Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Výbor doporučil odvolat Lipovskou z Rady ČT: Bobošíková a další vytáhli transparenty

Aktualizováno -
7. září 2021
11:15
Autor: ČTK, Mii - 
7. září 2021
10:54

Sněmovní volební výbor, který má ve své působnosti média, dnes doporučil Sněmovně odvolat z Rady České televize její členku Hanu Lipovskou. Důvodem je její politické angažmá a údajná ztráta nezávislosti, kterou zákon pro členství v radě vyžaduje. Lipovská v říjnových volbách kandiduje za uskupení Volný blok do Sněmovny. O jejím odvolání musí rozhodnout plénum Sněmovny.

Výbor přerušil hned na začátku jednání kvůli zástupcům Volného bloku, kteří si navzdory žádostem předsedajícího Aleše Juchelky (ANO) nechtěli nasadit respirátory nebo roušky. Poslanci nakonec záležitost vyřešili tak, že se sešli v jiné místnosti. Odhlasovali si, že schůze bude bez přítomnosti veřejnosti. Lidé mohou debatu sledovat prostřednictvím on-line přenosu.

Na jednání volebního výboru přišli za Volný blok například poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko a pražská a středočeská lídryně Jana Bobošíková a Jana Volfová. Přinesli transparenty na podporu Lipovské a proti generálnímu ředitele České televize Petru Dvořákovi. „Odvoláním Hany Lipovské chcete umlčet poslední hlas koncesionářů“, „Petr Dvořák, člen KSČ, absolutní jednotka bezcharakternosti a lži“ či „Kvůli tobě, Dvořákova sebranko, do spacáků nepůjdeme!“, stálo na nich.

Porušení poslaneckého slibu

Zákon o České televizi stanoví mimo jiné, že člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.

„Je tak naprosto zřejmé, že (Lipovská) svým celkovým jednáním porušuje zákaz platný pro člena Rady České televize podle zákona o České televizi,“ řekla členka výboru Olga Sommerová (TOP 09), která s návrhem na zařazení tohoto bodu přišla. Návrh v rozpravě podpořili i členové výboru za ANO Patrik Nacher, Martin Kolovratník a Aleš Juchelka. Petr Gazdík (STAN) řekl, že kdo nezvedne ruku pro odvolání Lipovské, poruší svůj poslanecký slib.

Lipovské se zastal poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Obvinil Sommerovou z podjatosti a zdůvodnil to tím, že ona i její rodina je přímo finančně závislá na ČT. „Nejste schopni se podívat na špičku vlastního nosu,“ vzkázal členům výboru.

Výbor dnes měl jednat i o návrhu na odvolání lídra pražské kandidátky hnutí SPD Josefa Nerušila z Rady Českého rozhlasu. Nerušil ale na své členství v radě rezignoval.

denisz ( 19. září 2021 07:16 )

Té bojovnice Lipovské je škoda. Byla zářnou výjimkou povinnosti člena Rady ČT. Poukazovala na nevyvážené zpravodajství, netransparentní hospodaření, vliv zájmových skupin, včetně umělecký tvůrčích, co lobuji pro sebe. Návrh na odvolání podala Sommerová, která je z TOP09 (oblíbenci ČT), v ČT je dobře zapsána, má od nich objednávky na mnohdy plytké dokumenty. Ve sněmovně byla zaujatou zpravodajkou, oponenty ve sněmovně ostentativně neposlouchala. Jako hlavní tvář pro odvolání Lipovské byla nevhodná, ale podařilo se. Zájmové nekalé skupiny si oddechly, v ČT se pojede se ve starých loajálních pasivních "mafiánských" kolejích v jejich prospěch. To vidí hodně lidí, nepodceňujte jejich IQ. Lipovská si poškodila, že se politicky angažovala. My se ze sněmovny dozvěděli aspoň hodně nepříjemných informací o poměrech v ČT, o šibalovi řediteli Dvořákovy, že moc nezávislá není aj. . .

LuCo ( 7. září 2021 16:34 )

Spojme se a neplatme poplatky pto Dvořáka a jeho porchanty! Už toho bylo dost. A jedovatá čarodějnice Somerová? Ví někdo o horší ježibabě než je ona? Snad ještě Mirka Němcová....

Jirik-ta ( 7. září 2021 12:54 )

Manowar ( 7. září 2021 12:48 )

Víc takových členů jako je Lipovská a žadné škůdce jako je Sommerová.

Jirik-ta ( 7. září 2021 11:59 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa