Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 6°C

Zeman rychle podepsal nový stavební zákon, řízení má zrychlit! Dostálová jásá

Aktualizováno -
15. července 2021
15:44
Autor: ČTK, simao - 
13. července 2021
20:19

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal nový stavební zákon, jen dva dny poté, co Sněmovna přehlasovala senátní veto. O podpisu zákona dnes informoval Hrad. Vláda si od něj slibuje rychlejší stavební řízení a dodržování lhůt. Podle Hospodářské komory zákon pomůže občanům, podnikatelům i veřejným investorům při povolování staveb od dálnic po rodinné domy. Odpůrci naopak varují, že zákon vzdálí úřady občanům a stavební řízení naopak zkomplikuje. Zákon má vstoupit v účinnost k 1. červenci 2023, některé změny ale začnou platit od ledna příštího roku. Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty uvádějí, že pokud budou po říjnových volbách vládnout, nyní prosazený návrh změní.

Pro zákon hlasovalo 104 poslanců, zapotřebí jich bylo alespoň 101. Z vládních sociálních demokratů pro něj hlasovali jen dva poslanci.

Senát zákon vetoval začátkem července hlasy všech přítomných senátorů. Nelíbil se jim hlavně navrhovaný přesun stavebních úřadů pod stát.

„V České republice se konečně začne stavět! Poslanci dnes definitivně schválili nový stavební zákon. Děkuji všem, kteří pro něj hlasovali,“ zaradovala se na twitteru ministryně Klára Dostálová (za ANO).

Zákon se připravoval několik let a ministerstvo pro místní rozvoj ho považuje za zásadní. Některé změny začnou platit už od ledna 2022. To umožní například budovat novou síť státní stavební správy a nabírat do ní nové lidi. Stavební úřady budou spadat pod Nejvyšší stavební úřad a budou organizovány podobně jako třeba finanční správa.

Zástupci obou opozičních koalic považují zákon za špatný, může podle nich ohrozit stavební činnost v Česku. Ministryni vyzvali, aby před říjnovými volbami nepodnikala kroky ke vzniku centrálního stavebního úřadu. Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že jsou připraveni změnit stavební zákon tak, aby nehrozilo několikaleté omezení stavební činnosti. Vláda by proto neměla činit podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného žádné nevratné kroky. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše by se Dostálová neměla pouštět před volbami do žádné „divoké akce“.

Zákon má zrychlit stavební řízení

Dostálová dnes během jednání Sněmovny požádala poslance, aby zapomněli na politické sváry a podpořili komplexní změnu stavebního práva v podobě nového stavebního zákona.

Zákon má hlavně zrychlit stavební řízení a zajistit dodržování stanovených lhůt. Senátorům a dalším kritikům se na něm však hlavně nelíbí, že přesouvá stavební úřady pod stát. Počítá se vznikem Nejvyššího stavebního úřadu, pod nímž budou úřady organizovány podobě jako třeba finanční správa.

Zákon zavádí pro vyjádření, koordinovaná vyjádření a závazná stanoviska dotčených orgánů lhůtu 30 dní, kterou lze ve zvláště složitých případech nebo při nařízení ohledání na místě prodloužit o dalších 30 dní.

Zásah do pravomocí samospráv?

Ministryně Dostálová ujišťovala poslance v reakci na jejich výtky, že zákon nezasahuje do pravomocí samospráv, protože stavební řízení je již nyní výkonem státní správy. Poukazovala třeba na to, že zákon posiluje postavení obcí, protože obec bude vždy účastníkem stavebního řízení. Úřady se podle ní občanům nevzdálí, protože stavební řízení díky digitalizaci budou moci absolvovat elektronicky z domova.

„Když všechny klíčové instituce říkají, že je to blbost, tak to asi blbost bude,“ varoval ve Sněmovně Kupka. Bartoš během kritiky Nejvyššího stavebního úřadu uvedl: „Jsme přesvědčeni, že superúřad skutečně není řešení.“ Pokud se Piráti po volbách dostanou do vlády, budou prosazovat digitalizaci této agendy.

„Rozhodně se nezkrátí stavební řízení, jak bylo avizováno,“ prohlásila místopředsedkyně STAN Věra Kovářová. Varovala, že se nepodaří do nového stavebního úřadu sehnat dostatek zkušených úředníků. Zákon nazvala mimo jiné neschvalitelným spletencem.

Svaz měst a obcí proti

Svaz měst a obcí ČR (SMO) ale stejně jako opoziční poslanci nebo senátoři varuje, že se státní správa občanům vzdálí. SMO po schválení zákona uvedl, že zákon naprosto rezignoval na ochranu veřejných zájmů a oddálil veřejnou správu od lidí mimo velká města.

Zvítězila podle něj developerská lobby a existuje reálné riziko nárůstu černých staveb. Podle předsedy svazu Františka Lukla ve Sněmovně zvítězilo znění, které je extrémně drahé a výhodné pouze pro vyvolené. „Absurdní třešinkou na tomto hodně nepovedeném dortu je pak skutečnost, že o kácení stromů na území dané obce bude rozhodovat úředník desítky kilometrů daleko,“ doplnil Lukl.

Ekologové také proti

Podle asociace ekologických organizací Zelený kruh je zákon špatný a měl by být po volbách jako jeden z prvních zrušen. Ekologové normě vyčítají, že upřednostňuje rychlost rozhodování před kvalitou projektů a omezuje pravomoci ministerstva životního prostředí.

Hospodářská komora: Pomůže všem

Zákona se naopak zastává Hospodářská komora nebo Asociace developerů. Podle komory, která se na přípravě zákona podílela, zákon pomůže občanům, podnikatelům i veřejným investorům při povolování staveb - od dálnic po rodinné domy. Odráží také závěry mezinárodní analýzy a doporučení Světové banky.

„Příprava klíčové normy trvala téměř celé volební období, předcházela jí dlouhá analytická fáze ministerstva pro místní rozvoj. Předložený návrh reflektuje závěry a doporučení mezinárodní analýzy a doporučení Světové banky. Nejspolehlivější cestou ke zjednodušení a zrychlení řízení bez negativního dopadu na chráněné veřejné zájmy je integrace procesů. Nový stavební zákon pomůže občanům, podnikatelům i veřejným investorům při povolování staveb, ať už dálnic, bytů, energetických a průmyslových staveb, rodinných domů či občanské vybavenosti,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Podle něj bylo nezbytné zásadně změnit zkostnatělý stav stavebního práva. Jak uvedl, jediným zásadním sporem byla otázka odděleného modelu státní správy. „Tato věc se stala tématem více politickým než odborným. Je dobře, že obavy o kompetence představitelů samosprávy nebyly upřednostněny před legitimními zájmy občanů, infrastrukturních a dalších investic,“ doplnil Dlouhý.

Není to dokonalý návrh

Stejný názor sdílejí také Svaz průmyslu a dopravy a Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR František Chaloupecký po přijetí zákona uvedl, že se firmy i občané konečně dočkají jednoduššího a rychlejšího stavebního řízení.

„Návrh není dokonalý, ale je to dobrý základ, který zrychlí celý proces vydávání stavebních povolení,“ uvedl. Nyní je podle něj na řadě příprava praktického fungování úřadů podle nového zákona, včetně digitalizace procesů.

Developeři jsou rádi

Asociace developerů již dříve uvedla, že pokud by nebyl schválen nový stavební zákon, mělo by to fatální dopad na celé české stavebnictví a snížilo by to konkurenceschopnost ekonomiky proti okolním zemím. Developer Jan Řežáb, majitel JRD Development, dnes v České televizi řekl, že stavební zákon byl nejzanedbanější normou, která 30 let neprošla evolucí. Od nové normy očekává, že se zvýší například tlak na odbornosti stavebních úřadů a přestane umělé zdražování na trhu s byty, kam se jich dostane víc. „Nebude to za rok, za dva, nejdříve změna doběhne za pět let,“ dodal.

Předseda České komory architektů Jan Kasl očekává zrychlení stavebního řízení, zadavatel už podle něj nebude muset obíhat hasiče, hygienu, životní prostředí a další, digitální dokument bude projednáván současně.

Komunista Grospič: Nepřijatelný zákon

Komunisté při předchozím hlasování zákon ve Sněmovně nepodpořili. Vadilo jim, že prošel pozměňovací návrh, který umožní, aby obytné místnosti neměly přímé osvětlení a větrání. Ministryně Dostálová jim nabídla, že tyto podmínky určí vyhláška. Místopředseda klubu KSČM Leo Luzar před poslanci uvedl, že tato vyhláška vedla část klubu ke změně stanoviska. Přesto někteří komunisté hlasovali proti. „Ten zákon je pro mě nepřijatelný. Myslím si, že není v zájmu České republiky, aby byl přijat,“ prohlásil poslanec KSČM Stanislav Grospič.

Video  Peníze od státu: Na krb ano, bazén ne. Dostálová o škodách po tornádu i nových potížích na jihu Moravy.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

ANOrozkradanidotaci ( 14. července 2021 22:19 )

Kdo umí, ten umí.

ANO_travit_psy ( 14. července 2021 13:41 )

Agrofert a další šmelinářské organizace na dovozu podřadných potravin do země betonové a asfaltové džungle vydělají.

Uživatel_5532437 ( 14. července 2021 07:46 )

Byty ze sklepů, obytné místnosti bez přímého osvětlení a větrání, devastace zemědělské půdy, to je další paskvil z poslanecké sněmovny

deratizater ( 14. července 2021 06:44 )

když si ten zákon pochvalují draví developeři ničící krajinu kvůli ziskům a nezodpovědný diletant Dlouhý tak je ten zákon velmi špatný.To chceme aby z krásného zeleného Česka byla betonová a asfaltová džungle ?

franz ( 14. července 2021 05:41 )

Minimálně 50 procent půdy je hustě obsazeno dobytkem, kam pro samá lejna pro člověka cesta končí. Ať žijí aktivisté a jejich krávy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa