Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Hamáček ukázal ženu i fenu, manžel Maláčové zmínil druhé dítě a expert zhodnotil šance ČSSD

Autor: Jaroslav Šimáček - 
6. září 2021
12:50

Premiér Andrej Babiš (ANO) má za sebou vypjaté setkání se synem na začátku ostré fáze kampaně, kterou rozjeli i jeho koaliční partneři. ČSSD do ní vstoupila výrazně klidněji. Aktivní je nadále ministryně Jana Maláčová (ČSSD), o jejíchž aktuálních rodinných poměrech a zázemí promluvil její manžel Aleš Chmelař. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) vyrazil do terénu se svou manželkou Gabrielou Kloudovou i fenkou. A také s poslanci a poslankyněmi, které se při kontaktní kampani snaží podpořit. Naposledy právě v pondělí s Alenou Gajdůškovou (ČSSD).

Ostrá předvolební fáze začala a rovněž představitelé vládních stran se vrhli naplno do kontaktní kampaně, byť kontakt premiéra Andreje Babiše (ANO) s jeho synem v Ústí nad Labem byl z kategorie nešťastných rodinných shledání. Po boku se svými rodinnými příslušníky se objevují mezi lidmi však i představitelé druhé vládní strany – ČSSD.

Hamáček s manželkou mezi pejskaři i růže pro ženy

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) vyrazil se svou ženou Gabrielou na psí den – společně s fenkou Nelly. Konal se na Praze 13, tedy v baště ODS, kde vládne starosta David Vodrážka (ODS).

Hamáček a jeho druhá žena Gabriela Kloudová se brali loni v létě, 31. července 2020. A to poté, co vicepremiér na začátku téhož roku oznámil svůj rozvod s první manželkou Kamilou.

Letos vicepremiér s paní Gabrielou, která po Hamáčkově boku nechyběla ani v momentě, kdy se vydal podpořit v kampani do terénu svého bodrého sociálně-demokratického kolegu z Náchoda Jana Birkeho (ČSSD), oslavili první výročí od svatby. A Hamáček doufá, že se na lepší časy zablýskne i v politice.

Jan Hamáček (ČSSD) během kontaktní kampaně před sněmovními volbami 2021: V modrém manželka Gabriela Kloudová Jan Hamáček (ČSSD) během kontaktní kampaně před sněmovními volbami 2021: V modrém manželka Gabriela Kloudová | Facebook - J. Hamáček

O jeho dalším osudu i coby šéfa ČSSD rozhodnou říjnové volby. Hamáček se do kontaktní kampaně pustil s vervou – aktuálně do Zlínského kraje vyrazil podpořit v novém týdnu pro změnu poslankyni Alenu Gajdůškovou (ČSSD). „Ráno v Otrokovicích, pak vlakem do Zlína. Krásné počasí, dobrá nálada, mnoho podpory od místních,“ pochvaloval si a mezi ženy vyrazil s červenými růžemi, letitým znakem ČSSD z dob před loňskou modernizací loga.

Maláčová u metra s časopisem bezdomovců

Sociální demokraté však v kampani vsadili do jisté míry i na duo Jana Maláčová – Matěj Stopnický. Právě Maláčová se vydává v Praze, kde kandiduje, mezi lidi pravidelně na setkání u zastávek pražského metra. V pondělí na I. P. Pavlova zakusila i netradiční roli, když se rozhodla prodávat časopis Nový prostor, který kolemjdoucím nabízí obvykle lidé bez domova, bez majetku či v jinak obtížné sociání situaci.

Společně s Hamáčkem v rámci ostré kampaně vyrazila Maláčová do Polničky na Vysočině – kde má domácí prostředí někdejší hejtman Vysočiny a nyní taktéž člen předsednictva ČSSD Jiří Běhounek.

„ČSSD se nyní snažila spustit co nejaktivnější a co nejviditelnější kampaň. To jí pomoci může. Ale myslím si, že i tak to bude opravdu velmi těsné. Ať už nad pěti procenty, nebo pod nimi,“ řekl Blesk Zprávám politolog Lukáš Jelínek.

Sázka na Maláčovou se Stropnickým mladším přináší podle něj i to, že „Matěj Stropnický je člověk, který umí dělat volební kampaně trochu jinak, než jak je doposud dělali sociální demokraté“. „Dokáže je dělat aktivističtěji nebo formou happeningu, a to je přesně to, co sociálním demokratům v minulosti nešlo. Z tohoto hlediska se jim tato čerstvá krev může hodit,“ podotýká Jelínek a spolupráci označuje za „celkem chytrou“, která sociální demokracii pomoci může a kandidátku v Praze toto složení i přes její problematický zrod zatraktivnilo.

Portugalské dobití baterek. A co další dítě?

I Maláčová věří, že se jí v Praze podaří zaujmout. Na pozadí kampaně nyní nechal nahlédnout do jejích rodinných pout, běžného fungování a soukromí v rozhovoru pro CNN Prima News její manžel Aleš Chmelař, náměstek ministra zahraničí.

Chmelař a Maláčová spolu mají syna Gustava (6), čerstvého prvňáčka. Partner a taktéž sociální demokrat přitom prozradil, jak to mají doma s vařením, žárlením, ale naznačil i možnost dalšího potomka. „Je to určitě náročné, rozjela se o něco později (kampaň), rozjela se hned, jak jsme se vrátili z dovolené, a svým způsobem máme méně času sami na sebe, to je pravda, ale druhou stranu je to aspoň nějaký moment, kdy o něco opravdu jde a kdy každá minuta se počítá,“ řekl Chmelař pro CNN Prima News.

Jana Maláčová vyrazila s manželem Alešem Chmelařem a synem Gustavem na dovolenou do Portugalska. Jana Maláčová vyrazila s manželem Alešem Chmelařem a synem Gustavem na dovolenou do Portugalska. | Instagram - J. Maláčová

S manželkou a synem vyrazili letos k moři do Portugalska. „Vymodlená dovolená,“ napsala k tomu Maláčová na Instagramu. Období kampaně syn Gustav zvládá však i díky tomu, že je na politické angažování rodičů zvyklý.

„Tím, že v tom vyrostl, tak to vidí vlastně přirozeně. Docela je rád, když vidí maminku v televizi a myslím si, že si na to vlastně zvykl. Docela ho to, myslím, že baví,“ říká Chmelař. Při dotazu na to, zda k synovi přibude výhledově i další ratolest, kategoricky tuto možnost neodmítl. Dalšímu dítěti se nebrání, babičky s dotazem na vnouče neodmítá. „Ne, to samozřejmě ne,“ podotkl s tím, že jak daleko jsou tyhle rodinné plány, si nechá pro sebe. 

Chmelař o vaření i žárlení

Chmelař přiznává, že coby manžel ministryně má o něco více práce i v domácnosti. „Od té doby, co manželka dostala post ministryně, tak samozřejmě se zvyšuje o něco role otce, když to tak zjednoduším. To znamená, že jsem na sebe převzal část primárního rodičovství,“ podotkl pro CNN Prima News. Syn Gustav je proto zvyklý, že s rodiči míří i na pracovní schůzky či třeba do Černínského paláce, kde sídlí ministerstvo zahraničí.

Chmelař přitom nechal v pondělní reportáži nahlédnout do soukromí Maláčové ještě o něco více. Poslední slovo má prý doma častěji on. „De facto jsem to já. Už jenom proto, že mám o něco víc času se tomu věnovat,“ podotkl.

Kdo víc vaří? S ministryní v jednom kole po boku prý opět Chmelař. „Já si myslím, že vařím víc. A taky vařím déle, manželka je spíš takový ten italský tip, že něco hodí dohromady, zamíchá to a pak je to dobrý. Já vařím většinou velice dlouho, vařím české věci a ve výsledku vařím víc já, jak časově, tak v počtu jídel,“ prozradil náměstek.

Manžel Maláčové pak dodal, že zatímco jeho žena dostává i coby šéfka rezortu poměrně hodně květin při řadě příležitostí, od svého muže je patrně raději za jiné dary a romantická gesta. „Zrovna kytky nejsou úplně to, co teď jede z hlediska romantiky. Ale večeře, nebo něco na sebe, což musím být opatrný, ale nějaký šátek nebo něco, to opravdu oceňuje,“ podotkl na CNN Prima News Chmelař, který nezakrývá, že zažívají doma i emotivní momenty. „Někdy tam je chuť vzít ten talíř do ruky a udělat to po italsku,“ připustil s tím, že se s manželkou dokážou domluvit.

Ve vztahu jim však nechybí ani žárlení. „Já mám etapy, kdy žárlím o něco víc, nějak obecně. Nicméně my jsme si prošli každý různými fázemi kariéry, manželka byla jeden čas více doma, žárlila víc a já vím, jak to v té práci chodí, že je tak extrémně náročná, že člověk ani nemá myšlenky na to, aby se věnoval nějaké romantice v tom pracovním nasazení,“ dodal Chmelař, který je o 6 let mladší než Maláčová. O tom, jak se seznámili, v minulosti mluvili i před kamerou Blesku.

7,5 procent, nebo méně?

Své ženě (i „své“ domovské ČSSD) by Chmelař samozřejmě přál co nejvyšší volební výsledek. „Tak moje manželka už řekla, že kolem 40 procent. Já myslím, že kolem 40 procent to bude až v těch následujících volbách, ale věřím manželce minimálně na ten samý výsledek, jaký byl minule. To znamená 7 a půl procenta a víc,“ okomentoval to Chmelař v době, kdy některé průzkumy vidí ČSSD jen těsně nad pětiprocentní hranicí, rozhodující o bytí a nebytí ve Sněmovně.

ČSSD v roce 2017 dosáhla na 7,27 procent hlasů, zaostala tehdy i za KSČM (7,76 %). Oproti 20,45 % při volebním vítězství v roce 2013 na čele s Bohuslavem Sobotkou,
který stejně jako Hamáček zažil v čele ČSSD mimochodem i rozpad svého původního manželství, šlo o značně dramatický propad v preferencích.

Podle experta to však na obrácení sestupného trendu nevypadá ani nyní. „Myslím si, že těch sedm a půl procenta určitě nezopakují, že ta strana je citelně oslabená vládnutím s hnutím ANO a bude mít velký problém se do Poslanecké sněmovny dostat,“ tipuje politolog Jelínek.

Předvolební selfie ČSSD: Jan Hamáček, Jana Maláčová a další sociální demokraté Předvolební selfie ČSSD: Jan Hamáček, Jana Maláčová a další sociální demokraté | Facebook - J. Hamáček

Hamáček však věří, že nic není ztraceno. Naději vidí i v odhadu Kantar CZ pro ČT, který byl zveřejněn v neděli. V potenciálu tam zvítězila koalice Spolu (31,5 %), před ANO (30 %) a třetími Piráty (27,5), ČSSD skončila ve volebním potenciálu čtvrtá.

„10 %! Tak přesně takový potenciál v současné chvíli máme. Všichni, kdo sociální demokracii nenávidí, by nás rádi viděli mimo Sněmovnu. Průzkum ČT ale naopak ukazuje, že naše hodnoty a program mají v ČR podporu. Za sebe slibuji, že budeme bojovat o každý hlas pro zaměstnance, rodiny s dětmi i lidi v důchodu,“ vzkázal Hamáček na Facebooku.

Šéf ČSSD má za sebou již i první velkou televizní debatu – taktéž na CNN Prima News. Kladné body si v ní připsat dokázal, oproti vykřikujícímu a neklidnému premiérovi Babišovi působil výrazně rozvážnějším dojmem.

Hamáček si v debatě neodpustil ani rýpnutí do samotného Babiše. Vytkl mu, že některé vládní záležitosti oznamuje na Facebooku v rámci pořadu Čau lidi. „Já bych byl rád, kdyby oficiální komunikace vlády probíhala na tiskových konferencích a ne na Čau lidi, ale to je volba pana premiéra,“ uvedl Hamáček, který s Babišem dovládne nakonec až do voleb, byť někdy vypadaly vztahy mezi koaličními partnery napjatě.

„Jan Hamáček ví přesně, co má říkat, jaké poselství má jménem sociální demokracie šířit. Ale nejsem si jistý, jestli on je politik, který dokáže strhnout voliče,“ reaguje politolog Jelínek. Hamáček je dle něj spíše výkonný, někdy až kuloární typ politika, zatímco Maláčová je vidět v terénu a třeba i na sociálních sítích víc a je příkladem „bojovnice“.

Šéf ČSSD Maláčovou hájí

Maláčová přitom právě od Babiše přejala systém víkendových reportů. V tom posledním uvádí, že „jsem si jistá, že po volbách půjde do vlády hnutí ANO s ODS“ a varuje před vším, co by takové spojenectví dle ní přineslo včetně vyhazovů státních zaměstnanců, zvýšení věku odchodu do důchodu či třeba dovezení stovek tisíců ukrajinských pracovníků do ČR.

Právě Hamáček nyní hájí i stranickou a volební souputnici Maláčovou, která sklidila v průběhu kampaně kritiku za to, když se Stropnickým jr. vyráželi spolu s inspektory na kontroly firem. Kritické poznámky od Babiše pak Maláčová schytává dlouhodobě.

„Chci, aby jasně zaznělo, že Jana Maláčová svedla s Andrejem Babišem i Alenou Schillerovou nejednu úspěšnou bitvu. Má lví podíl na tom, že jsme v této vládě prosadili věci, jako je růst důchodů, navýšení přídavků na děti, znovuzavedení proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, a tak bych mohl pokračovat. Jana Maláčová připravila jako jediná ministryně za posledních 20 let komplexní důchodovou reformu, která leží ve Sněmovně a neprojednává se právě kvůli odporu hnutí ANO. To jsou fakta,“ vzkázal Hamáček v pondělní tiskové zprávě.

Onderkase Zemanem, Zaorálek s mladými

O to, být vidět a sehnat i nějaké ty hlasy nerozhodnutých voličů, se přitom snaží nyní v terénu i další známé tváře ze sociální demokracie. Někdejší volební lídr, dnes ministr kultury Lubomír Zaorálek se vydal do Ostravy na hudební festival mezi mladé voliče a také na havířovské slavnosti.

To statutární místopředseda Roman Onderka měl naopak návštěvu z Prahy – a přímo z Hradu. Připil si „přátelsky“ s Milošem Zemanem, který na jih Moravy zamířil při začátku školního roku. A to poté, co v pořadu S prezidentem v Lánech nedávno Zeman uvedl, že chce volit ANO.

„Kdybych měl dva hlasy, tak můj druhý hlas by patřil sociální demokracii. A i dnes bych chtěl vyzvat své voliče, aby pokud z nějakých důvodů nechtějí volit hnutí ANO, tak aby alespoň volili sociální demokracii, protože i ona si to v té vládě odpracovala,“ říkal někdejší předseda sociálních demokratů Zeman 22. srpna. Jenže to bylo před tím, než se mezi ním a Andrejem Babišem rozhořel spor ohledně BIS a údajných odposlechů Zemana a jeho okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého.

Zemanovští voliči

Přehodnotí Zeman nyní svůj postoj poté, co se ohledně BIS a kauzy odposlechů neshodl s Babišem? A může z toho těžit ČSSD? „Jan Hamáček se pokusil vztahy s Milošem Zemanem normalizovat , dobře s ním vychází i Jana Maláčová. Tam asi nejsou žádné vážné rozpory mezi prezidentem a sociálními demokraty. Ale u MIloše Zemana nikdy nevíte, jak se zachová do budoucna. Ono i to jeho doporučení volit hnutí ANO klidně ještě může vzít za své potom, co jsme zaznamenali jeho roztržku s Andrejem Babišem nad BIS a také nad státním rozpočtem pro příští rok. Rozhodně bych politickým stranám neradil, aby sázely na spolupráci s Milošem Zemanem, protože on je velmi nevyzpytatelný partner,“ podotýká Jelínek.

Co by se však ČSSD mohlo hodit, je Zemanova zkušenost z prezidentských voleb. Prezident dokázal oslovit i voliče, kteří nechodí tak často k volbám, kteří jsou spíše nedůvěřiví v politice a žijí třeba i v periferních oblastech v ČR, poznamenává Jelínek. A právě takoví voliči dokážou volby rozhodovat. „Milošovi Zemanovi se je podařilo získat tyto voliče ve svůj prospěch v prezidentské kampani, kdyby se něco takového podařilo ČSSD nebo ANO ve sněmovních volbách, byla by to pro ně samozřejmě posila,“ dodává Jelínek.

Video  Volební lídři 2021: Jan Hamáček (ČSSD)  - Videohub
Video se připravuje ...

Ropak88 ( 6. září 2021 17:49 )

Článek vyšel ráno před Moravcem.

Ropak88 ( 6. září 2021 17:44 )

Už jedou v televizi vzpomínky. Byl dobrý i mladým lidem. Dožil se pěkně, to můžeme závidět.

Ropak88 ( 6. září 2021 16:32 )

Něco mimo mísu. Belmondo zemřel.

Ropak88 ( 6. září 2021 14:51 )

V koalici SPOLU, druhé ANO, třetí PirSTAN. Svitla konečně naděje zbavit se StBáka Bureš od koryt.

Ropak88 ( 6. září 2021 14:49 )

Hamáček se vidí v kolici SPOLU.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa