Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Záhadný půl milion pro Filipa řeší další úřad. Šéfovi KSČM hrozí mastná pokuta

Autor: ČTK - 
1. září 2021
10:43

Magistrát v Českých Budějovicích zahájil přestupkové řízení s šéfem KSČM a místopředsedou Poslanecké sněmovny Vojtěchem Filipem kvůli podezření, že neuvedl v majetkovém přiznání 500 000 korun, které podle policie dostal v roce 2018 od podnikatele Tomáše Horáčka. Uvedl to server iRozhlas.cz. Podle něj případná pokuta v přestupkovém řízení může dosáhnout až 50 000 korun. Server uvedl, že v kauze existuje skrytá nahrávka, ve které podle něj Filipův někdejší asistent Lukáš Gibiec předání obálky s penězi nepopírá, snaží se jen zpochybnit výši částky. Filip odmítá, že by uvedené peníze dostal.

Předseda komunistů už dříve uvedl, že se nedopustil ničeho nezákonného a příjmy má v pořádku. Případem se zabývá i finanční správa.

Podle kriminalistů Filip přijal půl milionu od Horáčka, nyní stíhaného za rozsáhlou korupci, v dubnu 2018. Předání peněz popsal Horáček a policie uvedla, že k věci má svědectví tří lidí. Peníze šéf komunistů podle vyšetřovatelů přijal krátce před poslaneckým výjezdem do Kazachstánu, který jako místopředseda Sněmovny vedl. Horáček se cesty v podnikatelské delegaci zúčastnil, v asijské zemi ale neuzavřel žádný obchod. Policie tak došla k závěru, že o úplatek pro Filipa nešlo. Filip ale v majetkovém oznámení za rok 2018 půlmilionový příjem neuvedl, podle iRozhlasu přiznal jen koupi vozů Škoda Superb a Škoda Rapid za 730 000 korun a úvěr ve výši 204 000 korun.

Správní odbor Magistrátu města České Budějovice zahájil v předmětné věci přestupkové řízení a stanovil termín ústního jednání,“ sdělila webu mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Brůha Welzlová.

Server uvedl, že získal nepublikovanou nahrávku, se kterou podle několika důvěryhodných zdrojů pracovali policisté a byla jedním z nepřímých důkazů, na nichž postavili své přesvědčení, že se předání 500 000 korun ve Sněmovní ulici na Praze 1 skutečně odehrálo a prostředníkem předání peněz byl Filipův asistent Lukáš Gibiec. Ten na záznamu nepopřel Horáčkův popis schůzky z 17. dubna 2018. Tvrdí ale, že peníze nepřepočítával.

Video  Volební lídři 2021: Vojtěch Filip (KSČM)  - Videohub
Video se připravuje ...

PPP150W ( 2. září 2021 16:14 )

Pokud vím, tak Janoušek sedí.

byvalyvoliccssd4 ( 1. září 2021 19:48 )

Proč mne zlodějiny komoušů nepřekvapují?

PetPet ( 1. září 2021 19:21 )

To ale Filipa neomlouvá. Jen ať všechny zloděje trestají, je mi jedno kdy a koho. Dnes se úplat nebojí už nikdo, kryjí se. Odkrývají se až po čase pro nedorozumění. I ti nejvýšší, i pro pomsty nebo vydírání, jak jsme nedávno poznali.

sarina ( 1. září 2021 14:44 )

Ten člověk musel zkrachovat a teď nutně ty prachy potřebuje, ještě že si vzpomněl před volbami a úřad to bude rád řešit, ale kdyby si vzpomněl po volbách žádný úřad by se tím nezabýval.

PetPet ( 1. září 2021 14:44 )

Jistě to nebylo poprvé co něco přebral, on je takový koblížek.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa