Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Politologové o souboji titánů v Blesku: Babiš ztrácí nervy a Pavel se zbavuje výhody!

Autor: vja, ČTK - 
19. ledna 2023
19:05

Průběh dnešní debaty Andreje Babiše a Petra Pavla pro Blesk Zprávy okomentoval politolog Lukáš Jelínek. Podle něj do studia Blesku dorazili oba prezidentští kandidáti připravení a svým projevům dali naprosté maximum. Zmínil jejich silné i slabé stránky a zhodnotil jejich celkové snažení. Debatu Blesku okomentoval i předseda Klubu politické komunikace Karel Kreml. Podle jeho slov Andrej Babiš před druhým kolem prezidentských voleb tak trochu ztrácí nervy.

Podle politologa Lukáše Jelínka v prezidentském duelu Blesku projevili Petr Pavel i Andrej Babiš své silné stránky, z nichž ale samozřejmě vycházejí i ty slabší. Soupeři v boji o Hrad prý představují dva zjevné protipóly. 

Nejsilnější stránkou Andreje Babiše je asi schopnost vzbuzovat emoce, protože ty hýbou veřejností, zvlášť, když se jedná o přímou personifikovanou volbu prezidenta, no na druhou stranu Petru Pavlovi může nahrávat to, že je vlastně evidentní protiklad Andreje Babiše, že má ve zvyku se chovat a vystupovat klidně, rozvážně s chladnou hlavou,“ okomentoval politolog pro Blesk vystupování kandidátů.

Z Babišova zaměření na emoce ale podle Jelínka plyne i jeho špatná schopnost reagovat na racionální argumenty. „Na druhou stranu Petr Pavel s tím, jak prostě nemá ve zvyku být tak ofenzívní a nenastoluje ta témata, která by hýbala kampaní, tak tím se vlastně zbavuje jisté výhody,“ uvedl na adresu generála Jelínek. Dodal, že vlivem svého dominantně defenzivního přístupu může pak některým voličům připadat nezkušený či nevýrazný.

Video  CELÝ ZÁZNAM souboje titánů v Blesku: Pavel a Babiš o drsné kampani, talismanech i diplomacii  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Jelínek krátce zmínil i středobod Babišovy kampaně, kterým se stal protiklad mír - válka. „Jestli je něco přes čáru, je prostě vtahovat do té volební kampaně válku, protože mě zastavují na ulicích lidé a ptají se, jestli se bude povolávat do armády, nebo ne,“ zkritizoval tuto část expremiérovy kampaně.

Forma kampaně, kterou Babiš zvolil, podle experta negativně působí na českou společnost. „Je to něco, co v tuto chvíli už přesahuje meze kampaně a vnáší to další stres, napětí a strach do společnosti. Doufám, že Andrej Babiš trošku tu svoji kampaň začne mírnit,“ sdělil Blesku.

Do debaty oba prezidentští kandidáti podle Jelínka přišli připravení. „Oba dva podle mě vložili do těch svých projevů to, co umí, a to, co dokážou. Myslím si, že se oba snaží postupovat tak, aby maximalizovali tu svoji šanci na výhru. Každý z nich ale chce oslovit jiného voliče, takže i proto se liší ve stylu, ve slovníku i v prioritách, což je přirozené,“ zhodnotil výkon Babiše a Pavla.

Kreml: Babiš ztrácí nervy

Babiš se před druhým kolem volby hlavy státu snaží podle předsedy Klubu politické komunikace Karla Kremla získat na svou stranu voliče, kteří v prvním kole hlasovali pro neúspěšné uchazeče o Hrad, nebo je alespoň odradit od cesty k volebním urnám. Proto vede agresivní kampaň, okomentoval debatu. Pavel si podle Kremla zachoval stoický klid jak při dnešní, tak i středeční debatě, která byla na webu Deníku.cz. Tím se rozdíl mezi oběma favority zvýrazňuje, soudí politolog.

U Babiše Kreml vnímá v debatách snahu zalíbit se všem cílovým skupinám, u kterých mu v průzkumech vyšlo, že má šanci je získat na svou stranu, nebo snahu je aspoň odradit. „Na jednu stranu je katolík, aby zacílil na voliče Pavla Fischera zcela zjevně, proto chodí k Jezulátku, za tři vteřiny je schopen říct, že je zastáncem esoteriky, což si zásadně protiřečí,“ doplnil v reakci na jedno z témat dnešní debaty, které se týkalo Babišovy úterní návštěvy v pražském kostele Panny Marie Vítězné, přezdívaném Pražské Jezulátko. 

Podle Kremla je zjevné, že s blížícím se druhým kolem Babiš ztrácí nervy. „Háže nesouvisející informace jednu za druhou vedle sebe tak, že má člověk problém zjistit, co chce říct. A vedle toho stoicky klidný Pavel, který poměrně rozumně odpovídá. Ten kontrast mezi nimi je obrovský,“ uvedl politolog. Doplnil, že původně si myslel, že Pavel bude muset v kampani přidat, nyní má za výmluvnější, že nepřechází do protiútoků.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

leiah68 ( 20. ledna 2023 13:08 )

A koho chcete volit? Komunistu a aktivního agenta StB a navíc nevzdělaného hlupáka? Někdo z těch dvou tam bude, teď zbývá zvolit menší zlo.

jasnavolba ( 20. ledna 2023 12:58 )

po třiceti letech špinavé demokracie budeme mít ještě větší špinu na hradě komunistu generála KGB STB a první dámu komunistku i ona byla soudružka! a kdo je bude volit pravice Fiala,­slepe­nec,se­nát,no­viná­ři korup­ce,po­lito­logo­vé,in­teli­gence,­elita národa neni krásná tá česká politika žumpy prahy!

leiah68 ( 20. ledna 2023 12:10 )

To je dobře. Podobní neinteligentní trollové by měli mít podobné činnosti, jako volby zakázané. Jděte se zlít, tím naděláte méně škody.

bullshit ( 20. ledna 2023 10:51 )

... a pak zase v hospodě nadávat jak to stojí za prd.

dahlie1 ( 20. ledna 2023 10:05 )

.. máte úplnou pravdu... výběr provedla média za nás...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa