Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Paroubkova bitva o Senát: Vyzve manželku exministra, horolezce či majitele cukrárny

Autor: ČTK - 
29. července 2018
16:31

Kandidátní listiny podalo v Moravskoslezském kraji už 13 zájemců o funkci senátora. Volit budou lidé na podzim ve třech obvodech, a to Ostrava-město, Karviná a Opava. Všichni současní senátoři budou svůj post obhajovat, zjistila ČTK. V roce 2012 v těchto volebních obvodech kandidovalo 18 zájemců. Na podání přihlášek mají zájemci čas ještě týden. Chybět by neměl Jiří Paroubek - coby nezávislý poté, co ho ČSSD neschválila jako svého oficiálního kandidáta.

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se budou konat 5. a 6. října společně s komunálními volbami. Magistrát v Ostravě dosud eviduje pět přihlášek, řekla ČTK mluvčí Andrea Vojkovská. V roce 2012 jich registroval sedm. Volby tehdy vyhrál horolezec Leopold Sulovský, kterého do boje vyslalo hnutí Ostravak, Sulovský hodlá kandidovat i letos.

Paroubek proti Němečkové

Jeho soupeřem by měl být například někdejší předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Předsednictvo ČSSD ho sice jako kandidáta nepodpořilo, ale ostravským sociálním demokratům se podařilo posbírat potřebné podpisy pro jeho kandidaturu, a voleb se tak může účastnit jako nezávislý.

Zájem o senátorské křeslo dříve avizoval i majitel cukrárny Ivo Gondek, který se o post má ucházet za hnutí ANO, lékařka Zdenka Němečková Crkvenjaš, která má kandidovat jako nezávislá kandidátka s podporou ODS a TOP 09. Za Piráty chce do Senátu vysokoškolský pedagog Martin Tomášek a za komunisty ekonom René Číp.

Do Senátu chce i exposlanec Topky Pavera

Karvinský magistrát zatím registruje čtyři přihlášky, při minulých volbách tam kandidovalo pět lidí. V obvodu Karviná mají proti současnému senátorovi a starostovi Bohumína Petru Víchovi podle dosud zveřejněných informací kandidovat ředitel nemocnice Jiří Matěj (ANO), lékař Bohdan Kufa (SPD) nebo bývalá poslankyně a někdejší primátorka Havířova na Karvinsku Milada Halíková. Svého kandidáta na Karvinsku dnes odpoledne oznámila také TOP 09 - je jím radní Rychvaldu Ladislav Sitko. O senátorské křeslo se bude ucházet také ekonomka Markéta Kabourková, která kandiduje jako nezávislá.

Opavský magistrát podle mluvčího Romana Konečného dosud přijal čtyři přihlášky, před šesti lety bylo kandidátů šest. Za ČSSD by měl senátní křeslo obhajovat ředitel Centra sociálních služeb Hrabyně Vladimír Plaček. Proti němu by měli z dosud známých uchazečů kandidovat za ANO pedagožka Simona Horáková, za lidovce starosta Hradce nad Moravicí Josef Vícha, za SPD lékař Kamil Běrský, za Piráty ředitel gymnázia Petr Pavlíček nebo za komunisty instruktor autoškoly Vlastimil Kupka. V obvodu také postaví společného kandidáta TOP 09, ODS, Strana soukromníků, STAN a Strana zelených, bude jím starosta Bolatic Herbert Pavera (TOP 09).

Video  Paroubek utekl z živého přenosu: Kvůli otázkám na jeho (ne)návrat do ČSSD  - Český rozhlas Plus/pořad Interview Plus
Video se připravuje ...

Doporučujeme
lynx ( 29. července 2018 22:41 )

V Přivoze, mezi svyma bude čepovať pivo a nalevať gořalku zadara a musi to klapnuť.

hejhej ( 29. července 2018 18:29 )

Do zbytečného senátu se cpou zkrachovalí politici a prezidenští kandidáti - což vypovídá o zbytečnosti této drahé instituce. Paroubek není z Ostravy, prážáci ho odmítli nominovat , tak se vecpal ostravákům. Jemu je jedno za která kraj,především mu jde o získání koryta stejně jako Drahošovi a ostatním vyžírkám.

krista2018 ( 29. července 2018 18:15 )

ten snad v životě v Ostravě nebyl, jó koryta koryta, pane bože a potom má jeden věřit politice, až se nastěhuje do přednádraží - to by byl důvod

Robbert ( 29. července 2018 18:00 )

Vážená redakce, chtělo by to trošku investigativnosti. jako kandidátka vám ve volebním obvodě 74 Karviná chybí nezávislá Markéta Kabourková Zdroj: http://www.marketakabourkova.cz/#senat2018

sekebo ( 29. července 2018 16:50 )

Kolik tenhle vyžírka má společného s Ostravou? Akorát by rad zneužil toho, aby se zase dostal ke korytu. Volit toto individuum snad nemůže žádný, kdo má zdravý rozum.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa