Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Podcast: Rozhádané rodiny a rozbitá přátelství kvůli volbám. Jak se usmířit, poradil psychiatr Höschl

Video se připravuje ...
Autor: pdc, bl, jim - 
31. ledna 2023
05:00

Volby ještě více prohloubily propasti ve společnosti, a rozhádaly dokonce členy rodin a dlouholeté přátele. Podle psychiatra Cyrila Höschla neexistuje jednoduché univerzální řešení, jak spory zahladit. Přesto v Blesk Podcastu poradil pár tipů, jak k sobě zase najít cestu.

Frustrace z obou táborů prezidentských kandidátů lze cítit na každém rohu sociálních sítí. Jedna skupina slaví, že vyhrál řád a klid Petra Pavla, ti druzí, podporovatelé Andreje Babiše (ANO), jsou zklamaní a obávají se, že se jich nikdo nezastane. Rozdíly v postojích obou táborů se zdají nepřekročitelné a lidé se sami sobě navzájem odcizují, ale cesta tady podle bývalého ředitele Národního ústavu duševního zdraví a profesora psychiatrie na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy pořád je, pokud lidé budou chtít.

Video  Blesk Podcast: Rozhádané rodiny a rozbitá přátelství kvůli volbám. Jak se usmířit?  - pdc, bl, Červený, Marek
Video se připravuje ...

První cenná rada je omezit sociální sítě: „Neseďte u toho od rána do večera. Jednak nesledujte od rána do večera masáž negativních zpráv a za druhé se nenechávejte neustále nabuzovat a naštvávat. Znám lidi, kteří jsou schopní u obrazovky dostat infarkt,“ radil profesor Höschl.

Přiznává, že je těžké odložit mobil nebo odhlédnout od monitoru, protože na sociálních sítích rychle vznikají závislosti. Navrhuje proto, aby si lidé hlavu „přeprogramovali“ a věnovali se něčemu jinému - četbě, kreslení, muzice, sportu a v hospodě se bavit o něčem jiném než o politice.

Stojí mi to za to?

„Druhá rada je, vždycky se umět postavit do pozice s odstupem a položit si otázku, jestli mi ten vztah, ať už v rodině nebo s přáteli, stojí za to, aby si ho kazil tou politikou? Respektive, jestli mi stojí za to bojovat názorově a obětovat ten vztah, protože se tím ty vztahy rozpadají,“ naznačuje zkušený odborník, že máme volbu se rozhodnout, jestli má vůbec cenu investovat energii k zasypávání rozdílů kvůli politice.

Když tedy vyhodnotíte, jestli je pro vás daný člověk důležitý, a nechcete ho ztratit, řešení může být jednoduché. „Snažím se tomu tématu, na kterém se to láme, vyhnout, protože ve všech ostatních tématech si asi rozumíme, jinak bychom nebyli přáteli. S rodinami je to horší, protože ty si nevybíráme, ale přátele si vybíráme na základě společných postojů, zkušeností, zážitků a zájmů, takže když tam dojde v rozporu kolem politiky, tak víme, že v mnoha ostatních oblastech si rozumíme, tudíž se těm politickým tématům prostě vyhýbáme,“ říká host podcastu. 

Poslední jeho doporučení je pracovat na sobě, relaxovat a zvýšit svou odolnost vůči stresu. S tím by zájemcům mohli pomoci nejrůznější kouči, psychoterapeutové a další. Návštěva odborníka je vhodná, pokud ani delší dobu se vám nedaří s blízkými usmířit nebo vás to trápí.

Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince důvěry 800 155 555 nebo v Centru krizové intervence 284 016 666. Služby jsou poskytovány nonstop.

Jak hodnotí kampaně Petra Pavla a Andreje Babiše, proč strach v kampani fungoval a jak se vyrovnat se zklamáním, že Babiš nevyhrál, prozradil psychiatr Cyril Höschl.

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa