Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Schwarzenberg: „Zeman mě s vozíkem předběhl.“ Má nemoc jako prezident a odchází mu oko

Autor: Jakub Veinlich - 
2. září 2021
05:00

Stávající poslance čeká před volbami už jen jedna řádná schůze. Pokud někteří zákonodárci nesvolají ještě nějakou mimořádnou, začne pak vlna balení. Kanceláře by měli vyklidit všichni, pro případ že nebudou znovu zvolení. Na sečtení voličských hlasů už přitom nebude čekat 33 z 200 současných politiků. Znovu už nekandidují. Po čtvrt století opustí malostranské paláce šéf klubu KSČM Pavel Kováčik. A do politického důchodu se chystá také nejstarší poslanec současné Sněmovny Karel Schwazrenberg (TOP 09). Pro Blesk Zprávy promluvil o svém zdraví, i co bude dělat po odchodu z politiky.

Z TOP 09 neobhajují mandát tři poslanci. Mezi nimi po Miroslavu Kalouskovi, který rezignoval letos v lednu, i další ze spoluzakladatelů strany – Karel Schwarzenberg (84). „Proč bych se měl loučit, prostě jen zaklapnu dveře a odejdu,“ přiblížil Blesk Zprávám, jak se chystá na svůj poslední den v Poslanecké sněmovně.

Poslancem se Karel Schwarzenberg stal přitom poprvé až v 72 letech v roce 2010. Tehdy dostal 46 087 hlasů. O tři roky později při předčasných volbách po pádu vlády Petra Nečase (ODS) přesvědčil 37 794 voličů. Při posledních volbách v roce 2017 pak dostal 19370 hlasů.

Za tu dobu stihl být například předsedou TOP 09, ministrem zahraničních věcí, nebo také finalistou první přímé prezidentské volby. V té ho v roce 2013 porazil Miloš Zeman. Schwarzenberg přitom během kampaně avizoval, že pokud v prezidentské volbě neuspěje, skončí do roku 2014 v politice.

Video  Karel Schwarzenberg přichází na tiskovku  - Blesk - David Malík
Video se připravuje ...

Strach z covidu-19

Poslední řádná schůze Sněmovny ho přitom čeká společně s ostatními od 14. září. „Asi přijdu. Pokud budu zdravý. Všechno se u mě zhoršuje,“ naznačil, že by jeho lavice mohla zůstat prázdná ze zdravotních důvodů. Jako nejstarší poslanec patřil Schwarzenberg během covidové pandemie do rizikové skupiny, do Sněmovny toho proto nenachodil příliš už během posledního roku a půl, kdy platila proticovidová vládní opatření, která se dotkla také zasedání poslanců.

„Jsem raději doma, schůze se nezúčastním. Jako nejstarší poslanec, a ještě k tomu s cukrovkou, patřím k ohrožené skupině,“ řekl Blesk Zprávám před rokem s tím, že i okolo něj nákaza kroužila. „Musel jsem jít na test, protože můj asistent ve Sněmovně chytil covid,“ dodal čestný předseda TOP 09.

Rekonstrukce nemovitostí a vnoučata

„S politikou ale úplně neseknu. Budu se účastnit zasedání předsednictva TOP 09 a budu s nimi i nadále spolupracovat,“ nechce se zříct politického života úplně. Koalici SPOLU chce navíc podle svých slov pomoct také ve finále předvolební kampaně. „Budu asi dvakrát, třikrát vystupovat,“ dodal bez bližších podrobností. „Zatím to bylo během léta poklidné. Ale myslím, že se brzy zajisté nějaké pomluvy objeví, jak to tady znám,“ odhaduje vývoj kampaně.

I když už nebude aktivním poslancem, práce podle svých slov bude mít víc než dost. „Budu se věnovat vnoučátkům a taky se budu zabývat různými rekonstrukcemi budov, které vlastníme,“ plánuje si příští období kníže, kterému bude v prosinci 85 let.

Na vozík jako Zeman

Pozor si ale při tom bude muset dávat na své zdraví. Stejně jako současný prezident totiž mimo jiné trpí neuropatií nohou. „Mám stejnou nemoc jako prezident, tudíž strašně pajdám,“ přiznal, proč se mu špatně chodí a většinu času se při chůzi opírá o hůl. „Zeman mě s tím vozíkem předběhl,“ zažertoval v rozhovoru pro Blesk Zprávy. „Asi si ho pořídím příštím rok,“ přiznal i on, že by stejně jako Zeman mohl usednout na kolečkový vozík. „Jak se moje chůze zhoršuje, tak je to pravděpodobné,“ zvažuje i on podobný krok jako Zeman.

Za sebou má Schwarzenberg přitom kolaps přímo ve Sněmovně i dvě náročné operace srdce. „Prozatím funguje jakž takž,“ prozradil, jak se nyní cítí. Žádnou další operaci proto podle svých neočekává. „Ale odchází mi jedno oko, což také není žádná sranda a každý den slyším hůř a hůř,“ vyjmenoval další zdravotní neduhy.

Video  Schwarzenberg promluvil o zdraví i svém synovci, který chce do politiky: "Musí se hodně učit"  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Jako bývalý ministr zahraničí také podle svých slov s obavami sleduje vývoj v Afghánistánu, kde se nečekaně rychle po odchodu spojeneckých vojsk ujal nadvlády Tálibán. „Je to strašná tragédie. Odhaduji, že ještě spousta lidí zahyne. Je mi z toho smutno,“ dodal pro Blesk Zprávy.

Vstup do politiky hned nevyšel

Do politiky zkoušel někdejší kancléř prezidenta Václava Havla vstoupit už v roce 2002, kdy kandidoval jako nestraník za US-DEU na Strakonicku do Senátu. Úspěšná byla až jeho kandidatura o dva roky později v Praze 6, kdy získal v druhém kole senátních voleb 15088 hlasů. V Senátu nahradil někdejšího ministra vnitra Jana Rumla.

Schwarzenberg je podruhé ženatý. Své ano přitom řekl dvakrát jedné a té samé ženě – německé lékařce Therese Schwarzenbergové (81). Poprvé v roce 1967 a podruhé v roce 2008.

Video  Karel Schwarzenberg si se štábem zazpíval státní hymnu  - Pavel Machan
Video se připravuje ...

Video  Hlava státu by neměla útočit na veřejnoprávní média, vysvětlil Karel Schwarzenberg, proč při Zemanově projevu odešel ze sálu  - Ivo Horváth - Blesk
Video se připravuje ...

sorgedoktor ( 8. září 2021 18:29 )

No vidite.....Ma vysoky vek a zvladne Ameriku...Ovsem zivotosprava, snad diety...

PetPet ( 2. září 2021 19:52 )

To je, on má výchovu.

PetPet ( 2. září 2021 19:17 )

Co to zase máte za kwidc. Mluvte za sebe sarino, už vás zase vyškrtali.

PetPet ( 2. září 2021 19:14 )

On navíc nepil alkohol. Prezident má k dobru vyjížďky po Lánské oboře a za dětmi létá armádním letounem.

PetPet ( 2. září 2021 19:12 )

Chvátáte s urážením až jste v překlepu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa