Češky se zadlužují víc než Češi. Janu (49) stáhl na dno mobil „za korunu“

Autor: ula - 
7. března 2017
05:02

Jana (49) si chtěla pořídit nový telefon a sáhla po nabídce operátora, který nabízel přístroj za korunu. Tedy při splnění určitých podmínek, které si žena ke své smůle nepročetla. Brzy obdržela dopis, že dluží sedm tisíc korun, vše vyřešila půjčkou, k té se přidaly další. Nakonec přišla o práci a zůstala v dluzích. Podle společnosti KRUK se v Česku více zadlužují ženy než muži, protože často kupují věci, které nepotřebují. Na druhou stranu pokud dojde na splácení dluhů, jsou zodpovědnější než muži.

Finanční potíže paní Janu potkaly v době, kdy si pořídila nový telefon. Smlouvu si pořádně nepřečetla a byla proto překvapená, když jí přišel od operátora dopis, že dluží sedm tisíc korun. Operátor si totiž kladl podmínku okamžitého dobití kreditem.

„Těch několik tisíc pro mě byl výdaj, se kterým jsem nepočítala. Neměla jsem vytvořenou rezervu. Měla jsem práci, tak jsem si řekla, že situaci vyřeším půjčkou od banky. Navíc jsem měla nějaké další věci, které jsem potřebovala poplatit, tak jsem si pak půjčila ještě jednou. Pak se k tomu přidala kreditní karta, druhá kreditní karta a najednou jsem se ocitla v dluhové spirále,“ vysvětluje paní Jana.

Život na pokraji zhroucení

Dokud měla Jana práci, zvládala půjčky splácet. Situace se zkomplikovala, když jí zaměstnavatel snížil úvazek a poté dal výpověď. Dostala jen velmi nízké odstupné, a než jí přišly peníze z České správy sociálního zabezpečení, žila tři měsíce z minima. Poplatila jen to nejnutnější, ale na splácení půjček už nezbývalo. Dluhy se postupně rozrostly a Jana jich musela řešit šest najednou.

„Bylo to nejhorší období v mém životě. Žila jsem v neustálém stresu a přišla si na pokraji zhroucení. Netušila jsem, jak dluhy splatím. Zrušila jsem tehdy své penzijní připojištění a spoření dětem, abych aspoň část dluhů poplatila. Rodině jsem se svěřit nechtěla. Před časem nám umřel otec a nebylo vhodné, abych rodinu zatěžovala svými problémy. Práci se mi stále nedařilo najít a dluhy stále narůstaly,“ popisuje Jana.

Jedním z mála světlých bodů bylo zjištění, že si sjednala pojištění k půjčce pro případ ztráty zaměstnání. Po roce jí přišlo asi 35 tisíc korun ze kterých mohla zaplatit část dluhů. Další dluhy jí dále zůstávaly.

Ženy si neplánují finance

Podle společnosti KRUK má nesplácený dluh v Česku pětina žen, ale jen 16 procent mužů. Ženy méně často plánují své finance (příjmy a výdaje plánuje 26 procent žen oproti 37 procentům mužů) a nedaří se jim pravidelně šetřit část peněz. Na nečekané výdaje pravidelně spoří 28 % žen a 34 % mužů. Naopak jsou ženy zodpovědnější a jen 4 % z nich odkládají platby účtů a faktur. Podíl mužů, kteří splácejí své závazky později, je dvojnásobný (8 %).

České ženy se nejvíce zadlužují ve věku mezi 25 až 34 lety a jejich průměrný dluh je bezmála 24 tisíc korun. Muži si nejčastěji půjčují ve věku mezi 35 a 44 lety a jejich průměrný dluh činí přes 27 tisíc korun. Se splácením dluhů mají mnohem menší problém muži. Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) mají ženy výrazně nižší příjem než muži, jelikož vykonávají hůře placené profese. Ze statistik ČSÚ vyplývá, že ženy ve věku 35 až 39 let vydělávaly v roce 2015 průměrně 24 tisíc korun měsíčně, o 10 tisíc méně než muži.

Ženy si často půjčují kvůli někomu jinému

„Z hlediska schopnosti splácet dluhy patří mezi nejohroženější skupiny žen především matky samoživitelky, seniorky a svobodné ženy. Ženy si také častěji než muži půjčují pro někoho jiného, zpravidla pro děti a členy širší rodiny. Často se ženy zadlužují i po rozvodu kvůli vyplacení partnera ze společného bydlení,“ uvádí Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Při nakupování se ženy rozhodují více spontánně a až pětina z nich má oproti mužům (15 %) sklon kupovat i věci, které nutně nepotřebují, ale připadají jim cenově výhodné. Muži zvládají také lépe své finance kontrolovat. Jasný přehled o svých výdajích má téměř každý druhý muž (44 %), zato jen každá třetí žena (35 %).

„Ženy často nemají takovou možnost spořit peníze a mají ve svých financích o něco menší přehled než muži. Proto i jinak reagují v případě výpadku příjmů a hrozících dluhů. V případě výpadku příjmů by muži snížili své výdaje a použili své úspory pro splacení dluhů. Ženy, které jsou většinou komunikativnější, by se spíše obrátily na věřitele a řešily s ním situaci, nebo by požádaly o pomoc svou rodinu. Jen desetina žen (11 %) by snížila své výdaje, pokud by musela své závazky uhradit z nečekaně snížených příjmů. Muži jsou v omezování svých výdajů razantnější a šetřit by začalo 17 % z nich,“ upřesňuje  Kolářová.

Za dluhy se lidé stydí

„Na dluzích je hrozné nejen to, že nemáte peníze na jejich splácení – a to vás velmi tíží, ale také to, že se za ně stydíte a máte strach, jak zareaguje okolí,“ říká Jana. Její dluh převzal právě KRUK a poradkyně jí nastavila splátkový kalendář.

„Sice práci stále nemám, ale našla jsem si brigádu alespoň na pár hodin a splácím 500 Kč měsíčně. Zbývají mi ještě dva dluhy s tím, že jeden už budu mít brzo doplacený. Konečně mám naději, že se z dluhů dostanu,“ doufá Jana.

Jana se svými problémy není sama. Podívejte se na Studio Blesk o bankrotech:

Video  103 tisíc Čechů bankrotuje. Kdo na nich v bídě ještě vydělá?  - Klára Bruclíková, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud