Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Babišovy největší přešlapy: Expert popsal chyby v kampani. Připraví expremiéra o voliče?

 • Autor: vja - 
  25. 1. 2023
  05:00

  Prezidentská kampaň šéfa hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše v posledních týdnech působí celku vyhroceně, za což na sociálních sítích i mimo ně schytává kritiku ze všech stran. S jejím stupňováním se Babiš občas nezvládá držet na uzdě a dělá chyby, které by jej potenciálně ve druhém kole volby mohly stát hlasy voličů, tvrdí experti. Blesk přináší přehled největších přešlapů Andreje Babiše s komentářem politologa Lukáše Jelínka.

 • 1.Vyhrocená tiskovka i kampaň celkově

  Výrazné kritiky se Andrej Babiš dočkal již těsně po vyhlášení výsledků prvního kola za svou tiskovou konferenci. Po jeho vyjádření bylo již zřejmé, že před druhým kolem přejde do útoku a jeho slova o vedení „pozitivní kampaně“ vezmou rychle za své. 

  Babišův soupeř v boji o Hrad Petr Pavel nazval expremiérovu tiskovou konferenci jako jedno velké kňučení. „Tiskovku předsedy Babiše jsem sledovat nestihl, ale zaslechl jsem, že to prý bylo jedno velké kňů,“ napsal tehdy generál na twitter. Sám Andrej Babiš uznal, že tiskovka ve volebním štábu nevyšla úplně podle jeho představ, ohradil se ale proti výroku o kňučení. „Máme čtyři psy a Izzy ráno kňučela, protože dcera je na praxi v Lovochemii a ona ji hledala. Já nekňučím, naši psi kňučí,“ nechal se slyšet v debatě prezidentských finalistů ve studiu Blesku.

  Ve zmíněné tiskové konferenci šéf hnutí ANO poblahopřál k úspěchu Petru Pavlovi, následně se do něj ale s vervou pustil. Došlo dokonce i na přirovnání generála k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Víte, kde je prezidentem komunistický rozvědčík? V Rusku. Prezident Putin byl agentem KGB a byl nasazen v Berlíně. A na toto byl trénován pan Pavel,“ uvedl tenkrát Babiš.

  Podle politologa Lukáše Jelínka se vyhrocování a přehánění drží Babiš právě od zmíněné tiskové konference, což považuje za kandidátovu velkou chybu. „Vidím jednu jeho velkou chybu, kterou dělá pořád, že prostě přehání všechno. Všechna svá vyjádření, všechna svá stanoviska. Přehnal to a byl příliš hlasitý a roztrpčený na té tiskovce po prvním kole,“ sdělil Blesku.

  Jelínek rovněž poukázal na to, že podobně vyhrocená kampaň se Babišovi nevyplatila již v minulosti. „Na jedné straně se sice snaží dotahovat Petra Pavla, jak to jenom jde, a aktivizovat voliče, ale zapomíná na to, že stejně tak může i mobilizovat své odpůrce. Tak se tomu třeba stalo už v senátních volbách, kdy taky zvolil takovou brutální kampaň proti Miloši Vystrčilovi, která se mu nevyplatila. Myslím si, že prostě hlavní Babišův problém je, že nezná míru,“ uvedl závěrem. 

  Video  Tisková konference Andreje Babiše po prvním kole prezidentských voleb  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

 • 2.Billboardy a strašení válkou

  Mezi další aspekty Babišovy kampaně, které úplně nevychytal a které zůstávají terčem kritiky, je jeho neustálé strašení zatahováním Česka do války. S tím úzce souvisí i jeho kontroverzní billboardy, na kterých stojí „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat, ne voják“ nebo po drobné úpravě „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat, ne generál“. 

  Mimo to, že ve společnosti podobná vyjádření vyvolávají strach, dehonestuje Babiš podle řady politiků a expertů i práci příslušníků ozbrojených složek. „Přehnal to s billboardy, se strašením válkou a s tím, jak do toho zatáhl vojáky jako takové. A tak vlastně pokračuje soustavně v té kampani a prostě se nekrotí,“ okomentoval politolog Jelínek tento aspekt kampaně pro Blesk.

  Proti zatahování vojáků do své kampaně se mimo politiků a politologů stihli již ohradit i armádní a policejní váleční veteráni, kteří sepsali stanovisko, v němž Babiše vyzývají, „aby ve své politické kampani přestal s urážením vojáků bez rozdílu hodnosti jako těch, kteří touží válčit“.

  Politolog Jelínek se k tématu války v Babišově kampani pro Blesk vyjádřil již 19. ledna po debatě prezidentských finalistů ve studiu Blesku. „Jestli je něco přes čáru, je prostě vtahovat do té volební kampaně válku, protože mě zastavují na ulicích lidé a ptají se, jestli se bude povolávat do armády. Je to něco, co v tuto chvíli už přesahuje meze kampaně a vnáší to další stres, napětí a strach do společnosti,“ zkritizoval tehdy expremiérovo vystupování.

 • 3.Náhlý příklon k víře?

  Podivně mohl působit Babišův zdánlivě náhlý příklon k víře, když vyrazil do Kostela Panny Marie Vítězné a zmínil, že u sebe nosí talisman v podobě Pražského Jezulátka. I přes pro mnohé zjevnou neautenticitu Babišova vystupování se však o přešlap podle politologa Jelínka nejedná.

  „On tím potřebuje oslovit nějaké nerozhodné voliče třeba na jihu Moravy v nějakých oblastech. A to si myslím, že částečně může zabrat. Jenom někteří si možná vzpomenou na to, že v minulosti zase mluvil o kartářce a o ezoterice, takže je to taková docela zvláštní kombinace víry a pověrčivosti,“ sdělil Blesku expert.

  Na určité voliče by podle Jelínka mohla tato strategie zabrat, jelikož ne všichni pravidelně sledují politické dění a vystupování prezidentských kandidátů. „Na mě to neautenticky působí, ale beru to zase tak, že máte spoustu voličů, kteří nesledují politiku pravidelně. Nesledují každý krok politika. Třeba se najdou voliči, kterým postačí záběr na Andreje Babiše, jak vychází z kostela, nebo jak drží Jezulátko. Zkrátka někdy voliči tak detailně nad tím vším neuvažují a stačí jim takovéto letmé poselství,“ dodal.

  Video  Andrej Babiš ve frontě na korunovační klenoty  - Blesk.cz - Veronika Foltová
  Video se připravuje ...

 • 4.Mezinárodní skandál

  Pořádné pozdvižení vzbudil Andrej Babiš během debaty prezidentských finalistů České televize v neděli 22. ledna. Tam na otázku, zda by v případě napadení Polska či Pobaltských států mělo Česko na pomoc napadeným zemím poslat vojáky, odpověděl, že „ne, určitě ne“. „Myslím si, že je potřeba mluvit o míru. V žádném případě bych neposlal naše děti a děti našich žen do války,“ dodal.

  Výroku si poměrně rychle všimla i zahraniční média a politici, kterým se Babišův výrok samozřejmě příliš nezamlouval. Například polský prezident Andrzej Duda ale nakonec přičetl Babišův výrok vyhrocené prezidentské kampani. „Prezidentská kampaň je politickým soubojem jednoho proti jednomu na nejvyšší úrovni, jsou to obrovské emoce, které kulminují v debatách,“ nechal se slyšet.

  Na domácí politické scéně se k výroku vyjádřil například ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který uvedl, že „Babiš svým výrokem jednoznačně poškodil Česko v zahraničí“, nebo předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která se hned druhý den spojila s maršálkou Sejmu Elżbietou Witek a představiteli pobaltských států, aby je ujistila o stávajícím spojenectví. 

  Přestože se tedy Andrej Babiš tímto krokem velmi zviditelnil, moc si tedy nepomohl. Následně se na sociálních sítích snažil nastalou situaci usilovně žehlit. „V duelu jsem vůbec nechtěl odpovídat na hypotetickou otázku o napadení Polska nebo Pobaltí. Jsem přesvědčený, že se to nestane, a nechci to vůbec připouštět. Je zodpovědností světových politiků, aby válce zabránili. Pokud by ale došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5. O tom není debata,“ napsal na twitter.

  Video  Pavel bojuje s nemocí, Babiš s reakcemi na duel a StB. Covid a nová studie a koho zvolí VIP?  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
  Video se připravuje ...
  21:18
  29. 1. 2023

  Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

  20:57
  29. 1. 2023

  Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

  20:51
  29. 1. 2023

  Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

  Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

  Zobrazit celý online

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

bersimalinecka ( 25. ledna 2023 22:02 )

nespokojený všude kde potkáš na diskusi tohohle tak je jak zaseklý gramofón už má dost

bersimalinecka ( 25. ledna 2023 22:00 )

roxin kašli na ně jsou to "baviči" na úrovni Jablonského

bersimalinecka ( 25. ledna 2023 21:58 )

nespokojený:počkáme si jak bude na poslední chvíli dopočítávat Praha .Tam nejsou schopni v normálním čase spočítat obvody i když velká města v republice jsou jiní frajeři a s větší volební účastí.

bersimalinecka ( 25. ledna 2023 21:55 )

bures jen kvituju s povděkem že až budem v prsšvihu tak se povezete bez rozdílu jak kdo volil i vy pak můžeš kejhat - ale na koho?Tak jako se drbou ti co cinkali klíčema.A pokud tam na Hrad dostkají jeho rádci Pavla tak Babiš ani nemusí ničeho litovat.Kvůli připitomělým sankcím na Rusko tu jde vše do kelu .Jen Poláci a Němci s Ruskem obchodují.Protože přišla bída na kozáky a a někdo musí přežít.Jak je to s tou automobilkou co zavírá pry dočasně.A USA posílají do Ruska auta na prodej.

nespokojeny ( 25. ledna 2023 21:54 )

No a když se nato díváš v klidu, tak toho generála nelze volit. Ten fanatismus to je síla.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa