• Hnutí ANO jasně ovládlo letošní krajské volby, vyhrálo v devíti krajích, v dalších čtyřech bylo druhé. Naopak ČSSD zvítězila jen v Jihočeském kraji a na Vysočině. V Libereckém kraji zvítězili Starostové pro Liberecký kraj, na Zlínsku uspěla KDU-ČSL. 
  • Kolika krajům bude nakonec Babišovo ANO vládnout ale není jisté. V některých regionech se ostatní strany zkouší dostat do opozice.
  • Podle předsedy hnutí ANO je jeho úspěch vyjádřením nespokojenosti voličů se současným stavem. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v neděli prohlásil, že jeho hlavu nikdo nechce a odstupovat nehodlá.
  •  V krajských volbách dosáhla volební účast 34 procent, v senátních volbách byla o procentní bod nižší.
  • Detailní informace k volbám najdete v našem volebním speciálu ZDE. Voliči budou ještě příští pátek a sobotu rozhodovat ve 2. kole do Senátu.

ONLINE: Krajské a senátní volby 2016
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě Refresh
22:00
9. 10. 2016

Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost, kterou jste věnovali našemu volebnímu a povolebnímu online zpravodajství. Tímto se s vámi loučíme, další podrobnosti z vyjednávání krajských koalic přineseme v pondělí v samostatných článcích. Připomeňme, že volebním studiem k výsledkům voleb skončilo také krajské turné, ve kterém jsme vám od 23. srpna nabídli debaty s kandidáty ze všech regionů i superdebatu stranických lídrů. V pátek a v sobotu zbývá dovolit 27 nových senátorů.

 

A nemusíte se bát, do roka a do dne tu máme volby zas - na podzim 2017 budeme všichni moci rozhodnout o novém složení Sněmovny. Pak už to bude jen pár týdnů do doby, než v lednu 2018 zvolíme příštího českého prezidenta. Blesk.cz bude u toho, zachovejte nám přízeň.

21:13
9. 10. 2016

Na pokračování jednání o případné koaliční vládě v Olomouckém kraji se dohodlo vítězné ANO s ČSSD, Koalicí pro Olomoucký kraj a ODS. Vyjasnili jsme si stanoviska a v pondělí budeme pokračovat v jednání, řekl večer lídr ANO Oto Košta.

20:20
9. 10. 2016

Podle Sobotky může za neúspěch ČSSD také nízká volební účast. Velká část voličů strany prý zůstala doma, na což chce strana před volbami do Sněmovny reagovat.

19:49
9. 10. 2016

Lídři ČSSD se bavili o vyjednávání v krajích a plánech do budoucna. Strana by měla kandidátky do sněmovních voleb otevřít nestraníkům, řekl Sobotka.

19:34
9. 10. 2016

ČSSD má reálnou šanci, že ve většině krajů bude součástí koalic, řekl předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka. Kde strana skončila aspoň druhá, nebude mít podle něj problém sehnat partnery.

19:03
9. 10. 2016

„Je už jedna varianta koalice, kterou upřednostňujeme. Otázkou je, co na ni řeknou ostatní,“ řekl večer Jiří Čunek, který dostal ve Zlínském kraji 14 468 preferenčních hlasů. Podle Čunka by první kolo jednání mělo skončit v pondělí.

18:34
9. 10. 2016

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek chce pokračovat ve vedení strany i do voleb do Poslanecké sněmovny. Řekl to v rozhovoru pro Blesk.cz. Zároveň také prozradil, jak to bylo se sázkou o prase s předsedou STAN Petrem Gazdíkem. Kalousek sice výsledky voleb nevnímá jako úspěch, zároveň ale několikrát zopakoval, že jeho strana obhájila všechny zastupitelské posty.

18:12
9. 10. 2016

Lídr středočeské ODS Martin Kupka si přes vyjednávání ANO, STAN a TOP 09 o společné koalici dovede stále představit vznik krajské vlády bez hnutí ANO.

17:49
9. 10. 2016

Babiš přesto nemíní do vyjednávání krajských koalic sám zasáhnout, řekl pro Blesk.cz: „Vyjednávání je odpovědnost lidí, kteří vedli a sestavovali kandidátní listiny. Rozhodně já koalice nevyjednávám, ale o průběhu vyjednávání mne někteří naši vyjednavači informují.“

17:45
9. 10. 2016

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš s krajní nelibostí sleduje, jak se v některých krajích snaží další strany obejít jeho vítězné hnutí a sestavit koalici bez něj. „Nerespektování výsledku voleb a obcházení vítěze je jen důkazem, že tradiční politické strany udělají cokoliv, aby se udržely u koryta za každou cenu. Zároveň ať mi nikdo netvrdí, že za pár hodin najdou v Hradci i v Plzni programový průnik strany, které se označují za pravicové i levicové. Koalice měly pravděpodobně dohodnuté dopředu. A celé volby byly vlastně tak trochu podvodem na voličích. Tohle je politika v podání tradičních politických stran,“ uvedl Babiš pro Blesk.cz.

17:42
9. 10. 2016

Lídr jihomoravského ANO Bohumil Šimek nepředpokládá, že by jeho vítězné hnutí vyjednávalo o možné koalici s KSČM a SPD s SPO. ANO už jednalo s dalšími stranami, například s KDU-ČSL, ale také s ČSSD. Schůzky se sociálními demokraty se nezúčastnil hejtman Michal Hašek (ČSSD), s nímž ANO odmítá spolupráci. Podle Šimka zatím žádná koalice nevznikla.

17:26
9. 10. 2016

Dvojka STAN ve středních Čechách Drábová odmítla výzvu ČSSD k jednání o její podpoře na hejtmanku. Trvá na tom, že bude řadovou zastupitelkou.

17:07
9. 10. 2016

Středočeská ČSSD je připravena jednat s hnutím STAN o podpoře "jaderné baby" Dany Drábové do funkce hejtmanky. Oznámila to v tiskové zprávě. Dvojka na kandidátce STAN Drábová ale už dříve řekla, že chce být jen řadovou zastupitelkou. ČSSD poukázala na to, že Drábová dostala v krajských volbách největší počet preferenčních hlasů. Drábová před zveřejněním výzvy ČSSD v rozhovoru zopakovala, že o místo v krajské radě nebude usilovat.

 
17:00
9. 10. 2016

A můžou brát voliči krajské koalice bez ANO, kde se další strany „spiknou“ proti němu, jako zradu? „Říká se to tak. Zajímavé bude, jestli proti sobě půjdou jednotlivé strany vládní koalice, nebo ne. V jednotlivých regionech záleží na koaličním potenciálu. Může se stát, že bude snaha ANO zeslabit, vyšachovat ho z těch možných koalic,“ dodala politoložka Dvořáková.

 
16:57
9. 10. 2016

Politoložka Dvořáková zkusila také odhadnout, jaké budou vztahy v koalici rok do voleb. „Vnitrostranicky to zeslabilo frakce, které jsou proti panu Sobotkovi. Hašek má významné postavení v Asociaci krajů, tohle znamená jeho oslabení. My jsme byli zvyklí, že opozice vyhrávala na úkor vládních stran. Vždycky se hlasuje proti vládě, a to v tomhle případě nebylo. Bylo to zajímavé hlavně pro tradiční a opoziční strany. Potenciál ODS zůstává. Ke znovuobnovení té strany to stačí. Horší je to s TOP 09. Bez podpory Starostů nemá ukotvení v regionech a poté, co odešel symbol, má strana jen pár nadšenců,“ zmínila Dvořáková.

 
16:55
9. 10. 2016

Výsledky krajských voleb pro Blesk okomentovala profesorka Vladimíra Dvořáková (59). „Nejsou tak dramatické. Nemáme tu nikoho, kdo by byl supervítězem, který by převálcoval zbytek. ANO vstupuje nové, což je vždy výhoda. Pomohl mu také pan Kalousek, protože všechna vyjádření byla proti Babišovi, a ta jeho negativní vyjádření byla pro lidi doporučením. Uvědomme si, že pan Kalousek v době, kdy padla Nečasova vláda, byl jeden z nejméně populárních politiků. Mocenské postavení pana Babiše posiluje i spolupráce s panem prezidentem. Řada voličů KSČM k panu Babišovi přešla, neboť zaznělo, že by s nimi mohl spolupracovat,“ uvedla politoložka.

16:42
9. 10. 2016

Ve středních Čechách by mohla vzniknout koalice ANO, STAN a TOP 09. Jejich zástupci se dohodli, že budou jednat exkluzivně v tomto formátu. Řekli to předsedové středočeské organizace ANO a STAN František Petrtýl a Věslav Michalik.

16:18
9. 10. 2016

Lídr hnutí ANO v Pardubickém kraji Jan Řehounek, řekl České televizi, že ještě o budoucí koalici nejednal. „V současné době za mě stále není nic podepsáno,“ řekl s tím, že první oficiální schůzka proběhne až v pondělí. „Já jsem vždycky dopředu říkal, že by nás zajímala doprava a školství,“ dodal.

15:50
9. 10. 2016

Středočeští komunisté jsou po čtyřletém působení v krajské radě připraveni na odchod do opozice. Strana se ale bude i z opozičních lavic snažit naplňovat svůj volební program, řekl předseda středočeské KSČM Stanislav Grospič.

 

Všechny klasické politické strany ztratily. My jsme samozřejmě připraveni na opozici, byli jsme opozicí už předtím. Vůbec tím neustupujeme od našeho volebního programu, budeme se snažit ho naplňovat, a víme, že to bude práce s velkou pravděpodobností opoziční a velice náročná,“ uvedl Grospič.

15:45
9. 10. 2016

Jaroslav Faltýnek (ANO) České televizi řekl, že věří, že se hejtmanem v Olomouckém kraji stane lídr hnutí Oto Košta. „Důležité je, že jsme se domluvili na základním bloku se sociální demokracií a nyní čekáme dalšího partnera, kde bude programový průnik,“ řekl 1. místopředseda hnutí ANO. „Včera jsem oslovili KDU-ČSL, dneska jsme mluvili s ODS, já si myslím, že do třech dní jsme schopní se dohodnout,“ uvedl Faltýnek.

15:26
9. 10. 2016

Jednání o koalici v Olomouckém kraji dnes zatím výrazně nepokročila. Vítězné hnutí ANO se sice v noci dohodlo na spolupráci s ČSSD, ale v zastupitelstvu nemají potřebnou většinu. Zástupci ANO s ČSSD proto oslovili s nabídkou koaliční spolupráce ODS a Koalici pro Olomoucký kraj. Koalice pro Olomoucký kraj složená z lidovců a Strany Zelených by se měla k nabídce vyjádřit vpodvečer.

15:15
9. 10. 2016

Jihomoravský předseda ČSSD Roman Hanák potvrdil, že Hašek zůstává členem vyjednávacího týmu. "Nicméně hnutí ANO si s námi vyžádalo schůzku bez něj, což my respektujeme. On to také akceptoval. Řešíme podmínky s možnými partnery a bariéry, nikoli personální záležitosti," řekl Hanák. Schůzku s ČSSD bez Haška už ráno potvrdila dvojka na kandidátce ANO Taťána Malá i Hašek, který uvedl, že nemusí být na všech schůzkách.

15:10
9. 10. 2016

Hnutí ANO, které zvítězilo v krajských volbách v Ústeckém kraji, preferuje vznik dvojkoalice. O možné spolupráci dnes jednali jeho zástupci s druhou nejsilnější stranou, dosud vládnoucí KSČM. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) řekl, že variant možné spolupráce je několik. Nevyloučil ani to, že by hejtmanem mohl zůstat Oldřich Bubeníček (KSČM).

14:50
9. 10. 2016

Stávající hejtman Michal Hašek je připraven být v opozici. Plnění programu ČSSD je pro něj důležitější než jeho funkce v nové samosprávě. Zůstává ve vyjednávacím týmu i ČSSD.

14:24
9. 10. 2016

Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v lánech řekl, že Babišovo hnutí má poměrně velký koaliční potenciál. Prezident si dovede představit koalice ANO s KSČM, ČSSD i ODS, jen s TOP 09 nikoli. Právě u jejího volebního výsledku podle svých slov radostně pozdvihl obočí. "TOP 09 pokládám za marketingový produkt, který už je trochu vyčichlý. Miroslav Kalousek založil celý svůj program na útocích na Babiše a na mě," řekl Zeman v rozhovoru v moderátorem Blesk.cz Davidem Vaníčkem.

Na celý záznam rozhovoru s prezidentem Zemanem se můžete podívat ZDE.

14:15
9. 10. 2016

Jiří Čunek, který dovedl KDU-ČSL k vítězství v krajských volbách ve Zlínském kraji, suverénně uspěl také ve Vsetíně, kde je starostou. Lidovci tam získali 34,55 procenta hlasů, zvítězili také v celém vsetínském okrese se ziskem 33,16 procenta hlasů.

13:53
9. 10. 2016

Tři strany, které ve volbách do zastupitelstva Pardubického kraje získaly nejvyšší počty hlasů, začnou oficiálně vyjednávat o možné koalici v pondělí. Nejdříve se sejdou zástupci ČSSD a lidovecká Koalice pro Pardubický kraj (KPK), které spolu dosud spolupracovaly v krajské vládě, a poté si k jednání přizvou vítěze voleb hnutí ANO.

13:31
9. 10. 2016

Zástupci stran zvolených do zastupitelstva Středočeského kraje mají za sebou první povolební schůzky, které proběhly už v noci. Dohoda o budoucí koalici zatím není a jednání pokračují. Řekl to lídr Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan, jehož uskupení skončilo na druhém místě.

13:28
9. 10. 2016

Marie Zelníčková, matka Ivany Trump a tchyně kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa, žije střídavě ve svém Zlíně a v Americe. Poté, co odvolila v Česku, míří do zpátky do USA podpořit Trumpa v tamních volbách. Více čtěte ZDE.

13:20
9. 10. 2016

V Karlovarském kraji začně vítězné hnutí ANO oslovovat případné koaliční partnery. Postupně chce jednat se všemi osmi stranami, které se do zastupitelstva dostaly. Řekla to Jana Vildumetzová, která stála v čele krajské kandidátky.

12:52
9. 10. 2016

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá obavy z toho, že by například už na dnešním večerním jednání grémia strany ostatní členové vedení či dosavadní hejtmani mohli požadovat jeho odstoupení. "ČSSD nepotřebuje personální hádky a rvačky, to je to, co by nás mohlo oslabit a nahrát hnutí ANO," uvedl Sobotka. Nikdo podle něj ani podobný požadavek neavizoval.

12:50
9. 10. 2016

Lidovci, kteří vyhráli krajské volby ve Zlínském kraji, v noci na dnešek slavili i zahájili jednání o koalici. Mluvili již se zástupci hnutí ANO, ČSSD a Starostů a nezávislých (STAN)KDU-ČSL získala 22,97 procenta hlasů a 12 z celkových 45 mandátů. "Oslavili jsme to, ale ne moc bujaře. Čeká nás hodně práce," řekla krajská tajemnice lidovců Karla Vaculínová, podle níž by další jednání měla pokračovat v pondělí.

12:44
9. 10. 2016

Volební výsledky ČSSD ovlivnilo podle premiéra Bohuslava Sobotky hlavně to, že sociální demokracie byla v čele mnoha krajů už osm let. V regionech podle něj rozhodovaly především osobnosti tamních kandidátů a jejich pověst. "Do voleb do Sněmovny musí příští rok strana najít silnější lídry a sestavit kvalitnější kandidátky," řekl dnes Sobotka.

12:34
9. 10. 2016

Za mandáty získané v krajských volbách dostane peněz od státu hnutí ANO. Za 176 krajských zastupitelů mu bude náležet roční příspěvek 44 milionů korun. Druhá ČSSD bude dostávat 31,25 milionů korun a třetí KSČM si přijde zhruba na 21,5 milionů ročně.

12:11
9. 10. 2016

V Olomouckém kraji se vítězné ANO dohodlo na koaliční spolupráci s ČSSD, s níž ale nemá v zastupitelstvu potřebnou většinu. Stejnou nabídku, podle které by ANO mělo obsadit funkci olomouckého hejtmana, proto dostala ještě ODS a Koalice pro Olomoucký kraj vytvořená KDU-ČSL a Stranou zelených. Vyjádření jejich zástupců očekává hnutí ANO odpoledne, řekl lídr ANO Oto Košta.

10:54
9. 10. 2016

Nejaktivnější voliči byli letos ve Zlínském kraji, zdejší účast byla 38,50 procenta. Druhá nejvyšší volební účast byla na Vysočině - 37,34 procenta. Nejmenší zájem o volby naopak měli voliči v Ústeckém kraji, kde k urnám dorazilo jen 28,94 procenta voličů.

10:14
9. 10. 2016

"V krajských volbách hlasovali podle celostátních úvah. Takže jsou krajské volby předzvěstí voleb sněmovních," komentoval Zeman výsledky voleb.

10:08
9. 10. 2016

K výsledku ČSSD prezident řekl následující: "Byl bych do určité míry soucitný. Nechci tančit na hrobě sociální demokracie," řekl Zeman v rozhovoru pro Blesk.cz. Následně nepřímo naznačil, že by premiér Bohuslav Sobotka měl zvážit svou rezignaci. "Když jsem byl předseda ČSSD, v roce 2000 strana pod mým vedením dostala v průměru asi 13 procent hlasů. Byla to porážka a já jsem tehdy uvažoval rezignaci," uvedl Zeman v rozhovoru.

10:03
9. 10. 2016

"Pokud někdo z nás budeme tvrdit, že jsme tyto výsledky očekávali, tak nebudeme mluvit pravdu. Pro nás všechny to bylo překvapení," řekl prezident Miloš Zeman Blesk.cz ve svém prvním komentáři k volbám. "Chtěl bych blahopřát hnutí ANO a Andreji Babišovi, který ani on sám nečekal," uvedl Zeman. Upozornil také na to, že se velmi často stává, že se druhý a třetí v pořadí spojí proti vítězovi.

10:51
9. 10. 2016

ČSSD v Jihomoravském kraji zaznamenala největší propad voličů v Brně, kde dominovalo hnutí ANO. Zatímco sociální demokraté dostali jen přes 12 procent hlasů, ANO jich mělo více než 23 procent.

10:43
9. 10. 2016

Politická uskupení, která se ve svých programech zaměřovala na migranty a islám, žádného velkého úspěchu nedosáhla. Snad s výjimkou okamurovců, kteří se společně s velebovci dostali do řady zastupitelstev napříč Českem. Neuspěla tak "růžová barbie" Dominika Myslivcová ani antiislámský bojovník Martin Konvička. Podrobnější analýza v tomto článku.

10:25
9. 10. 2016

Nejvyšší účast v letošních krajských volbách byla v obci Čilá na Rokycansku. Hlasovat tam přišlo 15 z celkem 16 voličů, tedy zhruba 94 procent. Nejnižší účast byla v Čečovicích na Domažlicku, kde přišli hlasovat jen 3 z 63 voličů, což  je účast 4,7 procent.

10:14
9. 10. 2016

V Průhonicích u Prahy, kdy bydlí vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, zvítězilo jeho hnutí ANO se ziskem téměř 28 procent hlasů. Je to zhruba o sedm procent více než v rámci celého Středočeského krajeANO v Babišově bydlišti volilo 210 lidí, tedy 27,74 procenta.

10:12
9. 10. 2016

Komentáře k volebním výsledkům na sociálních sítích dál přibývají. Kromě úspěchu Babišova hnutí ANO se řeší i propadák Kalouskovy TOP 09 či neúspěch jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD).

10:08
9. 10. 2016

Do krajských zastupitelstev bylo zvoleno celkem 137 žen, tedy 20,3 %. Ačkoli vůbec poprvé zastoupení žen na krajích přesáhlo 20 %, nejedná se o zásadní posun, tvrdí organizace Fórum 50 %. „Za šestnáct let, kdy se do krajů volilo poprvé, vzrostlo zastoupení žen celkem o pouhých 6 %. Při tomto tempu se rovnováhy v politice, kdy se jí bude účastnit alespoň 40 % žen, dočkáme v roce 2080, což skutečně není příliš optimistický výhled,“ komentuje Veronika Šprincová.

9:56
9. 10. 2016

Obec Milhostov na Chebsku měla při volbách do krajského zastupitelstva v Karlovarském kraji nejnižší volební účast. K volbám zde přišlo jen 9,16 procenta lidí, tedy 23 lidí z 251 oprávněných voličů. Naopak nejvíce lidí přišlo v kraji volit v obci Teplička, kde byla účast přes 60 procent. Celkově byla volební účast v Karlovarském kraji 30,23 procenta, což byla po Ústeckém kraji druhá nejnižší

9:51
9. 10. 2016

Europoslanci Pavlu Teličkovi (za ANO) se vývoj v Královéhradeckém kraji, kde suverénního vítěze voleb ANO mohou z koalice "vyšoupnout", líbí pramálo.

9:49
9. 10. 2016

Pražskou kavárnu Louvre, kde měla TOP09 volební štáb, opustil šéf strany Miroslav Kalousek pozdě v noci. Byl viditelně unaven.

9:42
9. 10. 2016

Svá křesla si ve Zlínském kraji udrželo 21 lidí. Nově mandát zastupitele získalo 24 politiků. Mezi nimi jsou například advokát, disident a bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý (za ODS) nebo lídr koalice Soukromníků a Svobodných, senátor a majitel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu usedne deset žen, v minulém zastupitelstvu jich bylo o jednu méně

9:40
9. 10. 2016

Zemanovci, respektive nynější Strana práv občanů, přišli včera večer zapít žal z neúspěchu v krajských volbách do srubu prezidentského kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Samotný kancléř, který ve volbách kandidoval, se sešlosti také zúčastnil. Podrobnosti si přečtěte tady.

9:34
9. 10. 2016

Starostové pro Liberecký kraj v krajských volbách vyhráli ve většině obcí tohoto kraje. Na prvním místě neskončili jen ve 26 z 216 obcí. Ve dvou ze tří největších měst kraje je ale předčilo ANO

8:56
9. 10. 2016

Voliči mohli v krajském hlasování udělovat i přednostní hlasy. Nejvíce jich v rámci zvolených zastupitelů získali dva kandidáti KDU-ČSL, a to Jiří Čunek (14 468) ve Zlínském kraji a Stanislav Juránek (14 269) v Jihomoravském kraji. Třetí nejvyšší počet přednostních hlasů obdržela šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (11 592) ve Středočeském kraji.

8:25
9. 10. 2016

Jasnou výhru hnutí ANO Andreje Babiše a neúspěch ČSSD Bohuslava Sobotky rozebral pro Blesk.cz politolog a šéf agentury Phoenix Research Jan Kubáček. A přidal i dalších sedm vzkazů z letošních voleb. Hořká zpráva pro premiéra a složitá situace pro ANO. Více čtěte ZDE.

VIDEO
8:19
9. 10. 2016

Jiří Dolejš sdílel na Facebooku výsledky včerejších voleb s komentářem: Ztráty kromě Babiše (ten před 4 roky ještě nebyl) mají skoro všichni.

8:08
9. 10. 2016

Jako tanečnice, se kterou nikdo nechce tancovat. Tak vypadá hnutí ANO, do jehož volebního štábu během sobotního večera nepřisel nikdo vyjednávat o koalici. Mezi členy bylo vidět určité napětí – sice vyhráli volby, ale celkově vyhráno nemají. „Tak silný výsledek by nám mohl spíš uškodit, protože se všichni semknou proti nám,“ uvedl zdroj z hnutí.

7:42
9. 10. 2016

O vytvoření koalice v Králověhradeckém kraji už v sobotu večer začali jednat zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by měli 24 mandátů. V kraji by vítězné hnutí ANO (13 mandátů) v případě vytvoření této koalice zůstalo s dalšími subjekty v opozici. Hejtmanem by měl měl být lídr kandidátky ČSSD Jiří Štěpán. ANO se chce pokusit chystanou koalici pěti stran zvrátit.

7:25
9. 10. 2016

Dobré ráno, pokračujeme v online přenosu k povolebním událostem. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vybrali voliči vybrali v krajských volbách 675 zastupitelů z 11 803 kandidátů. Do 20,3 % křesel v krajských zastupitelstvech usednou ženy. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 50 let. Nejstarším zvoleným zastupitelem je 73letý Jan Kůrka z Plzně, nejmladším pak 21letá Tereza Hyťhová z Krupky.

22:45
8. 10. 2016

Komentářem Andreje Babiše v pozici vítěze krajských a 1. kola senátních voleb končíme volební online zpravodajství. Další podrobnosti z voleb zejména o vyjednávání krajských koalic vám nabídneme už v neděli.

 

A nezapomeňte, že na Blesk.cz se jako první v neděli od 11 hodin dozvíte volební komentář prezidenta Miloše Zemana. Vysíláme totiž osmý díl pořadu S prezidentem v Lánech.

22:41
8. 10. 2016

Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš poskytl po volbách Blesku rozhovor. V něm se rozpovídal o tom, jaké esemesky mu poslali političtí konkurenti i jakou měl noc před volbami. 

VIDEO
22:32
8. 10. 2016

Opustí Miroslav Kalousek po volebním debaklu post šéfa TOP 09? Pokud si to budou přát jeho straničtí kolegové ve vedení topky, prý to s pokorou přijme, naznačil na Twitteru.

22:30
8. 10. 2016

Další možnost vyjádřit svůj názor budou mít voliči příští víkend, kdy se koná 2. kolo senátních voleb.

22:19
8. 10. 2016

Je sečteno 100 procent hlasů krajských voleb.

22:15
8. 10. 2016

Zatímco Martin Kupka z ODS jednal s lidmi ze štábu TOP 09, předseda strany Miroslav Kalousek zamířil domů. 

22:14
8. 10. 2016

Hašek ani po neúspěchu ve volbách nehodlá opustit krajskou politiku, ačkoliv podle svých slov vnímá "vzkaz voličů". "Přesto si myslíme, že máme takový volební výsledek, abychom se účastnili koaličních jednání," řekl Hašek.

VIDEO
22:13
8. 10. 2016

Referendum o nádraží v Brně není platné, přišlo 23,8 pct lidí. Hlasovali většinově pro modernizaci u Nádražní ulice v centru a otevřené návrhové soutěže

21:55
8. 10. 2016

Je sečteno téměř 100 % volebních hlasů. Zbývá poslední okrsek.

21:45
8. 10. 2016

"ODS lítá všude mozně, jen aby se spojila proti nám. Za námi ještě nebyli. Kupka uz ale jedná s topkou," řekl reportérovi zdroj z volebního štabu hnutí ANO.

 
21:30
8. 10. 2016

V Královéhradeckém kraji začali o vytvoření krajské koalice jednat zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by měli 24 mandátů. V kraji vítězné hnutí ANO by v případě vytvoření této koalice zůstalo s dalšími subjekty v opozici

21:22
8. 10. 2016

Podle průzkumu katedry politologie se Brňané v referendu vyjádřili pro nádraží v centru, přišlo jich ale málo. Oficiální výsledky ještě nejsou.

21:01
8. 10. 2016

K senátním volbám přišlo 33,5 % voličů. V čase 20:39 byly zpracovány konečné výsledky prvního kola senátních voleb. Lidé volili v 27 obvodech. Vybírali z 233 kandidátů. Žádný z nich nezískal nadpoloviční většinu hlasů potřebnou ke zvolení. 

 
20:59
8. 10. 2016

KDU-ČSL i ODS chtějí jednat s vítězným ANO o koalici v Moravskoslezském kraji. Strany vítají, že se rozpadne dosavadní koalice ČSSD a komunistů.

20:55
8. 10. 2016

Jiří Pospíšil poděkoval svým příznivcům na twitteru. Stal se „skokanem roku“.

20:49
8. 10. 2016

Do volebního štábu TOP 09 dorazil kandidát ODS na hejtmana Středočeského kraje Martin Kupka. Spolu s některými členy TOP 09 se údajně odebral mimo zraky návštěvníků do jedné z uzavřených místností Café Louvre. 

20:36
8. 10. 2016

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci uznal vítězství hnutí ANO. Lidé podle něj po osmi letech krajské nadvlády sociální demokracie dali najevo, že chtějí změnu. 

VIDEO
20:35
8. 10. 2016

V Královéhradeckém kraji je sečteno 99,78 % a do stovky chybí už jen kousek. Poslední z krajů, který nebyl sečten stoprocentně, však má o vítězi dávno jasno. Je jím král letošních krajských voleb ANO, které získalo 25,18 % a konkurenci nechalo daleko za sebou.

 

Předvolební debaty Blesku se zúčastnila i jeho lídryně Klára Dostálová, náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtové. Další pořadí: ČSSD (13,09 %), ODS (9,93 %), Koalice pro Královéhradecký kraj (9,77 %), KSČM (9,4 %), Starostové a Východočeši (8,94 %)TOP 09 (7,73 %), Koalice SPD a SPO (5,54 %), Koalice Piráti a SZ (5,28 %).   

20:21
8. 10. 2016
20:10
8. 10. 2016

"Volební účast byla skandální, na nás teď je, abychom svou prací dokázali voličům, ze jsme si jejich přízeň zasloužili," řekl Blesku Petr Gazdík. Volební štáb navštívil i herec Miloslav Mejzlík. "Starostům fandím, je to sympatická forma politiky, která vychází zdola. V divadle jsem výsledky napjatě sledoval a jsem za to, jak dopadli, moc rád," řekl Blesku.

20:16
8. 10. 2016

"Vítěz hnutí ANO, Andrej Babiš. Poražený sociální demokracie, Bohuslav Sobotka. Poměrně velkým vítězem celého toho uskupení voleb je KDU-ČSL, na druhé straně neúspěch KSČM. Účast byla nízká a KSČM je slabá,"

sečetl výsledek krajských voleb politolog Herzmann ve studiu Blesku.

20:15
8. 10. 2016

Předposledním sečteným krajem je Pardubický kraj. Zvítězilo v něm opět hnutí ANO, které v kraji do voleb vedl pardubický zastupitel Jan Řehounek. Dostalo 19,17 % hlasů. Hořkou pilulku tak musel spolknout hejtman Martin Netolický, ČSSD skončila druhá s 18,01 %. Další pořadí: 3. Koalice pro Pardubický kraj s historicky prvním hejtmanem Romanem Línkem v čele (15,69 %), 4. ODS (8,99 %), 5. KSČM (8,36 %), 6. STAN (5,62 %).     

20:12
8. 10. 2016

Tak Středočeský kraj je sečtený a SPD SPO na poslední chvíli přišlo o pětiprocentní hranici a tudíž o tři mandáty. Nakonec má jen 4,96% hlasů. Reálně šlo o desítky hlasů. "Je to škoda. Tušíme, kde je příčina. Ale celkově jsme spokojení," řekl Blesku Okamura.

20:10
8. 10. 2016

"Senátní volby obecně postrádají výrazné tváře až na několik vzácných výjimek. Voliči jsou vděční, když mohou dát hlas někomu, koho slyšeli mluvit v televizi, koho alespoň přes tu obrazovku znají,"

uvedl politolog Jan Herzmann ve studiu Blesku. Nebylo pro něj tak velkým překvapením, že do 2. kola postoupila exministryně spravedlnosti Helena Válková. "U Pana Váni mě to ani trochu nepřekvapuje... On je podporovatelem pana Babiše již několik let," zmínil i žokeje Josefa Váňu.

20:06
8. 10. 2016

"Byl to takový osobní pocit, který mi říkal, že to tam pro Michala Haška nedopadne dobře. Tohle by mohlo znamenat jeho politický konec, nebo alespoň velkou přestávku... Možná těch změn v sociální demokracii uvidíme na jaře na kongresu více,"

uvedl ve studiu Blesku politolog Jan Herzmann. Právě ČSSD však může být podle něj partnerem pro ANO i v krajích. "Podle mého názoru sociální demokracie naopak bude ten, kdo bude mít zájem. Protože má mnoho svých členů, kteří měli krajské funkce, rádi by si je udrželi, i když o stupínek nižší," míní Herzmann.

20:01
8. 10. 2016

ANO v Moravskoslezském kraji dotáhl k vítězství Ivo Vondrák. Získalo 25,7 % hlasů a s přehledem "strčilo do kapsy" druhou ČSSD s hejtmanem Miroslavem Novákem (16,66 %). Třetí skončila KSČM (11,38 %), čtvrtá KDU-ČSL (10,17%), pátá Koalice SPD a SPO (7,02 %) a šestá ODS (6,93 %).

19:58
8. 10. 2016

Zpěv, šampaňské a přání všeho nejlepšího. Jihomoravští lidovci slaví volební úspěch, partaj jde do jednání o novém vedení kraje z druhého postu za ANO s veselou. A drží palce svým favoritům, kteří v senátních obvodech Blansko, Hodonín a Brno-město postoupili do druhé kola. „Máme dobře našlápnuto v kraji i v senátních obvodech. Tak si popřejme úspěch a nezůstaňme v půli cesty,“ nechal se slyšet Roman Celý, lídr kandidátky do krajských voleb.

19:52
8. 10. 2016

Druhá ze dvou náplastí na sociálně demokratickou bolest: Jihočeský kraj. ČSSD v čele s hejtmanem Jiřímu Zimolou tam "urvala" volební vítězství ziskem 22,55 % hlasů. Hnutí ANO na druhém místě má 17,67 %, ODS na třetím 12,67 % a čtvrtí komunisté 10 %. Do krajského zastupitelstva prinikly ještě Pro Jižní Čechy (8 %), KDU-ČSL (6,63 % a Jihočeši 2012 (5,8 %).

19:48
8. 10. 2016

Na štábu TOP 09 se mění komentář k výsledům voleb. Předseda Miroslav Kalousek po závěrečné tiskovce na hodinu zmizel do místnosti, kde se radil se svými lidmi. A tam přišli na to, jak nedosažení cíle mít v každém krajském zastupitelstvu alespoň jednoho „topkaře“, argumentačně obrátit. „Přes všechny nepříznivé podmínky, kterým jsme byli vystaveni (...) jsme neztratili žádný mandát. Tak to zase takový průšvih není,“ řekl nyní Kalousek v živém vstupu do České televize. Což je tak trochu zavádějící. Roku 2012 totiž TOP 09 kandidovala se Starosty a nezávislými v regionálních koalicích, letos sama - tedy jako jedinečný politický subjekt. Žádné mandáty tedy neobhajuje...

19:46
8. 10. 2016

Stoprocentní součet hlasů chybí už je ve čtyřech krajích - Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském. Jihomoravský kraj se také stal kořistí ANO. Získalo 20,94 % hlasů. Další pořadí? Druhá KDU-ČSL (15,94 %), třetí Haškova ČSSD (15,49 %), čtvrtá KSČM (9,69 %), pátá ODS (8,07 %), šestí TOP 09 s Žít Brno (6,67 %), sedmí Starostové pro Jižní Moravu (6,21%) a osmá koalice SPD a SPO (5,66 %).

19:35
8. 10. 2016

A výčet série úspěchů ANO pokračuje Středočeským krajem. S lídryní Jaroslavou Jermanovou jej ANO ovládlo s 20,76 % hlasů. Druzí STAN sice dotahovali, ale nakonec se skončili s 18,43 %, třetí ČSSD získala 13,75 %, čtvrtá ODS 13,05 %, pátá KSČM 10,13 % a šestá skončila TOP 09 s 6,54 %.

19:31
8. 10. 2016

Kompletně sečtený Plzeňský kraj přinesl další triumf ANO. Babišovci skončili první s 21,52 % hlasů před druhou ČSSD (17,35 %). Lídr ANO Miloslav Zeman dostal i nejvíce preferenčních hlasů na kandidátce svého hnutí. Třetí je ODS s 14,63 %, která v posledních krajských volbách v kraji vyhrála, čtvrtí jsou nyní komunisté s 11,58 %. Více než pět procent hlasů dostala ještě čtyři uskupení: STAN (spolu s Patrioty, Svobodními a Soukromníky) 8,15 %, TOP 09 dostala 7,09 %, Koalice SPD a SPO 5,33 % a Koalice pro Plzeňský kraj 5,11 %.

19:20
8. 10. 2016

Podle Pavla Bělobrádka nejsou volby drtivým vítězstvím KDU-ČSL, ale ani prohrou. Na tiskové konferenci pochválil Jiřího Čunka, který uspěl ve Zlínském kraji. "Vypadá to, že bychom mohli mít po delší době opět hejtmana," řekl. 

VIDEO
19:28
8. 10. 2016

Také Olomoucký kraj se stal volebním soustem pro ANO. V čele s Otou Koštou, který v předvolební debatě Blesku říkal, že jako David Rath nedopadne, získalo 23,77 procent hlasů. Na záda mu s výrazným odstupem koukají druhá ČSSD (13,88 %), třetí KSČM (11,56 %), čtvrtá Koalice pro Olomoucký kraj (11,39 %). Do zastupitelstva se prodrali i Starostové Pro Olomoucký kraj (9,68 %), ODS (7,54 %) a koalice SPD a SPO (7,33 %).

VIDEO
19:21
8. 10. 2016

Vítězem krajských voleb v Karlovarském kraji je ANO s 22,91 % hlasů, do voleb jej vedla Jana Vildumetzová, která s přehledem skončila první i v přednostních hlasech. Druhá ČSSD v čele se současným hejtmanem Martinem Havlem získala 13,91 %, třetí KSČM 11,5 %, čtvrtí STAN s podporou široké koalice (KOA, KDU-ČSL, TOP 09) 10,09 %, pátá ODS 7,59 % a šesté Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst 6,4 %. Do krajského zastupitelstva se těsně dostaly i další dvě uskupení - koalice SPD a SPO (5,52%) a Česká pirátská strana (5,46 %).

19:13
8. 10. 2016

Babišovi do volebního štábu volala jeho dcera Vivien. Nejspíš se ptala, kdy přijede domů, protože odpověď zněla: „Miláčku, pozdě přijedu. Ty nekoukáš na televizi?

19:13
8. 10. 2016

Koalice SPD a SPO získala zatím mandáty v deseti krajích. Zastoupení nebude mít v Jihočeském a Pardubickém kraji. Čeká se na Středočeský kraj, kde je sečteno 99,71% hlasů a SPD SPO kleslo na 4,98%. Jde řádově o desítky hlasů.

19:05
8. 10. 2016

Hotovo je i v Ústeckém kraji, který ovládlo Babišovo ANO s lídrem Petrem Urbánkem a celkovým ziskem 23,24% hlasů. Na druhém místě skončili komunisté v čele s dosluhujícím hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem s 15,82%, třetí je ČSSD (11,9 %), čtvrtá ODS (8,54 %), pátá koalice SPD a SPO (6,07 %).

19:03
8. 10. 2016

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že mladí voliči, kteří vyjadřovali jeho straně podporu, si neudělali čas na hlasování. Je prý ale vinou strany, že jim nedokázala vysvětlit důležitost voleb. 

VIDEO
19:00
8. 10. 2016

Čunkův triumf potvrzen. KDU-ČSL po sečtení hlasů ve Zlínském kraji získala 22,97 %. Druhé ANO má 15,68 %, třetí ČSSD 12,46 %, čtvrtí Starostové a nezávislí 11,62 %, pátá KSČM 8,22 %, šestí Svobodní a Soukromníci 7,88 % a sedmá ODS 6,39 %.

18:57
8. 10. 2016

Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) je dalším úspěšným lídrem. SLK získali 32,35 % hlasů, na druhém místě za nimi je v Libereckém kraji ANO (17,08 %), pořadí na dalších místech bylo velmi těsné - třetí skončila KSČM (8,1 %), čtvrtá ČSSD (8,04 %), pátá ODS (7,91 %), šestá Změna pro Liberecký kraj (7,06 %), sedmá koalice SPD a SPO (5,2%).

18:47
8. 10. 2016

Labutí píseň ČSSD černá na bílém. Dlouho to vypadalo na Plzeňský kraj, nakonec byl jako první kompletně sečten Kraj Vysočina, uvedly volby.cz. Jde o jeden ze dvou krajů, kde sociální demokraté uhájili vedení. ČSSD s lídrem Jiřím Běhounkem vyhrála s 19,37 %, druhé ANO obdrželo 17,04 %, třetí KDU-ČSL 13,41 %, čtvrtí komunisté 11,4 %, pátá ODS 9,1%, šestí Starostové pro Vysočinu 6,84 % a sedmá koalice SPD a SPO s 6,4 %. 

18:45
8. 10. 2016

KDU-ČSL se v podvečer v krajských volbách na jižní Moravě dostala po sečtení 92% okrsků s téměř 16 procenty hlasů před sociální demokracii na druhé místo za suverénním ANO. V krajském zastupitelstvu by lidovci nyní získali dvanáct zástupců. „Je to potěšující, já bych hovořil o střízlivém optimismu,“ řekl lídr krajské kandidátky Roman Celý.

18:33
8. 10. 2016

Vítězné hnutí ANO na jižní Moravě na tiskové konferenci vyloučilo povolební spolupráci s ČSSD za předpokladu, že v ní bude Michal Hašek. Odmítá spolupracovat i s koalicí SPD a SPO. Naopak možnou spolupráci s KSČM hnutí nevylučuje. Vyjednávací tým hnutí ANO povedou Bohumil Šimek, Petr Vokřál a Taťána Malá. Šimek ocenil, že v Brně přišlo k volebním urnám téměř 40 procent voličů, kteří podle něj jasně dali najevo, že chtějí změnu.

18:34
8. 10. 2016

Je to drama do poslední chvíle. Tomio Okamura a všichni kolem doufají, že neklesne Středočeský kraj pod 5 procent. Zatím má 5,01% a sečteno je 99% hlasů. Pokud by o dvě desetiny klesl, nedostal by se do kraje lídr kandidátky Radek Rozvoral a další dva členové. "Držte palce, ať to vyjde. Středočeský kraj opravdu potřebujeme," vykřikuje Okamura.

18:29
8. 10. 2016

Ve štábu lidovců panovala podle reportéra Blesku po celý den nudná atmosféra. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel mezi novináře jen dvakrát a nebyl příliš sdílný. Na tiskové konferenci, která se odehrála zhruba před hodinou, už toho pověděl více. Například to, že KDU-ČSL v krajích posílila o několik mandátů, a tedy uspěla. „Není to ani drtivé vítězství, ale ani prohra,“ uvedl.

 

Ocenil lídra zlínské kandidátky Jiřího Čunka. Díky němu se prý v kraji podařilo zvítězit a lidovci tam budou mít zcela jistě šanci na hejtmana. Co se týče komentování senátních voleb, byl Bělobrádek velmi opatrný. Prohlásil, že je třeba počkat na výsledky druhého kola, ale že chtějí obhájit minimálně dva mandáty.

18:21
8. 10. 2016

"V krajských volbách jsme s našimi partnery získali 9,7 % hlasů a 72 mandátů. To z nás činí nejsilnější středové uskupení," uvedl Petr Gazdik. "Chceme krajskou politiku více přiblížit občanům, musíme se ale snažit zaujmout lidi pro politiku a účast ve volbách,"doplnil ho Vít Rakušan.

18:18
8. 10. 2016

Žokej Josef Váňa sice nejel letos Velkou pardubickou, o Senát však zabojuje. V Karlovarském kraji se dostane do 2. kola, po sečtení 97,79 % hlasů je coby kandidát ANO druhý (19,02 %) za Janem Horníkem (STAN, 23,44%).

 

Naopak některé známé tváře se ani do 2. kola nedostanou - třeba saxofonista Felix Slováček, který na Praze 10 skončil hluboko v poli poražených, či vzpěrač Oto Zaremba, který si v Mostě nevedl lépe.

18:14
8. 10. 2016

Smutnou tiskovou konferenci k finálním výsledkům voleb zažila TOP 09. Předseda Miroslav Kalousek se postavil na pódium a k debaklu v krajském klání zopakoval, že jeho stranu zradila mládež. Ta podle něho sice láteřila na autokracii v hnutí ANO a xenofobní programy jiných stran, ale o víkendu k urnám nevyrazila. „Je to naše vina, protože jsme nedokázali vysvětlit, proč jsou volby důležité. A je to velká výzva do voleb, které nás čekají za rok, voleb do Poslanecké sněmovny. Nepochybuji, že se nám do té doby podaří přesvědčit naše sympatizanty, aby volili a zvrátili stav, který považuji za velmi nebezpečný," řekl.

 

Když se novináři chystali pokládat dotazy, pouze zavelel „rozchod“. Na pódiu dost výrazně chyběl bývalý šéf topky a současný čestný předseda Karel Schwarzenberg. Ten odešel už uprostřed dne se slovy, že koukáním na bídné výsledky „stejně nic nezmůže“.

 

18:08
8. 10. 2016

Ve štábu SPD a SPO se slaví. Všichni v čele s Tomio Okamurou sledují finální výsledky a počty mandátů a mohutně tleskají. Bouřlivý potlesk přichází při zveřejnění výsledků v Moravskoslezském kraji, kde má SPD SPO celkem 6 mandátů.

18:03
8. 10. 2016

Dana Drábová gratulovala Petru Holečkovi k výsledku v senátních volbách. "Ja tě poctila takovou nedůvěrou a tys to zvlád!" řekla mu. "Ještě není vše hotovo," odvětil Holeček se širokým úsměvem.

17:57
8. 10. 2016

Předběžné volební výsledky okomentoval na Facebooku hradní mluvčí Jiří Ovčáček: „Úředně se vyhlašuje celostátní pátrání po nových programových cílech.“

17:54
8. 10. 2016

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek spojil výsledek v senátních volbách se svou ministerskou funkcí. Pokud v druhém kole neuspěje, skončí ve vládě. Teď na Twitteru tvrdí, že vše začne v druhém kole nanovo. 

17:49
8. 10. 2016

Koblihy na rautu ANO samozřejmě nemůžou chybět.

17:48
8. 10. 2016

100 procent hlasů je sečteno již v senátních volbách v Mostě. Do 2. kola postoupila suverénně současná senátorka Alena Dernerová (za Severočeši.cz, 36,66 %), spolu s ní pak někdejší hokejový reprezentant Jiří Šlégr (ČSSD, 16,42 %). 

 

Sečteno je i v Kroměříži, kde šlo o vyrovnaný boj. Do 2. kola prošli ředitelka domova pro seniory Šárka Jelínková (KDU-ČSL, 16,94%) a šéf tamní agrární komory Jan Hašek (ANO, 16,07 %).

17:44
8. 10. 2016

V tiskovém sále ČSSD přibývá novinářů, kvůli tiskovce po jednání grémia v půl sedmé. Naposledy našel odvahu vyjít mezi ně ministr a kandidát na senátora Jan Mládek. Ten zopakoval, že neuspěje-li v Senátu, nabídne premiérovi, že složí funkci ministra. 

17:40
8. 10. 2016

Ve štábu hnutí ANO zavládla vítězná nálada. Předseda hnutí a ministr financí rozdává úsměvy na všechny strany a přijímá gratulace od svých spolustraníků.

17:41
8. 10. 2016

Špatné zprávy pro fanoušky blogerky, modelky a růžové Barbie Dominiky Myslivcové. U voleb jí nepomohla ani její čivava, se kterou přišla v pátek do volební místnosti. Úsvit s Blokem proti islamizaci, za který kandidovala jako trojka v Moravskoslezském kraji, posbíral po sečtení 97,88 % hlasů pouhých 1,59 % hlasů voličů.

17:39
8. 10. 2016

Po skromném pohoštění se u sociálních demokratů zaprášilo. 

17:37
8. 10. 2016

"Možná jsme zvítězili až příliš," řekl poslanec Martin Komárek (ANO).

17:35
8. 10. 2016

Hnutí ANO začíná i v Brně slavit. Pavel Staněk, který postoupil do 2. kola senátních voleb, připravil pro návštěvníky volebního štábu slavnostní dort.

17:26
8. 10. 2016

Jihomoravské ANO slaví. V krajských volbách drtivě porazilo své největší konkurenty z ČSSD. V rámci kandidátky pak preference voličů vystřelily na první místo primátora Petra Vokřála. Lídr kandidátky Bohumil Šimek je druhý. Pokud dostane ANO šanci sestavit koalici, mají v Babišově hnutí o čem přemýšlet.

8. 10. 2016

Do štábu přišel předseda Tomio Okamura plný úsměvů a šířil dobrou náladu mezi ostatní : „Výsledky voleb jsou pro nás dobrou zkouškou před příštími parlamentními volbami. Ukázaly, že se s námi musí počítat. Všem musím poděkovat. Odvedli jste skvělou práci. Myslím, že jde o rekord. Která strana se může pochlubit, že čtrnáct měsíců od založení udělala tak dobrý výsledek?“

17:26
8. 10. 2016

Favorit voleb do Senátu v Hodoníně Zdeněk Škromach (ČSSD) se bez problémů dostane do 2. kola voleb, ve kterém se však ještě patrně pořádně zapotí. Po sečtení 90 procent hlasů totiž prohrává s kandidátkou KDU-ČSL Annou Hubáčkovou v poměru 28,87 % ku 24,19 %. Třetí Josef Zimovčák, mnohonásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole a kandidát za ANO, již výrazněji ztrácí (18,39%).

17:21
8. 10. 2016

Andrej Babiš, jehož hnutí ovládlo krajské volby:

17:19
8. 10. 2016

Smutek zavládne i u Michala Haška (ČSSD), hejtmana Jihomoravského kraje a šéfa Asociace krajů ČR, který před volbami řešil mj. skandál s falešnou mluvčí. Michal Hašek je po sečtení 92 procent hlasů s 15,75 % hlasů třetí za ANO (20,84 %) a KDU-ČSL (15,92 %).

 

„I když ještě nejsou sečteny všechny hlasy, je jisté, že nám voliči neumožní usilovat dál o post hejtmana,“ komentoval průběžné výsledky Hašek. Zároveň poblahopřál vítězné ANO. „Je slušné to udělat, i když proti sociální demokracii byla vedena dlouhodobá a cílená mediální kampaň,“ řekl Hašek, který po osmi letech skončí v čele kraje.

17:15
8. 10. 2016

Nejdůležitější je se zúčastnit. Takhle teď vypadá rétorika lídrů TOP 09, která v krajských volbách ani zdaleka nedosáhne na předsedou Miroslavem Kalouskem vytyčený cíl mít v každém zastupitelstvu alespoň jednoho člověka. Míní, že za to mohou i mladí lidé, kteří sice s topkou sympatizovali, ale pak ji nevolili. „To, že nepřišli, je pro mě zklamáním. Měli pravděpodobně něco jiného na práci,“ ulevil si. 

VIDEO
17:11
8. 10. 2016

Po 12 letech se KDU-ČSL raduje z vítězství v některém z krajů. Naposledy vyhrála v roce 2004 v Jihomoravském kraji. Nyní vyhrává ve Zlínském kraji. Radovat se tak může její krajský lídr Jiří Čunek. Po sečtení 97,23% hlasů má KDU-ČSL 23,18 %, na druhém místě je ANO s 15,54 % a na třetím ČSSD s 12,45 %.

17:10
8. 10. 2016

Do volebního štábu KSČM přišel právě Vojtěch Filip. 


Komunisté přitom vyklízí po předchozích volbách pozice. KSČM měla hejtmana v Ústeckém kraji - Oldřicha Bubeníčka. Ani tam však komunisté neuspěli. Po sečtených 94 procentech hlasů jsou se ziskem 15,86 % druzí za ANO (23,35 %).

17:08
8. 10. 2016

Hnutí ANO v krajích válcuje Sobotkovu ČSSD. Podívejte se, jak průběžné výsledky hodnotí člen předsednictva Jan Hamáček:

VIDEO
17:07
8. 10. 2016

KSČM se chce ponaučit z výsledků krajských a senátních voleb před volbami do Sněmovny v příštím roce. Nepočítá se se změnou vedení.

VIDEO
17:00
8. 10. 2016

Podle politologa Jana Kubáčka má Andrej Babiš "velmi dobrou šanci stát se premiérem". "Má našlápnuto," uvedl politolog a ředitel agentury Phoenix Research. Podobně to cítí i uživatelé na Twitteru.

16:52
8. 10. 2016

"Očekávám takové vytrpěné soužití, kde si budou vzájemně okopávat kotníky,"

říká o povolebních vztazích mezi ANO a ČSSD politolog Jan Kubáček ve studiu Blesku. Podle politologa ať už by vyhrálo ANO, nebo ČSSD, tak bylo jasném, že jejich vztahy byly již před sečtením výsledků jako u "dvou manželů v rozvodovém řízení, kteří se v podstatě nemohou rozvést".

16:47
8. 10. 2016

"Tentokrát Andrej Babiš udělá maximum pro to, aby zhmotnil co nejvíce hejtmanů,"

míní politolog Jan Kubáček. Upozornil na to, že si tentokrát Andrej Babiš (ANO) vybíral kandidáty sám, protože si uvědomuje, že je hejtman jeden z nejviditelnějších politiků. "Čekám, že do spouty jednání se vloží právě Andrej Babiš," dodává Kubáček z agentury Phoenix Research. Vedle toho však v řadě krajích očekává složité vyjednávání "koalic trpaslíků".

16:46
8. 10. 2016

Šéf hnutí ANO si pochvaluje úspěch a má po něj jasné vysvětlení:

Lidé jsou dlouhodobě znechucení politikou, a to je důvod, proč hnutí vzniklo.

16:40
8. 10. 2016

"Kampaň postavená bez Karla Schwarzenberga prostě nefunguje,"

říká o neúspěchu TOP 09 politolog Jan Kubáček. Podle něj jde o "určitý signál voličů a určité potrestání vůči Miroslavu Kalouskovi". Kubáček uvedl, že je to pro Kalouska velmi nepříjemná zpráva, protože někteří v TOP 09 budou možná vnímat výsledek voleb jako určité "referendum o Miroslavu Kalouskovi jako lídrovi" a nositeli určitých hodnot.

16:46
8. 10. 2016

Atmosféra v hnutí ANO:

16:45
8. 10. 2016

Podívejte se, jak to vypadá ve volebním štábu Okamurovy SPD a Velebovy SPO: 

VIDEO
16:43
8. 10. 2016

Dana Drábová je s výsledkem ve Středočeském kraji spokojená. Jako zastupitelka by se chtěla věnovat oblastem školství a bezpečnosti.

Výsledek mě těší, ale Starostové byli v kraji silní i dříve, řekla Blesku. 

16:36
8. 10. 2016

"Samozřejmě je to velmi hořká a nepříjemná zpráva. Ta kampaň byla tak trochu selfie pana premiéra. Těmi zatím, zdá se, vítěznými kraji, jsou oba hejtmané, kteří si udržují distanc od pana premiéra,"

komentuje politolog Jan Kubáček z Phoenix Research, jak se volby vyvíjejí pro sociální demokraty. ČSSD zatím vede v Jihočeském kraji a Kraji Vysočina, kde jsou lídry sociálních demokratů hejtmané Jiří Zimola a Jiří Běhounek. "Tentokrát nebudou hejtmané záležitostí jedné noci," upozorňuje však politolog. Podle něj kraje čekají složitá povolební vyjednávání.

16:36
8. 10. 2016

Zřejmě momentálně nejpopulárnější muž ve štábu ODS. 

16:30
8. 10. 2016
Šéf ODS Petr Fiala okomentoval pro Blesk dosavadní výsledky voleb. Spokojeností by je prý úplně nenazval, není to ale špatné. Zatím se zdá, že se ODS uchytila ve všech krajích. Fiala doufá ve stejný výsledek i na konci sčítání. 
 
 
 
16:29
8. 10. 2016

Podívejte se na celý rozhovor s politologem Janem Kubáčkem z agentury Phoenix Research.

VIDEO
16:25
8. 10. 2016

Asi před 10 minutami dorazil také šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a okamžitě se ocitl v chumlu novinářů. "Po osmi letech naší vlády v krajích se lidé vyslovili pro změnu," komentoval premiér krajské výsledky. Strana teď podle něj napne síly do druhého kola senátních voleb příští týden. To, že ANO skóruje na úkor ČSSD, Sobotka nechápe jako referendum o vládě.

 
VIDEO
16:23
8. 10. 2016

Ještě než Karel Schwarzenberg opusil štáb TOP 09, vyzpovídala jej reportérka Blesku. Podívejte se, co řekl o průběžných výsledcích voleb a o dalším šlechtici v TOP 09:

VIDEO
16:21
8. 10. 2016

Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) se může stát senátorkou v Praze 11. Co na úspěch říká? Podívejte se:

VIDEO
 
16:17
8. 10. 2016

V krajských volbách je sečteno 62 procent všech hlasů. Jak to vypadá s celkovými výsledky jednotlivých stran, které mohou napovědět i ohledně současné popularity jednotlivých stran a hnutí před volbami do Sněmovny? ANO má 21,24 % a zatím by si dle odhadů připsalo 170 zastupitelů, ČSSD 15,78 % (125 zastupitelů), KSČM 11,07 % (89 zastupitelů), ODS 9,05 % (71 zastupitelů), KDU-ČSL 6,31 % (41 zastupitelů). Těžkým zklamání jsou volby pro Kalouskovu TOP 09 - s 3,4 % hlasů a dle odhadů 11 zastupiteli.

 

ANO stále vede v devíti krajích, ČSSD ve dvou. KDU-ČSL se stále těší z vedené ve Zlínském kraji, Starostové pro Liberecký kraj jsou nadále lídrem pro Liberecko.

16:13
8. 10. 2016

Baletní mistr Vlastimil Harapes, kandidující za Babišovo ANO, v senátních volbách neuspěl. O křeslo senátora za Prahu 6 se ve 2. kole utkají ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (TOP 09 a STAN) s filozofem Václavem Bělohradským (SZ a ČSSD). Růžička si po sečtení 98 procent hlasů připsal přes 42 %, Bělohradský 16,69 %. Harapese těsně poráží i kandidát ODS František "Čuňas" Stárek.

16:12
8. 10. 2016

Do štábu ČSSD dorazili ministři vnitra a zahraničí Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek. Ten je celkem spokojený s počty senátorů, šéf vnitra je docela optimista. „Je sečteno 50 procent, počkejme si do deseti večer,“ řekl. 

16:08
8. 10. 2016

Už je sečteno téměř 40 % hlasů a volebním štábem STAN se šíří vzrušení. Výsledky jsou zatím jen předběžné, i tak se místností line hlasitý jásot, v Libereckém kraji Starostové totiž prozatím vedou.

16:02
8. 10. 2016

Budou velmi náročná vyjednávání po volbách, protože dvojkoalice mezi partnery, kteří se poškorpili, nebude asi snadná. Budou to vícečetné koalice či kombinace, které nyní nedokážeme odhadnout,“ říká místopředseda KSČM Jiří Dolejš na výsledky, které zatím ukazují, že do vedení se dostává Andrej Babiš s hnutím Ano a ČSSD.

15:58
8. 10. 2016

ČSSD v Brně s napětím sleduje volební propad. Špičky ČSSD na jižní Moravě očekávají volební verdikt v uzavřeném klubu Cohiba v hotelu Continental. Dovnitř první dvě hodiny neproklouzla ani myš, mezi stranické špičky už přišel hejtman Michal Hašek. Sociální demokracie zatím v krajských volbách po dvou hodinách sčítání prohrává s rivalem z ANO o parník. Babišova partaj rozbila stan v hotelu Voroněž a je tam mnohem veseleji.

15.57
8. 10. 2016

"Mám škodolibou radost, kterou si užívám," řekla kandidátka na středočeskou hejtmanku a současně místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová - Pokorná. Zdá se, že vítězství má totiž na dosah.  

15:56
8. 10. 2016

Není sečtena ještě ani polovina hlasů, ale čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg štáb opouští. "Už s tím nic nenadělám, takže asi můžu rovnou jet," zaslechli jej reportéři Blesku, jak na odchodu rezignovaně říká svým kolegům.

15:51
8. 10. 2016

Senátní volby: Špatná zpráva pro senátorku z Prahy 10 Ivanu Cabrnochovou (koalice Strany zelených a ČSSD) s 12,69 % hlasů, oči pro pláš zůstanou i třetí Evě Kislingerové (ANO) s 15,12 % hlasů. Současná senátorka Cabrnochová je po sečtění 100 procent hlasů až čtvrtá a mandát neobhájí, vyhrálo duo Renata Chmelová (KDU-ČSL) a Jiří Holubář (TOP a STAN) s 22,8 %, resp. 19,8 % hlasů.

 

Na Praze 11 už je také sečteno 100 procent hlasů. 1. kolo vyhrála exministryně Helena Válková (ANO) s 19,23 % hlasů, za ní skončil Ladislav Kos, spoluzakladatel Hnutí pro Prahu 11 a kandidát koalice čtyř politických stran včetně lidovců, Pirátů a Strany zelených (16,67 %).

15:50
8. 10. 2016

Šéf Sněmovny Jan Hamáček jako první z vysokých představitelů ČSSD předstoupil před novináře s pochmurnou tváří, předběžné výsledky totiž hovoří o tom, že oranžové zůstanou jen dva kraje. Výprask dostává od vládních partnerů z ANO, což ostatně bylo očekávané. Je sice sečteno kolem 20 procent, Hamáček neočekává, že by se výsledky měnily výrazněji. Na dotaz Blesku, co by se mělo změnit, aby parlamentní volby příští rok dopadly lépe, odpověděl s úsměvem: "To je poněkud předčasná otázka." Jde zřejmě o naučenou frázi, neboť ČSSD o tom zajisté přemýšlí už dávno.

15:43
8. 10. 2016

V krajských volbách to pro TOP 09 vypadá více než bledě. Lepší je to v Senátu. Do druhého kola jim totiž postupují tři kandidáti do dolní komory Parlamentu. „Mám velkou radost,“ tetelil se kandidát v Jičíně Tomáš Czernin - šlechtic, který ve straně –zdá se - bude brzy suplovat Karla Schwarzenberga.  Dokonce i v obvodu s nejabsurdnějšími uchazeči, a to sice Praze 6, slavila „topka“ úspěch.

 

Štábem se rozezněl obrovský potlesk, když zaznělo, že nejvíce hlasů nasbíral pedagog Jiří Růžička. Právě na šestce kandidoval za ANO třeba Vlastimil Harapes, za Nezávislé exšéf Sazky a symbol tunelování Aleš Hušák či svérázný disident František Čuňas Stárek. „Byla tam ultralevice, ultrapravice i ultratanec. Lidé si vybrali středopravicový směr, což mě těší,“ řekl Blesku Růžička. O Harapesovi šéf TOP 09 Miroslav Kalousek řekl následující: „Pustit Harapese do politiky nutně musí vypadat stejně komicky jako pustit mě na baletní scénu.“ A to je taneček, který by jistě všichni rádi viděli!

15:44
8. 10. 2016

Do volebního štábu ODS doráží předseda strany Petr Fiala. 

Fiala doráží do volebního štábu Fiala doráží do volebního štábu
VIDEO
15:39
8. 10. 2016

Místopředsedkyně Alexandra Udženija komentuje:  "Před dvěma lety nám prorokovali katastrofu. No a jak je vidět, stále jsme ve hře. Jsme ve všech krajích a to ještě není dopočítáno. Já jsem spokojená.

15:36
8. 10. 2016

Předsedkyně ústřední rozhodčí  komise KSČM Helena Vrzalová spokojeně  pokyvuje hlavou, když zjišťuje, že v Jihlavě je zatím co do počtu hlasu třetí.

 
15:35
8. 10. 2016

V krajských volbách je sečtena čtvrtina okrsků. Průběžně vede hnutí ANO - v čele je v devíti krajích. ČSSD vede ve dvou, KDU-ČSL vítězí ve Zlínském kraji, v Libereckém kraji STAN v čele se současným hejtmanem Martinem Půtou.

 

A jak je na tom sčítání u senátních voleb? Po sečtení hlasů ze čtvrtiny senátních okrsků mělo ANO na postupových místech 19 kandidátů, ČSSD osm, KDU-ČSL sedm, ODS pět, Starostové tři.

15:36
8. 10. 2016

Krátce před půl čtvrtou předstoupil před novináře předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, evidentně v dobré náladě. „Přišel jsem, abyste věděli, že tady skutečně jsem,“ prohlásil. Blíže nechtěl nic komentovat, pouze řekl, že lidovci mohou uspět ve třech krajích – Zlínském, Jihomoravském a Pardubickém. Potvrdil slova prvního místopředsedy Mariana Jurečky, že nízká volební účast může být pro lidovce výhodou. 

15:32
8. 10. 2016

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) příčítá nízkou volební účast tomu, že jsou lidé spokojení se stávající vládou.

"A myslím si, že účast je tím větší, čím větší je potřeba dosáhnout nějaké zásadnější změny. Nechtěl bych hodnotit, že na krajích je vše báječné, ale myslím, že ve společnosti není požadavek na dramatickou změnu. A přičítal bych to tomu, že vláda slušně funguje."

VIDEO
15:28
8. 10. 2016

"Všichni antimigrančí lídři, rétoři a uskupení doplatili na to, že se neshodli mezi sebou,"

míní o tom, jakou roli hrálo téma migrace, politolog Jan Kubáček z Phoenix Research. Podle něj voličům nabídli téma migrace i zaběhlé politické strany, neměli proto důvod dávat hlasy vyloženě protestním hnutím, zaměřeným na toto téma.

15:20
8. 10. 2016

Skromné co do počtu politiků i občerstvení: Tak to vypadá ve volebním štábu hnutí ANO na pražském Chodově, kde v Centru pohybové medicíny komentuje první sečtené výsledky asi 20 kandidátu. Zatím tu nad nimi maji převahu novináři. A zatímco topkaři si užívají nad lososem, vídeňským salátem a vínem, tady jsou prázdné talíře a jen par koláčku a ovoce. Dokud ANO nezíská 5 hejtmanů, jak si přeje Andrej Babiš, zřejmě nemá smysl nic slavit.

15:19
8. 10. 2016

Ve štábu SPD zatím chybí předseda Tomio Okamura. Podle místopředsedy Fialy by měl dorazit kolem 16. hodiny. Členové si zatím dopřávají občerstvení. K dispozici je sekaná s chlebem, švestková placka, štrúdl, různé druhy chlebíčků, uzené maso a třeba i koblihy. Je tu i lahvinka alkoholu: originál Tomiova slivovička. „Tu si nechal vypálit už při minulých volbách. Je to taková tradice,“ říká místopředseda Radim Fiala.

 

Ten jinak rozdává úsměvy. Kolem krku má šálu SPD. „Tu jsem dostal od našich členů. Byla to jejich iniciativa. Ani nevím, kolik se jich vyrobilo,“ řekl. 


15:17
8. 10. 2016

"Překvapila mě velká opatrnost Andreje Babiše a vůbec kampaně hnutí ANO... Bylo to takové relativně bezzubé. Nebylo tam jednoduché, jasné posleství, o čem ty volby jsou. Velmi mě překvapilo, jak ty kampaně byly zaměnitelné,"

hodnotí kampaně politických stran ve Studiu Blesku politolog Jan Kubáček. Kampaně stran mu přišly zaměnitelné až extrémně. "Sociální demokracie vyprávěla celostátní příběh, který bych tak trochu soustředěný na premiéra. Měl jsem pocit, že celá kampaň ČSSD byla: Prodáváme premiéra," poznamenal. Chybělo mu regionální téma, místo nich podle Kubáčka dostala prostor hlavně selfie kandidátů s Bohuslavem Sobotkou. 

15:15
8. 10. 2016

Do štábu ANO dorazil i ministr obrany Martin Stropnický. 

15:16
8. 10. 2016

Jaká nálada panuje ve štábu KSČM? Podívejte se.

VIDEO
15:09
8. 10. 2016

"Voličům chybí klíčové téma, neví a neznají důvod, proč by měli přijít k volbám. Ti disciplinovaní příjdou, i kdyby sněžilo a padaly trakaře a ti co váhali, tak vedle počasí si nacházeli i ten alternativní a přitom v podstatě pro ně klíčový deůvod - vždyť politici nám nevysvětlili, proč máme přijít, proč je to pro nás výhodně a jak to ovlivní naše životy."  

Hostem Blesk Studia je politolog Jan Kubáček z agentury Phoenix Research, která Blesk.cz dodala průzkum ke krajským volbám a vedla k pozvání lídrů s více než 5 procenty hlasů do jednotlivých krajských debat Blesku.

 

Odhadovanou nízkou volební účast chápe i jako vinu politiků. "Mnozí jednak neví přesně, koho podpořit, preference nebyla pevná. Nebylo to tentokrát jako v minulosti často Sparta a Slavie, taková ta velká dualita, bipolarita mezi silnými lídry a jejich stranickými tábory, ale naopak mnozí zvažovali alternativy, mnozí zvažovali alternativní a regionální subjekty," dodal Kubáček.

 

Podle něj přišli k volbám jen ti odhodlaní, kteří buď chodí pravidelně nebo mají svého kandidáta. Politici podle něj nedokázali řádně voličům vysvětlit, proč je nutné přijít k volbám. Odhaduje, že kraje budou mnohabarevné a "budou velmi zajímavé personální tahanice o hejtmana". V kampani mu chybělo hlavní téma. "Bylo to tak trochu o migraci a nebylo migraci, o směřování země a nesměřování země, chyběla tam konkréta, která lidem ovlivňují kvalitu života," míní Kubáček o kampani před krajskými volbami.

15:12
8. 10. 2016

Miroslav Kalousek okomentoval volby:

VIDEO
15:10
8. 10. 2016

Do štábu Starostů a nezávislých dorazili další kandidáti, třeba Hana Štěpánová, kandidátka za Pardubický kraj. Výsledky zatím moc nesledují. Dorazil i šéf Petr Gazdik a uvedl: „Tyto volby nejsou o funkcích. Krajské volby jsou těžké, protože jsou potřeba kvalitní lidé z regionů." Pak se srdečně objal s Danou Drábovou.

15:07
8. 10. 2016

Do volebního štábu ANO dorazila pražská primátorka Adriana Krnáčová. 

15:00
8. 10. 2016

Redaktor Blesk.cz vyrazil do volebního štábu ANO a pohovořil krátce s jedním z kandidátů do senátu - s Vlastimilem Harapese. Ten uvedl, že v případě volebního úspěchu, by prosazoval hlavně kulturní témata. Podívejte se na celý záznam.

 

VIDEO
 
14:55
8. 10. 2016

Další volební skandál. Jeden z kandidátů do zastupitelstva v Libereckém kraji podal trestní oznámení, uvedla ČTK. Tvrdí, že nedal souhlas ke kandidatuře a nepodepsal prohlášení kandidáta.

14:50
8. 10. 2016

Do volebního štábu KSČM se postupně schází vedení strany. Místopředseda Jiří Dolejš bedlivě sleduje průběžné výsledky voleb v televizi a kolegyni uklidňuje slovy: Ještě je brzy. Další členové strany si dopřávají bohaté občerstvení, které se skládá z obalených řízků, guláše, ovoce, zeleniny a sladkých dezertů, které lze zapit pepsinealko pivem či vodou.

VIDEO
IMAGE
Volební štáb KSČM
IMAGE
Volební štáb KSČM
14:51
8. 10. 2016

Topkaři letos vyčkávají výsledků voleb v Café Louvre na pražské Národní třídě. Atmosféra je, jako ostatně vždy, velmi uvolněná. Na rozdíl od sociálních demokratů, kteří většinou "zalezou" do ústraní a před novináře předstoupí až ve chvíli, kdy je čas na tiskovku, předseda Miroslav Kalousek i čestný předseda Karel Schwarzenberg jsou mezi lidmi. "Kníže" v tuto chvíli sedí na pohovce, dívá se na televizi a kouří fajfku.

 

"S jídlem jsme to možná trochu přehnali," přiznává Blesku Martina Macková, tisková mluvčí strany. A je to fakt: novinářů se akreditovala šedesátka, ale pamlsky jsou všude kolem. Chlebíčky, losos, grilovaná zelenina, jednohubky, řízečky s vídeňským salátem, svíčková se šťouchaným bramborem... A samozřejmě stovky sklenic s vínem - bílým i červeným. Jestli se TOP 09 bude ve volbách dařit tak neslavně, jak předpovídají některé průzkumy, alespoň bude čím žal zapít a zajíst.

14:44
8. 10. 2016

Předběžné výsledky kolem 14:30 hodiny moc optimismu kandidátům ODS nedodávají. Sečteno je ve Středočeském kraji 0,15 % hlasů a ODS má zhruba 2,5 % proti ČSSD, která utržila 20,92 % a ANO 22,97 %. Jediné úsměvy vyvolává prozatimní tragický výsledek Pirátů 0,0 % a jistou útěchu nabízí i dobré občerstvení.

14:41
8. 10. 2016

Ve štábu SPD je asi 50 lidí. Před chvílí před ně předstoupil místopředseda Radim Fiala. „Věřím, že v těchto krajských volbách uspějeme a večer to půjdeme zapít,“ řekl. První výsledky, kdy je sešteno 0,05 %, sledují přítomní s nadšením. SPD má 5,12 % a je na šestém místě.

14:38
8. 10. 2016

ČSSD skutečně chystá větší merendu na ty "velké", parlamentní volby. Mluvčí strany Michal Kačírek vysvětluje nepřítomnost představitelů tím, že do pražského štábu přijedou až po 16. hodině, kdy je naplánováno grémium. Krajští i senátní lídři jsou tak ve štábech v krajích, všichni společně se tu pak sejdou zítra. Jako první by měl dorazit šéf Sněmovny Jiří Hamáček, velká tiskovka se čeká až v půl sedmé večer.

14:27
8. 10. 2016

V Brně se postupně schází volební štáb hnutí ANO. Mezi prvními jsou tady primátor města Brna Petr Vokřál a kandidát na senátora za Hodonínsko Josef Zimovčák. Výsledky v tuto chvíli sleduje zatím málokdo.

14:25
8. 10. 2016

Volební štáb ČSSD se na rozdíl od minulých let nenachází v sousedství Lidového domu, pražské restauraci Hybernia, ale přímo v sídle sociální demokracie. I po 20 minutách od uzavření volebních místností je tu atmosféra nadmíru klidná, po stranících ani vidu ani slechu. Tiskový sál se pomalu plní novináři, úroveň zázemí je oproti předchozám letům slabší. Zdejší připojení k internetu je nespolehlivé, občerstvení chabé. Dává tím strana snad najevo, že prioritní budou až parlamentní volby příští rok? Budeme zjišťovat.

14:22
8. 10. 2016

Volební štáb hnutí Starostové s nezávislí okupují zatím hlavně novináři, z kandidátů dorazili Vít Rakušan a Dana Drábová. "Docela si věřím na první trojku," uvedl pro Blesk Rakušan.

14:21
8. 10. 2016

Jak to vypadá ve volebním štábu ODS? "Stojíme nohama na zemi," takové je heslo strany do sčítání výsledků krajských voleb. Mnoho od nich pro svoji stranu neočekávají. Nervozita panuje spíše kolem výsledků voleb senátních.

14:15
8. 10. 2016

"Přínos vidím pro diváka v tom, že všechny ty krajské debaty byly dramaturgicky postavené tak, aby nabídly čtenáři navigaci v tom, koho si mají vybrat,"

uvedl David Vaníček, vedoucí Blesk Zpráv a projektu předvolebních debat Blesk.cz z krajských voleb. "V následujících letech voleb bude požehnaně," podotýká. Zatímco jedny volby právě končí a nyní jsou horentně sčítány hlasy, v roce 2017 přijdou na řadu volby do Poslanecké sněmovny, v roce 2018 pak volby prezidentské.

 

Před letošními krajskými a senátními volbami Blesk.cz nabídl i superdebatu s lídry stran a hnutí. Andrej Babiš (ANO), Miroslav Kalousek (TOP 09), Milan Chovanec (ČSSD) a další odpovídali i na dotaz: Půjdou z kola ven, když prohrají volby?

 

VIDEO
14:00
8. 10. 2016

Je dohlasováno, volební místnosti se uzavřely. Kromě online přenosu ze štábů budete moci již brzy sledovat i vysílání z volebního studia Blesk.cz.

13:52
8. 10. 2016

Miroslav Kalousek přichází do volebního štábu TOP 09.

 
13:50
8. 10. 2016

Účast v krajských a senátních volbách zůstala nízká i hodinu před uzavřením místností, uvedla ČTK. Kolem 30 procent. Za 10 minut se volební místnosti uzavřou definitivně.

13:36
8. 10. 2016

"Někteří ani nevěděli, když jsme jim roznášeli lístky, že nějaké volby jsou."

Členka volební komise Kristýna Procházková (24) Blesku prozradila úskalí prvních samostatných voleb do kraje v Luboměři pod Strážnou. Lidé tam volili poprvé v historii, v minulosti byla totiž tato obec součástí vojenského újezdu Libavá a byla řízena armádou. Samostatnost získala 1. ledna 2016. Dnes má 104 obyvatel, z toho 90 oprávněných voličů.


„Od obecních voleb v únoru se všechno vlastně učíme za pochodu. Tak se učíme i spolupracovat s krajem,“ prozradila starostka Luboměře Anežka Nevřelová (50). Lidé v obci podle ní do zastupitelstva kraje nejspíše volili tradiční strany. „Nemají tu ještě tu zkušenost, že je to hlavně o lidech,“ konstatovala Nevřelová. „Kraj nám může hodně pomoct. Hlavně ale musíme spoléhat sami na sebe,“ dodala.

13:20
8. 10. 2016

Krajský redaktor Blesku zjistil detaily ke zmizení vlajky na Jihlavsku. Státní vlajka zmizela do sobotního rána z hasičské zbrojnice v Pístově u Jihlavy. V hasičské zbrojnici byla umístěna jedna z jihlavských volebních místností. „V Jihlavě máme celkem 58 volebních místností a pokaždé se něco podobného stane,“ řekl Blesku mluvčí magistrátu Radek Tulis. K nápravě po zjištění ztráty vlajky došlo do několika minut. „Máme na telefonu v průběhu voleb po čtyřiadvacet hodin pracovníka, který má pro takové případy náhradní symboly včetně vlajek a státních znaků,“ dodal mluvčí magistrátu.

13:14
8. 10. 2016

Tričko s rudou hvězdou, srpem a kladivem nechal "volební rebel" David Pazdera (KSČM) v sobotu doma. Tentokrát oblékl Freddieho Mercuryho. V pátek však vzbudil rozruch tím, že u volební komise seděl s rudou hvězdou na hrudi. „Mám doma spoustu triček. Dnes jsem si vzal zpěváka skupiny Queen. Doufám jen, že nebude vadit, že má vztyčenou paži a zaťatou pěst,“ prohlásil rudý rebel.


Podle tajemníka městské části Brno-střed Petra Štiky svým tričkem s komunistickými symboly porušit volební zákon a narušit důstojnost voleb Pazdera vstoupil do KSČM ve dvaceti. Po čtrnácti letech v partaji prý má jasno. „Nepřevlékám ani tričko, ani kabát. Stojím si za svým,“ dodal Pazdera, jehož extempore však bude mít patrně dohru u přestupkové komise.

 
13:10
8. 10. 2016

Již pouze desítky minut zbývají, než se uzavřou volební místnosti v krajských a senátních volbách 2016. Co rozhodovalo o výsledcích? Sociální sítě se plní narážkami na špatné počasí (kdy v počasí slunečném by voliči pro změnu odjeli na víkend na chyty), objevila se i informace o mrtvém kandidátovi, ale i další volební kuriozita, tentokrát z voleb v Praze. Podle ČTK si tak jedna z nerozhodnutých voliček rozložila volební lístky a 10 minut vybírala podle energie, jakého kandidáta nakonec zvolit.

12:59
8. 10. 2016

I dnes ještě volí někteří politici. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) prozradil svůj dnešní program - odvolit, vykydat hnůj a přesunout se do Prahy na výsledky voleb.

 
12:55
8. 10. 2016

Ani dnes krajské a senátní volby zatím nelákaly mnoho lidí. Podle ČTK se v okrscích za pátek a v sobotu dopoledne volilo většinou mezi 20 až 35 procenty lidí. Vyšší účast byla výjimkou. "Při krajských a senátních volbách je tradičně účast nižší. Nejvíc lidí chodí volit do Parlamentu, o něco nižší bývá účast v komunálních volbách," poznamenala zapisovatelka jedné z libereckých komisí Kamila Fülová.

12:50
8. 10. 2016

Přípravy na sledování výsledků voleb vrcholí i ve Studiu Blesku. Po maratonu předvolebních debat z krajů napříč Českem dnes se zavřením volebních místností ve 14:00 spustíme vysílání tentokrát z Prahy. S odborníky, kteří okomentují průběžné výsledky.

12:31
8. 10. 2016
 
12:20
8. 10. 2016

Volební kuriozita z Pardubicka: Voliči volí i mrtvého. Na společné kandidátce Soukromníků a Svobodných se nachází v Pardubickém kraji lékař, který již nežije. Informoval o tom iDnes.cz. „Informaci o tomto faktu jsme rozeslali na žádost strany do volebních místností, ale když někdo tuto informaci nemá, není to chyba, podle zákona nemusí být zveřejněna,“ uvedla serveru Olga Dašková z krajského úřadu.

 

Kroužek pro takového kandidáta se v tom případě zkrátka nepočítá. Kandidát Bedřich Petráň přitom působil mj. jako klubový lékař pardubických basketbalistů a v minulosti byl členem realizačního týmu mužské basketbalové reprezentace ČR. Poslední rozloučení s ním proběhlo v pardubickém krematoriu 2. září.

12:05
8. 10. 2016

Rallye zkomplikovalo podle místních volby. Na omezený přístup k volební urně si stěžovali někteří obyvatelé Lučice na Havlíčkobrodsku. V pořadí patnáctý ročník automobilové soutěže Rallye Světlá, který v sobotu projížděl jejich obcí, je prý uvěznil v jejich domovech. „Zapáskovali nám už v pátek východy z baráků, do volební místnosti bych se musela brodit přes potok,“ stěžovala si jedna z místních.


Starosta obce David Šimánek Blesku řekl, že se jednalo o soukromou akci, kterou v době voleb povolil odbor dopravy kraje. „Jedná se o tři rychlostní zkoušky, které obyvatele možná mohly omezit. Že by se však nemohli dostavit k volbám, takovou stížnost jsem neřešil,“ uvedl starosta.

11:51
8. 10. 2016

V Havířově prověřují kupčení s hlasy. Nastrčili voličům předchystané obálky? Někteří lidé měli přijít k volebním urnám s lístky vyplněnými někým jiným do Základní školy v Jarošově ulici v Havířově-Šumbarku, hlásí krajský redaktor Blesku. Podle vyjádření volební komise jich přišlo s takovými obálkami do volební místnosti nejméně pět. „Jednalo se o prvovoliče,“ upřesnili členové komise.

 

„Mohu potvrdit, že policisté přijali oznámení o možném protiprávním jednání, které prověřujeme,“ řekla Blesku policistka Gabriela Holčáková. „Co se týká možného narušení veřejného pořádku během voleb v kraji, žádné takové informace zatím nemáme,“ dodala k víkendovým volbám policistka.

11:44
8. 10. 2016

My jsme Valaši, jedna rodina... V Semetíně přišel pan Ladislav Jelínek volit v kroji. Je ostatně starostou spolku pro uchování valašských tradic. Hlas prý hodil Jiřímu Čunkovi. Volební lístek vytáhl z toulce, ve kterém dřív Valaši nosili zprávy. Ke svému kroji, který ho vyšel na 50 tisíc, prozradil: "Oblékl jsem ho, protože volíme valašského hejtmana. Tedy Jiřího Čunka. Je to dobrý Valach a rytíř řádu Modré trnky."

 
11:13
8. 10. 2016

Do sobotní 10. hodiny přišlo na jižní Moravě k volbám do krajských zastupitelstev 26,16 % voličů, senátní volby oslovily zatím celkem 25,41 % voličů. V samotném Brně odvolilo v krajských volbách 31,68 % lidí, k senátnímu hlasování přišlo 29,55 % lidí. V Jihomoravském kraji žije v 673 obcích celkem 981 261 oprávněných voličů a v kraji je 1 405 volebních okrsků.

 
11:05
8. 10. 2016

Další ukradená vlajka a rozmáhající se „nešvar“. Nejen v Hradci řešili problém s vlajkou, kterou si někdo od volební místnosti „vypůjčil“. Další zmizela v Jihlavě, uvedla Česká televize. A tak musel magistrát zajistit novou.

10:35
8. 10. 2016

Odvoleno mají i další přední politici – první místopředseda Kalouskovy TOP 09 Marek Ženíšek, šéf Sněmovny Jan Hamáček i předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Roman Sklenák (oba ČSSD).

10:10
8. 10. 2016

Dosavadní odhadovaná nízká volební účast zaujala i na sociálních sítích. Kdo za ni může? Názory se různí. Prý za to může – jako vždy – počasí. A také to, že se mladí ještě nevyspali z páteční party, jak naznačuje Jan Skopeček z ODS. Šéf STAN Petr Gazdík naopak poukazuje na „důsledek nízké politické kultury“, kdy „lidé stranám prostě nevěří“.

 
09:53
8. 10. 2016

Policie v Královéhradeckém kraji zatím v souvislosti s volbami zaevidovala dva incidenty. V Hradci Králové neznámý pachatel v pátek večer ukradl českou vlajku ze stojanu před volební místností na Velkém náměstí. Ve Všestarech na Hradecku policie evidovala oznámení na agitaci před volební místností.

09:02
8. 10. 2016

Před volbami se politici prali o každý hlas. V době sociálních sítí a populárních youtuberů ale už billboardy ani reklamy v tisku nestačí. Nejen krajští lídři se tak vydali na (ne moc neprobádanou) půdu Facebooku a Twitteru. Výsledek? Vařilo se jako o závod a voliči nakukovali politikům až mezi bublinky do vany. Kdo si podmanil sociální sítě a komu se to moc nepovedlo? To si přečtěte ZDE.

08:55
8. 10. 2016

A do skoku není, zdá se, ani Andreji Babišovi (ANO), který se čertí kvůli koaličnímu partnerovi a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Ten podle šéfa ANO těsně před volbami lhal o penězích na opravu silnic.

08:45
8. 10. 2016

"Doufal jsem, že nebudu idiot aspoň v den voleb. No ale pak jsem si kolou polil hlasovací lístky."

Jak prožívají volební dny politici? Čekání na součet hlasů evidentně jednoho rozhodí. Třeba Dominik Feri (TOP 09) si polil lepkavou limonádou hlasovací lístky. Nejmladší radní republiky a na sociálních sítích hojně sledovaná mladá krev Kalouskovy Topky přidal i coby pětapadesátka kandidátky i jedno volební selfie. Nechyběl ani originální volební komentář.

08:00
8. 10. 2016

Volební místnosti se právě otevřely a odstartoval tak další den, kdy Češi rozhodují o budoucnosti krajů a částečně i o obsazení Senátu. Lidé svými hlasy rozhodnou hlavně o tom, jestli si ČSSD na obou místech udrží vedoucí postavení.

 
07:55
8. 10. 2016

Celkové výsledky senátních voleb a podstatné výsledky krajských voleb by mohly být známy v pozdních večerních hodinách. Oficiální podobu získají výsledky krajských voleb v úterý 11. října vyhlášením ve Sbírce zákonů, o den dříve má je projedná Státní volební komise. V případě senátních voleb se výsledky příští týden objeví pouze z obvodu, v němž by byl některý z kandidátů zvolen už nyní v prvním volebním kole. Souhrnné výsledky senátních voleb budou zveřejněny až po finále v úterý 18. října.

07:35
8. 10. 2016

Volební místnosti se znovu otevřou už za necelou půl hodinu. Pokud se potřebujete na poslední chvíli rozhodnout, komu dáte hlas, podívejte se na kandidáty vašeho kraje zblízka. Blesk.cz vysílal ze všech regionů předvolební debaty, nejspíš v nich najdete i svého favorita. Diskuse i veškerý volební servis najdete ZDE.

 
07:20
8. 10. 2016

Dobrý den! Přinášíme vám další část volebního online přenosu. Dnes se definitivně rozhodne, kdo ovládne kraje. Projede mapou republiky „oranžová vlna tsunami“, nebo se regiony rozporcují mezi lídry, kteří nesou barvy Andreje Babiše? To se dozvíme už za několik hodin, tak si to nenechte ujít.

22:01
7. 10. 2016

Pro dnešek se s Vámi loučíme a děkujeme za pozornost. Zítra budeme pokračovat v online zpravodajství. Odpoledne budeme rovněž živě vysílat ze studia Blesk.cz aktuální výsledky voleb i rozhovory s experty.

 
22:00
7. 10. 2016

S úderem 22:00 hodiny se uzavřely volební místnosti. Kdo nestihl zvolit svého favorita, má ještě možnost v sobotu v čase 8:00 – 14:00.

21:57
7. 10. 2016

Během pátku přišlo na jižní Moravě k volbám do krajských zastupitelstev 20,28 % voličů, senátní volby oslovily k páteční 21. hodině celkem 19,23 % voličů. V samotném Brně odvolilo v krajských volbách 25,83 % lidí, k senátnímu hlasování přišlo 23,55 lidí. V Jihomoravském kraji žije v 673 obcích celkem 981 261 oprávněných voličů a v kraji je 1 405 volebních okrsků.

21:31
7. 10. 2016

Již jsme zmiňovali člena volební komise, který úřadoval provokativně celý pátek v tričku s rudou hvězdou, srpem a kladivem. Tím porušoval pravidla. Jak to s ním dopadlo? Přivolaná policie neshledala důvod k zákroku, komunistu pak odmítla z funkce odvolat i předsedkyně okrskové komise Magdalena Bašová, nominovaná za Stranu zelených.

21:17
7. 10. 2016

Například ve středních Čechách volila do večera ani ne pětina lidí. Téměř dvacetiprocentní účast byla v Kolíně; v Benešově a Mělníku přišlo k urnám shodně necelých 17 procent voličů. O něco méně, 15 procent, hlásí Kutná Hora a 14 procent lidí zamířilo k volbám v Berouně.

20:59
7. 10. 2016

Do večera přišlo volit krajské zastupitele a senátory v průměru do pětiny voličů. Zájem lidí o hlasování je podle informací z komisí rozdílný.

20:53
7. 10. 2016

Hlasů, které by si přály internetové volby, stále přibývá. Alespoň na sociálních sítích. 

20:47
7. 10. 2016

Do uzavření volebních místností zbývá něco málo přes hodinu. Kdo se nestihl zúčastnit, bude mít příležitost ještě zítra mezi 8 - 14:00 hodinou.

20:31
7. 10. 2016

"Senátní volby lidé mají tendenci podceňovat, ale nemají nižší váhu než jakékoliv jiné volby."

Šéf Senátu Milan Štěch se pro změnu pustil do toho, proč jsou senátní volby důležité.
Senát je podle něj dnes tvořen "lidmi s velkou životní zkušeností a s praxí z reálného života a často také komunální politiky". "Senátu se v posledních letech daří bránit výstřelkům nebo někdy i nepozornostem Poslanecké sněmovny a dotváří zákony, které prospívají českým občanům," tvrdí.

20:28
7. 10. 2016

Andrej Babiš se ohradil proti výroku Sobotky, že chce ANO privatizovat nemocnice. "ČSSD proti nám spustila lživou kampaň. Říkají, že chceme privatizovat kraje. Blbost. Nechceme privatizovat nic, jsou to nesmysly. To ONI si zprivatizovali ty ´svoje´ kraje: mně nedovolili navštívit nemocnice nebo školy, nemohl jsem mluvit ani se zaměstnanci nemocnic. Vidíte, jaká je ČSSD. Já bych si přál, aby Česká republika byly jedna velká rodinná firma všech občanů," napsal na sociální síti.

 
20:25
7. 10. 2016

Perlička z pražských Dejvic, kde se volí do Senátu: Do jedné z volebních místností se vydala delegace z Jižní Koreje, která pozorovala český systém voleb. "To nás trochu překvapilo, ale měli dokument podepsaný ministrem vnitra Milanem Chovancem," uvedl mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.

20:09
7. 10. 2016

"Pinkfuture. Čaukymňauky." Růžová barbie, která s Úsvitem vytáhla proti islamizaci a uprchlíkům a také do krajských voleb, Dominika Myslivcová už má odvoleno. Chce v Moravskoslezském kraji "růžovou budoucnost pro všechny" a nechce "aby mladí lidé utíkali z kraje" a nechce "se bát".

 

Také své fanoušky na sociálních sítích se rozhodla potěšit vlastní růžovou volební fotkou s čivavou. Za první volební den tenhle outfit se živým "módním doplňkem" nikdo nepřekonal... Na Youtube se pak blogerka a modelka Myslivcová rozhodla voličům ukázat, jak se přesně má volit.

20:00
7. 10. 2016

Již za dvě hodiny se uzavřou volební místnosti v první den krajských voleb 2016.

19:42
7. 10. 2016

A ještě jedna zastávka Blesku před krajskými volbami. Při debatě Blesku v Jihočeském kraji nechyběl hejtman Jiří Zimola (ČSSD), který by kraji vládl rád dále. Představili se však i další kandidáti. A během pořadu pro odlehčení zazněl i kvíz, který je vyzkoušel ze znalostí jejich regionu.

 

Vzpomínalo se však i na lánský puč, schůzku Michala Haška a spol. s Milošem Zemanem a za zády Bohuslava Sobotky. Zimola o ní prohlásil: „Kauza lánského puče není nic jiného než dobrá večeře u pana prezidenta. Předcházel tomu výsledek voleb, který byl v očekávání ČSSD vyšší. Chtěli třicet procent hlasů.“

VIDEO
VIDEO
19:29
7. 10. 2016

Stařenky v Brně posílali od čerta k ďáblu. Tak zpackané volby paní Eleonora Silná (86) ze starého Brna ještě v životě nezažila. Se svou o čtyři roky mladší sousedkou se o hůlkách vydaly jako vždy v posledních padesáti letech volit do školy v Křenové ulici. Domů se vrátily po třech hodinách. Unavené, skleslé a rozhořčené. „Tak dezorganizované hlasování jsme v životě nezažily,“ řekla Blesku paní Silná.

 

„Chtěly jsme odhlasovat i referendum o nádraží a ptaly se, kde můžeme,“ uvedla paní Silná. Najít však místnost pro referendum bylo náročnější, než čekaly. A nikdo jim nebyl schopný správně poradit. „Nachodily jsme se kolem našich humen až až a řekly si, že už volit asi nikdy nepůjdem. Toto jsme ještě nezažily, abychom byly posílány z adresy na adresu, všude ve volebních místech plno volebních pracovníků, kteří nám nebyly schopni hned ze začátku poslat na správnou adresu, kde bychom mohly odvilit referendum,“ postěžovaly si seniorky.

19:18
7. 10. 2016

Volit chodí i mladí. Objevují se však hlasy, že by volit mělo být možné i po internetu.

19:17
7. 10. 2016

Střípky ze zákulisí superdebaty Blesku: Andrej Babiš chtěl koupit nové stolky, Milan Chovanec hledal vodu z Agrofertu, padaly vtípky, ale bylo i dusno. Čtěte ZDE

VIDEO
19:13
7. 10. 2016

Premiér Sobotka doufá, že volby dopadnou dobře. Dříve než jejich výsledek se však dozví, jak dopadne výsledek fotbalové reprezentace do 21 let. Na její zápas do Znojma totiž vyrazil, odreagovat se z předvolebního shonu.

19:10
7. 10. 2016

Do volební komise vyrazil s trikem se srpem a kladivem. V části Brno-střed přišel do komise muž s trikem, na němž je rudá hvězda, srp a kladivo. V zákonu o volbách je přitom jakákoliv propagace v blízkosti volebních místností zakázána. Tajemník městské části Brno – střed Petr Štika muže na problém upozornil, ten se však odmítl převléknout. Krajský úřad nyní rozhoduje, zda zmíněného zástupce KSČM vyloučí z volební komise.

18:47
7. 10. 2016

Někdejší hokejový reprezentant, dnes kouč Vsetína Jiří Dopita šel volit v Olomouci - Chomoutově. Také v Olomouckém kraji přitom byla jedna ze zastávek Bleskových předvolebních debat. Ale nikoli "u ledu", ale  v sauně. Respektive ve skleníku. Lídři kandidátek se pořádně zapotili při dotazech ohledně toho, kdo může za dluhy kraje, které jsou kvůli dotacím největší v Česku. Čtěte ZDE

Krajské volby: Někdejší hokejový reprezentant Jiří Dopita volil v Olomouci - Chomoutově
VIDEO
18:29
7. 10. 2016

Komunistický hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) přišel k volbám v Bílině s manželkou Jitkou a vnučkou, jejíž maminka, Bubeníčkova dcera (†23), byla zavražděna. A to svým přítelem, který ji pobodal a ona následně podlehla četným zraněním.

18:17
7. 10. 2016

A ještě jeden rodinný volební výlet. V obci Suchá Loz na Uherskohradišťsku šel volit předseda hnutí STAN (Starostové a nezávislí) Petr Gazdík. V náručí držel svého syna.

 

"Očekávám, že bude zvolená taková reprezentace, která dá větší smysl krajům, která se o kraje bude starat lépe, než tomu bylo doposud, tak, aby byly pro občany větším přínosem. Aby to poznali v lepších silnicích, v lepším školství, v lepší zdravotní, v lepší sociální péči," řekl Gazdík.

18:12
7. 10. 2016

Debata Blesku z Královéhradeckého kraje se točila kolem miliardového tendru na náchodskou nemocnici, kvůli kterému detektivové z nově vzniklé Národní centrály proti organizovanému zločinu dokonce prohledávali krajský úřad v Hradci, zabavovali počítače, mobily i písemnosti. A to nedlouho před volbami. Čtěte ZDE

VIDEO
18:06
7. 10. 2016

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) vyrazil v Náchodě volit v doprovodu svých dětí. Byl jsem normálně v práci, měl jsem schůzky, ten den byl úplně běžný až na to, že jsem dneska ještě stihl vyzvednout Pepu ze školky," hlásil šéf lidovců.

 

Nechal nahlédnout i pod pokličku stranické kampaně a toho, kolik stála. "Těch peněz nebylo moc. My jsme dávali deset milionů na krajské volby z centrály a pět na senátní. Ostatní si museli zařídit kandidáti nebo regiony a při takových objemech se to dá zvládnout velmi dobře," uvedl Bělobrádek. Strana by podle něj chtěla posílit jak v Senátu, tak v krajích. Úspěchem by byl i jeden hejtman, momentálně nemají lidovci žádného.

 
18:01
7. 10. 2016

Na jižní Moravě zatím volilo 6 lidí ze sta. Po dvou hodinách od otevření volebních místností přišlo na jižní Moravě k volbám do krajských zastupitelstev 6,13 % voličů, senátní volby oslovily k páteční 16. hodině celkem 6,24 % voličů. V samotném Brně odvolilo v krajských volbách 8,43 % lidí, obdobné procento přišlo i k senátnímu hlasování. V Jihomoravském kraji žije v 673 obcích celkem 981 261 oprávněných voličů, a v kraji je 1 405 volebních okrsků.

 
17:56
7. 10. 2016

Vůbec poprvé zažívají krajské a senátní volby v obci Doupovské Hradiště a Bražec na Karlovarsku. Obce vznikly v letošním roce díky zmenšení vojenského újezdu Hradiště a v lednu si volily obecní zastupitele. "Volby jsou pro naše občany a celkově pro obec nová věc," přitakává starostka Jarmila Bošková (nez.). Místostarosta Zdeněk Macháček dodal: "Můj tip je, že volební účast bude vysoká."

17:52
7. 10. 2016
17:50
7. 10. 2016

Šéf KSČM Vojtěch Filip míní, že tématem, které se dotkne všech regionů, je doprava. Vyjádřil tak nepřímo souhlas s prezidentem Zemanem, který uvedl to samé. Filip prohlásil, že žádný kraj není spokojený s tím, že vláda zatím nerozhodla o tom, zda se bude pokračovat ve financování oprav silnic druhých a třetích tříd.

 

"Zatím se nepodařilo přimět ministra financí k tomu, aby se rozhodl pro nějaké řešení, které by bylo koncepční. To znamená, aby to nebyl jen zbytek nevyužitých peněz ze státního rozpočtu, který se svěří krajům, ale aby kraje mohly koncepčně plánovat," řekl k opravám silnic Filip.

17:48
7. 10. 2016

Debata Blesku ze Zlínského kraje se točila kolem nevyužité průmyslové zóny Holešov, která zeje prázdnotou. "Tady je obrovský potenciál do budoucna především s dokončením dálnice D49. Jsem přesvědčen, že se ledy pohnou, dojde k dohodě a že se ta situace vyvine ku prospěchu celého Zlínského kraje," míní Petr Navrátil z ČSSD. Jaké další problémy kraj trápí? Podívejte se ZDE

VIDEO
17:23
7. 10. 2016

Volí i více než století senioři. Za paní Helenou Schádkovou (102) vyrazila v Otrokovicích členka volební komise. „Volit jsem chodila vždycky. Dříve muselo. Teď už ne, ale měla by to být povinnost každého. Dnes za mnou přišli s urnou, protože mě už neposlouchají nohy. Vybrala jsem stranu. Jakou, to si nechám pro sebe,“ pověděla sympatická usměvavá seniorka a nejstarší obyvatelak Otrokovic. Celý život prý pracovala u Baťů. V kartonáži lepila krabice, později vysekávala na stroji rohy krabic.

 

104letá Hedvika Trutnovská přišla v pátek volit do místnosti v domově pro seniory v Hradci Králové. Nejstarší hradecká obyvatelka a bývalá pracovnice v textilním průmyslu prý za svůj život nevynechala jediné volby. „Poprvé jsem volila, když mi bylo 21 let a od té doby volím stále stejně. Jsem katolička, takže stranu lidovou. Hlas jsem dala tomu, co je na kandidátce první,“ prozradila Blesku paní Hedvika.

 
17:15
7. 10. 2016

S volbami se pojí i další referenda. Obyvatelé Podolí na Uherskohradišťsku v místním referendu dnes a v sobotu rozhodnou, zda by obec měla či neměla prodat pozemek v nadregionálním biocentru Hluboček. Rozhodnou i o tom, zda Podolí bude v budoucnu prodávat pozemky, kterými vedou inženýrské sítě a domovní přípojky k inženýrským sítím. Pozemek o rozloze asi 10 500 metrů čtverečních je součástí biocentra, lokality s výskytem chráněných rostlin a živočichů. Lidé mohou navíc zastupitele zavázat, aby zachovali současné využití pozemku.

17:10
7. 10. 2016
16:56
7. 10. 2016

V Plzeňském kraji se debata Blesku odehrávala přímo v prostorách vyhlášeného plzeňského pivovaru. I zde došlo na hádku politiků o jaderné úložiště. „Od roku 2003 čelí šest obcí z tohoto území tlaku na to, aby na jejich území bylo vybudováno hlubinné jaderné úložiště. Nikdo se jich neptal na názory, nejedná se s nimi jako s rovnými. Od roku 2003, kdy se o tom občané náhodně dozvěděli, se marně domáhají toho, aby jejich hlas byl brán vážně. Občany Horažďovicka to opravdu tíží,“ tvrdil Martin Baxa z ODS.
Čtěte ZDE

VIDEO
16:55
7. 10. 2016

V 86 letech kandiduje Eva Kalová, která je tak nejstarší kandidátkou v krajských volbách. Elánu má na rozdávání, i proto kývla na nabídku kandidovat za pravicové seskupení Síla a svoboda do jihomoravského zastupitelstva. „Chtěla jsem pomoci přátelům, když sestavovali kandidátku. Ale do počtu tam nejsem, to mi věřte,“ dušuje se čilá penzistka. Co nesnáší, jsou pesimistické řeči, že je dnes hůř.

"Jen si vzpomeňte, co bylo za komunistů. Shánění věcí pod pultem, fronty, mizerné platy, donášení, povinné volby. Máme se dobře a stejně si pořád stěžujeme."

 
16:53
7. 10. 2016

Krajský redaktor z Plzeňského kraje poukázal na jinou zajímavost: Marie Dufková (85) přišla v tradičním chodském kroji a byla první, která v Mrákově odvolila. Ještě o rok starší je přitom nejstarší kandidátka v krajských volbách, které je 86 let. Nejmladším kandidátem je naopak muž, kterému je 18 let.

16:49
7. 10. 2016

Volební debata Blesku z Kraje Vysočina se přitom točila třeba kolem jaderného úložiště i kolem uprchlíků. Jan Veleba (SPO) je přirovnal k povodni: „Povodeň nezastavíte tím, že přehradu postavíte, až povodeň začne. Vody zastavíte tak, že postavíte přehradu, a když přijde povodeň, tak vodu zastavíte.“ Čtěte ZDE

 

Uprchlíci, kteří krajským tématem nejsou, ale některé strany je přesto intenzivně před volbami řešily, se Vysočiny týkají s ohledem na dění kolem Iráčanů, kteří byli Generací 21 převezeni do Okrouhlíků, odkud však utekli do Německa.

VIDEO
16:41
7. 10. 2016

Káva a domácí buchty. I tak může vypadat "volební pohoda". A to ve volební místnosti ve Vysoké Lhotě. Ta má pouze patnáct obyvatel. Ale také patnáct voličů. „Takhle máme až do zítra zhruba jednoho voliče na hodinu,“ žertuje starosta obce a rovněž předseda volební komise František Plášil.


V obci nejsou žádné děti. „Jsme skutečně obcí s nejnižším počtem obyvatel v Česku. Jsme tu téměř samí důchodci,“ říká starosta. „Ale přesto tu musíme být, i když všichni odvolíme. Co kdyby se dostavil někdo s volební průkazkou,“ dodal starosta Plášil.

16:38
7. 10. 2016

Senátor, který obhajuje své křeslo, a milovník selfie a bazénků Zdeněk Škromach (ČSSD), který volil v Brně, nasedl krátce po návštěvě volební místnosti do auta a vyrazil do Prahy. 

16:30
7. 10. 2016

Výhrůžky smrtí, nařčení z pedofilie, trafiky. Během debaty Blesku v Karlovarském kraji, která byla vůbec první štací týmu Blesk Zpráv na cestě po regionech Česka, došlo na karlovarské kolonádě i na otázky jednotlivých kandidátů na protikandidáty či na "kostlivce ve skříních" jednotlivých krajských politiků. A bylo to opravdu výživné. Čtěte ZDE

VIDEO
16:25
7. 10. 2016

Do volební místnosti v Chyši na Karlovarsku dorazil legendární žokej Josef Váňa, hlásí krajská redaktorka. Osminásobný vítěz Velké pardubické by se rád dostal do Senátu. Nedělní Velkou pardubickou sice jako žokej nepojede, jeho tým tam ale bude mít 11 koní.

„Nebudu závodit, ale důvod nejsou volby, i když kampaň jsme připravovali podle nejlepšího svědomí. Můj kůň ještě není připravený, a tak jsme se s majitelem dohodli, že to o rok odložíme.“

16:21
7. 10. 2016

Tomio Okamura se s Úsvitem nerozešel v dobrém, dnes vede Stranu přímé demokracie. Volil na Praze 11 a podpořil kandidátku do Senátu Věru Příhodovou.

 
16:15
7. 10. 2016

Růžová barbie Myslivcová je přitom kandidátkou v krajských volbách v Moravskoslezském kraji. I do Ostravy zavítal Blesk se svou předvolební debatou během turné po krajích. Během debaty se řešil problém vyloučených lokalit a samozřejmě i situace kolem OKD. O hlasy voličů se tam uchází rektor, záchranář či bývalý dělník. Čtěte ZDE

VIDEO
16:08
7. 10. 2016

K volbám vyráží i další politici či političtí nováčci. Svůj hlas do urny hodila i blogerka a modelka Dominika Myslivcová. Kandidátka Úsvitu do volební místnosti dorazila i s čivavou Shelly a odvážným dekoltem.

15:59
7. 10. 2016

S ODS se však pojí jeden aktuální volební problém. Senátorce Veronice Vrecionové hrozí pokuta 30 tisíc korun za porušení volebního zákona - a to kvůli propagaci na Facebooku, kde šířila předvolební průzkum. „Zákon hovoří jednoznačně. Paní senátorka se dopouští přestupku, protože příspěvek zveřejnila,“ uvedl pro Blesk.cz Štěpán Ciprýn z advokátní kanceláře Ciprýn a Kiršner. Více čtěte ZDE

7. 10. 2016

Právě Brno se přitom zabývá prvními stížnostmi na referendu, hlásí krajský reportér Blesku. Volby ještě ani pořádně nezačaly a v Brně se řeší už první stížnost. Pracovníci úřadu městské části v Brně-Bystrci upozornili městskou policii, že na plot základní školy ve Vejrostově ulici někdo nelegálně umístil plakáty s agitací k účasti na referendu o odsunutí brněnského nádraží.

 

To se v jihomoravské metropoli koná současně s krajskými a senátními volbami. Vyzávat lidi k účasti nebo neúčasti v hlasování se přitom podle zákona nesmí. Strážníci našli dva reklamní poutače o rozměrech 1 x 1,5 metru. O chvíli později našla další hlídka městské policie v Bystrci strom, jehož kmen byl polepený stejným letákem, neznámí vandalové pověsili stejný plakát i k základní škole Otevřená v Žebětíně. „Případy jsme zadokumentovali a postoupili k projednání ve správním řízení,“ řekl Blesku strážník Jakub Ghanem.

15:54
7. 10. 2016

Šéf ODS Petr Fiala šel volit v Brně. Na brněnské univerzitě dělal v minulosti rektora, pak se ale vyydal na politické kolbiště pozvednout stranu, která padla takřka na dno po problémech Nečasovy vlády. Do volební místnosti ve škole v Zemědělské ulici přišel Fiala s celou rodinou.

 

Fiala věří, že krajské volby ukončí nadvládu ČSSD v krajích. Přeje si také to, aby se podařilo vystřídat jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD). Region podle Fialy nyní stagnuje. "Je to pro jižní Moravu škoda," řekl novinářům.

15:51
7. 10. 2016

Během debaty Blesku v Pardubickém kraji, které se zúčastnila devítka kandidátů včetně hejtmana Martina Netolického (ČSSD) či jeho náměstka Jaromíra Duška (SPO), se řešilo jedno z nejpalčivějších témat krajů - doprava a dopravní infrastruktura. Právě pardubická debata ale ukázala, jak může být toto téma rozmanité. Řešil se nejen špatný stav silnic II. a III. třídy či nedostavěná dálnice, ale i problémy pardubického letiště. Čtěte ZDE

VIDEO
IMAGE
Krajští lídři z Pardubického kraje 2016
 
15:45
7. 10. 2016

Volí se všude možně. Volit vyrazili i vězni v pardubické věznici.

15:21
7. 10. 2016

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Facebooku ostře ryje do Andreje Babiše (ANO), přestřelky pokračují. "Co je ale nejdůležitější: Řada podnikatelů ve zdravotnictví teď čeká, jak dopadnou volby. Pokud je nevyhraje ČSSD, otevře se jim po 8 letech cesta k privatizaci krajských nemocnic. To by byla velká chyba, zdraví není zboží a nemocnice se nesmí rozprodat! Pomozte ČSSD v krajích udržet dostupné zdravotnictví, školství i sociální služby. Pomozte nám zabránit privatizaci nemocnic! Nedovolte nikomu udělat z Vašeho kraje svou firmu!" uvedl.

15:15
7. 10. 2016

V Jihomoravském kraji se Blesková debata s kandidáty na hejtmana včetně obhájce křesla Michala Haška točila třeba kolem pančování moravského vína a boje proti němu. Došlo přitom i na Haškovy problémy s falešnou mluvčí. O průšvizích, ale i plánech pohovořili i další lídři. Čtěte ZDE

VIDEO
14:59
7. 10. 2016

Přinese Haškovi štěstí dceřin svátek? Současný jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) odvolil v brněnské škole v Kotlářské ulici. Přišel pěšky, v civilu. Cestou bez povšimnutí minul místnost pro referendum o odsunu hlavního nádraží. „Je to zbytečné hlasování, nemám důvod se jej účastnit,“ řekl Blesku. Pátek stráví podle svých slov doma s rodinou, v sobotu odpoledne vyrazí do volebního štábu v hotelu Continental. "Dcera Justýna má svátek, rád se jí budu věnovat," poznamenal Hašek a na dálku si rýpl do Andreje Babiše (ANO): 

 

"Věřím v úspěch. A zároveň doufám, že voliči nepřipustí, aby se jižní Morava stala další divizí Agrofertu."

14:54
7. 10. 2016

Andrej Babiš si dnes postěžoval na negativní volební kampaň ČSSD. Před volební místnost dorazil s předstihem a musel čekat, až se otevře. Zopakoval cíl vyhrát v pěti krajích. „Myslím si, že to bude asi těsný souboj, aspoň to tak vypadá, i když ty preference se samozřejmě mění. Ale kdybychom vyhráli v pěti krajích, tak by to bylo celkem fajn,“ uvedl Babiš.

14:47
7. 10. 2016

Během debaty Blesku v Ústeckém kraji, ve které jediný komunistický hejtman Česka Oldřich Bubeníček nechyběl, se samozřejmě mluvilo i o největší nezaměstnanosti v Česku, ghettech a dalších sociálních problémech. Více čtěte ZDE

VIDEO
14:38
7. 10. 2016

Bude mít KSČM dalšího Bubeníčka? Komunisté v současnosti mají hejtmana v Ústeckém kraji - Oldřicha Bubeníčka. A stranický šéf Vojtěch Filip by zajisté přivítal obhájení pozic i dalšího vládce kraje. On sám odvolil v Českých Budějovicích.

14:35
7. 10. 2016

Miroslav Kalousek (TOP 09) odvolil ve volbách do krajského zastupitelstva a Senátu v Bechyni na Táborsku. K volbám doprovodil svou maminku. Podle šéfa Topky mohou výsledky krajských voleb rozhodnout o svobodě.

"Občané vyjádří svůj názor, zda si přejí další posun k autokratičtějšímu řízení společnosti vzhledem ke státu a samosprávám. Doufáme, že se z krajů nestane vrchnost, která tu dnes zavádí nové pořádky."

14:33
7. 10. 2016

Také v Libereckém kraji uspořádal Blesk předvolební debatu s celkem devíti zástupci zdejších stran a hnutí. Uskutečnila se v restauračním salonku přímo v nitru rozhledny a vysílače na Ještědu. Kandidáti včetně obviněného hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) řešili mj. korupci a hospodaření v kraji. A to v souvislosti s nejrůznějšími kauzami včetně nechvalně proslulého lyžařského MS v Liberci, po kterém zůstaly rozpaky, dluhy a nevyužité areály. Více čtěte ZDE

Devítka hostů v předvolební debatě v Libereckém kraji.
VIDEO
 
14:29
7. 10. 2016

Volby do krajského zastupitelstva odstartovaly i v Liberci.

14:25
7. 10. 2016

Andrej Babiš vhodil do urny svůj hlas v krajských volbách v Průhonicích u Prahy. Do volební místnosti vyrazil společně s partnerkou Monikou Babišovou.

14:17
7. 10. 2016

Mezi první voliče tradičně patří řada politiků. Premiér Sobotka však volit po přestěhování ze Slavkova u Brna do pražských Stodůlek volit nebude. Stejně tak nebude volit ani prezident Miloš Zeman. Ministři za ČSSD se vydali volit ve svých domovských krajích - ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v Novém Bohumíně, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Ostravě-Porubě, ministryně školství Kateřina Valachová v Brně-Žabovřeskách.

14:10
7. 10. 2016

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na Twitteru upozornil, že dostal e-mail i zprávu od Kalouskovy TOP 09 s výzvou, aby ji volil. Považuje to za dodatečný aprílový žertík.

 
14:04
7. 10. 2016

O místo 675 krajských zastupitelů usiluje celkem 11 808 kandidátů. Ve hře je také 27 senátorských křesel, na které je 233 adeptů.

14:03
7. 10. 2016
14:00
7. 10. 2016

Volební místnosti takřka v celém Česku (kromě Prahy) se otevřely, Češi mohou zvolit nové krajské vedení.

13:50
7. 10. 2016

„Nejsme bez chyb (na to jsou tu jiní), ale máme odvahu a kompetenci poprat se o budoucnost ve svobodě,“ uvedl na sociální síti Miroslav Kalousek, šéf TOP 09. Pochlubil se také fotkou z kontaktní kampaně – konkrétně ze setkání s Fan klubem z Opavy. Vypůjčil si k tomu i slova někdejšího premiéra. 

 

„Jak říkal Jiří Paroubek: Pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má?“

13:44
7. 10. 2016

„My jsme outsideři. Sociální demokracie kraluje krajům, podle toho to taky vypadá. Když vyhrajeme v pěti, tak je to pro mě úspěch,“

řekl Blesku před volbami Andrej Babiš o ambicích ANO v krajských volbách.

13:35
7. 10. 2016

Předvolební sliby – chyby? Podívejte se, co slíbili v debatě Blesku lídři ve Středočeském kraji. Hejtmanské křeslo by rád obhájil Miloš Petera (ČSSD).

VIDEO
 
13:29
7. 10. 2016

Kde všude se bude volit do Senátu? Zde je přehled obvodů, kterých se senátní volby 2016 týkají: Karlovy Vary, Most, Plzeň - město, Český Krumlov, Tábor, Beroun, Praha 11, Praha 10, Praha 6, Mělník, Ústí nad Labem, Liberec, Jičín, Kutná Hora, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Blansko, Jihlava, Brno - město, Olomouc, Bruntál, Nový Jičín, Ostrava - město, Frýdek - Místek, Kroměříž, Hodonín.

 
13:14
7. 10. 2016

Největší volební okrsek v Česku, vojenský újezd Březina u Vyškova o rozloze 16 tisíc hektarů, zůstal letos bez voličů. Naposledy šli k volební urně dva voliči, ti však byli nově začleněni do volebních seznamů v obcích Krumsín a Otaslavice. Podle zástupkyně přednosty újezdu Emílie Šebestové lze volby v tomto okrsku vyhlásit už jen v zákonem přesně vyjmenovaných mimořádných situacích. 

13:10
7. 10. 2016

Volby vyvolaly i další napětí ve vládní koalici. „Jsem nezkušený politik, nejsem tam dvacet let jako Bohuslav Sobotka, ten nepostavil ani psí boudu a klidně bude žvanit osm hodin v kuse,“ napsal na Facebooku šéf ANO Andrej Babiš a ostře se navezl do svého koaličního partnera – volebního konkurenta.

 
13:07
7. 10. 2016

V posledních krajských volbách před čtyřmi lety překročila volební účast 40 procent pouze ve dvou krajích – na Vysočině a ve Zlínském kraji. Nejmenší poměr voličů našlo cestu k urnám v roce 2012 v Karlovarském kraji, účast tam tehdy dosáhla 31,5 procenta. Ve sněmovních volbách překračuje volební účast 50 procent.

13:03
7. 10. 2016

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se dnes před otevřením volebních místností vyjádřil k tomu, jakou volební účast očekává:

"Realisticky odhaduji, že ta účast bude mezi 40 a 50 procenty. Skutečně bych byl rád, aby lidé svého práva hlasovat využili, protože se jedná o veřejné služby, které se dotýkají jejich života."

12:50
7. 10. 2016

„Kraje jsou zaběhlé, funkční, nevidím důvod to měnit. Kraje řeší školství, veřejnou dopravu, jsou důležitým článkem,“

upozorňoval v superdebatě Blesku Milan Chovanec (ČSSD). Právě ČSSD jde do krajských voleb jako obhájce vítězství z roku 2012. Sociální demokracie vyhrála v devíti krajích, komunisté ve dvou, v jednom ODS a Starostové pro Liberecký kraj. I tehdy se volilo všude kromě hlavního města. Voleb se tehdy zúčastnilo 36,89 % voličů. Polici nyní doufají v četnější volební účast.

12:48
7. 10. 2016

Ve čtvrtek proběhla superdebata Blesku s lídry včetně Andreje Babiše, který vede ANO do krajských voleb vůbec poprvé. Místo Bohuslava Sobotky zaujal za ČSSD ministr vnitra a „korunní princ“ sociálních demokratů Milan Chovanec. Podívejte se na záznam celé debaty:

VIDEO
12:45
7. 10. 2016

Dobrý den, vítejte u online přenosu z letošních krajských a senátních voleb. Blesk.cz vám před volbami v krajích přinášel pravidelné debaty s krajskými lídry. Po vrcholu kampaní v podobě čtvrteční superdebaty lídrů vezmete do rukou vše vy, voliči, abyste rozhodli, kdo povede další čtyři roky váš kraj.

Fotogalerie
109 fotografií