Rivalové Zemana by stíhaného premiéra nejmenovali. A Horáček mluví o nové amnestii

Autor: ČTK, simao - 
14. září 2017
15:03

Kandidát na prezidenta Michal Horáček navrhuje, aby stát občanům odpustil penále z dluhů vůči státu. Podle Horáčkovy představy by lidé nemuseli díky jednorázové amnestii platit penále z dluhů na daních a pojistném. Samotné dluhy odpouštět nechce, uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci. Stejně jako Jiří Drahoš se přitom Horáček nechal slyšet, že by byl proti jmenování stíhaného premiéra.

Mohl by se premiérem v Česku stát stíhaný člověk? Podle Miloše Zemana by překážkou ke jmenování Andreje Babiše nebylo ani jeho stíhání policií, která o Babišovo vydání požádala Poslaneckou sněmovnu kvůli kauze Čapího hnízda.

„Prezident kromě jiného slibuje, že bude úřad zastávat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A já bych si na svědomí nechtěl vzít, aby Českou republiku vedl člověk, jehož reputace by nás poškozovala, a to zejména v zahraničí,“ ohradil se vůči Zemanovu postoji textař Michal Horáček v reakci pro Právo.

Drahoš je také proti

Témuž listu přitom odpověděl na stejný dotaz i další z prezidentských kandidátů Jiří Drahoš. „Využil bych všech svých ústavních pravomocí, aby byl sestavením vlády pověřen jiný kandidát. Nedokážu si představit, že by vládu vedla trestně stíhaná osoba,“ uvedl Drahoš.

Andrej Babiš přitom ve čtvrtek odpoledne míří na Hrad za Milošem Zemanem. Ten se jej v případě Čapího hnízda již několikrát zastal. Naposledy i v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz. Zeman v něm také uvedl, že Andreji Babišovi by milost nedal – protože to není žádný Jiří Kajínek.

Video S prezidentem v Lánech: Babišovi bych milost nedal, není to Kajínek. - Blesk TV

Kandidáti se mohou hlásit do 7. listopadu

Miloš Zeman, Jiří Drahoš a Michal Horáček patří mezi dosavadní tři největší favority prezidentské volby. Podle průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas by hlas Horáčkovi dalo 12,4 procenta oslovených lidí.

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš by dostal 13 procent a současný prezident Miloš Zeman 28,1 procenta. Další kandidáti mají podporu v řádu jednotek procent. Průzkum se uskutečnil od 14. do 28. srpna a odpovídalo na něj 1011 lidí, uvedl Český rozhlas na svém webu.

První kolo prezidentských voleb se bude konat 12. a 13. ledna, druhé kolo o dva týdny později. Úmysl kandidovat projevilo v uplynulých měsících více než deset dalších uchazečů. Čas na oficiální ohlášení kandidatury mají do 7. listopadu, Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran ale už museli nahlásit svůj volební účet. Zaregistrovalo si je dosud jen sedm politiků.

Horáček promluvil o vlastní amnestii

Michal Horáček dnes přitom uspořádal tiskovou konferenci, na které mluvil mj. o nápadu na jednorázovou amnestii. Dle svých slov již o něm se zástupci politických stran jedná. Horáčkův záměr se týká pokut a penále k dluhům, které mají fyzické osoby vůči státu. 

„Spousta těchto pohledávek je stejně nedobytných a tyto dlouhá léta se táhnoucí dluhy brání návratu lidí do běžné ekonomiky, takže ani nemohou platit daně, a stát tak nepochybně přichází o spoustu peněz,“ uvedl. Horáček řekl, že lidé do dluhových pastí často padají z banálních důvodů, kdy například opomenou úřadům zaplatit nebo mají s placením zpoždění. „Často se stane, že z banálního malého dluhu to naroste kvůli penále do nesplatitelných nároků,“ podotkl.

Horáček se domnívá, že z několika desítek miliard korun, které lidé dluží na pokutách a penále, je nemalá část nesplatitelná. Je přesvědčen o tom, že jeho návrh mnoha lidem prospěje a nikomu neuškodí. Odpustit penále mají podle něj pravomoc ministr financí a ministr práce a sociálních věcí.

Amnestie by se podle něj měla symbolicky vyhlásit příští rok, kdy se bude slavit 100 let od vzniku Československa. Podotkl, že se chce zasadit, aby stát nebyl drábem. „Já bych chtěl, aby stát projevil dobrou vůli vůči těm, kteří jsou rozhodnutí svůj dluh uhradit. V konkrétním termínu by tedy mohli uhradit svůj dluh bez pokuty. A kdy jindy by měl stát dobrou vůli projevovat než právě při výročí založení republiky,“ dodal Horáček.

Horáček zároveň vyzval ostatní prezidentské kandidáty, kteří už sehnali dostatek podpisů k prezidentské kandidatuře, aby vstoupili do veřejné debaty a předložili své programy. „Řekněte, za čím stojíte a proti čemu se chcete vymezovat,“ vzkázal. Miloš Zeman již během ohlášení své kandidatury odmítl, že by se před volbami účastnil debat se svými oponenty.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

Video Zeman o kandidatuře: Proč nepůjde do předvolebních debat? - Blesk TV

Vše o prezidentských volbách 2018 čtěte zde

Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

Všechny kandidáty na prezidenta 2018 najdete zde

Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

Průzkumy volebních preferencí najdete zde

Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

Doporučujeme
jentakjen ( 14. září 2017 18:48 )

bohaty

jentakjen ( 14. září 2017 18:44 )

Já nikoho nehledám, bezkulčáku. To jen ty se na mě pořád lepíš jako úchyl.

starypes ( 14. září 2017 18:35 )

Kde jste přišli na to, že ti dva šašci jsou pro Miloše rivalové?

balika ( 14. září 2017 18:23 )

 Najděte si, co koluje internetem o Drahošovi, něco o STB, chlapečcích apod.

bohatymrdnikateI ( 14. září 2017 18:00 )

Tohle je ,mnohem zajímavější: https://www.pravdaozrude.cz/

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud