ČSSD rozdává miliony, kde na to vezme? ANO sází před volbami na Babiše

Hnutí ANO Andreje Babiše versus Sobotkova ČSSD. To bude největší souboj krajských voleb.
Autor: Zuzana Štíchová - 
29. září 2016
05:00

Předvolební kampaně gradují, protože k volbám půjdeme už za necelých 14 dní. A politikům jde o hodně - o vládu nad miliardovými krajskými rozpočty. Už teď z nich ale někteří rozdávají, například sociální demokracie už ve Zlínském kraji slibuje 10 tisíc „krajského porodného“, v Plzeňském kraji zase cestování pro mladé i seniory zdarma. Hnutí ANO naopak vsadilo na program v abstraktnější rovině, lidovci jsou „pro rodinu“.

„Známe cenu každé vydělané stokoruny, nežijeme ve světě miliardářů,“ hlásí hrdě oficiální předvolební program nejsilnější vládní strany. Přesto tak jako ČSSD nerozdává v předvolebních slibech žádná jiná strana. Na první pohled to vypadá, že část rozpočtu chce strana rozdat, dokud je alespoň teoreticky její.

Namátkou dva příklady. Tím první je slib zavedení krajské verze „porodného“. Tedy odměny pro rodiče, když se jim narodí potomek. Teprve na dotaz Blesk.cz je ale jasné, zda jde o „porodné“ jako o sociální dávku, nebo spíše krajský dar. Druhá odpověď je správně. Kde na ni ale vezme, to kandidát na Zlínského hejtmana Petr Navrátil bez přípravy nevěděl. Podívejte se sami:

Video  Lídr ČSSD ve Zlínském kraji Petr Navrátil o slibu strany zavést „krajské porodné“  - Blesk / Tomáš Sovinský, Lukáš Červený

Podle tiskového mluvčího ČSSD Michala Kačírka se peníze seženou snadno a kvůli porodnému se vytvoří speciální rozpočtový „šuplík“. „Na krajské porodné bude vytvořena speciální rozpočtová kapitola pod odborem sociální péče nebo pod odborem kanceláře hejtmana. Obě tyto varianty jsou z hlediska fungování krajského rozpočtu bezproblémové. Ročně se bude jednat o náklad v rozmezí 60-70 mil. Kč,“ odpověděl na dotaz Blesk.cz.

Ani on tak uspokojivě neodpověděl na dotaz, kde zadlužený Zlínský kraj na motivaci k pořízení dětí vezme. Jihovýchodní moravský region trápí odliv obyvatel a ČSSD chce proti tomuto negativnímu fenoménu zasáhnout. Podle opozice jde ale špatnou cestou.

Míří jen na lidi, pro které je takový příspěvek motivací k pořízení dítěte. Děti si ale naprostá většina lidí přece nepořizuje pro peníze! Kdyby radši peníze investovali do rozvoje služeb pro rodiny nebo vzniku pracovních míst, tak by lidé odcházeli méně,“ kroutí nad slibem hlavou místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Jde navíc vůbec o regionální téma? Odliv obyvatel trápí také Karlovarský nebo třeba Ústecký kraj. Podle ČSSD je ale krajská varianta porodného regionální dostatečně. Ještě méně se dá ale za regionální téma považovat sounáležitost s Evropskou unií. I to stojí v oficiálním předvolebním programu strany pod značkou ČSSD „Vize 2030“.

Jízdné pro žáky i seniory

„Zavedeme jízdné pro žáky do 15 let a seniory od 65 let zdarma,“ slibuje pro změnu kandidát na hejtmana v Plzeňském kraji. Josef Bernard (ČSSD) to veřejně prohlásil mimo jiné i v debatě Blesku ke krajským volbám. Podle reakce tiskového mluvčího by se mělo jednat o dopravu v regionu, nikoliv například o MHD.

„Jde o veřejnou hromadnou dopravu v rámci konkrétního kraje. Většina peněz se ušetří optimalizací současných dopravních služeb, například nasazením minibusů obsluhovaných obcemi,“ řekl k tomu Kačírek.

Konkrétní peníze pak slibuje snad už jen ODS, která má v programu zvýšení průměrného učitelského platu na 35 tisíc korun.

ANO na to jde zeširoka

Slibem nezarmoutíš si za své ale nevzali jen sociální demokraté. Hnutí ANO vsází na témata bezpečnosti, zdravotnictví, vzdělávání, dopravy, ale také ekologie či sociální péče. Jednoduše - kde by se mohl vyskytnout problém, tak to v našem programu najdete. Babišovo hnutí totiž svým „minimalistickým“ přístupem pokrylo téměř všechny sféry.

„Vytvoříme podmínky, aby mladí učitelé zůstávali věrní svému povolání. Nejde jen o peníze, ale i o celkovou atmosféru na našich školách. Více než kdy jindy je potřeba zapracovat na bezpečnosti žáků, studentů i pracovníků škol. Péči je třeba věnovat zejména mládeži, dlouhodobě a systematicky s ní pracovat,“ píše například hnutí k problematice vzdělávání.

Krajští kandidáti pak v různých variacích celorepublikový předvolební program převzali. Tahákem má být „šedý vlk“ Andrej Babiš, který před volbami dokonce změnil image a konkrétní peníze tak ANO lidem neslibuje. 

Lidovci bez překvapení. Jedničkou je rodina

Třetí a nejmenší vládní strana vsadila na jistotu a stabilní voličskou základnu. „Stejně jako na celostátní úrovni je i na té krajské naší hlavní prioritou podpora rodiny a výchovy dětí,“ píše se na webu lidovců.

„Pokud uspějeme a dostaneme se do vedení krajů, prosadíme povinnost nabízet zkrácené úvazky pro regionální úřady a jimi řízené organizace. Malá nabídka částečných úvazků je nejen problémem při výchově malých dětí, ale také brzdou ekonomického růstu. Navíc takto zajistíme, že nabídka flexibilní práce bude rodičům dostupná v místech, kde žijí, nejen v Praze,“ vysvětlují v programu.

Vše o krajských volbách, včetně záznamů debat z jednotlivých krajů, najdete zde.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 29. září 2016 12:07 )

soudruzi .... DLUHY,DLUHY,DLUHY - ukrast nekomu jinemu ten jeho majetek, nebo aspon poradne na tom cizim majetku PARAZITOVAT...................... Mladí sociální demokraté, z. s. (MSD)...Datum založení: 19. července 1990....Organizací mladých sociálních demokratů prošli i takové osobnosti našeho politického života jako jsou ministři Stanislav Gross a Karel Březina či poslanci Bohuslav Sobotka, Radim Turek a Petra Buzková......TO JSOU PRAVE TI - CO to ODHADLI??? a misto do KSC tedy SSM vstoupili ???? zalozili si PRESTUPNI STANICI Mladi socialni demokrate.................... Bohuslav Sobotka.....Po parlamentních volbách byl 15. července 2002 jmenován ministrem financí ve Špidlově vládě, ve které od 30. října 2003 zastával také post místopředsedy vlády. Funkci ministra financí zastával i ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka Za jeho působení ve funkci ministra financí vznikly rozpočtové schodky v celkové výši 406,6 miliard Kč, v důsledku čehož se státní dluh více než zdvojnásobil.B. Sobotka je tak jediným ministrem financí po roce 1989, za kterého se české vladní výdaje však rostly rekordním tempem. +++V době jeho nástupu do funkce ministra financí v roce 2002 činil státní dluh 395,6 miliard Kč++++++Na konci jeho mandátu (v roce 2006) činil státní dluh 802,5 mld. Kč. -----Přestože po celé jeho funkční období zažívala ekonomika České republiky permanentní hospodářský růst (r.2003 +3,6%, r.2004 +4,5%, r.2005 +6,3%, r.2006 +6,8%), Sobotka zvýšil vládní výdaje tak, jako žádný jiný polistopadový ministr financí (750 mld. v roce 2002, 809 mld. v roce 2003, 863 mld. v roce 2004, 923 mld. v roce 2005, 1021 mld. v roce 2006). Vrcholem jeho politiky byl rok 2006, kdy navzdory 6,8% růstu HDP české ekonomiky vytvořil do té doby rekordní deficit 111,3 mld. Kč. +++++V roce 2001 se vláda Miloše Zemana rozhodla prodat stomiliardový dluh Ruska u České republiky z časů komunismu. Bez výběrového řízení si vybrala společnost Falkon Capital, jejíž prezidentem byl Jozef Čimbo

Bocian ( 29. září 2016 10:50 )

Jak řekl už kdysi Zeman - "Po vládě ODS tu zůstala spálená země". A to pak ještě dvě volební období po té, byl prezidentem ČR předseda ODS Klaus. Sobotka je nevolitelný, Babišova "ANO" je jen záplata za zkorumpované a nevěrohodné pravicové spektrum u nás. Zřemě volby bude vyhrávat pan Okamura s panem Velebou. A posílí i KSČM.

zdenek43 ( 29. září 2016 10:25 )

kdyz LUZU lapaji , pekne ji zpivaji....... a delaji to soudruzi nejenom za budovani socialsimu v CSSR , ale vesele to delaji i po Sametaku 1989........ soudruzi dovedli CSSR do totalniho krachu,devastace,RVHP totalni debakl..... a presto si CECH po Sametaku dobrovolne ty same SOUDRUHY komunisty, ty same SOUDRUHY-PRATELE Z CSSD //prevleceni komuniste z cervena na oranzovo///, ty same SOUDRUHY-StBAKY a jejich potomky VOLIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII +++Miroslav Toman (* 6. února 1960 Žatec) je český podnikatel v zemědělství a bývalý náměstek ministrů zemědělství, od roku 2007 prezident Potravinářské komory ČR, od července 2013 do ledna 2014 ministr zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka a od března 2014 i prezident Agrární komory ČR........Ing. Miroslav Toman CSc. (* 28. května 1935 Viteň) je český podnikatel v potravinářském průmyslu, bývalý československý politik Komunistické strany Československa, ministr zemědělství a výživy České socialistické republiky, ministr zemědělství a výživy ČSSR, místopředseda vlád České socialistické republiky a ČSSR, předseda České komise pro plánování a vědeckotechnický rozvoj, poslanec České národní rady a Sněmovny národů Federálního shromáždění za normalizace. +++„JUDr.“/Mgr.Jan Kalvoda, nar. 30.10.1953 v Praze: Otec Jana Kalvody pracoval za komunismu a sovětské okupace na Ministerstvu zahraničních věcí jako diplomat.+++ DLOUHÝ Vladimír, Ing., CSc. - politik, ekonom, 31. 7. 1953 Praha. Šest let byl vyslán spolu se svými rodiči na Kubě.......Tomu by odpovídalo i tvrzení Miloše Zemana z roku 1994, kdy o V.Dlouhém prohlásil, že „ještě v únoru 1990 byl jako ministr federální vlády v Bruselu úkolován KGB.“ Místopředseda ODA (od roku 1991)… +++++a dalsiiiiiiiiiiiiii

eda22 ( 29. září 2016 09:50 )

Ale ČSSD také sází na Babiše. Vždyť ho stačí nechat mluvit a mají vyhráno. To by museli být lidé slepí a hluší, kdyby neviděli, že Babiš nic neumí, ničemu nerozumí natož aby měl nějaký konzistentní názor.

janebulim ( 29. září 2016 08:01 )

A ty se bez podpory státu ani nevysereš, ale tomu bude konec!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud