Blesk Zprávy daly možnost při duelech prezidentských kandidátů také samotným voličům – tedy divákům a čtenářům předvolebních debat, kteří přes maily nebo sociální sítě mohli pokládat své dotazy.
Jeden z dotazů mířil v duelu Pavla Fischera a Michala Horáčka také na údajné onkologické onemocnění Miloše Zemana, což tazatel oznámil za fámu.
„Předem tazatel říká, že je to fáma. Můj názor je takový, že se nemůžu vyjadřovat jako nelékař směrem k někomu a jeho zdravotnímu stavu a nemohl by to ani lékař, který by pana prezidenta, nebo kohokoliv jiného neprohlédl. Takže otázka je jen na profesionála lékaře,“ odpověděl na dotaz šalamounsky Horáček.
Co ale Horáček nemůže Zemanovi odpustit, jsou jeho slova o Krymu, o který svádějí souboj Rusko a Ukrajina.
„Pokud se prezident Zeman vyjádřil tak, že Krym už je hotová věc, že už zůstane Rusku a ne Ukrajině, tak já jsem byl ten, kdo oslovil otevřeným dopisem ukrajinského velvyslance se spoustou dopisů. A on mi řekl, že ho to moc těší a že je rád, že ne všichni Češi smýšlejí tak jak prezident Zeman. Mně to za to stálo,“ pustil se Horáček do Zemana. A zároveň tak poukázal na to, že už se i v předvolební kampani věnuje podle svých slov politice. Právě malé politické zkušenosti oponenti Horáčekovi často vyčítají.
Diváci se také ptali Pavla Fischera, a to na obraz České republiky ve světě pod taktovkou současné hlavy státu. Někdy se prý v zahraničí ale podle Fischera nestačí divit.
„Mně se opakovaně stalo, že jsem jednal v zahraničí už jen jako soukromá osoba, už nikoli jako diplomat a byl jsem tázán. A to otázka zněla: Co se to u vás děje? My vám přestáváme rozumět. Váš prezident někdy mluví tak, jako kdyby jen četl noviny psané v jiném jazyce. A ne noviny, které máme my tady. A to je otázka, abychom zůstávali srozumitelní. Je výzvou pro českou diplomacii, aby po 15 letech český prezident byl přijat v Bílém domě, aby nám bylo opět rozumně. A já mám plán, jak toto napravit,“ komentoval Fischer obraz České republiky za hranicemi.
Protizemanovská nálada
A koho by oba kandidáti – tedy Fischer a Horáček - podpořili v případném druhém kole prezidentské volby? I tady byla cítit, především od Michala Horáčka, „antizemanovská“ nálada.
„Pro mě je důležité, aby současnému prezidentovi vyvstal silný soupeř z rozhodnutí voličů. Kdokoliv z nich to bude, dovolím si ho podpořit. I když vím, že je to jen podpora. Ale neudělám to na půl úst, udělám to důrazně a jednoznačně,“ řekl Horáček.
A s vývojem na Pražském hradě není spokojený ani Fischer. I to ho prý svedlo na volební cestu. „To, co mě pohnulo, nebo motivovalo k té kandidatuře, to je vlastně přesvědčení, že je třeba výměny a jako by mezi těmi kandidáty určitý hlas nebo určitá změna chyběla, proto jsem tady,“ opřel se Fischer nepřímo nejen do Zemana, ale i ostatních kandidátů.
Zemana ve studiu kritizoval také novopečený lidovecký poslanec Marek Výborný, ředitel pardubického gymnázia. Horáčka i Fischera označil za lepší kandidáty, než jakým je současná hlava státu. „Vykonávali by funkci prezidenta republiky tak, jak si to ten úřad zaslouží a zcela jistě by byli lepším prezidentem, než máme dnes v čele státu,“ řekl k volební kampani Výborný, který nakonec ve studiu upřednostnil před Michalem Horáčkem Pavla Fischera.
Tak copak, pleskanci, vybíráte si, které příspěvky v debatě uveřejníte a které ne? Protože pokud tady to téma je, prosil bych o uveřejnění všech názorů. Díky.