Ve Šluknově zkrachoval výzkum za 65 milionů z EU. Odpovědnost neponese nikdo

Autor: bud - 
6. ledna 2017
06:15

Na začátku byl ambiciózní plán vytvořit na severu republiky, v malém městě Šluknov, unikátní centrum zaměřené na výzkum v oblasti stomatologie. Evropská unie a stát na to dokonce přispěly téměř 65 milionů korun. Jenže firma, která peníze dostala, je v insolvenci a zůstaly po ní dluhy přes 170 milionů korun. A lidé, kteří v projektu figurovali, se k němu nehlásí. Prý je to minulost.

Téměř 65 milionů korun z operačního programu pro rozvoj podnikání získala společnost Dental Institut na stomatologický výzkum. Většina šla z EU, necelých 10 milionů doplatil stát. Jedinou podmínkou bylo, aby výzkumné centrum fungovalo alespoň do konce roku 2015. V březnu 2016 však bylo na základě nezaplacených pohledávek zahájeno insolvenční řízení.

Po velkolepém výzkumném projektu zůstalo několik vzorků zubních korunek a můstků nebo třeba zubní pasta pro psy. A také dluhy v celkové výši 177 milionů korun. Podle ministerstva průmyslu a obchodu, které dotaci EU přidělilo, byly všechny formální náležitosti a podmínky splněny, takže peníze nemůže stát požadovat zpět.

„Raději na vše zapomenout“

Lidé, kteří v době přijetí dotace ve firmě figurovali, jsou dnes už pryč. Redakce Blesk.cz se je pokusila kontaktovat a ptala se jich, proč byl výzkum neúspěšný. Ve většině případů se však nechtěli ke svému působení v projektu vyjadřovat.

„Já už tam nepracuju, takže se nezlobte,“ řekl Martin Sedlár, který byl jednatelem a spolumajitelem firmy do roku 2012. Tedy v době, kdy se investovaly peníze z dotace. Zároveň byl podle dnes již stažených informací z webu firmy projektovým manažerem celého institutu. „Je to uzavřená záležitost, byl jsem zaměstnanec. Já jsem nic neudělal,“ dodal Sedlár. Spolu s ním měla podíl ve firmě také Miroslava Sedlárová, pravděpodobně jeho manželka.

Výzkumné a vývojové centrum stomatologie ve Šluknově krachuje. Z EU dostalo 65 milionů korun.Výzkumné a vývojové centrum stomatologie ve Šluknově krachuje. Z EU dostalo 65 milionů korun. | Blesk.cz

Spolumajitelem byl také Tomáš Košumberský, který prostřednictvím České stomatologické akademie zaštiťoval výzkum. „Ze společnosti jsem vystoupil, protože náš vzájemný přínos se limitně blížil nule,“ řekl Košumberský. Dodal, že ho mrzí, že projekt zkrachoval, ale více se k věci nechce vyjadřovat. Z insolvenčního spisu vyplývá, že jím spoluvlastněná firma inkasovala za výzkum přinejmenším desítky tisíc korun. Přesné částky ale nelze zjistit.

„Bylo to peklo,“ vzpomíná žena

Redaktor Blesk.cz mluvil také se ženou, která měla na starosti finance a daně. Nechtěla zveřejnit své jméno, ale vzpomínka na působení ve firmě pro ni byla velmi nepříjemná. „Jsem ráda, že už jsem pryč. Lituju, že jsem tam pracovala, bylo to peklo,“ řekla žena žijící ve Šluknově.

Dental Institut dnes vlastní prostřednictvím své firmy Miroslav Semerád, který je vlastníkem nebo spoluvlastníkem dalších 9 firem. „Nemám zájem se k tomu vyjadřovat,“ řekl Semerád na dotaz Blesk.cz, proč firmu získal a jaké jsou jeho plány. Ze záznamů insolventního řízení vyplývá, že v těchto dnech probíhá reorganizace firmy a v plánu je prodej jednomu z věřitelů.

Výzkumné a vývojové centrum stomatologie ve Šluknově krachuje. Z EU dostalo 65 milionů korun.Výzkumné a vývojové centrum stomatologie ve Šluknově krachuje. Z EU dostalo 65 milionů korun. | Blesk.cz

Místo výzkumu tu budou zubní ordinace

Kupujícím by měla být společnost Dioptra Turnov, v jejímž představenstvu sedí také Jiří Drábek, bývalý jednatel a spolumajitel Dental Institutu. On jediný byl ochoten se ke krachu projektu vyjádřit. Podle něj projekt nenaplnil očekávání, s kterými do něj šel. „Nedařil se výzkum a nedokázali jsme natáhnout potřebné kapacity. Měli jsme tam jen druhou třetí ligu a výzkum byl velmi slabý,“ řekl Blesk.cz Drábek. Problém vidí hlavně ve vzdálenosti od Prahy. Autem je to nejméně dvě hodiny cesty.

Právě firma Dioptra se nyní chce pokusit projekt „restartovat“ a v nově zrekonstruovaném areálu institutu zřídit stomatologickou kliniku s ordinacemi zubařů a výrobnu implantátů. „V regionu je zubařská péče velmi tristní, jsou tady i 70letí zubaři,“ je přesvědčen Drábek o svém plánu. Zda se to podaří, není v tuto chvíli jasné. Jisté je, že peníze z EU již nebudou sloužit původnímu účelu, ale jinému podnikatelskému záměru.

Blesk.cz se vypravil na místo zkrachovalého institutu. Jak to tam vypadá?

beby ( 20. dubna 2017 16:50 )

 Postavit je ke zdi.Prásk a hotovo.

vmjv ( 7. ledna 2017 14:46 )

 Přesně je to celé PŘIPRAVENÝ PODVOD !!! Už tři-čtyři roky co jsem si toho baráku všimnul, ale to se na něm dodělávalo. Ještě když dostavěli Penny tak asi tři týdny se tam sem tam oběvilo auto řemeslníků, naposledy jsem tam viděl stát véna od vzduchotechniků a to je co otevřeli Penny. Takže několik let. NIKDY TAM NIKDO NEPRACOVAL, NIKDY TAM NESTÁLI AUTA ZAMĚSTNANCŮ , NIKDY TAM NIKDO NEBYL, RÁNO...DOPOLEDNE NEBO ODPOLEDNE A NATOŽ VEČER !!!!!! Je to odzačátku připravené pro nějakou Pražáckou s.vi.ň.ku a čekáto jen až bude konec lhůty EU pokterou se to má používat k ůčelu pro který byla dána dotace!!!§ Teď to začnou vířit a to desinformací jak se tam makalo a nakonec to ještě udělalo celé dluhy ......systém devadesátek....zničit a jako zadlužit a pak ta s.vi.ňka, pro kterou to celé od začátku je , příjde jako hodný zachránce který to za pár korun koupí a nakonec tam jako zainvestuje a celé to zachrání !!!! Svinstvo jako vše v naší krásné 25let rozkrádané republice !!! Tohle je učebnicoví příklad jak se v ČR krade za bílého dne a to i z EU peněz !!! Ono nestačí že EU je vlastně správce kolonií jen s tím rozdílem že se nemusí starat o zprávu dané kolonizované země, to zajištují úplatní domorodci za kosti které jim hodí a to ještě ty kosti nemusí ani platit EU ale platí je hloupí občané sami !!!!! ČR dostane dotaci od EU 90 miliard ....a ročně si y ČR odvezou slavné EU nadnárodní firmy 240miliard a to je jen potvrzená zpráva za rok 2014 !!!! Pokud by ve vládě seděli opravdu rozumní lidé tak jim do Bruselu vzkáží ať si nechají svích 90 miliard a MY Češi si raději necháme těch 214miliard !!!!! Celé je to podvod a jistě je spojen s kauzou dotací pro Ústecký kraj, teď se bude čekat která mrch...a... si to za pusinku koupí a pak začne ve vybaveném prostoru dělat zubní náhrady pro Pražáky a to tak že tady ho to výjde na 3tisíce a v Praze to prodá za 30 tisíc !!!!

zednik ( 6. ledna 2017 11:21 )

Nikdo se k tomu nechce hlásit, protože tam už nepracuje. To je jako důvod proto, aby se zametlo? A kam tedy ty miliony zmizely? Co se tak podívat na majetek společníků, jejich příbuzných a srovnat to s jejich příjmy ?

ivoadler ( 6. ledna 2017 09:41 )

Výzkum je legální zašívárna a černá díra na prachy. Nikdo nesrovnává kolik se do výzkumu dalo a kolik se z něj získalo. Hlavně že předseda KDU-ČSL Bělobrádek má teplé místo ve vládě bez odpovědnosti.

1912 ( 6. ledna 2017 06:27 )

tak se hospodaří s EU fondy pozavírat tu pakáž !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud