Nově zvolený prezident Pavel už má dočasnou ochranku. Tu hradní dostane až po inauguraci

Autor: Jakub Veinlich, Pavlína Horáková - 
28. ledna 2023
20:53

Hned po zvolení prezidentem dostal Petr Pavel ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. V tuto chvíli je ale zatím dočasná. Pavel se totiž stane prezidentem až po inauguraci. Ta by měla být devátého března. Nyní dohlíží na budoucí hlavu státu útvar Ochranná služba Policie České republiky. Ředitel útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Martin Baláž v Epicentru studia Blesk Zpráv ještě před 2. kolem voleb popsal, kdo se může stát bodyguardem takto střežené osoby a zda může nejvyšší ústavní činitel vůbec ochranku odmítnout.

Petr Pavel dostal po zvolení ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. Nyní se o nově zvoleného prezidenta stará útvar Ochranná služba Policie České republiky.

„Náš útvar začne pana Pavla chránit v den inaugurace,“ potvrdil Blesk Zprávám ředitel policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, tedy generál Martin Baláž.

Útvar pro ochranu prezidenta byl před druhým kolem prezidentských voleb v kontaktu s týmy obou kandidátů. Ani jeden z nich před finálovou volbou ale nabídku na přidělení ochranky nevyužil.

Prezidentské volby 2023
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
21:48
12. 1. 2023

Děti měly možnost ptát se prezidentských kandidátů. Děti se ptaly, co udělají pro lepší svět, zda mají rádi děti a co by dělali, kdyby vyhráli milion, a zda budou podporovat sport, a přijedou do školy ve Zlíně atd.

Delší prázdniny jako prezidenti bohužel nezařídí. Jako první věc, kterou kandidáti udělají, až vyhrají – Babiš a Nerudová sestaví tým, Pavel uvedl, že se vyspí. Všichni slíbili, že nebudou lhát. A jak oslaví případné vítězství? Babiš a Nerudová bude slavit s týmem a Pavel poděkuje a všichni hodlají jet do školy ve Zlíně.

 

21:34
12. 1. 2023

Během debaty došlo i na firmy z holdingu Agrofert. „Vaše firmy v holdingu jsou předlužené a vy potřebujete levný úvěr. A berete si jako rukojmí všechny občany této země, kteří mají úspory v bankách a ty úspory požírá inflace kvůli tomu, že jste lobboval za to, aby se guvernérem ČNB stal Aleš Michl, který je znám tím, že nechce zvyšovat úrokové sazby, protože vašim firmám to prostě nevyhovuje a protože potřebujete velmi levný úvěr,“ udeřila na Babiše Nerudová.  

„Paní ekonomka je hlavně teoretička, nikdy nebyla ve firmě, pracovala de facto pro stát,“ kontroval Babiš. „Vy se vysmíváte lidem, kteří pracují pro stát? A to chcete být prezidentem ČR?“ nedala se Nerudová.

„Vy jste byla součástí mé vlády, spolu s Maláčovou jste dělaly tzv. důchodovou reformu. Dělaly jste jenom PR pro sebe a vy zkrátka tomu vůbec nerozumíte,“ čílil se Babiš a dodával: „Já nevím, proč řešíme moje firmy tady. Já žádné nemám. Mám je ve fondě.“

21:29
12. 1. 2023

Kandidáti odpovídali na otázku, zda by pokračovali v pomoci Ukrajině.

Petr Pavel by v pomoci pokračoval a je hrdý na to, jak naše země momentálně pomáhá. S ním souhlasí i Danuše Nerudová a obnovu Ukrajiny bere jako příležitost naše firmy podílet se na tomto procesu.

Andrej Babiš uvedl, že pomoc Ukrajiny by měla pokračovat, ale koordinovat ji přes EU a NATO a snažil by se zjednat mírové jednání a řekl, že by rád uspořádal mírový summit.

Petr Pavel si myslí, že bychom se měli zúčastnit summitu v NATO. Babiš řekl, že vůbec neví, jak to funguje v Evropě. Zároveň řekl, že oba jeho protivníci nemají zkušenosti z politiky, narozdíl od něj. 

„Samozřejmě od nás mají nabídku, že policie vstoupí do ochrany podle § 49 zákona o policii, kde se jedná o krátkodobou ochranu. A pokud bude zájem ze strany nově zvoleného prezidenta, tak budeme chránit do vlastně inauguračního slibu,“ řekl ve středečním Epicentru šéf hradní ochranky Baláž.

„My jsme vlastně útvar, který chrání prezidenta republiky. A máme na starosti bezpečnost prezidenta republiky,“ popsal, proč do inaugurace střeží nově zvoleného prezidenta, jenž se ale ujme úřadu až v březnu, ochranná služba Policie ČR, ne hradní útvar.

Bez ochranky jen výjimečně

Prezident má pak ochranku nepřetržitě. Ale může požádat i o krátkodobé přerušení ochrany. „Je tam institut, kdy může být přerušená vlastně krátkodobě ta ochrana z nějakého přání té hlavy státu, ale co já jsem ředitelem útvaru ochrany prezidenta, zatím to nevyužil nikdy pan prezident,“ dodal Baláž ve studiu Blesk Zpráv.

Bývalý vedoucí útvaru obecné kriminality ve Zlíně, vyjednavač, kriminalista a později také ředitel speciálního vyšetřovacího týmu Tempus Martin Baláž začal šéfovat prezidentské ochrance v listopadu 2019.

Spolu s novým prezidentem nastoupí na Hrad také jeho aparát a nová první dáma. Ta ze zákona nárok na ochranku nemá. Hradní útvar i přesto chránil dočasně donedávna bývalou první dámu Livii Klausovou, která byla také svého času českou velvyslankyní na Slovensku.

Výhrůžky Klausové

„Paní Klausová nemá ochranu, řešili jsme tam ale nějaké výhrůžky, a proto jsme se o ni nějakou dobu starali,“ uvedl Baláž v Epicentru bez dalších podrobností.

Na doživotní ochranku má ze zákona nárok po skončení mandátu každý prezident. Hradní bodyguardy tak má přidělené Václav Klaus a brzy to bude platit také pro Miloše Zemana. K tomu mají nárok také na auto s řidičem, doživotní rentu i příspěvek na provoz kanceláře. Útvar pro ochranu prezidenta České republiky čítá podle Baláže zhruba 300 lidí. Stát se ochráncem tak důležité osoby přitom není nic jednoduchého.

„Bodyguardem se může stát pouze policista, nemůže to být žádný občanský zaměstnanec nebo podobně, jak si spousta lidí myslí. Samozřejmě jsou tam psychologická vyšetření, která jsou dosti náročná, pak jsou tam samozřejmě fyzické testy a samozřejmě nějaké pohovory. Když je to ochránce řidič, tak samozřejmě učíme řidičské umění, které provádíme na různých polygonech, ale snažíme se, aby to byl opravdu policista, který to má trošku srovnané v hlavě. A nehledáme žádné Jamese Bondy,“ dodal Baláž.

Celý rozhovor s Martinem Balážem si můžete připomenout zde:

Video  Šéf hradní ochranky Baláž pro Blesk: Jak probíhá ochrana prezidenta a co čeká novou hlavu státu?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa