnění fakticky neobdrželi.

Kriminalisté NCOZ, kteří pracují metodou tzv. Daňové Kobry, na případu spolupracovali s Generálním finančním ředitelstvím a Finančním analytickým úřadem. Do operace s krycím názvem Hříbek se zapojila téměř stovka policistů centrály. Provedli několik prohlídek a zajistili peníze v hotovosti i několik nemovitostí. Na akci se dále podíleli příslušníci Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a specialisté Kriminalistického ústavu.

Všechny obviněné stíhá policie na svobodě. Kauzu dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.