Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 22°C

Boje o Senát v Praze: Kdo postoupil do druhého kola? Bodovala Němcová, Žantovský i Smoljak

Aktualizováno -
3. října 2020
17:43
Autor: ČTK, pom - 
3. října 2020
16:30

Praha už zná postupující v senátních volbách! V hlavním městě se do Senátu volilo celkem ve třech obvodech. Za Prahu 1 se o křeslo utká Miroslava Němcová z ODS s Václavem Hamplem (za KDU-ČSL), v Praze 5 Michael Žantovský (za TOP 09) se stávajícím senátorem Václavem Láskou (Senátor 21) a v Praze 9 David Smoljak (za STAN) s Eduardem Stehlíkem (KDU-ČSL a ODS). 

Suverénní vítězkou senátních voleb se v Praze 1 stala Miroslava Němcová. Ta po sečtení hlasů získala 48,56 procent, ve druhém kole se utká s Václavem Hamplem, jenž získal 20,49 procenta, tedy pětinu všech odevzdaných hlasů. „Jsem překvapená z té velké podpory, vnímám ji velmi pozitivně. Těší mě to, jsem vděčná občanům, že přišli k těmto volbám navzdory situaci, která je kolem nás, moc si toho vážím. A jak to dopadne pro to druhé kolo, to teď člověk neví,“ řekla Němcová Blesk Zprávám po příchodu do volebního štábu. Pokud by ve volbách zvítězila, byla by pro Němcovou nejdůležitějším úkolem obrana ústavního pořádku, demokratických hodnot a svobody.

„Možná jsem čekal, že ten rozdíl mezi námi bude trošku menší,“ řekl Hampl. Dodal, že na své kampani nehodlá před druhým kolem voleb nic měnit. Třetí příčku obsadil s 9,18 procenta hlasů Robert Veverka (za Piráty) a čtvrtou Petr Fejk (za Iniciativu občanů), dostal 8,8 procenta hlasů. Pátou příčku obsadil Ivo Budil (Trikolóra), volilo ho 4,12 procenta lidí. Šestý je Milan Urban (za SPD) se 3,32 procenta. Sedmý Jakub Štědroň (ČSSD) dostal 3,24 procenta hlasů. Na osmém místě skončil Václav Fischer (za NEI) se 2,25 procenta hlasů.

Praha 5

V obvodu Praha 5 do druhého kola senátních voleb postoupili Michael Žantovský (za TOP 09), ředitel Knihovny Václava Havla, někdejší velvyslanec v USA, Izraeli a Velké Británii, a současný senátor Václav Láska (Senátor 21). Žantovský získal celkem 39,63 procenta hlasů, druhý Láska má 37,44 procenta hlasů. „Těší mě, že jsme postoupili do druhého kola. Kandidovat v obvodě, kde kandiduje současný senátor, není nikdy jednoduché a my jsme věděli, že to nebude lehké a připravili jsme se na to a zatím se nám daří,“ řekl Žantovský novinářům ve volebním štábu TOP 09. Svou strategii pro druhé kolo nenastínil.

Na třetím místě v Praze 5 skončil ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD), kterého volil i prezident Miloš Zeman. Získal 13,49 procenta hlasů. Čtvrtý v pořadí je Mansoor Maitah (Trikolóra) se 3,50 procenta hlasů. Pátou příčku obsadil Milan Wünsche (SPD), volilo ho 3,30 procenta lidí.

Praha 9

V Praze 9 se v druhém kole voleb utkají syn zesnulého režiséraLadislava Smoljaka a současný senátor David Smoljak (STAN). V prvním kole získal po sečtení všech lístků  42,87 procenta hlasů. „Mám z toho velikou radost tím spíš, že jsem se voleb účastnil loni také na Praze 9, protože tam dlouhodobě bydlím a pracuji a teď jsem dostal výrazně víc než loni. Považuji to za docela dobré vysvědčení za ten rok a půl práce. Nicméně je to jen 1. kolo, samozřejmě že všechno se rozhodne ve 2. kole. Je to jak ve fotbale, první poločas je za námi a vše se rozhodne v tom druhém,“ řekl Smoljak Blesk Zprávám.

Protikandidátem mu bude vojenský historik Eduard Stehlík, jemuž voliči odevzdali celkem 30,19 procenta hlasů. Stehlík jim poděkoval. „Blahopřeji panu Smoljakovi k výsledku, ale jako voják vím, že jsme prohráli bitvu, ale ne válku,“ řekl Stehlík. 

Na třetím místě skončil kandidát hnutí Trikolóra Václav Krása, který dostal 5,89 procenta hlasů. Čtvrtý pak byl David Pavlát, kterého do volebního klání vyslala ČSSD a který obdržel 4,84 procenta hlasů. Pátou příčku obsadil Vítězslav Novák (SPD), volilo ho 4,39 procenta lidí. Šestý je Filip Smoljak (za PRO Zdraví) se 3,59 procenta. Sedmý Zdeněk Hostomský (ANK 2020) dostal 3,14 procenta hlasů. Na osmém místě skončil Pavel Franěk (KSČM) se 2,42 procenta hlasů. Devátá skončila Lucie Frederika Groene Odkolek (za DSZ) s 1,46 procenta. Desátá je Vladimíra Vítová (ASN), volilo ji 0,73 procenta lidí.

Druhé kolo senátních voleb se koná za týden. 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa