Čtvrtek 23. září 2021
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 20°C

Hamáček: Vlády s Babišem nelituji. Bez nás lidé přijdou o jistoty, tvrdí šéf ČSSD

Autor: Jakub Tomek - 
13. září 2021
05:00

Stejný volební výsledek jako před čtyřmi lety chce „urvat“ lídr ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček (42). Podle něj by lidé bez jeho partaje přišli o životní jistoty. V předvolebním rozhovoru pro Blesk také nastínil, co by dělal, pokud by ve Sněmovně nezasedl.

Co říkáte na to, že prezident Zeman v letošních volbách nebude volit ČSSD, ale dá přednost ANO?

Asi má s Andrejem Babišem těsnější vztah.

Nemrzí vás to? Je to váš bývalý předseda.

Lhal bych, kdybych říkal, že ne. Na druhou stranu pan prezident dal jasně najevo, že kdyby měl hlasy dva, tak druhý dá sociální demokracii. To se dá chápat jako jistá forma podpory.

Proč by lidé měli sociální demokracii volit?

Protože jsme jediná strana, která zajistí lidem, aby jim nikdo nesebral životní jistoty.

Zaujalo mě, že stále varujete před vládou ANO a ODS, když s hnutím premiéra Andreje Babiše sedíte již osmým rokem ve vládě. Proč to děláte?

Já se to pokusím vysvětlit. To moje poukazování na budoucí vládu ODS s ANO nejvíc irituje politiky ODS. Ti nejvíc křičí, že to není pravda.

Vždyť to vyvrací.

Ano, ale popravdě řečeno, mně nejde o to směřovat tohle varování na voliče ODS. Pravicoví voliči budou jistě rádi, když bude ODS ve vládě. Já tímhle varováním cílím na babičky, dědečky, zaměstnance, kteří volí ANO, a díky tomu, že sociální demokracie hnutí ANO dotlačila doleva, tak tito lidé získali celou řadu výhod, jistot, navýšení důchodů, a také se rozšířil okruh příjemců přídavků na děti. Tohle byla všechno bitva s hnutím ANO ve vládě. A ve chvíli, kdy se ANO vrátí zpátky napravo, tak jeho politici tyto výdobytky budou s velkým gustem rušit. A hnutí ANO za tyto jistoty již bojovat nebude.

Vaši bývalí voliči jsou tedy v hnutí ANO, ale i v SPD. Proč se nevymezujete i proti nim?

My nebojujeme proti někomu. My bojujeme za lidi a snažíme se vysvětlit, že program ČSSD je pro široké spektrum lidí. Pro zaměstnance, seniory, mladé rodiny. Prostě pro ty, kteří posílají děti do školy, platí daně. A tito lidé jsou potom nejvíc ohrožení v případě, kdyby došlo k nějakému škrtání v rámci sociálních služeb, které stát poskytuje.

Mluvil jste o tom, jak jste ve vládě bojoval, ale kde jsou tedy ty preference?

Objevil se fenomén hnutí ANO, které je marketingová mašina a přeplatí a převalí úplně všechno. Nejdřív přišli jako středopravá formace a sebrali voliče ODS, která se z toho do dneška nevzpamatovala. A pak se posunuli doleva a výsledky se silným marketingem uměli lépe prodat než my. To je objektivní fakt. My se snažíme bojovat, jak můžeme, ale pokud se podíváme na náladu ve společnosti, tak se politika posouvá od věcné diskuze k show a nikdo neřeší, jak vyřeší dopady covidu, obrovské deficity.

Na silný marketing premiéra si stěžují i další strany. Co vám brání do toho taky šlápnout?

Naše rozpočtové možnosti jsou úplně někde jinde, než rozpočtové možnosti pana premiéra. Je evidentní, že hnutí ANO profituje ze zázemí pana premiéra a jeho impéria.

„Pohybujeme se kolem pěti procent a věřím, že výsledek bude ještě lepší“

Stále nelitujete, že jste byli s ANO ve vládě?

Nelituji, protože jsme pro zemi odvedli obrovský kus práce. Dalším fenoménem je to, že asi 40 procent lidí zatím neví, koho bude volit, a na ně se budeme chtít soustředit a přesvědčovat je v následujících týdnech.

Stále věříte, že se do Sněmovny dostanete?

Samozřejmě. I poslední trendy ukazují, že se pohybujeme kolem pěti procent a věřím, že výsledek bude ještě lepší.

Co je pro vás úspěch ve volbách?

Chci, abychom minimálně zopakovali výsledek z roku 2017 (ČSSD tehdy získala 7,27 %, pozn. red.).

Takže byste chtěl mít 15 poslanců, jako dosud?

Samozřejmě čím větší číslo, tím lépe.

Na začátku pandemie jste zazářil jako ministr vnitra, který jako jeden z mála vypadal sebejistě. Ikonický byl červený svetr. Čím si vysvětlujete, že to ČSSD nakonec nepřineslo žádné body?

Body to přineslo v té době, kdy jsme řešili první vlnu, a v době, kdy mě pan premiér nechal dělat svou práci. I přesto, že jsem si to musel vybojovat. Na podzim pan premiér nechtěl v rámci politického soupeření další červený svetr, tak mě k některým věcem nepustil. Zlom přišel ve chvíli, kdy pandemie explodovala a vláda ztratila důvěru jako celek. Já jsem byl vždycky ve všem konzistentní.

Ale hnutí ANO se preference nezměnily, kdežto vám ano.

To je sice pravda, ale já mám svědomí čisté. Kdybychom v té době neseděli ve vládě a já neseděl na ministerstvu vnitra, tak jsme s pandemií dopadli podstatně hůř.

Stále platí, že pokud by ČSSD neuspěla, odstoupíte z čela strany?

Jak jsem říkal, pokud se sociální demokracie nedostane do Sněmovny, tak bude třeba, aby přišlo nové vedení. Na tom nic neměním.

Několikrát jste vyvrátil, že byste měl jít dělat v případě neúspěchu velvyslance, ale přemýšlel jste, co byste v případě neúspěchu dělal?

Toho velvyslance vám klidně vyvrátím znovu. Žádné záložní plány nechystám, ale pokud by k tomu došlo, tak věřím, že bych se nějak uživil.

Je například ve hře spolupráce s koncernem Volkswagen, když jste už pracoval ve Škodovce?

Pocházím z Mladé Boleslavi, ale žádnou nabídku od Škodovky jsem nedostal.

Šli byste znovu do vlády?

Každá politická strana je tu od toho, aby prosazovala svůj program, a to z opozice moc nejde. Samozřejmě by záleželo, jak by byly rozdány karty.

Ptám se proto, že ODS před osmi lety odešla do opozice, aby se vypořádala s vnitřní krizí. Něco podobného je teď i u vás, kdy vám z kandidátek odešli lidé kvůli nesouhlasu s vaším směrem.

A ODS po osmi letech skončila s jedenácti procenty. Nám strašně uškodilo, že polovina strany nikdy neakceptovala, že se tady demokraticky v referendu rozhodlo o vstupu do vlády a tři roky nám střílela do zad. Já jsem měl za to, že už je to potřeba ukončit a od posledního sjezdu je klid.

A proč jste měl ve vládě Tomáše Petříčka, kterému se spolupráce s ANO nezamlouvala?

Protože jsem vždycky razil teorii, že není moudré žádný názorový proud zatlačovat. Ale současně jsem věřil v to, že pokud pracujeme na nějakém projektu, tak ho podporujeme. Nechápu, proč Tomáš Petříček tedy seděl ve vládě a celou dobu všem říkal, že tam sedět nemáme.

Na politické scéně nakonec vznikly dvě koalice. SPOLU a PirStan. Proč nakonec sešlo od vašich námluv se Zelenými?

Já se přiznám, že jsem byl zastáncem spolupráce. Potom jsem více poznal jejich stranu zevnitř. A když se u nás zvedl odpor k té spolupráci, tak jsem nás k tomu netlačil. Podstatou mají trošku blíž k pravici než k nám a lepším řešením, jak ozelenit sociální demokracii, bylo postavit Matěje Stropnického jako dvojku pražské kandidátky, který je autenticky zelený a navíc má k programu ČSSD blíž, než současné vedení Zelených.

Dnes máme minimální mzdu nižší než Slovensko nebo Polsko. Naši lidi pracují hůř?

Ve vašem programu míříte na vyšší zdanění korporací, i lidí, kteří vlastní víc jak čtyři nemovitosti. Je tohle správný lék na řešení obřích schodků?

Tahle debata je v poslední době strašně vyprázdněná. Jenom my jsme si dali práci, kde nejen že říkáme, co chceme, ale také, kde na to vezmeme. Například program koalice SPOLU vůbec nezahrnuje pravicové léky ODS, jako je privatizace, poplatky u lékaře, školné. Nicméně jejich představitelé se nijak netají tím, že by to chtěli zavést. Ostatní totiž buď někde narazili na ropu, nebo jim to ekonomicky vůbec nevychází. Jestli chceme, aby stát poskytoval německé služby, tak musíme platit německé daně. Pokud chceme rumunské služby, tak budeme platit rumunské daně. Jinak to prostě nejde.

Robustní stát, nebo zesláblá skořápka?

Takže hlavní téma těchto voleb jsou daně?

Z mého pohledu je hlavní téma, jak bude Česko vypadat po covidu, kdo zaplatí ty náklady a zda stát bude jen nějakou zesláblou skořápkou jako za vlády pravice, nebo zda ten stát bude robustní, stabilní a bude schopen se o lidi postarat. I pravicové strany v době krize, jako bylo například tornádo, křičeli, státe, pomoz jim. To je paradoxní.

V programu také máte zvýšení minimální mzdy na 20 tisíc i zvýšení důchodů. Na to tedy stát má?

My obecně říkáme jednu věc, že pracovat se musí vyplatit. Dnes máme minimální mzdu nižší než Slovensko nebo Polsko. Tak se ptám, proč? Naši lidi pracují hůř? A receptem pravice bude co? Pan Jurečka říkal, že je potřeba sem přivést tři sta tisíc Ukrajinců, aby zaplnili místa v průmyslu. Tak jestli tohle je recept, že oni tady budou jako agenturní zaměstnanci otročit za minimální mzdu a tím dělat mzdovou konkurenci našim lidem. Tohle není žádná xenofobie, ale takhle vyšší platy mít prostě nebudeme.

Jak tedy chcete motivovat firmy, které jsou z většiny zahraniční, aby nenabíraly agenturní zaměstnance, když jim k tomu zvýšíte daně?

Tím, že budeme navyšovat minimální mzdu. Jde o to, aby firmy platily adekvátně lidi, kteří pro ně dělají. Našim lidem platí takové platy, že v jejich domovské zemi to není ani minimální mzda. Když se v Německu diskutuje o tom, že tam bude minimální mzda 12 eur, tak by ty samé firmy měly zvyšovat platy i tady, protože by manažeři neměli zapomínat, že jejich zisky tvoří právě zaměstnanci.

Mohou vám lidé program věřit, když slibujete věci, které jste za osm let vládnutí neprosadili?

Pokud se bavíme o minimální mzdě, tak v tomhle jsme sliby splnili, ale vždycky je to boj do kopce proti obrovskému tlaku jak zaměstnavatelů, tak koaličních partnerů. Jde o to nastavit systém tak, aby stát byl schopen uhradit služby, které od nich lidé očekávají a aby tady fungovala společenská soudržnost, aby bohatí nebyli bohatší a chudí chudší. To pak vede ke konfliktům. Stačí se podívat na západ. Tam je normální mít progresivní zdanění i vyšší korporátní daně a Německo rozhodně nekolabuje.

Upozorňujete také na to, že z republiky ročně odejde 300 miliard ze zisků do zahraničí. Proč jste tohle téma vytáhli až teď?

Protože k tomu nikdy nebyla politická vůle a nikdy jsme neměli většinu a pokud vím, tak ani v předchozí vládě Bohuslava Sobotky ANO ani lidovci nechtěli sektorovou daň zavést.

A jako kompromis vznikl Národní rozvojový fond, kam měly banky nalít peníze a evidentně z toho také sešlo…

Znáte někoho, kdo by platil dobrovolně daně? My jsme to říkali od začátku.

Slibujete také lék na vysoké ceny bytů. Jak je chcete snížit?

Jsme země skoro s nejvyšším podílem vlastnického bydlení v Evropě a dlouhé roky tady nikdo neřešil nájemní ani družstevní bydlení. Přiznávám, že je to chyba i ČSSD, že jsme neprosadili zákon o dostupném bydlení. Chceme se inspirovat v Rakousku a ve Velké Británii, kde umožňují stavět byty neziskově a tím jsme schopni cenu bytů asi o 30 procent srazit. Zákon leží ve Sněmovně, je tam i shoda, takže kdyby byla vůle, tak jsme ho ještě schopni schválit.

Opravdu tím tedy snížíte ceny?

Jedině tak, že tu vznikne konkurence pro systém, který tady dneska je. Teď developer postaví dům, prodá ho ještě dřív, než ho dostaví, zkasíruje peníze, vytvoří se SVJ a o barák se nestará. Prostě musíme rozjet neziskovou výstavbu, družstevní výstavbu. Funguje to v Anglii, v Rakousku, tak nevím, proč by to nešlo tady.

Video Volební lídři 2021: Jan Hamáček (ČSSD) - Videohub

Vypovídal čtyři hodiny

Kvůli okolnostem své neuskutečněné cesty do Moskvy, kterou mělo překazit odhalení v kauze výbuchů ve Vrběticích, vypovídal v minulém týdnu Hamáček před policisty. Případem se od května zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). „Vypovídal jsem čtyři hodiny, řekl jsem jim pravdu,“ řekl vicepremiér Blesku.

Podnětem vyšetřování byla informace serveru Seznam Zprávy, podle kterého chtěl Hamáček v Moskvě vyměnit vakcíny Sputnik V za informace o vyšetřování ve Vrběticích. To ale vicepremiér odmítl a na reportéry Seznamu podal trestní oznámení. Před policisty ke kauze vypovídal i ministr zahraničí Jakub Kulhánek (37, ČSSD), coby Hamáčkův exnáměstek.

ingmarie ( 17. září 2021 09:56 )

Hamáček jde na funus ČSSD s písní na rtech! Bravo

Zdenek ( 16. září 2021 14:43 )

Hamáček: Bez nás lidé přijdou o jistoty, tvrdí šéf ČSSD ??!!??

o jitoty , ze budete jen a jen S O C K A M A - otroky !!??!!

láda učinila pro získání investice Amazonu maximum, uvedl dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na rozhodnutí americké firmy neinvestovat v Brně. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) jde o nepříjemnou zprávu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v této souvislosti hovoří o absurdních rozhodnutích brněnských zastupitelů, kteří opakovaně výstavbu logistického centra v Brně odmítli.

F A K T se taraji soudruzi - soudruzi-pratele z CSSD a soudruzi-tBaci ANO2011 ......

forrrrrrrrrr d e l n i c i makaji za "almuznu" - 125 korun ....

!!!!! Amazon u Prahy nabírá. Nabízí méně, než má skladník na Ústecku !!!!! Vedoucí pracovník u nás bude mít 150 korun na hodinu, řadový 110 korun,“ uvedla personální manažerka Amazonu Šárka Semeráková.


Ve Středočeském kraji, na jehož hranici Dobrovíz leží, je navíc medián (138 korun na hodinu) i průměr (143 korun na hodinu) mzdy pro skladníka ještě vyšší. A i v Ústeckém kraji, na nějž se personalisté Amazonu také obrací, si skladníci podle tabulek Treximy vydělají více. Konkrétně 124 (medián) nebo 128 (průměr) korun za hodinu.

pokrok ( 15. září 2021 18:07 )

Bodejtˇ by Hamáček litoval - když je Babiš dotoval
viz článek :

"Jak fungoval systém Babiš: Máme důkaz toho, jak současný premiér
platil Zemanovu ČSSD"

http­s://ww­w.fo­rum24­.cz/jak-fungoval-system-babis-mame-dukaz-toho-jak-platil-zemanovu-cssd­/?ut­m_sou­rce=fo­rum24

Týdeník FORUM se v aktuálním vydání věnuje popisu „SYSTÉMU BABIŠ“, tedy způsobu, jakým český předseda vlády přišel ke svému bohatství. Novinář popisuje, jakým způsobem Babiš využíval schopnost „přisát se na stát“, aby získal výhody a později i firmy. A v novinách najdete jedinečný dokument, který dokazuje, že Andrej Babiš stál za firmou Beltomate, která v roce 1997 poslala peníze ČSSD vedené současným prezidentem a Babišovým spojencem Milošem Zemanem.atd..

tomik007 ( 14. září 2021 20:21 )

VLADU s KIM CZONGEM - by vzal Hamta taky 🤪

flesch2z ( 14. září 2021 10:02 )

překlep: nezneužijí

Zobrazit celou diskusi
Další videa